Pre hrsť dukátov

Pre hrsť dukátov
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479962/bmid_pre-hrst-dukatov-COJ-479962.jpg 5 365 365

Ôsma kniha z cyklu historických detektívok o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi. Horúce leto roku 1601. V kremnickej mincovni, kde z drahých kovov vyťažených v uhorských banských mestách razia najlepšie dukáty, toliare či groše v celej ríši, došlo k vážnemu incidentu - z pokladnice zamknutej na tri zámky zmizli razidlá. Nevysvetliteľný zločin si žiada skúseného vyšetrovateľa, komorský gróf preto do zlatého mesta vyšle notára Barbariča. Štiavničan dúfa v rýchle vyriešenie záhady, lenže ku krádeži želiez pribudne lúpež mincí zo zásielky stráženej chýrnymi striebornými jazdcami a vzápätí aj prvá vražda. Na dôvažok Barbariča vyhľadajú kapitán Stein a seržant Jaroš a ich prítomnosť celý prípad ešte viac skomplikuje.... celý text

Hellboy12
09.11.2021 5 z 5

Čo napísať ? K ďalšiemu dobrodružstvu Steina,Jaroša a Barbariča? Nuž je to ďalšie úžasné dobrodružstvo ktoré sa oplatí prečítať,dej má spád a ako už tu viacery napísali aj mňa zaujala Jarošova premena,uvidíme ako sa jeho postava vyvinie. Potešil aj záver knihy,keď už človek čakal len povinnú "jazdu". Každopádne ďakujem pán Červeňák že po 14 hodinovej šichte v kuchyni som mohol zrelaxovať pri vašej knihe aj keď som si povedal že prečítam vždy len kapitolu nech sa mu ľahšie vstáva ale neľutujem že som nezostal len pri nej

Gracian1964
09.11.2021 5 z 5

Vyzeralo to, že s knihou strávim dlhší čas, ale prečítal som ju opäť tak rýchlo, ako aj predchádzajúce z tejto série. Sklamaný rozhodne nie som. Zaujala ma Jarošova premena. Má to všetky znaky, že dobrodružstvá pokračujú, trpezlivosť.

Peter73
09.11.2021 5 z 5

JČ je ostrieľaný spisovateľ, siahnuť po tejto knihe je istota. Pekný historický román s detektívnou zápletkou. Dobové reálie sú výborne, zobrazujú ako funguje ťažba a razba mincí v Kremnici, jedného z najbohatších miest Uhorska. Zauzlenie a zápletka okolo zlatých dukátov je vynikajúca, hlavné postavy nie sú len čierne alebo biele, prekvapilo najmä správanie a konanie Jaroša( je na každom, ako sa stotožní s jeho zmenou). Záver je trochu taký useknutý, ale jasne hovorí o tom, akú moc mali peniaze - zlaté dukáty, ale i postavanie. Som zvedavý, ako sa v ďalšom dieli budú uberať Jarošove kroky.
Za mňa 5x*.

Galadwen
30.10.2021 5 z 5

Naprostá spokojenost. Zločin je poněkud běžnější a jeho šetření přímočařejší, než v plzeňském dílu, ale to rozhodně není na škodu. Děj pěkně odsýpá, četlo se jedním dechem, oceňuji také posun Jarošovy postavy novým směrem i jeho větší úlohu při řešení případu. Identitu Pavího oka jsem ke své spokojenosti správně odhalila, okolnosti vraždy nikoliv. Nakonec nechybí ani apokalyptická scéna hodná akčního filmu.

jaja4
30.10.2021 3 z 5

V Kremnickom prípade sa Červenák vrátil k striedmejšiemu štýlu písania, bez opulentných orgií a alchymistov. V rámci série Stein a Barbarič ide o dobrý priemer. Pre hrsť dukátov je občas zdĺhavá a chvíľami dokonca nudná kniha, ale ako potenciálny scenár na film, je to výborné. Čudujem sa, že ešte nesfilmovali žiadnu detektívku tejto trojice z rudolfínskej doby.

Igor1311
26.10.2021 5 z 5

Konecne sme sa dockali dalsje casti a musim povedat, ze pre mna je jednou z tych najlepsich. Silna trojka vysetruje dalsi zavazny pripad siahajuci do najvyssich mestianskych kruhov. S pribudajucimi castami serie sa nam profilizuju aj charaktery postav, co je super, najma u serzanta. Nechyba suchy humor, opisy zlamanych hnátov, opisy zlatej Kremnice, prisna kapitanova zbožnosť ci litre vypiteho piva. Sice koniec mi prisiel akysi nedotiahnuty, ale napriek tomu opat vynikajuce citanie a verim, ze onedlho sa budeme moct tesit na dalsie ich dobrodruzstvo.