Stmívání

Stmívání
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30437/mid_stmivani-8oS-30437.jpg 4 6516 6516

Stmívání / Twilight série

První kniha série Stmívání. Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

Kituna
18.02.2012 3 z 5

pékny dil ... jako vsechny :-* ..milluju ty pribehy :-***

Mugli
17.02.2012 1 z 5

Na začátek když to porovnávám s filmem, tak je knížka stokrát lepší (dobře tolikrát asi ne, ale je lepší). K této sérii jsem se dostala proto, že jsem se chtěla přesvědčit o úžasnosti příběhu, o kterém všichni v té době v mém okolí básnili. Pak přišlo jen zklamání.

houston
14.02.2012 2 z 5

Tak tomuhle jsem na chuť opravdu nepřišel. Patetická záležitost napsaná pouze za účelem obohacení se. Nic pro mě.

Mrs.Domis
09.02.2012 3 z 5

nepřečetla jsem to celý protože jsem nejdřív viděla film a to pak číst knížku je na nic..ale i ta půlka byla celkem fajn

reykjavik
06.02.2012 5 z 5

Skvělá atmosféra amerického města, zamilovaná dívka, která zjistí o svém milém, že je zrůda. Sice trošku chabá zápletka, nicméně ta omáčka okolo a citlivost, s kterou tu autorka pracuje, mě pohltila. Neuspokojí každého, ale to už není můj, ani Stephaniin problém.. :)

sarekaslukova
05.02.2012 5 z 5

Knížka se mi docela i líbila. Ale pořád nechápu proč všichni kvůli tomu dělali takový povyk.

pufina
03.02.2012 1 z 5

Dávno předtím, než přišla mánie Twilight a dřív, než všechny náctileté slečny z republiky objevily a začly číst tuhle knihu (a jen díky celosvětovému povyku), měla jsem ji dávno dvakrát přečtenou. Stephanie Meyer píše velmi působivým a čtivým stylem - alespoň před těmi lety mi to tak přišlo. Ano, přiznám se, že tenkrát mi bylo 15/16 let, co jsem knihu četla a nápad jsem považovala za originální. Poté přišla šílená mánie (a natáčení filmů) a říkala jsem si, že si knížku přečtu znovu, abych si osvěžila paměť, než půjdu na film do kina. Omyl, začla jsem číst a úžas opadl, knihu jsem zavřela. Film jsem viděla a nikdy nezapomenu na kamarádky a naše záchvaty smíchu. U Twilight jsem ráda za jednu jedinou věc, naučila současné "mladé make-upové" slečinky číst.. Jsem ráda, že jsem knihy prodala, protože by mi dřív nebo později zaleptaly ostatní knihy tím medem, který z knih přímo proudí, žble!

kusma
24.01.2012 3 z 5

Byl to boj. Boj číst x odložit, líbí x odsuzuji, neuvěřitelná slaďárna x romantika.
Kniha je špatně napsaná (měla jsem pocit, že čtu po mnoha letech další díl z edice Stopy hrůzy), na druhou stranu nápad je hezký - každá romantická duše se jistě zasní a hlavní hrdince onu přitažlivost závidí... Proto dávám prvnímu dílu 50%.
A po přečtení celé ságy musím říct - kdyby to bylo napsáno jen ve dvou knihách - byla by to výhra. Ale chápu - čtyři knihy zaručí více zisku...

ewisek22
17.01.2012 5 z 5

Dostala mě poprvé, dostala mě i napotřetí a dostane mě vždy!!!! Prostě je pro mě, jako má soukromá značka heroinu!!!:))Pochopí, jen ten, kdo četl!:)))

MartyMcFly
16.01.2012 odpad!

Stmívání není dobrá kniha. Proč jsem jí teda zkoušel číst ? Jednoduché, v knihovně je zadarmo a tak jsem si řekl proč ne a také jsem chtěl zjistit o čem bylo tolik povyku (a stále možná je).

Twilight ale je opakem všeho, co mám rád a uznávám. Fantasy je to jenom pseudo, nic z klasického f. tam není a slouží jen jako kulisa (chatrně stojící), přičemž kniha samotná je vlastně romantika. Takové knihy nemám rád už od základu, ale i mezi nimi se najdou lepší (a horší, nebo dokonce i nejhorší, jako tato). Je fajn, že se kniha snaží být něčím víc (první kniha z takto těžce upírské romantické fantasy kterou jsem zaregistroval - ano, myslím že se z toho stal samotný žánr) a také později sloužila jako předloha mnoha knihám které v žánru pokračují. To ale moc plus body nepřidává.

Když to řeknu sprostě, tak první hovno je pořád jen hovno, i když je první (liší se od druhého možná tak tvarem).

Další problém mám s předvídatelností. Je jasné co se stane a jak děj dopadne, co se mezitím stane (až na drobnosti). Jedna věc je když čtu knihu z druhé světové války a vím jak to skončí (porážkou Hitlera, pokud to tedy není alternativní historie), nebo životopis Kurta Cobaina - to pak čtu pro zajímavosti, příběhy mezitím. Tadyto je ale jeden velký, avšak prázdný příběh. To je jako kdyby vědci zjistili, že ta obrovská masa helia a vodíku které se říká slunce je uvnitř dutá. Vypadá velká navenek, hodně lidí se na něj rádo kouká, ale je to vlastně velká prázdnota (duševně).

Uff, samé problémy - slova, věty, čtivost. Nedokázal jsem knihu skoro ani číst, jak byla napsaná hrozně. A není to jen překladem, naštěstí jsem angličtinář a tak jsem si četl anglickou verzi, ale stejný děs/běs.

Chápu, že pro někoho Stmívání může fungovat jako útěkový svět. To se stává, každý něco takového máme. Ale já si raději vyberu nějaký propracovaný příběh, nebo dokonce svět zpracovávaný několika knihami z vesmíru budoucnosti, než přízemní (a to nejen tím že se odehrává na Zemi) drama pro náctileté. Ne, nebudu najednou nesnášet čtenářky této knihy, všichni jsme lidi a máme zájmy různé. Ale nikdy nebudu respektovat autorky jako je tahle ženská a její kurvení (ano, doslova kurvení) knižního světa. Když vyšel Harry Potter a byl v té době srovnávám s Pánem prstenů, neměl jsem HP rád (i když knihy jsou to vlastně fajn). Ano, nedají se srovnávat, ale lidé je srovnávali (nevím jak dnes) ... dnes jsem ale, po mých zkušenostech se STM za Pottera rád a proti tomuto je to propracované veledílo co je ještě k tomu čtivé a zajímavé.

Howg, peace.

DiscworldFan
16.01.2012 odpad!

Víte, existují knihy, které vás po pár stránkách nadchnou a vy je přečtete jedním dechem (Jistě, pane ministře) a pak jsou tu knihy, které vás po pár stránkách přestanou bavit. Stmívání patří do té druhé kategorie. Příběh by se klidně mohl vejít na dvě stě stránek a vůbec by mu to neuškodilo, právě naopak. Tento příběh o ničem je rozvleklý na čtyři sta stránek a ty jsou v podstatě o tom samém. Červená knihovna je něco, co mě nezajímá a jestli je příběh obarvený krví, tajemnem a upíry? No a co. Kdyby to byl obyčejný příběh pro dívky bez těchto tří věcí, tak by si ho stejně nikdo nevšiml a dál by na něj v knihovně padal prach.

Pája97
15.01.2012

Upřímně JSEM náctiletá pipinka, ale hodně dlouho jsem tuto knihu i film odmítala a pak jsem se k filmu dostala a rozhodla jsem se že si přečtu i knihu. Moc se mi líbila ale současně souhlasím s většinou komentářů zde, je to kniha bez jakéhokoli obsahu a literární odpad ale nelituji toho že jsem si ji přečetla

Nadík
11.01.2012 5 z 5

Přečetla jsem všechny díly jedním dechem.Mě se osobně více líbí kniha než film:-))

Sussanah
09.01.2012 5 z 5

Mám pocit, že v dnešní době je skoro hřích přiznat, že jsem četla Stmívání a že se mi LÍBILO! No a? Je mi pětadvacet a nevidím nic špatného na oddechové literatuře. Někdo tu psal, že se to vůbec nemělo filmovat - s tím souhlasím. V knize totiž postava Belly vyznívá úplně jinak. Ne tak pitomě.
Kdo odsuzuju knihu pouze podle filmů, je na špatné straně barikády. První je vždycky kniha!

Vendulik
02.01.2012 5 z 5

Skvěla kniha. Po přečtení této knížky jsem si Stmivání zamilovala. A už čtu knížky jen s upíří tématikou.

zuzulique
30.12.2011 1 z 5

Túto knihu môžu oceniť iba dva druhy čitateľov: 1) v pubertálnom veku (vtedy si ešte nevieme sami dobre vyberať, čo je hodnotná kniha, možno keby som mala 15 tiež by som z nej bola na vetvy), 2) tým, ktorí toho veľa neprečítali....

carbici
29.12.2011 1 z 5

Knížku jsem přečetla během pár hodin a celou dobu jsem se snažila oblíbit si hlavní hrdinku. Neúspěšně. Její neustálé kňourání o tom, jak je nedokonalá a neustálý obdiv JEHO dokonalosti, se dá vydržet pouze s větším množstvím čokolády. Chápu, že občas je třeba nějaká odychovka s nenáročným dějem a dobrým koncem. Ovšem i v té by postavy nemusely být tak placaté a děj tak předvídatelný.

Rachel
26.12.2011 3 z 5

Ze začátku jsem měla pocit, že začnu bušit hlavou o zeď, tak moc pitomoučký mi to přišlo. O padesát stran později si na to člověk začne zvykat, protože si uvědomí, že je to červená knihovna. Nemá smysl namlouvat si, že je v tom něco hlubšího a složitějšího :).

Adulina12
20.12.2011 2 z 5

nemohla sem se dočkat až přečtu tuhle knihu a zjistim co je pravdy na komentářích co tu sou a taky jestli je kniha stejně příšerná jako film, který podle mě patří do odpadu.. začnu odzadu..

zjistila sem, že kniha je mnohem lepší než film... tahle kniha se podle mě hodně odehrává v myšlenkách, takže ji vubec neměli filmovat.. rada pro ty, co se rozmýšlí podle filmu jesti si to přečíst nebo ne, tak si to přečtěte

co se týče pravdivosti komentářů, nemůžu souhlasit, ale i nesouhlasit, protože to je strašně, strašně moc subjektivní.. co se týče mě, nemam na knihu nějakej špatnej názor.. jistě, četla sem už i mnohem lepší knihy, ale i mnohem horší.. jinak když sem někdo píše, že je to příšerná kniha a hned potom, že přečet pár stránek, tak to mi přijde absordní... zezáčátku se většinou každá kniha jen rozjíždí a to hlavní začíná až potom, tak si to tvůrci takýchle komentářů uvědomte...

no nic,, už píšu moc dlouho.. ohodnotila sem sice 4ma hvězdičkama, ale dávám 3.5

VeverQa
14.12.2011 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film. V jedničce jsem Edwarda milovala, ve dvojce mě zklamal a ve trojce jsem ho nenáviděla. Potom jsem to četla a najednou jsem byla ohromně ohromená. Musím se přiznat: Nejdřív jsem to pomlouvala, to předtím než jsem to četla. Potom jsem to milovala. A taky jsem milovala Edwarda. Dlouhou dobu. Přečetla jsem to jednou (všechny díly) ale Rozbřesk jsem četla víckrát.
Nakonec jsem si vše přečetla ješte jednou ( Rozbřesk mám rozečtený, čtu ho asi po třetí nebo po čtvreté). Zjistila jsem, že Edward není zas tak dokonalý. Jacob je lepší. Má lepší srdce, je sympatický, Edward je suchar.
Takže teď mám radši (o trochu) Jacoba.
Stmívání a i další díly, se mi moc líbily. Ne, vlastně nelíbily, to by bylo slabé slovo. Miluji ty knížky, ovlivnily hodně moje myšlení, můj pohled na svět, vnímání ostatních věcí kolem.
Můžu jenom doporučit, ale předem varuji ve dvou důležitých věceh:
1.knížky jsou lepší!!!!
2.a z toho vyplívá: NIKDY NESUDTE TWILIGHT SÁGU PODLE FILMŮ! Téhle chyby jsem se jednou dopustila, je to opravdu zásadná chby, kterou si těžko odpustím
Jo vím že si řeknete: Jo další poblázněná faninka co viděla "božího" Edwarda a "mistrovský hrudník" Jacoba. Jenže já tu ságu miluji! Haha ( domyslete si, zda to bylo ironicky).