Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7294 7294

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

sosna
07.02.2014 5 z 5

Teda, Alan je ale moc sympatický geront :-)
Tahle knížka mi prostě sedla, Alan for Presidnet!

Najulka
06.02.2014 5 z 5

Opravdu výborná oddechová knížka.. ze začátku sice člověku trvá, než se začte a osobně mě bavily spíš pasáže z Alanova života, než aktuální dění, ale i tak prostě paráda :) myslím, že si ji časem budu chtít přečíst znovu :)

Jirka_1989
05.02.2014 4 z 5

Kniha, která se čte s lehkostí. Stejná lehkost a nadsázka umožní čtenáři procházet historií a dějinnými souvislostmi i tam, kde by to člověk nečekal. Určitě stojí za přečtení.

JP
05.02.2014 3 z 5

"...a zazvonil zvonec a pohádky je konec."

Larsen
05.02.2014 5 z 5

Tak tohle je opravdu pohodovka, Alan, který se svou bezelstnou upřímností pomáhá utvářet dějiny světa je vlastně impozantní postava, je totálně apolitický a má rád pálenku. Klidně by mohl pocházet z našich končin, ale je ze Švédska (škoda), navíc mám dojem, že nám u babičky taky začala chodit liška na slepice...

michelle23
04.02.2014 5 z 5

Len čítate a usmievate sa. Neuveriteľne neuveriteľné, a predsa geniálne. :)

čef
03.02.2014 5 z 5

Absurdní gumpovský příběh určitě každého nenadchne. Dějiny minulého století jsou již pro mnohé něco jako pravěk a na humor musí být člověk alespoň trochu naladěn. V záplavě horrorů, thrillerů, krimi, fantasy, mystery a existenčních starostí je však podle mne alespoň občas dobré přečíst něco co všechen ten humbuk shazuje a relativizuje. Nešlo by žít nějak jinak?

salamandrina
02.02.2014 1 z 5

Od samého začátku mě kniha nebavila, vydržela jsem číst zhruba do poloviny, ale pak už to prostě nešlo. Kamarádi mi ji doporučovali s tím, jak je to vtipné, což se mi tedy moc nezdálo. Takže zlaté pravidlo - ne vždy se musí bestsellery líbit všem.

Sylvika
02.02.2014 5 z 5

Ze začátku, kdy má dle mne kniha pomalejší rozjezd, jsem si říkala, co všichni na tom mají a prodaných 50.000 výtisků. Postupem času, ale nešlo knihu odložit. Alan mi občas připomínal našeho Švejka (vzhledem k tomu, že J.Hašek je autorův oblíbený autor, tak asi nějaká inspirace tam byla). Nevadily mi pasáže vracející se do minulosti ani zápletka, která se by mohla zdát až přehnaná. Vím, že za pár let se ke knize opět vrátím a myslím si, že je to takové ideální dovolenkové čtení, kdy se člověk chce zasmát, nepřemýšlet.

Bablu
01.02.2014 5 z 5

Nejdřív jsem si říkala, co asi bude zábavného na knížce o stoletém dědkovi, ale naštěstí jsem to překonala. Je to úžasná, vtipná a chytrá kniha, která mě bavila od začátku do konce. A audioverzi namluvenou Martinem Stránským doporučuji, i díky němu dávám za pět.

metrolog
01.02.2014 5 z 5

Jak už jsem psal níže, dle mého názoru výborná kniha. Jen jako tip, pro ty kteří obdobný druh humoru mají rádi doporučuji též knihu finského spisovatele Arto Paasilinna: Krátká paměť pana rady. A pro ty kteří až tak rádi nečtou, ale spíš poslouchají, doporučuji obě dílka ve velice povedených několikadílných četbách Českého rozhlasu.

alisek
01.02.2014 4 z 5

Až mi oschnou slzy od smíchu, možná vypotím nějaké hodnocení. Nedávám 5*, ty si šetřím na ty nej, ale 4 a 3/4, protože mě tahle knížka přinutila se smát i nahlas, a to dělám málokdy. Je to všechno tak absurdní, že by to mohla být i pravda. Víc takových staříků, ale raději jen na papíře. Jaká bude asi Analfabetka?

PavelKrnak
31.01.2014 4 z 5

Úvodem bych chtěl sdělit, že se zábavné literatuře většinou spíše vyhýbám. I ve filmu se málokomu povede mě rozesmát. Alanu Karlsonnovi, respektive panu Jonassonovi se to povedlo řekněme všeho všudy třikrát, což je na druhou stranu u mé osoby celkem úspěch.
Jsou lidé, kteří si libují v situačním humoru. Já se mezi ně neřadím a v životě by mě nenapadlo, že tento typ humoru může fungovat i na stránkách knihy. Tato kniha mi ukázala, že se mýlím. Navíc se zde kombinuje s humorem řekněme složitějších struktur, což vytváří velmi příjemný výsledek.
Abych však odůvodnil své hodnocení, jež rozhodně není "na výbornou", musím knize vyčíst její tón. Já chápu, že mnohým sedne a rozumím i lidem, kteří bez přemýšlení, v naprosté euforii udělí knize pět hvězd. Chápu na druhou stranu i ty osoby, jež knihu odsoudí. Každému zkrátka do noty nepadne.
Mně sedla asi tak napůl. Celkově jsem velmi rád, že jsem knihu přečetl. Už teď ve mně resonuje, a myslím že se tento hřejivý pocit ještě rozleží. Nicméně místy jsem se nemohl vyvarovat nepříjemným dojmům z křečovitosti, řekněme až umělé struktuře a zbytečné nepřirozenosti některých scén a eskapád. Jistě, o tom ta kniha je, ale není toho někdy až trochu moc?
Další z překážek pro maximální uspokojení z tohoto příběhu mi bohužel kladly použité jazykové prostředky. Mluvím zejména o nadbytečném užití nepřímé řeči a spojky načež. Zpočátku to zní honosně a vybraně, jenže po několika stránkách se mi to dost okoukalo. Nevím, zda jsem sám a také jestli tuto chybu přisuzovat autorovi či překladateli.
Před oběma pány však každopádně velmi smekám, vzdávaje hold za celkový dojem. Po krátkých a řídkých pasážích, kdy mě kniha začala maličko uklimbávat, mě vždycky probudila a upoutala. Je to dílo šílené i "libové".

Nunynka
30.01.2014 4 z 5

Velmi oddychová knížka. Čte se jedním dechem a moc se těším na filmové zpracování.

Titi
29.01.2014 5 z 5

Je mi naprosto jedno, jestli je kniha podobná Gumpovi, Švejkovi, Cimrmanovi nebo Aloisovi z Kotěhůlek. Parádně jsem se bavila a hltala jsem stránky, jakou další blbinu si stařík vymyslí. Vlastně Jonas Jonasson :)

Martin1974
28.01.2014 5 z 5

Keby bola možnosť udeliť šesť hviezd, udelím ich..

petruska.z
28.01.2014 5 z 5

Vitejte na Bali, pane Dolary! Nesmrtelna veta ... :)

Ivinho
27.01.2014 5 z 5

Možná, pokud chcete ocenit všechny narážky na postavy a historické události, musíte znát kontext...
Bylo to milé, úsměvné čtení, celý komentář by se dal shrnout do pár znaků:
:-)

Bublinka
27.01.2014 5 z 5

Úžasná kniha, bavila jsem se od začátku do konce a čte se vlastně jedním dechem, napínavé a strhující čtení, mohu jen doporučit :)

mautina7
25.01.2014 5 z 5

Sice jsem od toho čekala víc, některé pasáže mě tolik nebavily (většinou ty z komunistických zemí, protože jsem, stejně jako hlavní hrdina, politický ignorant), ale i tak dávám plný počet, vtipných momentů je tam mnoho a myslím, že si tam každý najde to své :)