Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7294 7294

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

pavka_2009
25.01.2014

Knihu jsem nedocetla, pro me nic moc.

Candid
24.01.2014 4 z 5

Ze začátku mě knížka moc nebavila a musela jsem se do jejího čtení nutit s tím, že čím dřív ji přečtu, tím dřív můžu začít číst něco jiného. Se současnou linií jsem docela bojovala, nejhůř na mě asi zapůsobila rádoby vtipná sprostá mluva - minulost byla rozhodně lepší a zábavnější. Ale tak v poslední třetině se to zlomilo a chytlo mě to celé. Ve finále jsem zjistila, že mě to vlastně baví dost a jsem spokojená. A tenhle pocit ve mně zůstal i po přečtení knihy - je to prostě taková pohodová záležitost.

Jane23
24.01.2014 5 z 5

Severským autorům jsem dlouho odolávala, ale tato kniha mě vzala za srdce, pohoda a oddechovka do dnešních časů. Doporučuji.

verulaj
22.01.2014 5 z 5

Vynikající kniha. Velice zábavná, plná nadsázky a satiry, čímž se autor přesně trefil do mého šálku kávy. Zpětně po dočtení mi vyběhla určitá asociace s Forestem Gumpem.
Severských autorů jsem moc nenačetla, ale když jsem nějakou knihu vzala do ruky, nikdy jsem nebyla zklamaná.

Vec1980
20.01.2014 5 z 5

Pokud čekáte J. Nesbø nebo něco podobného severské krimi tak to opravdu ne. Na druhou stranu to jsem nečekal a kniha mohla jenom překvapit. A to mne opravdu překvapila, něco tolik zábavného a oddechového jsem už dlouhu nečetl a počítám že ani číst nebudu. Celkově a řekl bych dokonale celé pojetí popisuje zvolání "Na co máte kurva slona ...".... Jediné, ale zato velké, mínus je bohužel úvodník zde na databazeknih, který je k velké škodě knihy samotné spíše obsahem než lákadlem na knihu samotno :-(.

Luciane
19.01.2014

pobavila mě,je čtivá :-)

AlenaV
18.01.2014 4 z 5

Podle mě pěkně napsaný příběh, jak jeden pyrotechnik ovlivní dějiny celého světa. S nadsázkou, humorem, co všechno se dá během života stihnout. Místy sice zdlouhavé pasáže, ale nutné pro pochopení pointy. Já jsem se bavila.

vhumanik
17.01.2014 5 z 5

Pro mě prostě geniální satirická oddechovka...

Jana_Z
17.01.2014 5 z 5

Kniha se mi vážně moc líbila. To, jak stařík projde celou zeměkouli a vše se propojí... (nechci tu prozrazovat děj). Je tam velká nadsázka a to mě baví.

Sathana
16.01.2014 2 z 5

Nic moc zábavné, spíše nudné dlouhými pasážemi, dosti předvídatelné a ani ne moc originální. Takový pomalejší, nudnější a stoletější Forest Gump.

ponti
15.01.2014 5 z 5

Nevěděla jsem co očekávat a kniha mě nadchla. I když jsem párkrát měla pocit, že děj trošku vázne, vzápětí mi to bylo vynahrazeno nějakým dobrým fórem. Myslím, že příznivci Járy Cimrmana si přijdou na své.

regi1
12.01.2014 5 z 5

Myslím,že není co dodat,vše již zde bylo napsáno,přidávám se k 5ti hvězdičkám,něco tak úžasného jsem opravdu dlouho nečetla.
Snad jen dodám motto knihy:"Nech všechno bejt tak,jak je, a uvidíš, že bude tak,jak bude,poněvadž tak to obvykle bejvá."
Alana bych moc ráda potkala a již se opravdu těším na další autorovo dílo.

rasputin
12.01.2014 1 z 5

Asi tak prvních padesát stránek mě bavilo. Mám rád nečekaný humor, který vyplývá z absurdních situací. Ale tohle? Křečovité, nesmyslně absurdní a nudné. Možná jsem autora a jeho knihu jen nepochopil, ale podle některých zdejších názorů asi nejsem sám.

kob
06.01.2014 5 z 5

Úžasný způsob vyprávění, zajímavý příběh - knížka, na kterou nikdy nezapomenu.

Dahlia
03.01.2014 5 z 5

Při čtení této knížky jsem si vzpomněla na svého úžasného pradědečka, který zemřel v 93 letech a s Alanem by si rozuměl. Sice nebyl pyrotechnik, ale smysl pro humor měl velmi podobný. Hrozně ráda bych Alana potkala osobně.
Je to odpočinková kniha, ke které se ráda ještě několikrát vrátím. Je úžasné, jak autor dokázal propojit světové dějiny s naprostou lehkostí.

soukroma
02.01.2014 5 z 5

Výborná exkurze do historie posledního století globálního světa - kdo se chce něco rychle a stravitelně dozvědět o hlavních událostech a předních vůdcích (hlavně diktátorech) našeho moderního světa, nechť se porochní v knížce. Příběh ironický (ale s dávkou historické pravdy), protagonisté zvláštní a konec nepřekonatelný (kdo by umíral, když už se dožil stovky, že...). Musí se číst s nadhledem, bez kritického zkoumání, a pak je to skutečně příjemná oddechovka (i přes všechny historické hrůzy)...Maličko mi kniha připomněla Přerušený příběh, který se ale omezuje na švédské reálie, nicméně se nese v podobném duchu.

mayinka
02.01.2014

Paradni knizka :) a pradni zazitek stoleteho starika :) co si vzdy jen pomocil papuce :)

Škubín
26.12.2013 5 z 5

Knížka mě nadchla natolik, že ji doporučuji kam jen vejdu, rozdávám ji jako narozeninové a vánoční dárky a když se nudím tak se k ní vždy rád vrátím... Nemůžu dát méně jak * * * * * :-)

Ž18
17.12.2013

No, legrace to byla, ale čekal jsem víc.

Lazy
16.12.2013 4 z 5

Pohled na svět očima Alana Karlssona je ukázkově bezstarostný a není nic, co by nevyřešil panáček.Jinak kola s vodkou, asi zajímavá kombinace, někdy musím zkusit. Zvlášť příjemné bylo nahlédnutí do hystorie nehystorie. Ale měl jsem bohužel pocit, že tu knížku jsem četl, jako kdybych musel. Co se týče vtipu, tak jsem se povětšinou za břicho nepopadal, i když pár věcí tam bylo vydařených. Celkově bych řekl, že je to taková příjemná odpočinková knížka, jenž mě sice moc nenadchla, ale v žádném případě nezklamala.