Stopárov sprievodca galaxiou

Stopárov sprievodca galaxiou
https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91530/bmid_stoparov-sprievodca-galaxiou-Brc-91530.jpg 4 4488 4488

Arthurovi Dentovi, celkom obyčajnému človiečikovi kdesi z Anglicka, raz vo štvrtok ráno prídu zdemolovať dom, vraj kvôli stavbe diaľničného obchvatu. Snaží sa tomu zabrániť bojovným polihovaním pred buldozérom, no jeden z jeho priateľov, Ford Prefect, ho viac-menej nasilu odtiahne do krčmy na tri bleskurýchle pivá, pretože sa blíži koniec sveta. Asi o 12 minút neskôr koniec sveta skutočne nastane v podobe stavebnej čaty mimozemskej rasy Vogónov, ktorí prídu zdemolovať Zem kvôli stavbe hyperpriestorovej diaľnice. Tesne pred touto, pre všetkých ostatných smrteľnou udalosťou, sa Arthur s Fordom presunú na vogónsku stavebnú loď, ktorá ich odvezie do hlbín vesmíru. Ford totiž nepochádza z Guildfordu, ako na Zemi zvyčajne tvrdil, ale z malej planéty kdesi v okolí Betelgeuze, a pracuje ako terénny prieskumník pozoruhodnej knihy s názvom Stopárov sprievodca galaxiou – akéhosi elektronického bedekra pre vesmírnych stopárov obsahujúceho všetky informácie, ktoré potrebujete, ak túžite vidieť krásy vesmíru za menej ako tridsať altairských dolárov denne.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

inachisio
18.10.2020 5 z 5

Myslím, že kromě vesmíru je přece jen více věcí nekonečných. Jednou z nich je autorova fantazie. Pořád nedokážu pobrat, jak tohle někdo dokázal vymyslet a napsat. Kniha byla vtipná, velice vtipná, ne příliš dlouhá a opravdu chytrá. Už teď se těším na další díl. Skvělé.

Lanley
14.10.2020 3 z 5

Tak tohle pro mě asi není... Nejspíš půjdu tentokrát proti proudu, ale prostě mi to připadalo až moc jednoduché. I když mám britský styl humoru rád (sám jsem nějakou dobu žil ve Skotsku a myslím si, že se mi jejich humor stal celkem vlastním), tady to pro mě prostě nefunguje. Pár nápadů je sice dobrých, spíš mi to ale celé připadalo, jako kdyby autor prostě vyhodil na papír vše, co ho v tu chvíli napadlo a to bez jakéhokoliv logického postupu.
Ať nejsem ale zase tolik negativní... Je to jednoduché čtení, které máte přečtené za hodinku ve vaně, čte se to snadno a rychle i přes zmatek který celou knihu provází. Kniha je v českém vydání hezky zpracována, občas člověku koutky i poskočí směrem nahoru a pár hlášek se stalo již klasikou...

smisek280
08.10.2020 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, zpracování knihy (žlutomodrý přebal), které jsem četla, mělo dokonce spoustu vtipných obrázků doplňujících text. Je to opravdová sci-fi klasika.

Rihatama
03.10.2020 5 z 5

"Nepropadej panice!"

Dokonalé hlášky. Úplný koncert. Myslím, že Adams měl s Pratchettem stejnou kojnou. Pár dobrých přátel mám. A umím si docela dobře představit, že se z někoho z nich vyklube mimozemšťan. Mám totiž v životě docela štěstí. Totiž i paniku z "konce světa" jsem za svůj "krátký" život zaznamenala nejednou, když vedle 2012 přibereme i kdysi óbr problém 2K. Duchaplná sci-fi parodie na ryze pozemské lidské vlastnosti a třeskutě vtipná pouť vesmírem plná originálních nápadů (ručník mám vždycky s sebou :). Vlastně nevím, čeho je v knize víc, zdali sarkasmu, ironie nebo parodie... Tuto klasiku jsem přečetla poprvé už někdy před 20 lety. Svou knihovnu průběžně obměňuji, neb není nafukovací, Adamsova dílka však její regály neopustila a stěhuje se se mnou. Doufám, že se jeho vesmírná duše uhnízdila na některé sympatické planetě v některém vzdáleném souhvězdí... Mimochodem, po přečtení papíru i e-knihy jsem si ve finále pustila do uší geniální Dykův přednes, lépe řečeno jeho brilantní komorní orchestr. Kdo umí, holt umí. Zaslouží extra 5 hvězd. Už se nemůžu dočkat návštěvy Restaurantu na konci vesmíru.

"Zafod Bíblbrox? Prezident? Snad ne ten Zafod Bíblbrox? Snad ne naším prezidentem? Mnozí v tom spatřovali konečný důkaz, že celému známému vesmíru už definitivně přeskočilo. [...] V okamžiku, kdy Zafod Bíblbrox oznámil svůj úmysl kandidovat, byla to hotová věc: tohle byl ideální materiál na prezidentství. [...] Prezident je pouhou figurkou - není držitelem pražádné moci. Vybírá ho vláda, avšak kvality, jimiž se má vyznačovat, rozhodně nejsou vůdcovské schopnosti, jde tu spíš o schopnost pobuřovat. Proto je za prezidenta vybírán vždycky sporný typ - provokativní a zároveň fascinující. Jeho úkolem není moc vykonávat, nýbrž odvracet od ní pozornost. Podle těchto měřítek je Zafod Bíblbrox jeden z nejúspěšnějších prezidentů, jaké kdy Galaxie měla."

Nepřipomíná vám to někoho? Myslím, že Adams byl velký vizionář.

petulka19
01.10.2020 5 z 5

Super kniha, kterou jsem poslouchala jako mluvené slovo.. Naprosto skvěle zpracovaná verze s Jiřím Lábusem je tahle: https://www.youtube.com/watch?v=Xem7qlT2buI&t=368s&ab_channel=ShanekaSHEFFIELD. Určitě si přečtu/poslechnu i další díl!

RADOST
23.09.2020 4 z 5

Neberme se tak vážně! Klidně si dál přemýšlejme, jak je to s Vesmírem, Zemí i Lidstvem, ale zároveň připusťme i tuto alternativu a pobavme se jí.

bookemma
16.09.2020 5 z 5

Povinná literatura pro všechny zabedněné Pozemšťany. Ve Vesmíru fakt a opravdu nejsme sami. Dokonce už ani nejsme. Jak smutné.
Pokud si ale na cestu po galaxii zabalíš ručník, nemusíš se ničeho bát, více či méně ochotní šílenci, které střetneš cestou, ti půjčí vše podstatné. Nepropadej panice a užívej si let prostorem.
Na ničem stejně moc nezáleží.

Kniha šílená a geniální s jedním či více velkými poselstvími - život je přesně takový, jak přístupní se rozhodneme mu být.

radkanin
19.08.2020 5 z 5

Moje první sci-fi kniha. Skvělý humor, ulítlý příběh a hlavní postavy. Přivedla mne ke sci-fi, takže velké díky!

Marushka27
17.08.2020 5 z 5

Moje oblíbená kniha, která sice není pro každého, ale někdo, kdo má víc mozkových buněk a smysl pro humor, tuto chytrou scifi ocení.

vlkove
14.08.2020 5 z 5

Dokonalá kniha, která zabírá prestižní místo v mé knihovničce. Styl humoru autora mi perfektně sedl.

Shmajdalf
05.08.2020 5 z 5

Autorův osobitý druh humoru i překladatelčina unikátní obratnost v jazyce českém vytvořili impozantní trilogii o čtyřech dílech v pěti částech. Není co dodat.

Atlantis
13.07.2020 3 z 5

Je to asi zvláštní, ale já se u této kultovní sci-fi záležitosti moc nebavil. Čekal jsem kdysi asi něco alá Červený trpaslík, ale dostal jsem relativně psychotickou a chaotickou záležitost, která mi zabrala mnohem více času, než bych vzhledem k jejímu malému rozsahu čekal. Některé scény jsou už dnes samozřejmě ikonické (číslo 42, ručník nebo velryba), ale já asi čekal víc, nebo spíše něco lehce jiného.

BFCaro
01.07.2020 4 z 5

Kniha je osvěžující a zároveň vtipná. Možná v ní najdete dokonce odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec.

momo01
26.06.2020 5 z 5

Óóóó. A konečně vím, jak vznikla Země i jak se stopuje vesmírem.
Naopak nechápu, jak jsem mohla tolik let chodit se záložkou okolo a nepřečíst ji.

Fenrir
20.06.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knižních sérií vůbec, jen škoda, že nedokončená.

Bednar2019
18.06.2020 2 z 5

Zpočátku mi vadila přítomnost toho vynuceného humoru, že se musí člověk smát, takže mi to přišlo celkem trapné. Když si na to člověk zvykne, tak kniha je i lehce zábavná. Příběh je předvídatelný a vstřebatelný, takže se kniha čte celkem hladce.

haannyys
04.06.2020 4 z 5

Trvalo mi dlouho, než jsem se začetla, i proto, že jsem byla fixovaná na filmové zpracování. Ale postupně se děj od filmu liší, a to bylo mnohem lepší. Dokonce se těším na pokračování. Líbilo se mi i zpracování knihy s ilustracemi a příjemným tmavě modrým tiskem písmen.

včelařka
04.06.2020 5 z 5

Nečtu stejnou knihu dvakrát. Tato trilogie v pěti částech je vzácná výjimka. Právě jsem ji dočetla už po páté, ne-li po šesté. A stále je skvělá.
Klasika, která pobaví i nefanoušky sci-fi.

Dominka09
26.05.2020 2 z 5

Jak tak koukám tak tuto knihu buďto člověk miluje nebo nenávidí, bohužel já se řadím do té druhé skupiny.
Do teď jsem si myslela, že mám docela dobrou představivost - no musím tedy uznat, že jsem se ne jednou ztrácela a takřka nechápala o čem to autor vlastně píše.
Takže za mě tentokrat ne-e.

SSTknihy
26.05.2020 5 z 5

Vtipné, dokonalé, brilantní, totálně pitomé, prostě geniální. Nejvíc mě na tomhle příběhu baví s jakou samozřejmou neomaleností servíruje autor své fantazijní výplody, takže ani na chvíli není pochyb, že to ve vesmíru a všude kolem nás funguje přesně tak, jak popisuje. Nezbývá než dodat, že ručník mám stále v pohotovosti :-)