Stopárov sprievodca galaxiou

Stopárov sprievodca galaxiou
https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91530/bmid_stoparov-sprievodca-galaxiou-Brc-91530.jpg 4 4488 4488

Arthurovi Dentovi, celkom obyčajnému človiečikovi kdesi z Anglicka, raz vo štvrtok ráno prídu zdemolovať dom, vraj kvôli stavbe diaľničného obchvatu. Snaží sa tomu zabrániť bojovným polihovaním pred buldozérom, no jeden z jeho priateľov, Ford Prefect, ho viac-menej nasilu odtiahne do krčmy na tri bleskurýchle pivá, pretože sa blíži koniec sveta. Asi o 12 minút neskôr koniec sveta skutočne nastane v podobe stavebnej čaty mimozemskej rasy Vogónov, ktorí prídu zdemolovať Zem kvôli stavbe hyperpriestorovej diaľnice. Tesne pred touto, pre všetkých ostatných smrteľnou udalosťou, sa Arthur s Fordom presunú na vogónsku stavebnú loď, ktorá ich odvezie do hlbín vesmíru. Ford totiž nepochádza z Guildfordu, ako na Zemi zvyčajne tvrdil, ale z malej planéty kdesi v okolí Betelgeuze, a pracuje ako terénny prieskumník pozoruhodnej knihy s názvom Stopárov sprievodca galaxiou – akéhosi elektronického bedekra pre vesmírnych stopárov obsahujúceho všetky informácie, ktoré potrebujete, ak túžite vidieť krásy vesmíru za menej ako tridsať altairských dolárov denne.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

m_martina
22.05.2020 5 z 5

I když sci-fi normálně nečtu, tato kniha se mi líbila a pobavila jsem se u ní.

TajemnýSmrad
18.05.2020 2 z 5

Sakryš, koukám, že někam zmizelo mé hodnocení a komentář ze včera... Možná trest za to, že jsem dal jen dvě hvězdy :-D.

Já vím - Stopařův průvodce Galaxií - klasika, kult, zábava, kreativita a tak dále a tak dále... Jenže já vlastně byl rozčarován a zklamán. Tak strašně se mi líbil film a tak moc jsem se těšil na knihu, ale do té jsem se nějak nedostal. Čtení se mi táhlo a vtipy mě mnohem lépe vyznívaly, když byly vměstnány do 104 minut na plátně, než do 146 stran knihy :(.

vrgulnik
17.05.2020 4 z 5

Veselé, kultovní, ale sem tam “nutí k smíchu”.

blackoutzuzi
14.05.2020 5 z 5

Oficiálně miluji Douglase Adamse! Klasika, kterou zná snad každý a teď už konečně i já! :) První díl jsem měla půjčený z knihovny, abych se s autorovým stylem vyprávění nejprve seznámila a rozhodla se, zda je to pro mě, nebo ne. No a jak se mi líbila? Velmi! Teď už můžu směle naběhnout do knihkupectví a vykoupit všechny díly, co existují! Tohle je prostě must have všech lidí, kteří milují sci-fi! :)

AlbinaBina
09.05.2020 1 z 5

K maturitě jsem se ke knize nedostala. Dala jsem jí šanci až za pár let díky přívětivému hodnocení zde na databázi. Bohužel, za mě ne.

helusa2
05.04.2020 5 z 5

Zaprvé: Skutečně velmi nemám ráda sci-fi...
Ovšem museli jsme to naposlouchat kvůli toho, že to měla naše dítka jako celoroční téma ve skautu :-D
Nejprve jsem sehnala třídílnou rozhlasovou hru, ta byla super!!! Pak jsme viděli film - skvělý!!! A nakonec jsem poslouchala audioknížku namuvenou Vojtou Dykem - Boží!!!
Skvělý humor, každá verze měla své kouzlo a přemýšlím, že se snad i sama pustím do dalších dílů ;-)
A náš robotický vysavač dostal jméno Marvin... Ovšem, nevím, zda to byl dobrý nápad - pokud si bude povídat s ostatními spotřebiči... pračka i lednička už začaly vydávat divné zvuky... :-D

EduardVlach
30.03.2020 5 z 5

Srdcovka

Terva
22.03.2020 5 z 5

Šest kousků hořkého piva!
Ale rychle, prosím vás,
bude konec světa.
„Myslíte pane?
Máme na to dnes hezky“.

V dobách útoku vlád na naší svobodu jsem se uchýlil k této klasice alá Monthy Python. Taky proč ne, proč si nevzít knihu, která má na hlavní straně tak příslovečný nápis NEPROPADEJTE PANICE! A i sám spisovatel Douglas Adams se k Pythonům hlásí. Směsice černého humoru, ironie, cestování časem, Vesmírem a tak vůbec, rozhodně nikoho nezklame. Sehnal jsem si ten box s pěti knihami, podpořený krásnými ilustracemi. To do již tolikrát čteného příběhu vneslo další dimenzi. Krásou tak může být obrázek přechodové komory na palubě lodi, kterou pohání nekonečná nepravděpodobnost. Na straně 89 se můžete tímto aspektem pokochat. Ovšem pozor na chytré opice.

Citát: Stále víc lidí se přiklání k názoru, že udělali nenapravitelnou chybu už tehdy, když slezli ze stromů.

Jako nejzajímavější postavu ze všech těch Vesmírnejch mixů postav (některé mají i dvě hlavy) bych rozhodně označil maniodepresivního robota Marvina. Skoro na každou otázku odpovídá otázkou, nemá rád nikoho a jeho chování je naprosto logické. Nenechal jsem se jím deprimovat. Jeho nejlepší činnost je sedět v koutě a tiše rezavět. Ano, paranoidního androida jsem si oblíbil. V každém příběhu prostě musí bít postava, která má ve všem jasno.

Malá ochutnávka:
Můj ty bože, postěžoval si Arthur, ty budeš vykládat o kladném mentálním postoji, a to ti ani dneska nezdemolovali planetu! Když jsem se ráno probudil, myslel jsem, že si pěkně užiju klidný den, něco přečtu, vykartáčuju psa... A teď je teprv něco po čtvrté, a už mě vyhazujou z cizí kosmické lodi šest světelných let od doutnajících škvarků Země!

Další věcí, která mě vehnala do kolen slzy, prostě jsem se rozbrečel smíchy až mě to donutilo si kleknout, byla situace jedné nejmenované postavy, která si nechala vyrobit planetu, kde roste jen marihuana. A teď si vemte, že nemáte prostředky potřebné k založení ohně a jako blbec jste si na cestu nevzali zápalky. Ono je to stejně velmi zajímavá myšlenka, že existuje rasa, která vám vytvoří planetu na vaše přání. Ale pokud chcete planetu Bordel, napište do žádosti raději Nevěstinec. Někdy hold dochází ke špatnému výkladu a tvůrci v tom maj bordel.

Citát: Čtyřicet dva?!?! Právě! Až budete znát přesné znění otázky, pochopíte, co znamená odpověď.

Tahle kniha o Stopařově průvodci Galaxií je opravdu dost informativní. Jako vážně, takových informací na jednom místě...někdy je to až nebezpečné. Vznikají tak nová slova a situace, které mají právo být v Průvodci zaznamenané. A o tom je i příběh Záhadného vynoření vorvaně na oběžné dráze jedné nejmenované planety. Vlastně měl vorvaň možnost si cestou dolů planetu pojmenovat. Ještě než do ní v plné síle (a věřte, že to byl humus) narazil. Říkal, nebo spíše si myslel, že to, co se proti němu řítí závratnou rychlostí, ….no prostě budu tomu říkat zem. Bum. Katastrofu si můžete prohlédnout na jednom moc povedeném devíti okenním obrázku. Obrázek se jmenuje Studie vorvaního pádu a je na straně 149. Ale pouze na vlastní nebezpečí.

Citát: Asi bude nejlepší zmáčknout tenhle knoflík.

safarikmartina
12.03.2020 4 z 5

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a byla jsem z ní opravdu nadšená. Pokud někoho nebavila jako čtená, určitě stojí za to vyzkoušet si ji poslechnout.

kacaabba
28.02.2020 3 z 5

Přečteno z povinnosti, protože je to maturitní četba. Ale proč je to maturitní četba, zůstává mi zahaleno mlhovinou.

Bája89
19.02.2020 2 z 5

Upřímně nevím, co si o knize myslet. Bylo to jako na horské dráze. Jednu chvíli jsem byla naprosto nadšená a pak rázem zaražená z toho, jak se mi špatně četla. Bylo tam hodně světlých momentů, ale i tak mi četba trvala až nezdravě dlouho, a to mě čekají ještě čtyři díly. Přitom je to v podstatě naprosto geniální dílo, plné suchého britského humoru. Přesto jsem občas propadala panice. :(

Chajda69
09.02.2020 4 z 5

Váhal jsem mezi hodnocením čtyři a pět, dal bych čtyři a půl, ale když už se mám rozhodnout, dám čtyři.

Mám moc rád britský humor a absurdní humor. Toho je Stopařův průvodce plný. Děj je značně bizarní, ale když jsem přestal hledat jakékoli zákonitosti Galaxie a prostě se vezl na vlně s Arthurem Dentem, fungovalo to. Nabitý rozjezd mě však trochu namlsal a pak jsem se sem tam nudil.

Nepropadám panice a chystám se do Restaurantu na konci vesmíru.

Anoell
09.02.2020 5 z 5

Útlá knížečka, tak báječně ulítlá! Je to tak pitomé, až je to vlastně geniální. Vtipné ztřeštěně bláznivé počtení, které ubíhalo samo. Příběh rozhodně ne pro každého, ale pro mě určitě ano.

Aghatte
20.01.2020 1 z 5

Dostala jsem ji ke 42 narozeninám, jelikož odpověď na vše je 42.
Bohužel, ani takto originální pokus mě nepřesvědčil.
Nic, co bych si dobrovolně vybrala.

Lady.Lucrezia
11.01.2020 3 z 5

Neprodejte panice! Ne každému se to musí líbit na sto procent a to přesně budu já. Kniha je dobrá, vtipná, zajímavá, ale já prostě nejsem ani skalní, ani fanoušek sci-fi. Nicméně bych ráda pokračovala v sérii, tak ještě uvidíme.

HerrPilot
07.01.2020 5 z 5

Film jsem viděl ještě jako malý, a ještě teď si pamatuju, že mne kromě titulu (který mé malé, zcela realisticky přemýšlející verzi vnukl otázku, jak se dá dneska cestovat stopem galaxií???) upoutal takový ten robot, co má hlavu jako bowlingovou kouli s tělovým přívěskem zdarma.

Když jsem se dostal do věku, kdy termíny jako sex, svatba, těhotenství a ranní erekce přestávají být slovy k parodování (aby se staly zcela reálným nebezpečím), vzpomněl jsem si na film a velice záhy i na existenci knihy. Koupil jsem si jí (v takovém tom malém argáckém vydání s polotuhou obálkou), přečetl a až na několik výjimek se... pronudil.

Pak ale Argo vydalo ilustrovanou variantu s obrázky Dana Černého, které jsou prostě víc než geniální (na počest jeho Zafoda Bublsexe jsem pojmenoval svého kocoura) a velmi vhodně doplňují text knihy. A hle- kniha se mi najednou četla daleko lépe. Zpočátku jsem si myslel, že jen díky těm skvělým ilustracím, ale po nějakém čase jsem zjistil, že čím víc tu knihu čtu, tím ji mám raději, tím víc se těším na jednotlivé situace, tím raději mám hyperpočítač Hlubina myšlení a loď Srdce ze zlata, a všechny ty postavy.

No, a dneska tahle kniha patří mezi pár vyvolených, během jejichž četby se cítím jako doma. A taky vím, že ten bowlingovatej robot je Marvin- robot s vlastní osobností.

Takže, ať žije Zafod Bíblbrox a na zdraví si připiju rovnou zlatou cihlou obalenou citronem. Dávám 5* a doporučení. Možná se během četby neroztřískáte smíchy, ale koutky vám budou tančit dupáka jistě celou dobu...

P.S. Koho zajímá zákulisí Stopaře, doporučuji knihu Neila Gaimana a kol. „Nepropadejte panice“.

petr_
05.01.2020 5 z 5

Vtipná zábavná knížka, plná absurdit. Skvělé čtení.

hellena1523
30.12.2019 3 z 5

U knihy jsem se pobavila, ale mezi skalní fanoušky se určitě nezařadím...

janpetr
25.12.2019 5 z 5

Podivně vtipné čtení. Zhltnul jsem za několik večerů a častokrát jsem se nahlas zasmál. Doporučuji.

JFK117
13.11.2019 4 z 5

.... Vůbec nevím, kde se mám dozvědět o stavbě a realizaci vesmírných dálnic.... Jsem z toho v megastresu... Ale třeba bude kopie Země lepší než je ta, co znám.
Už dlouho se mi nestalo, abych se u knihy smála nahlas. Posílám pozdrav a dík do galaxie.