Stopárov sprievodca galaxiou

Stopárov sprievodca galaxiou
https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91530/bmid_stoparov-sprievodca-galaxiou-Brc-91530.jpg 4 4490 4490

Arthurovi Dentovi, celkom obyčajnému človiečikovi kdesi z Anglicka, raz vo štvrtok ráno prídu zdemolovať dom, vraj kvôli stavbe diaľničného obchvatu. Snaží sa tomu zabrániť bojovným polihovaním pred buldozérom, no jeden z jeho priateľov, Ford Prefect, ho viac-menej nasilu odtiahne do krčmy na tri bleskurýchle pivá, pretože sa blíži koniec sveta. Asi o 12 minút neskôr koniec sveta skutočne nastane v podobe stavebnej čaty mimozemskej rasy Vogónov, ktorí prídu zdemolovať Zem kvôli stavbe hyperpriestorovej diaľnice. Tesne pred touto, pre všetkých ostatných smrteľnou udalosťou, sa Arthur s Fordom presunú na vogónsku stavebnú loď, ktorá ich odvezie do hlbín vesmíru. Ford totiž nepochádza z Guildfordu, ako na Zemi zvyčajne tvrdil, ale z malej planéty kdesi v okolí Betelgeuze, a pracuje ako terénny prieskumník pozoruhodnej knihy s názvom Stopárov sprievodca galaxiou – akéhosi elektronického bedekra pre vesmírnych stopárov obsahujúceho všetky informácie, ktoré potrebujete, ak túžite vidieť krásy vesmíru za menej ako tridsať altairských dolárov denne.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

zeros
05.06.2019 3 z 5

Velká očekávání a pak jsem u knížky regulérně usínal. Jsou tam cítit místa, která mají být vtipná, ale nějak nic. A to mám rád Monty Pythony. Oddechovka to v každém případě je, ale moc nerozumím proslulosti tohoto díla. Nebýt depresivního Marvina, dám jen 2*.

Martian
05.06.2019 2 z 5

Tak nevím, asi nemám smysl pro humor, protože jsem se ani jednou nezasmál. Myslím, že je to přeceňovaná kniha.

Mamosvain
03.06.2019 5 z 5

Velmi oddechová povinná četba. Člověk se nemusí obtěžovat nadbytečným přemýšlením o ději a postavách, protože, řekněme si to narovinu, žádná převratná zápletka tam prostě není. Ale děj plyne hladce, zábavně a člověk se i udiví nad všemi těmi výtvory, které se Adamsovi v hlavě mohly utvořit během psaní.
Vřele doporučuji všem, kteří hledají povinnou četbu, u které nebudou muset trávit hodiny hledáním autorovy skryté myšlenky, která i ve vážnějších knihách mnohdy ani není.

pampelišinka
28.05.2019 4 z 5

Ach, ano! Chytlavý příběh, ve kterém se autor nezdráhá použít téměř jakýkoliv humor, laskavým počínaje, ďoubavým a ironickým zdaleka nekonče. Parodie na typické sci-fi sedla jako onen pověstný hrnec.
Hvězdičku ubírám za to, že občas byl autor poněkud rychlejší než mé vnímání, zbylé jsou však za nesčetná vyprsknutí smíchem, údernost tenké knížečky, Zafoda (protože já si vždycky oblíbím toho největšího vola) a tak.
Rozhodně si to nenechte ujít. A už vůbec ne, pokud máte k dispozici povedené vydání ilustrované Danem Černým.
Fakt.
A buďte ti frajeři, co dobře vědí, kde mají ručník.))

girdi
24.05.2019 5 z 5

Na některé knihy není na škodu si počkat. Adams a jeho Stopařův průvodce ustál i má extrémně vysoká očekávání. Propracovaný galaktický svět, hravé detaily a skvěle promyšlený příběh. A ty ilustrace se super vtipnými popisky! Jsem ráda, že jsem si to odložila "na později", protože jinak by se mi mnohem palčivěji vtíralo srovnání s Terry Pratchettem (a to by Adams tvrdě projel, i když vím, že žánr je jiný). Knihu jsem přečetla během dvou dnů, takže u mě rozhodně zavládla spokojenost a těším se na další díl.

antonin0999
13.05.2019 4 z 5

Knihu jsem velmi pravděpodobně četl vzhůru nohama, a to přesně do strany 42. Konečně jsem zjistil to, co jsem si již dávno myslel, že Darwinova evoluční teorie je již za zenitem. S knihou však obecně nesouhlasím, myslím, že myši už dávno nehrají prim, vývojově je předběhla dvě zvířata - vychytralý nepřítel holub domácí a pes mops, který vůbec není mops, ale nosorožec bez nosu vržený do smršťovačky.
Doporučená filmová verze: Smrt stopařek - to pokud opravdu chcete najít Srdce ze zlata.

Terry11
10.05.2019 3 z 5

Ford byl krajně rozrušen.
"Arthure, to je fantastický! Sebrala nás loď poháněná nekonečnou nepravděpodobností! To je neuvěřitelný! Už dřív jsem o tom slyšel nějaký drby. Oficiální místa sice všechno popřela, ale tady vidíš, že to dokázali! Postavili loď na nekonečnou nepravděpodobnost! Arthure, to je...Arthure? Co se děje? "
"Forde! Venku čeká nekonečný počet opic, které s námi chtějí debatovat o novém nastudování Hamleta."

Tak to bývá, když má člověk příliš velká očekávání.
Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už asi 5 let a pořád to nějak odkládala. Měla mít přesně to, co u knih vyhledávám: humor, fantazii, sci-fi prvky. No tak mi řekněte, proč to nezafungovalo? (Po) usmála jsem se asi 3 krát, zbytek textu se takřka nudila. Četla jsem ji předlouhých 7 dní a během toho týdne vykonala spoustu činností, které bych jinak odkládala na dobu neurčitou , což u mě znamená, až nebudu mít co číst. Tak nevím.

hana.hanigerova
09.05.2019 5 z 5

Další knížka, která mě VELMI mile překvapila. Natolik, že jsem ji přečetla za den. Na jednu stranu byla napsaná zmatečně, na druhou stranu geniálně, a některé odkazy na tehdejší dobu mě opravdu pobavily. Především Král, to bylo výborné! :-) Některé postavy mi lezly na nervy, ale nemůže být vše zalité sluncem a vím, že takoví lidé jsou, tak proč ne zrovna v této knize. Vesmír tu byl popsaný tak, že se mi nechce věřit, že byla kniha napsána před 40 lety!!!!! Je to neskutečně nadčasové dílo a i přesto, že jde o žánr, který opravdu nečtu a nijak mě neoslovuje, tak jsem byla naprosto nadšená. Moc se těším na další díly a doufám, že mě příliš nezklamou :-)

MíšaS.
09.05.2019 2 z 5

Asi jsem čekala něco jiného.
Na knihu jsem narazila díky Knižní odysee na knihkupectví Martinus už asi před 3 lety a pořád jsem přemýšlela, zda si jí mám nebo nemám přečíst. Převážila samá kladná hodnocení a tak jsem neodolala a letos si udělala radost a všech pět dílů jsem si koupila.
Jenže ouha.
Mám ráda anglický humor, mám ráda satiru, parodii, ironii, scifi, fantasy, ale s touhle knihou jsem se nějak minula...
Občas jsme se párkrát zasmála. Pousmála se nad věcmi, které platí dodnes, ale to bylo vše. Nic víc ve mě kniha nezanechala. Nevím, jestli přečtu i další díly, ale asi když už je mám doma, tak až nebudu mít co číst, dojde i na ně.

PetrKral
08.05.2019 5 z 5

Skvělá a vtipná kniha mého mládí.

sarekaslukova
03.05.2019 5 z 5

Ani nevím co jsem čekala, ale dostalo se mi vtipné vyprávění s úžasnými ilustracemi, u kterých jsem se chechtala ještě víc. Doufám, že další díly mi budou zlepšovat náladu stejně jako to dokázal tento.

Greenfingers
03.05.2019 5 z 5

První díl série považuji za nejzdařilejší, proto ho také hodnotím maximálním počtem hvězdiček. Mám rád sci-fi a když je v ní i takhle třeskutý humor, je to bonus navíc. Bohužel, další díly mě už natolik nezaujaly. Měl jsem při nich pocit, že autor už jenom rozmělňuje dříve napsané a opakuje se. Jak se říká: v nejlepším je třeba skončit.

Hynais
26.04.2019 5 z 5

Nečetl jsem … poslouchal jsem.
Děkuji pane Adamsi, děkuji Vojto Dyku! Když jsem se zrovna nesmál, tak jsme se na to právě chystal...

dvojkadvacet
23.04.2019 4 z 5

První díl mě jako celek ze židle nezvedl, za to ty drobné narativní hříčky, jimiž je kniha prošpikovaná, jsou prostě bezva. Ta paralela hned ze začátku - totiž že se jednoho dne objeví před barákem demoliční bagry kvůli stavbě obchvatu, a o pár chvil později už vogonská flotila bourá zemi z prakticky téhož, jen o něco zvětšeného důvodu - obrazotvornost utržená ze řetězu, na což je potřeba při čtení přistoupit. Když to člověk udělá, čte celou dobu s hubou od ucha k uchu prostě z radosti z imaginace.

Peřinka
20.04.2019 4 z 5

Knihu jsem si musela přečíst po dlouhé době a tentokrát jsem z ní měla trochu smíšené pocity. Rozhodně je to ideální čtení pro fanoušky sci-fy, ale i pro ty co se chtějí trochu zasmát. Problém je v tom, že mě první díl prostě nedonutil přečíst díly další. Každopádně jako humorná oddechovka svůj účel kniha plní a pokud jste třeba fanouškem Červeného trpaslíka, tohle by Vám nemělo uniknout.

sarka45
16.04.2019 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha a tentokrát to bylo knize na škodu. Alespoň pro mě. Mám Vojtu Dyka moc ráda, ale tahle interpretace mi vůbec neseděla. Asi byla adekvátní románu, ale mně prostě strašně rušilo, jak Ford Prefect celou dobu koktá, zadrhává se a mluví jak po patnáctém pivu. Upřednostňuji klasické čtení. Jinak se mi ale kniha líbila, byla vtipná, absurdní, mám tenhle styl humoru ráda.

Nicosmiled
16.04.2019 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Nic víc k tomu říct nepotřebuje a ani nejde.

Marci18
11.04.2019 4 z 5

Abych řekla pravdu, tak po přečtení této knihy mám docela smíšené pocity. Možná je to tím, že sci-fi není moc můj žánr, ale říkala jsem si, že bych si to mohla přečíst, protože mi to pár lidí doporučilo a byla jsem zvědavá.
Na jednu stranu jsou v teto knize super a vtipné pasáže, ale na druhou se tam objevila místa, u který jsem si nebyla jistá, zda-li navazují na předchozí kapitolu nebo ne. Abych pravdu řekla, tak jsem se taky celkem ztrácela v těch jménech, kterých je příliš moc.
Ale pro ty, kteří mají rádi sci-fi, tak doporučuji

novama
10.04.2019 3 z 5

Letos jsem se poprvé zapojila do Knižní Odyssey, několikrát tam byla otázka k této knize, kterou jsem předtím vůbec neznala. Mám za sebou zatím první díl a velmi rozporuplné pocity. Je to asi to nejabsurdnější, co jsem kdy četla. Nemůžu říct, že by mě kniha vůbec nebavila, některé "scénky" jsou velmi vtipné, ale je tam několik úseků, kdy se v polovině strany ptám, co to vlastně čtu? Od legendárního, klasického veledíla jsem asi čekala víc.

Osca
06.04.2019 3 z 5

Tedy očekával jsem bombu a zatím přišlo čekání na vtip. Celou dobu jsem přemýšlel, kde se stala chyba, že někdo dovede z této knihy citovat celé pasáže a já se dvakrát usmál. A pak jsem byl rád, že ji mám za sebou a mohu se vrátit k lordu Stárkovi a Aryii.