Stopárov sprievodca galaxiou

Stopárov sprievodca galaxiou
https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91530/bmid_stoparov-sprievodca-galaxiou-Brc-91530.jpg 4 4491 4491

Arthurovi Dentovi, celkom obyčajnému človiečikovi kdesi z Anglicka, raz vo štvrtok ráno prídu zdemolovať dom, vraj kvôli stavbe diaľničného obchvatu. Snaží sa tomu zabrániť bojovným polihovaním pred buldozérom, no jeden z jeho priateľov, Ford Prefect, ho viac-menej nasilu odtiahne do krčmy na tri bleskurýchle pivá, pretože sa blíži koniec sveta. Asi o 12 minút neskôr koniec sveta skutočne nastane v podobe stavebnej čaty mimozemskej rasy Vogónov, ktorí prídu zdemolovať Zem kvôli stavbe hyperpriestorovej diaľnice. Tesne pred touto, pre všetkých ostatných smrteľnou udalosťou, sa Arthur s Fordom presunú na vogónsku stavebnú loď, ktorá ich odvezie do hlbín vesmíru. Ford totiž nepochádza z Guildfordu, ako na Zemi zvyčajne tvrdil, ale z malej planéty kdesi v okolí Betelgeuze, a pracuje ako terénny prieskumník pozoruhodnej knihy s názvom Stopárov sprievodca galaxiou – akéhosi elektronického bedekra pre vesmírnych stopárov obsahujúceho všetky informácie, ktoré potrebujete, ak túžite vidieť krásy vesmíru za menej ako tridsať altairských dolárov denne.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

LadyCharlene
04.04.2019 4 z 5

Očekávala jsem naprostou pecku, kniha nebyla špatná. Je vtipná, chytrá, bezpochyby kultovní a já si myslím, že tento první díl na mě působil tak rozpačitě, protože teprve až celá pentalogie dá dohromady tu genialitu. Začátek knihy se mi líbil asi nejvíce. Nejoblíbenější postava samozřejmě Artur.

denniys
29.03.2019 4 z 5

Zabavilo mě to, pozornost kniha udržela, ale že by byla nějak totálně nářezová to opravdu není..a kupodivu mě ani nenutí okamžitě sáhnout po dalším díle..nevím no, v knize se samozřejmě najdou fakt super povedené scény a dialogy, ale taky to obsahuje spoustu zbytečný vaty..za mě tak 60/40, čekala jsem od klasiky žánru nějak víc..

Reniee
25.03.2019 1 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Vůbec mě to neoslovilo. Když to skončilo, byla jsem ráda, že je konec. A jsem ráda, že jsem to nemusela přímo číst :) Takhle jsem u toho skládala puzzle, takže nemusím litovat ztraceného času.

Dani3
22.03.2019 3 z 5

Moc mě to neoslovilo. Pár vtipných momentů jsem tam našla, ale na můj vkus je to až moc absurdní, navíc je tu spousta vsuvek úplně o ničem. Ani postavy mi nebyly sympatické, jediný, kdo se mi zamlouval, byl depresivní robot Marvin.

ADE138
14.03.2019 5 z 5

Tato knížka je klasika, kterou jsem četla několikrát. Nově jsem ji ale slyšela jako audioknihu, načtenou Vojtou Dykem. Naprosto úžasný. Když jsem ale slyšela tu část, kde promlouvá Hlubina myšlení, nejvýkonnější počítač všech dob... Tak teď bohužel vím, kdo to doopravdy je: Propadejte panice!!!

Tedíkpikolík
13.03.2019 3 z 5

Originální, vtipné, takové lehce "houbičkové" čtení, které asi nesedne každému. Já jsem dostal to, co jsem očekával a jsem spokojen. Přesto po dalších dílech asi hned nesáhnu.

Junne
08.03.2019 5 z 5

od té doby, co jsem to poslouchala, si všude beru ručník a toužím po tetování na čele: NEPROPADEJTE PANICE

s.macuska
07.03.2019 4 z 5

Já nejsem fanoušek sci-fi a jeho příbuzných žánrů, ale tahle knížka si mě našla. A jsem ráda. Odnáším si spoustu humorných hlášek a příběhů. A navíc to nové vydání má úžasné ilustrace, které si budu ráda jen tak prohlížet. Tak hlavně nepropadej panice a vezmi si ručník! :)

stoun25
17.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Nikdy neměla být zfilmována.. Když jsem si onehdá povídal s kamarádem a říkal jsem mu o této knize, tak mě dostal tím, že to viděl a že to není nic moc.. Číst to? To by byla ztráta času..
Blbost říkám já a dávám plný počet.

Elea
10.02.2019 4 z 5

Vtipná, nenáročná oddechovka.

alabra
07.02.2019 5 z 5

Neuvěřitelné, z počátečního zdánlivého chaosu se odvíjí vlákno příběhu, provázené vtipem, životními moudry a citovatelnými pasážemi, zdařilé, jsem zvědava, jak se autor vypořádal s dalšími díly.

hetty64
06.02.2019 5 z 5

Fantazie! :-D

Veveerka_123
04.02.2019 5 z 5

Touto knihou jsem naprosto posedlá! Jakmile jenom v televizi či na internetu narazím na vystoupení delfínů, přemýšlím, co se nám tím snaží říct. Jakmile se mě někdo zeptá kolik je hodin, nebo kdy bude poledne, mám sto chutí mu říct, že čas je jenom iluze a poledne ještě větší. Jakmile se někde ozve hlasitá rána, začnu přemýšlet, kde bych tak mohla sehnat ručník. 25. květen je pro mě svátek. Tato série je úžasná a velmi originální.

dominik8459
01.02.2019 5 z 5

Jako čtenář, co hledá v knize i různa ponaučení, nebo něco co srovnává s realitou, tak to musím říci, že tato knižní série je fakt TOP! :) Může člověku pomoci v mnohých věcech v životě otevřít oči

B-artX
31.01.2019 5 z 5

Jedna z nejvtipnějších a nejoriginálnějších knih, co jsem kdy četl. Adams je ohromný borec, vymyslet tolik originálních myšlenek, druhů, planet a vtipů muselo dát určitě dost práce. Příběh, přesto, že není vskutku komplexní, obsahuje obrovské množství náramně vtipných scén, vysvětlivek, které dělají svět zajímavější a nezapomenutelných scén jako 42. Tato knížka mě bavila znatelně více, než bych kdy čekal a jistě se nebezpečně vetřela do mých nejoblíbenějších knih, ke kterým jsem se kdy dostal. Skvělé čtení. Doporučuji.

Kopretina
27.01.2019 2 z 5

Kniha není můj šálek kávy. I tak jsem ji přelouskala a nemůžu jí upřít vtipnost a nápaditost. Radši si přečtu něco reálnějšího.

jan14s
25.01.2019 5 z 5

Velice povedená kniha. Občas jsem se zasmál i nahlas, což nedělám skoro nikdy (usmívám se v duchu :-) ). Nejvíce se mi líbily části přímo z Průvodce, škoda že nejde na Zemi sehnat.

Eridan
23.01.2019 3 z 5

Dovolím si srovnat s jinými britskými autory Terry Pratchettem (série Zeměplocha) a duem Grant - Naylor (seriál a knihy Červený Trpaslík). V paradicko-sarkastickém duchu jsou si podobní, ale řekl bych, že využívají tyto prostředky jinak než Adams. Pratchett i Grant - Naylor vytváří svůj svět, jeho pravidla, děj plný akce s trochou té romantiky. Sarkasmus je jen jakousi významnou špetkou, kořením. Adams nás zavalí kořením a jaksi zapomene na děj. Spíš to připomíná jakousi sérii skečů, ne příliš dobře poskládané za sebou. Charaktery nehrají moc velkou roli, jsou nepropracované a až příliš často jsou zachraňovány nějakým nesmyslem. Do toho spousta popisů, ano občas vtipných, ale celkové vyznění je spíš nudné. Škoda, čekal jsem od legendy víc. Co mě oslovilo je audio zpracování, které se dá najít na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Hrrn_rmz63E&t=282s Namluvil Jiří Lábus, Marek Eben, Miloslav Moravec a další čeští herci. Knihu zkrátili asi o třetinu, vynechali popisy, občas něco předělali do dialogu nebo lehce upravili. Spojili 1. a 2 díl. Všechny důležité vtípky jsou zachovány a má to úplně jinou dynamiku - spád.

veronika0269
19.01.2019 2 z 5

Mě to nebavilo. Donutila jsem se to dočíst. Na mě až moc šílené a absurdní, spousta krkolomných originálních názvů. Neumím si představit, že bych si chtěla přečíst další díly.

pavel.2
16.01.2019 4 z 5

Tento první díl skvělý, ty ostatní pro mě byly ztráta času.