Stopárov sprievodca galaxiou

Stopárov sprievodca galaxiou
https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91530/bmid_stoparov-sprievodca-galaxiou-Brc-91530.jpg 4 4516 4516

Arthurovi Dentovi, celkom obyčajnému človiečikovi kdesi z Anglicka, raz vo štvrtok ráno prídu zdemolovať dom, vraj kvôli stavbe diaľničného obchvatu. Snaží sa tomu zabrániť bojovným polihovaním pred buldozérom, no jeden z jeho priateľov, Ford Prefect, ho viac-menej nasilu odtiahne do krčmy na tri bleskurýchle pivá, pretože sa blíži koniec sveta. Asi o 12 minút neskôr koniec sveta skutočne nastane v podobe stavebnej čaty mimozemskej rasy Vogónov, ktorí prídu zdemolovať Zem kvôli stavbe hyperpriestorovej diaľnice. Tesne pred touto, pre všetkých ostatných smrteľnou udalosťou, sa Arthur s Fordom presunú na vogónsku stavebnú loď, ktorá ich odvezie do hlbín vesmíru. Ford totiž nepochádza z Guildfordu, ako na Zemi zvyčajne tvrdil, ale z malej planéty kdesi v okolí Betelgeuze, a pracuje ako terénny prieskumník pozoruhodnej knihy s názvom Stopárov sprievodca galaxiou – akéhosi elektronického bedekra pre vesmírnych stopárov obsahujúceho všetky informácie, ktoré potrebujete, ak túžite vidieť krásy vesmíru za menej ako tridsať altairských dolárov denne.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, 1979

janpetr
25.12.2019 5 z 5

Podivně vtipné čtení. Zhltnul jsem za několik večerů a častokrát jsem se nahlas zasmál. Doporučuji.

JFK117
13.11.2019 4 z 5

.... Vůbec nevím, kde se mám dozvědět o stavbě a realizaci vesmírných dálnic.... Jsem z toho v megastresu... Ale třeba bude kopie Země lepší než je ta, co znám.
Už dlouho se mi nestalo, abych se u knihy smála nahlas. Posílám pozdrav a dík do galaxie.

Margherita_N
12.11.2019 5 z 5

První díl dává příslib bláznivýho galaktickýho cestování. Je to všechno vtipný, připadalo mi ale, že si Arthur na naprosto nečekanou situaci nějak moc rychle zvykl a že jednotlivým planetám nevěnoval autor tolik pozornosti, kolik by se mi líbilo. Je to prostě rychlá jízda! Upřímně jsem se pak ztratila v tom, jak to vlastně bylo s tou Zemí a jejím zničením a nezničením.

ajasin
10.11.2019 5 z 5

Nechápu proč jsem se k této knize dostala tak pozdě. Neskutečně jsem se bavila. A přitom taková blbina :-) .

UMIKO
07.11.2019 5 z 5

Skvělé, vtipné a originální sci-fi s několika zásadními poselstvími. Třeba: Nepropadejte panice! nebo Vždy s sebou mějte ručník. Kniha byla i zfilmována.

Kacennnka
03.11.2019 3 z 5

To se má tak, že někdy od těch "hrozně super" slavných knih čekám trochu moc... Ale dalšímu dílu dám možnost určitě.

Magrata15
21.10.2019 3 z 5

V knize jsou zajímavé myšlenky, je nápaditá, je vtipná, ale asi jsem od ní čekala něco víc, nebo něco jiného.
Zkrátka mě nezaujala tak, jak jsem předpokládala.
Ani nevím, co ještě o ní napsat.

katallinka
12.10.2019 3 z 5

Příjemné čtení, ale něco mi zde chybělo....

possekre
27.09.2019 5 z 5

Úžasné! Má to spád, je to ryzí sci-fi, je to nápadité, je to vtipné. A dobře to končí. Miluji Douglase Adamse a s hrdostí a vděkem každý rok slavím Ručníkový den :).

opic 12
10.09.2019 5 z 5

Byl jsem asi v nějaké jednorozměrné dimenzi,snad v jiným vyprděným vesmíru,poněvadž tomu se nedá uvěřit.To jako fakt.Jak to,že mě tenhle průvodce zatím míjel.
Jakým zázrakem jsem to začal objevovat na to se neptejte velevážené čtenářské pozemštanstvo.Nebudte takový emzácký trouba jako v mém případě a v dohledné době opatřete.
Jestli taky rádi absurdní bžundu s velmi ohebným vibrujícím dějem.Nedocházelo u mě vyloženě k nějakým výbuchům smíchu to ne.K supernově mám ještě daleko.Jenže se dostavoval příjemný pocit se silnou porcí pohody a cukajícím koutkem rtů.Nejenže je to úžasně vymyšlené,ale je to i zároven velké dobrodružství překypující skvělými nápady.Postavy jakoby TI od vedle z baráku.Z masa a kostí.Ani Mesiáš či Sumermani se nekonají.Chybující,nedokonalí,živí.Oblíbíte si je a budete jim fandit i když je v tom velká porce nadsázky.Neberou se vážně a v tom je jejich síla a ta je provází.
S neuvěřitelnou neurčitostí pravděpodobnosti chytne a nepustí z drápů černé díry.
Až za horizont událostí a dál.Budme rádi,že jsme právě v tom našem domovském vesmíru.Něco tak nepravděpodobného nás mohlo potkat snad jen tady na naší hroudě.
Cokoliv z příběhu nemá cenu prozrazovat.S největší pravděpodobností by jste nevěděli vo co se jedná.Tahle hvězda září zatraceně jasně a byl by to nekonečný hřích vás o něco připravit před prvním seznámením.
A komu se to nebude líbit,at si mě pošle třeba do nekonečný horoucí zádele přes Cassiniho dělení až za spirální Orionovo rameno :-)
Bylo s ní příjemně.Jednoduše krásně nezapomenutelný.Až se tomu sám nepravděpodobně divím a sám sobě přihlouple usmívám pod vousy.

Getupaa
10.09.2019 5 z 5

Absurdní, vtipný, geniální.

Tohle všechno píše asi 400 lidí dole v komentech. A mají pravdu.

Vsadim boty, že byl Douglas na lsd..

Cink262
01.09.2019 5 z 5

Stopařova průvodce jsem si o letošních prázdninách znovu přečetl a znovu jsem se pořádně zasmál. Tentokrát jsem zkusil přečíst originální verzi, ale díky tomu, že českou znám velmi dobře, nebyl pro mě problém porozumět i výrazům jako "pangalactic gargle blaster" (pangalaktický megacloumák).
Douglas Adams píše záživně a hlavně se vůbec nebojí všelijakých absurdit, které jeho knihu dělají lehkou jako pírko. Hlavní poselství knihy pro mě ale asi zůstává takové, že svět není tak důležitý, jak se zdá. Je to poselství jednoduché, ale mně stačí, protože jsem součástí světa a nejsem tak důležitý, abych požadoval něco víc.

Atak
29.08.2019 5 z 5

Dobře napsaný a velice zábavný, stojí to za to si přečíst a kdo bude chtít tak je Stopařův průvodce Galaxií i zfilmován.

Rooz
24.08.2019 1 z 5

Má mozková kapacita zjevně nedosahuje úrovně k pochopení a ocenění této jistě geniální knihy.

Jackjelly
21.08.2019 5 z 5

Je to už let, co jsem tuto dokonalou knihu četl. Je to už let, co jsem vzal své tehdy malé děti na její filmové zpracování. Dodnes ale vím, že úřady fungují stále stejně pitomě a mezitím na to přišly i mé děti.
Je to kniha, kterou buď milujete, a nebo odzívnete.
Já se přiznám, že patřím do té první kategorie. I proto jsem si koupil nové, kouzelně ilustrované vydání a jsem tomu rád. I když občas na cesty zapomínám vzíti si ručník.
Jo, a pořád mám rád delfíny, nepropadám panice a čekám, že jednou pochopím, proč právě 42.

Eremites
21.08.2019 4 z 5

V které části naší Galaxie se mi Stopařův průvodce až dosud schovával?
Jak je možné, že tak báječná, k životu naprosto nezbytná, kniha, která je přibližně stejně sta...ehm... mladá jako já, se mi připletla do mých knihomolských pracek až teď? Toť galaktická záhada...
A přestože je Stopařův průvodce již takto letitý, neztratil nic ze svého kouzla a vtipu. Bavila jsem se královsky a vím určitě, že tento průvodce mi v mé KPZ-tce (tedy Knihovně poslední záchrany, fungující na principu záchranného člunu v nečekaných bouřích života a poryvech lidské blbosti) nesmí rozhodně chybět! Mé vidění světa zase někdo dokonale zhmotnil do písmen a slov a velmi mi tím zpříjemnil život. Ach, děkuji ti, libovolnáimaginárníentito :-)

Citátů a postřehů bych tentokrát mohla vybrat spoustu, jenže to bych musela opsat skoro celou knihu... tak alespoň ždibek:

"Stále více lidí se přiklánělo k názoru, že udělali nenapravitelnou chybu už tehdy, když slezli ze stromů. Někteří dokonce tvrdili, že chybou bylo vůbec kdy na stromy lézt, že měli všichni pěkně zůstat v oceánech"

- ano, ano, ano, jsem vyloženě oceánský typ :-)
Takže vážení, až naši "naprosto zanedbatelnou nepatrnou modrozelenou planetu" zničí jedna "strašlivě pitomá katastrofa", rozhodně NEPROPADEJTE PANICE.

martin9134
20.08.2019 4 z 5

Kniha mě zklamala kvůli příliš vysokým očekáváním.

Miken008
11.08.2019 4 z 5

Stopař je je originální hned v několika ohledech. Především staví na neobvyklé sci-fi zápletce, která v té době musela působit jako silný výkřik v literatuře. Zároveň v sobě nese místy zamyšlení protkané suchým britským humorem. Kniha je čtivá a děj příjemně plyne. V důsledku mi ale přijde hrozně moc nevyvážená, místy autor polemizuje, poté sáhodlouze popisuje, některé situace popíše několika větami, některé popíše na několik stránek. Na to jak je kniha krátká je opulentní obsahem a je třeba se při čtení soustředit.

Mařije
05.08.2019 5 z 5

Od teď vím, že musím mít svůj ručník vždy u sebe.

n.ezn.amy
14.07.2019 5 z 5

Naprosto kultovní kniha plná absurdních situací, kdy Artur Dent v poslední chvíli unikne katastrofě a začne cestovat vesmírem, ale hlavně je to kniha zásadní filozofické otázky ... Život, vesmír a vůbec