Stopárov sprievodca galaxiou

Stopárov sprievodca galaxiou
https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91530/bmid_stoparov-sprievodca-galaxiou-Brc-91530.jpg 4 4490 4490

Arthurovi Dentovi, celkom obyčajnému človiečikovi kdesi z Anglicka, raz vo štvrtok ráno prídu zdemolovať dom, vraj kvôli stavbe diaľničného obchvatu. Snaží sa tomu zabrániť bojovným polihovaním pred buldozérom, no jeden z jeho priateľov, Ford Prefect, ho viac-menej nasilu odtiahne do krčmy na tri bleskurýchle pivá, pretože sa blíži koniec sveta. Asi o 12 minút neskôr koniec sveta skutočne nastane v podobe stavebnej čaty mimozemskej rasy Vogónov, ktorí prídu zdemolovať Zem kvôli stavbe hyperpriestorovej diaľnice. Tesne pred touto, pre všetkých ostatných smrteľnou udalosťou, sa Arthur s Fordom presunú na vogónsku stavebnú loď, ktorá ich odvezie do hlbín vesmíru. Ford totiž nepochádza z Guildfordu, ako na Zemi zvyčajne tvrdil, ale z malej planéty kdesi v okolí Betelgeuze, a pracuje ako terénny prieskumník pozoruhodnej knihy s názvom Stopárov sprievodca galaxiou – akéhosi elektronického bedekra pre vesmírnych stopárov obsahujúceho všetky informácie, ktoré potrebujete, ak túžite vidieť krásy vesmíru za menej ako tridsať altairských dolárov denne.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

inmax
19.04.2018 4 z 5

Film si pamatuju jen velmi zběžně, i tak pro mě měl Arthur celou dobu tvář Bilba Pytlíka a i to roztržité chování mi k němu dokonale pasuje.
Co se týká děje, není vlastně kniha až tak zajímavá ale jak se ty věci dějí, to je fakt něco, některé pasáže sem si musel přečíst vícekrát a pokaždý jsem se u toho řezal smíchy... viz důsledky nenadálého zapnutí nepravděpodobného pohonu nebo třeba poslední myšlenky vorvaně řítícího se k zemi.
Odstavec si zaslouží i krása vydání s ilustracemi Dana Černého. Argo opět potvrdilo, že umí.

lucalex
31.03.2018 5 z 5

Varování: Nečtěte více dílů za sebou. Hrozí bolest hlavy!

Dokonalé a ulítlé, co víc k tomu říct :)

ber-tram
28.03.2018 1 z 5

Tomu chlapovi už žádný drogy...
Když je v rauši, chvástavě inzeruje: „Stopařův průvodce Galaxií. Elektronická kniha. Řekně ti cokoliv, co potřebuješ vědět o čemkoliv. K tomu právě slouží.“ (str. 40).
Když má absťák, kajícně recenzuje: „Stopařův průvodce Galaxií je kniha velmi nevyrovnané kvality. Obsahuje řadu hluchých míst, jež ovšem autorům kdysi připadala jako skvělé nápady.“ (str. 98).
Většina čtenářů je asi furt sjetých a vystřízlivět nehodlají, když uctívají příkladně trapný a nesmyslný blábol. 12/18

lucie.8
25.03.2018 5 z 5

Skvělé čtení - smála jsem se na celé kolo. K Vogonům a čtyřicetdvojce se rozhodně ještě vrátím :)

Alíša236
24.03.2018 4 z 5

Děj a popisy mě zas moc nebavily, za to ty dialogy..... pobavila jsem se velice a jsem ráda, že jsem knížku mohla číst.

theMarty
16.03.2018 5 z 5

Nudit se prostě nebudete.

Nomia
14.03.2018 4 z 5

Má láska vesmírná nesmírná! Adams byl prostě extratřída a u Stopařova průvodce Galaxií se snad ani nejde nebavit.

Ondrášeček
12.03.2018 5 z 5

Mnozí z nás si nejspíše někdy položili otázku: Co když je vše, co chápeme o tomto světě, úplně špatně a všichni jsme součástí daleko monstróznějšího plánu? Přesně na tuto otázku odpovídá tato kniha a to způsobem, který je zaveden do nejbizarnějšího absurda.

Toto dílo je asi tak excentrickým jako je excentrický Zafod, mezigalaktický prezident a zároveň spontánní hipík, jehož motivaci nechápe nikdo, včetně jeho samotného. S logikou si tato vědecká fikce neláme příliš hlavu a nebere se natolik vážně, zato je plná vzdálených světů, ztřeštěných nápadů, humorných narážek na společnost nebo zábavných postav (viz. melancholický maniodepresivní robot).

Dle mého názoru si v knize (snad i pentalogii) všichni najdou svoje a doporučuji ji každému, komu nevadí, když se literatura někdy odchyluje od logiky.

marta0912
12.03.2018 3 z 5

Mám jí doma jako audioknihu namluvenou Vojtou Dykem. Nejdřív mi trvalo zvyknout si na styl, jakým to Dyk předčítal, pak to bylo ale docela fajn. Taková zábavná oddechovka.

RyonMathrin
05.03.2018 5 z 5

Ó fretná chrochtobůznosti... děkuji ti, žes seslala pana Adamse na naši ubohou planetu, aby mohl napsat toto strhující dílo.

85098211
24.02.2018 5 z 5

Kdysi dávno jsem viděla film a ten se mi nijak zvlášť nelíbil - jen robot Marvin byl i přes svou trvalou depresi roztomilý a mně opravdu moc sympatický ;-). Až po mnoha letech jsem si poslechla audioknihu v podání Vojty Dyka. A ta mě dostala! Tím, jak interpret mění hlasy, kniha získala nejen na poutavosti, ale dostala i úplně jiný rozměr. Pokud jde o obsah, nechci nic prozrazovat. Jenom prozradím, že jsem se výborně bavila od začátku až do konce ;-).
PS: A hlavně si nezapomeňte ručník! :-)))

septime
16.02.2018 3 z 5

První půlka dobrý, druhá už slabsi

ComposeAdela
10.02.2018 4 z 5

Líbilo se mi to, líbil se mi styl, jakým je to napsané, ale bohužel mi to osobně moc nesedlo.

Madelisi
26.01.2018 5 z 5

Výzva přečíst knihu z žánru, který běžně nečteme, pro mě byla impulsem si konečně přesunout tuto knihu do přečtených položek.
Stručně - je to dokonalé. Obšírněji - k Adamsovi se asi nějakým galaktickým záchvěvem dostaly informace o existenci tabletů a různých hlasových asistentek.

gingilla
15.01.2018 5 z 5

Toto je dielo z kategorie tych, ktore bud budete milovat, alebo nenavidiet.
Ja som v tej prvej skupine a povazujem tu knizku za fantasticku.

Sněžková
11.01.2018 5 z 5

„Život, co vy víte o životě...“
Výborná kniha. Čtetla jsem ji už několikrát, ale letos znovu, protože jsem ji dostala k Vánocům od kamaráda z práce. Jako by tušil, že můj Stopař skončil asi před patnácti lety v kufru spolužačky, která si ho odvezla do Ameriky a už tam zůstala i s knihou.
Artur je úžasný. Přesně ten typ mě, když se ráno vzbudím. Jenže on tak funguje celý den. A má rád čaj. Zafod - typický sebestředný blondýn (blondýni prominou), akorát že má dvě hlavy. Trillian, krásná a inteligentní, vražedná kombinace. Ford? Kamarád do nepohody, který přesně ví, kde má svůj ručník, prostě frúd. No a Marvin, prototyp robota s lidskou osobností... škoda, že zrovna depresivní.
Občas se ráno koukám z okna od umývadla, jestli náhodou neuvidím bagr. Něco z té knihy ve mně prostě zůstalo už od prvního přečteníí před těmi patnácti lety. Garfield hlásí, že nesnáší pondělky. Já jsem přesvědčená, že pondělí jsou strašná, ale na čtvrtky by si měl člověk obzvlášť dávat pozor. A vždycky mít po ruce svůj osobní ručník...

HonzaBohm
09.01.2018 5 z 5

Kniha plná netradičního humoru, začátky, ale i další části knihy jsem opravdu umíral smíchy :-)
Tato kniha je plná sci-fi což nadšence toho žánru hodně potěší (typicky vesmír, jiné planety a mimozemšťani) :-) :-)
Určitě stojí za přečtení, než jsem si knihu přečetl, tak jsem četl podobné komentáře a někdo psal toto "co ten autor musel hulit když to psal" :-) :-) :-) :-) a opravdu to někdy sedí

evask
08.01.2018 1 z 5

Já bych řekla: ukrutná blbost. Promiňte.

mia.com
05.01.2018 5 z 5

Tuhle knížku, ale hlavně film totálně miluju a musím poznamenat, že tady je film lepší. I když všichni hlavní hrdinové, včetně těch, co jim tak trochu chybí mozek, ale celý ten svět je skvělý. Vesmírné oblůdky, názvy jako křečopažout, opravdu krásné hrátky s jazykem...prostě pecka!

Book.World
31.12.2017 5 z 5

Je to skvělá kniha. Takovýto typ knihy jsem jestě nečetla. Rozhodně všem doporučuji ,ale zároveň upozorňuji na složitější slova.