Stopárov sprievodca galaxiou

Stopárov sprievodca galaxiou
https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91530/bmid_stoparov-sprievodca-galaxiou-Brc-91530.jpg 4 4488 4488

Arthurovi Dentovi, celkom obyčajnému človiečikovi kdesi z Anglicka, raz vo štvrtok ráno prídu zdemolovať dom, vraj kvôli stavbe diaľničného obchvatu. Snaží sa tomu zabrániť bojovným polihovaním pred buldozérom, no jeden z jeho priateľov, Ford Prefect, ho viac-menej nasilu odtiahne do krčmy na tri bleskurýchle pivá, pretože sa blíži koniec sveta. Asi o 12 minút neskôr koniec sveta skutočne nastane v podobe stavebnej čaty mimozemskej rasy Vogónov, ktorí prídu zdemolovať Zem kvôli stavbe hyperpriestorovej diaľnice. Tesne pred touto, pre všetkých ostatných smrteľnou udalosťou, sa Arthur s Fordom presunú na vogónsku stavebnú loď, ktorá ich odvezie do hlbín vesmíru. Ford totiž nepochádza z Guildfordu, ako na Zemi zvyčajne tvrdil, ale z malej planéty kdesi v okolí Betelgeuze, a pracuje ako terénny prieskumník pozoruhodnej knihy s názvom Stopárov sprievodca galaxiou – akéhosi elektronického bedekra pre vesmírnych stopárov obsahujúceho všetky informácie, ktoré potrebujete, ak túžite vidieť krásy vesmíru za menej ako tridsať altairských dolárov denne.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

26e
13.02.2016 5 z 5

Nikdy som nebola na scifi, skôr na fantasy... ale tak toto je perla a ani ju za scifi v pravom slova zmysle nepovažujem... úžasná, vtipná, s odkazom... a bizárna takým spôsobom, že jej verím... :)))

knihomolka01
09.02.2016 5 z 5

Naprosto ta nejlepší humorná kniha, kterou jsem četla. Nevěděla jsem, že je možné dostat tolik záchvatů smíchu na jediné stránce:D

DennisMoore
04.02.2016 5 z 5

Dávám 42 hvězdiček, ale za úžasné ilustrace Dana Černého mám chuť přidat třiačtyřicátou. Jenže to by bylo proti smyslu Života, Vesmíru a vůbec.

Mrnda
02.02.2016 5 z 5

Není nad trošku absurdního scifi humoru.

Ručník vždy při sobě!!!

Mishuna
20.01.2016

Jediné sci-fi, které mě kdy opravdu bavilo je Červený trpaslík a stopařův průvodce! Neuvěřitelná hlína!

bláža
17.01.2016 5 z 5

:)) tuhle knížku já vůbec nemůžu číst na veřejnosti, baví mě tak moc, že je to na mě vidět, doporučuji tedy přečíst někde v klidu, soukromí a čtěte rozhodně v originále, aby se Vám něco neztratilo v překladu:)
DON´T PANIC!

mihal5570
12.01.2016 5 z 5

Neskutečně jsem se bavil, sto bodů!

Claudius
09.01.2016 5 z 5

Legenda, klasika všech klasik. Každý by si to měl přečíst, minimálně protože to obsahuje smysl života. A taky spousty užitečných rad. A důvod proč se lidé s ručníkem v ruce občas můžou chovat podivně.

feex8
07.01.2016 5 z 5

Nie som fanúšik sci-fi kniziek, ale po precitani tejto lahodky sa asi stanem.
Vyborna, uzasna kniha, ktoru urcite odporucam. Bavila som sa, ako clovek, ktory miluje absurdny humor.
Tato kniha si musi najst svojho citatela. Ak niekto nema pochopenie pre absurditu, kniha sa mu pacit nebude. Pre nas ostatnych, milujucich napr. Hellera, Kafku a pod., pre nas je to chutovka.

Utekam do kniznice pre pokracovanie :)

Moje hodnotenie: 95%

david5746
06.01.2016 5 z 5

Klasika a srdcová záležitost. Bez ručníku ani ránu.

Benjiki
30.12.2015 5 z 5

U téhle knihy nemám co napsat z jediného důvodu. Je to až moc geniality na malém prostoru. Moc hmoty na jednom prostoru, taková malá černá díra. Nebo velká. Hodně velká. A někde ve středu pravděpodobností sedím já, na tváři výraz člověka co se po pár minutách konečně nadechl a diví se, kde se vzal ten hlen a sliny, které potřísnily oblečení. Lehký tik v levém oku a začínající touha po další dávce. A dobrá, skvělá, galaktická nálada kterou nezkazí ani nejinteligentnější robot vesmíru. Taková je daň za přečtení tohoto pokladu. Seženete mi někdo to, co Douglas bral? Ať je to cokoliv, chci to.

sumcicka
02.12.2015 1 z 5

V případě téhle knihy se přidám k malému táboru pozemšťanů tísnících se v odlehlém koutku galaxie a kroutících hlavou nad záhadou její obrovské popularity... Za mě největší blbost, kterou jsem v poslední době četla. Jediným možným vysvětlením jejího vzniku je, že autor si zapomněl vzít své obvyklé prášky, nebo si naopak vzal něco, co neměl ;)

Heyhey
21.11.2015 4 z 5

Zábavné, nečekané, geniální, potrhlé, neskutečné, opakovaného čtení hodné, k zamyšlení nutící.

Terva
14.11.2015 5 z 5

Tohle je prostě kult. Klasika, kterou snad může přečíst každý a nemusí být uražen žánrem. Takže když budete ochotni přistoupit na to, že to tak v podstatě je, mohl bych si zatím odskočit na půl hodinky do hospody. Co vy na to? Možná pak budete ochotni přistoupit i na to, že Ford Prefect je ve skutečnosti z jedné malé planety v okolí Betelgeuze, a kdyby to byl věděl, bylo by mu to úplně jedno.

bookie25
13.11.2015 5 z 5

Miluji tuhle knížku. Nejsem milovník sci-fi, ale tohle mě dostává znovu a znovu. Když potřebuji zlepšit náladu, tak si prostě pustím Stopaře v podání Vojty Dyka. Je to tak bláznivé, až je to geniální.

tatjana1737
12.11.2015 5 z 5

Jak se už nepovažuji za scifistu (moje období science fiction začalo a padlo se čtením Star treku), tak tuhle knížku můžu. Další díly už mne tak nevzaly (líbil se mi akorát ten mimozemšťan, co abecedně urážel všechny tvory ve vesmíru - tuším, že to bylo ve trojce), oproti jedničce jim podle mě chyběla pointa i vtip, bylo to jen jakési vyprávění beze smyslu, které trápilo čtenáře a u kterého se při psaní musel trápit i autor.

V prvním dílu se mi líbí nejen hlavní hrdinové (nešťastník Arthur, který se nedopatřením stane posledním pozemšťanem, jeho dávný přítel Ford, který není tím, kým se zdá, šílený Zafod či depresivní Marvin), ale i paralela se zbořením domu a bouráním planety (včetně obligátního úředního šimla "námitky jste mohli podat ve lhůtě, vždyť to přece viselo na naší nástěnce"), mimozemšťané i nečekaná perfektní pointa knihy. Na bílé myšky se už nikdy nepodívám stejnýma očima.

Musím končit, beru si ručník a připíjím Vám všem Pangalaktickým megacloumákem!

memphisz
30.10.2015 4 z 5

Děj nic moc, ale ty dialogy... naprosto skvělé, absurdní a vtipné.

Odehnalka
24.10.2015 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky Listování, jejich zpracování mě nadchlo a rozesmálo (Listování celkově mohu doporučit!), řekla jsem si, že si knihu musím přečíst sama a dobře jsem udělala. Kniha je velmi zábavná, oddechová a dobře se čte! Za mě palec nahoru!

ajsigirl
23.10.2015 4 z 5

Pěkná humoristická fantasy knížka. Už od samé začátku při vzniku planety se budete smát. Jde o úzkou knížku menších rozměrů, však smích je opravdu veliký. I počáteční snaha zabránit buldozeru zbourat barák hlavního hrdiny tím, že si lehne před stroj naznačuje, že jde o povedený humor provázející celou knihou. Nečekáte na začtení, protože už od začátku se na hrdinu, ráno rozespalého, řítí tolik novinek (že jeho dlouholkettý přítel je vlastně z jiné planety a jedná se o stopaře). Dále že nejen byt, ale i země bude za pár minut zničena mimozemšťany, jež tu staví dálnici a hájí se tím, že lidstvo nepodalo protest (ikdyž vyhláška o zničení byla 5 let vyvěšena na planětě XXX). Pokus stopaře - zachránit přítele a nevyvolat v něm žaludeční i psychické potíže (po stopnutí a přesunutí na galaktickou loď) přivede hrdinu do hospody, kde do sebe leje pivo a slané arašídy, jež pomáhají přesun do lodi zvládnout...A další tisíce a tisíce humorných hlášek, přesunů a děje v této knize čeká jen na přečtení. Doporučuji starší i mladší generaci pokud chce zjistit odpověď základní lidskou otázku - OTÁZKU ŽIVOTA, VESMÍRU A VŮBEC. (což je další humorný příběh, jež doprovází knížku a odpověď by jste určitě nečekali.) :-) . Tisíckrát lepší než film.

karel.jakubec
23.10.2015 3 z 5

Očekávání nejspíš zabilo celkový dojem z knížky. Bohužel...
Upřímně nejsem velký fanda absurdního humoru, ale doporučení ze všech různých stran mi nedalo :)

Začátek velice slibný, vtipný a s výbornou kadencí, ale postupem času celý děj upadal až do lehce znuděných pasáží. Potenciál některých postav - předně maniodepresivního robota Marvina - je fantastický a je jen škoda, že nebyl na vrub této knížky.

S menším odstupem, se ale určitě rád vrátím k Průvodcovskému pokračování!