Stopařův průvodce Galaxií
Douglas Adams
Stopařův průvodce Galaxií série
< 1. díl >
Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.. Nové, ilustrované vydání.... celý text
Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: 2015 , ArgoOriginální název:
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, 1979
více info...
Přidat komentář
Ó fretná chrochtobuznosti!
Tvé mikturace jsou mi
Co zprudlé žvastopunksery na plzné včele.
Škvrrrk, já zapřísahám tě svými frůnícími kvrdlovrzy
A krákorně zafras mě svými scvrknuvšími patlocaráty,
Nebo tě roztrhám na fidloprčičky svým frkodrťákem,
Tak bacha na to!
vs originál:
"Oh freddled gruntbuggly,
Thy micturations are to me
As plurdled gabbleblotchits on a lurgid bee.
Groop I implore thee, my foonting turlingdromes.
And hooptiously drangle me with crinkly bindlewurdles,
Or I will rend thee in the gobberwarts
With my blurglecruncheon, see if I don't!"
Klasika, kterou jsem četl vícekrát a propsala se do mého života. Asistenta AI jsem pojmenoval Eddie, 42 je asi nejpoužívanější náhodné číslo a Vogoni je mé oblíbené testovací slovo (kamkoliv je třeba vložit nějaké slovo, vkládám Vogoni, případně fidloprčičky..).
Další díly rozhodně stojí za přečtení, ale první díl je pořád nejlepší a nejoriginálnější.
Nejsem čtenář sci-fi, do knihy jsem šla pouze na doporučení a děkuji za něj, nesmírně mě to bavilo. Chytrý britský humor, příběh, co zaujme, akce, parta sympatických hrdinů, čtivost, řadím si ji do knížek, které na mě působí pozitivně či mi přímo vylepšují náladu. A protože to bylo krátké a nechci se ještě úplně rozloučit, těším se na další díl.
P.S. Doufám, že jsem četla "tu správnou knížku", protože jako splácanina mi to nepřijde a náhodný generátor slov už vůbec ne. Zaráží mě, kolik lidí tuto knihu četlo jen kvůli Čtenářské výzvě a následně ji hodnotí jako Odpad. Proč čtete něco, co vás nebaví? To nedává smysl a nějaká Výzva není důvodem. O “čtenářce, která přečetla dvě stránky a rovnou ji hodila do Odpadu, už vůbec nevím, co si myslet, zřejmě nějaký druh humoru, který nechápu zase já… ;-)
Přečteno už potřetí a musím říct, že jak stárnu, tak se mi to líbí víc. Britského humoru je tam dost, a je pravda (jak bylo napsáno v jednom z komentářů), že je prokládaný náhodnými větami ;)
Pokud máte rádi jemný britský humor tak je stopařův průvodce po galaxii to pravé. Děj prvního dílu je jen část příběhu z filmu. A odehrává se v krátké časové době. Je to spíše úvod do většího příběhu. A Marvin má o něco větší depresi než ve filmu. Jako odpočinková četba/poslech je to velmi dobré.
Hrozně se mi líbil film, ale knižní série je už asi trochu moc. První byl ještě fajn, ale dál žádná sláva.
První díl známé fantasy série plný britského humoru. Kdo má rád inteligentní humor ve vesmírném prostředí, tahle kniha je ta pravá pro něj. Příběh je o pozemšťanovi Arthurovi, důležitosti ručníku (také mám vždy nějaký sebou, člověk nikdy neví, kdy se může hodit :-) ) a hledání odpovědi na otázku života, vesmíru a vůbec.
Super slovné hříčky, místy možno kvůli překladu trochu krkolomnější věty, ale nic, s čím by se nedalo sžít. Robot Marvin byl úplně skvělý, Wogonská poezie je známá už i v jiných filmových nebo knižních příbězích. Pasáže z průvodce mi někdy přišli trochu zdlouhavé, celkové ponětí vesmíru a života v něm však bylo super. 90%.
Skalní fandové mě budou kamenovat, ale poté, co jsem roky na tuhle knihu poslouchala narážky, jsem zkrátka čekala víc.
Je to inteligentní, absurdní a vtipné, ale pro mě - holt - ne dost.
Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si výbornou audioknihu, kterou namluvil Vojta Dyk. Nejdřív jsem si nemohl zvyknout na to, jak pro každou postavu mění hlasy, protože mi to připadalo, že se až moc pitvoří, ale pak se něco ve mě zlomilo a už jsem si to jen užíval. Místy mi trochu vadilo, že imitoval hlasy známých osobností, jako V. Havla nebo M. Zemana, ale když přišel Elvis, přiteplení filozofové Majikthise a Wroomfondel nebo skřehotající programátoři Lunkwill a Fook, dostalo mě to do kolen a už jsem chrstal smíchy v zachvacujících záchvatech. Ale ono i tak celkově behem knihy, kvůli ději...
Kniha je to totiž velice vtipná a humorná a galakticky ujetá, protože nejen, že tam jsou šílené situace, ale i spisovatelův styl je odlehčený až na samou podstatu humoru. Postavy hláškují a jsou naprosto skvělé. Teď už tak trochu chápu, v čem se inspiroval seriál Červený trpaslík... a taky jsem se dočetl, že Douglas Adams napsal pár skečů pro Monty Python, takže už jsme doma.
Nejvíc chválím pohon pravděpodobosti, jaktožto krásný a logický způsob, jak vysvětlit tolik náhod - to v jiných knihách se náhody prostě stanou a šmitec.
Jsem rád, že jednou za čas narazím na něco, čemu se nemusím divit, že se stalo kultovním. Často je totiž něco prej kultovní jenom proto, že to někdo řekl. Tohle ale naprosto chápu.
Inteligentní humor zaobalený jako sci-fi příběh. Postavy si oblíbíte, ovšem nejvýraznější je dle mého názoru sebestředný Zafod Bíblbrox. Vynikající dílo, i když chápu, že nemusí sedět každému...
Tenhle příběh miluju a může za to pan Lábus a rok 1989, kdy byl příběh pro rozhlas Vltava natočen. Lábusův Ford Perfect je nedostižný. A co teprve Zaphod Beebelbrox, tedy Miroslav Moravec. A Marek Eben jako palubní počítač Eddie. Příběh sám je prostý a kdyby se odehrával někde na úřadě, tak by to ani nebyla sci fi, ale realita. Vždyť jde jen o vybudování dálnice a trochu toho stopování. Situace jsou dotažené do absolutního absurdna s tou přesnou dávkou britského humoru. A těch nových slov a teorií, co tu člověk pochytí (nadsázka). "Nekonečno mínus jedna." A samozřejmě uklidňující "Nepropadejte panice!" Ale nejvíc nejlepší jsou maniodepresivní robot Mervin a nadšeně otvírající se dveře. Vynikající suchý humor.
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Bavila jsem se od začátku do konce. Skvělý absurdní humor, který moje rodina miluje. Další díly jsou o trošku slabší, ale i tak jim všem dávám plný počet. Jsou to knihy, ke kterým se vracím, když je mi těžko.
Naprostá klasika a povinná četba pro všechny milovníky sci-fi. Pro mne nejlepší díl celé série. Vtipné, čtivé, přehledné, šílené, britské - víc nepotřebuji :-) A můj nejoblíbenější moment knihy: "Vogonská poezie je ovšem až třetí nejhorší ve vesmíru. Druhá nejhorší je poezie Azgothů z planety Kria. Když král jejich básníků Chrochtos Prďoch recitoval svou Ódu na malou hrudku zeleného hnusu, již jsem objevil v podpaží jednoho letního jitra, čtyři posluchači zemřeli na vnitřní krvácení a předseda Středogalaktické komise pro mrzačení umění přežil jen díky tomu, že si uhryzal jednu nohu."
Konečně jsem se dostala k přečtení knížky, filmové zpracování znám už dlouho. Musím říct, ze sci-fi vůbec nemusim, ale když je to zabaleno do anglického humoru, tak mi to vůbec nevadí. Neradila bych to do úplně oddychoveho čtení, vzhledem k množství podivných ale vtipných výrazu . Obdivuju překladatele :-)). Moc mě to bavilo, doufám, ze doctu i zbytek.
Tak, konečně jsem našel dostatek odvahy k napsání komentáře k mé osobní Bibli. (Nemějte strach, nehodlám svého literárního Bůžka vychvalovat do nebes, přestože tam asi jako každý správný bůžek patří.) Adams měl prostě na rozdíl od nás nebůžků jeden úchvatný dar. Dokázal s grácií urazit a zesměšnit v několika odstavcích celý svět a k tomu nám na cestu textem přibalit ještě jeden Vesmír, a to ten, který se už 13 miliard let tváří tak nějak přiliš samolibě. Vždyť Všechno v celém Vesmíru je přeci úplně absurdní, tak proč se tomu sakra nezasmát, ne? To je vše, co vám mohu napsat o mé upřímné lásce k nihilismu. btw : a tento citát se mne bezprostředně dotýká ...Zafod: " Jsem po čertech schopný chlap, dokážu cokoli, co budu chtít, jen nemám nejmenší tušení, co by to mělo být." ;)
Pro mnoho lidí klasika, kultovní kniha, vrchol geniality. Pro mě tak leda oddechovka na dovolenou. Ale těm, kdo to zbožňují, to neberu. Je možné, že mě to nevzalo, protože jde z části (podle ostatních komentářů) o parodii na sci-fi - tento žánr moc nečtu, takže mi možná spousta toho zůstala někde ukrytá. Každopádně na začátku mi část s dálnicí přišla super, pak už mi to přišlo mnohdy jen fakt ulítlý. Dovedu si ale představit, že to může dobře fungovat jako sitcom (možná i ten film, ale neviděla jsem). V předmluvě anglického vydání autor píše, že paralelně s knihou vznikal rozhlasový seriál a že všechny díly jsou jakýsi pelmel toho, co bylo v seriálu, a to nějak na přeskáčku. A tak nějak to na mě i působilo. Jako the best of skečů, které jsou poslepené jakýms takýms dějem, aby se neřeklo.
Dalším dílům ale dám šanci, protože jsem si půjčila souhrnné vydání čtyř dílů (přičemž teď čtu, že jich je pět... Překvápko :D)
Autorovy další knížky
2003 | Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho |
2002 | Život, vesmír a vůbec |
2002 | Převážně neškodná |
2002 | Sbohem, a díky za ryby |
1991 | Stopařův průvodce po Galaxii / Restaurant na konci vesmíru |
Je to velká sranda, ale tak trochu jenom sranda. (Anglicky.)