Štúdia v červenom

Štúdia v červenom
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535354/bmid_studia-v-cervenom-66081a8ea68bb.jpg 4 474 474

Štúdia v červenom je prvým príbehom sira Arthura Conana Doyla, v ktorom sa objavuje geniálny detektív Sherlock Holmes a jeho spoločník doktor Watson. Watson si po návrate z vojenskej služby hľadá byt a Sherlock zas hľadá spolubývajúceho. Život na Baker Street 221B však neplynie hladko. Sherlocka zavolajú k prípadu záhadnej vraždy bohatého muža v Londýne a doktor Watson mu ju chtiac-nechtiac pomáha objasniť.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , Slovart (SK) , 582

A Study in Scarlet, 1887

Interpreti: Miro Noga

85098211
15.09.2017 5 z 5

Zajímavý a jako obvykle výborný případ Sherlocka Holmese a jeho - zde ještě nového - přítele doktora Watsona. Hodně napínavé, strhující a samozřejmě výborně napsané. Kniha se čte doslova jedním dechem! ;-)

silvara
26.08.2017 4 z 5

První setkání doktora Watsona s geniálním detektivem Sherlockem Holmesem je zajímavé počtení. Zápletka je zajímavá, Holmes je jako obvykle až neobvykle geniální/dokonalý a Watson v tomhle vyšetřovacím zmatku zastupuje čtenáře, který si chvílemi říká: "Co to ten Holmes zas dělá? A proč to vůbec dělá?"
Ale upřímně...za spolubydlícího bych si Sherlocka nikdy nevybrala :)

Samaret
04.08.2017 5 z 5

Četla jsem v anglickém originále. Musím uznat, že je to příběh velice napínavý a postavy jsou víc, než jen příjemné.

natkaf
02.05.2017 5 z 5

Úžasný příběh. Moc napínavé, čtivé a překvapivé. Znám filmové zpracování, i přes to mě čtení ke knize velmi připoutalo a měla jsem velký problém se od čtení odpoutat. Lepší začátek této proslulé série si ani nedokážu představit. Mnohokrát doporučuji.

Katuska88
12.04.2017 4 z 5

Knížka je velmi stručná, ale i přesto jsem se nějak zasekávala v ději. Ani nedokážu určit, čím to vůbec bylo.
Holmes je zajímavá postava a věřím, že v dalších knihách má své kouzlo, ale případ ani zápletka mne moc nezaujala a připadalo mi, že se Sherlock zase tak moc ke slovu nedostal. Pro mne jeho osobnost zatím není dostatečně vykreslená.

MinaHawke
18.03.2017 5 z 5

Mám moc ráda Sherlocka Holmese a Johna Watsona a jejich případy. A tady ještě bylo super, že se dozvíme, jak se seznámili.

Jury
14.01.2017 4 z 5

Dokonala zapletka...uz jdu schanet dalsi dil :D dal bych plny pocet ale mene me bavila druha cast odehravajici se v americe...jinak parada ;)

misha006
09.01.2017 5 z 5

Mám ráda detektivky i Sherlocka Holmese. Přiběh byl napínavý a zajímavý. Zde se Holmes seznámil s Watsonem a řešili svůj první případ.

laepus
10.10.2016 4 z 5

Detektivní příběh je jako vždy kvalitní, ale pro mě je tahle kniha nejzásadnější v jiné věci - tady se seznamuje Watson s Holmesem - a je to seznamování hodně ostré, vtipné a nabité emocemi a hlavně britsky gentlemanské.

Tumbik
29.07.2016 5 z 5

Vynikající detektivka a první kniha spisovatelské legendy o legendárním Sherlocku Holmesovi.

Beltrix
05.07.2016 3 z 5

Největší plus celé této knížky spatřuji v seznámení Sherlocka s Watsonem a jejich první interakce, které jsou místy ohromují, místy zábavné. Samotný případ mi příliš zajímavý nepřišel.

Fuksinka
29.05.2016 4 z 5

Já jsem kdysi měla povídek Sherlocka Holmese přečtených stohy, ale kdo si je má všechny pamatovat, že? Tenkrát mi bylo "náct". Po shlédnutí seriálu BBC Sherlock, jsem se k nim vrátila a musím uznat, že stále mají své kouzlo a navíc mi pak neuniknou perfektní narážky a vtipy v seriálu. Myslím, že spousta fanynek Cumberbatche a Martina, které by jinak ani nenapadlo tohle číst, už má přečteno skoro všechno o SH. Stačí se mrknout na nějaké forum a na komentáře zde. Tomu říkám super kulturní počin. Bravo BBC!

wiix
18.11.2015 4 z 5

Veľmi pekné vovedenie do témy Sherlocka a jeho doktorského spoločníka. Zápletka bola síce zatiaľ nie moc žhavá a taká opatrná, ale tento príbeh mi pomohol viac pochopiť Sherlocka ako ho vykreslil samotný sir Doyle a nie dnešné rôzne filmy a seriály.

MessiáŠ
12.11.2015 4 z 5

Kdekdo (já) by od detektivky ze sklonku 19. století čekal poněkud rozvleklejší styl, avšak v případě Sherlocka Holmese by se nemohlo jednat o chybnější premisu; díky brysknosti svého autora i detektiva zůstává co do metod absolutně moderní (což vynikne zejména při takřka geniální aktualizaci v podobě televizní série od BBC), bez výraznějších stop strnulosti nebo antikvovanosti a díky své proslulosti nabízí i více možných kontextů čtení.

Klíčový je už je přinejmenším způsob založení fikčního světa prostřednictvím Watsonových zápisků – stejně jako důsledek tohoto rozhodnutí, že čtenář se stává de facto Watsonem, stafáží, tedy převážně pasivním pozorovatelem geniálních detektivových závěrů, avšak zároveň někým, s kým se může čtenář identifikovat –, které společně s odkazováním k reáliím aktuálního světa přinutily nejednoho čtenáře domnívat se, že Sherlock Holmes je/byl reálná entita, pročež tato skutečnost (mýtus) se může stát záminkou ať už pro (i) beletristické zpracování v Mitchellově Atlasu mraků, kdy ještě ve 30. letech v kontinentální Evropě nevnímá mladičká Belgičanka v konverzaci s anglickým skladatelem Holmese coby literární postavu, což slouží jako charakteristika její naivní nevinnosti, nebo pro (ii) literárněvědné procházkové úvahy o fikci a skutečnosti u Umberta Eca.

Holmes se také při jednom z úvodních dialogů vymezí vůči srovnání s jinými dvěma proslulými literárními detektivy; jako by tím chtěl kromě své převahy a jedinečnosti manifestovat i svou skutečnost. Už bez ironie však Holmes v dalším díle (Podpis čtyř) přejímá základní detektivní postulát, že „nejsložitější případy jsou ty nejjednodušší“, stanovený jedním z oněch dvou vysmívaných detektivů, C. Augustem Dupinem (Odcizený dopis), o němž Holmes soudí, že nebyl zdaleka tak geniální, jak se Poe domníval. Ostatně současná popkultura pro změnu také značně vytěžila schéma sherlockovské postavy (geniální asociál, pohrdající citovostí; u Sherlocka ovšem bývá asociálnost zřídka tlumena bipolární činorodostí a konverzační brilancí), namátkou stačí jmenovat Dr. House nebo Sheldona Coopera, dva nejviditelnější následovníky mimo detektivní obor, v literárním prostředí se vrstevnatěji odráží v postavě-aluzi Viléma z Baskervillu ze Jména růže.

Kromě (spolu)založení literárního typu se Doyle při vytváření Holmesových protivníků pokouší o něco, co by se dalo pracovně nazvat „etika zločince“. Jinak řečeno, záporné postavy se svými činy pokoušejí o obnovu jakéhosi řádu, jejich častým motivem je pomsta zpravidla ještě nespravedlivější postavě; nejednají tudíž nihilisticky, což by se mohlo jevit jako jednoduchá záminka, tedy v logice vyšetřování nejtěžší možný případ k vyřešení. Možná právě tato implicitní potřeba řádu či snahy o jeho obnovení přiměla překladatele Jana Zábranu k tvrzení, že postavy žijí v nekomplikovaném světě, o kterém můžeme dnes (Zábranou psáno roku 1971) jenom číst (v této nerelativizaci hodnot je naopak Doyle nemoderní).

Mohli bychom se společně s Mauricem Merleau-Pontym zeptat, zda svět nebyl komplikovaný odjakživa a zda není zásluhou moderny, že začala tento vztah ke světu rozvíjet, namísto toho však zmiňme druhou Zábranovu poznámku, proč stojí za to Doylovy příběhy Sherlocka Holmese stále číst: pro atmosféru viktoriánského Londýna. Za sebe dodám, že kromě jiného i pro ducha doby samotné: jako důkaz, že některé principy se nemění, když Doyle ironizuje v 19. století bující všemožné konspirační teorie o tajných spolcích nebo senzacechtivý tisk, který těmto masovým požadavkům vychází vstříc a libovolně variuje příčiny zločinu pro ten či onen aktuální problém (liberálové ve vládě, konzervativci v opozici a naopak; německé tajné spolky). Jak geniální. Jak prosté.

kachnch
02.11.2015 3 z 5

Vůbec mě nebavila druhá část a tím pádem mě ani moc nezaujal samotný motiv. Dál nemám co vytknout, 3 *.

dizzy1980
13.10.2015 3 z 5

Napínavá, skvělá, ale nejradši mám stejně Psa Baskervillského. Tři celých osm.

zuzana13
09.09.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Napínavá. Doporučuji.

Marbo
14.07.2015 5 z 5

nejsem zrovna čtenářem detektivek, ale do Holmese se občas začtu. U této povídky musím vyzdvihnout především skvělé intermezzo o minulosti pachatele, já si myslel že je to nový příběh a najednou prásk ! první hoď kamenem, ty jenž jsi bez hříchu

megranity
11.05.2015 5 z 5

Přečteno kvůli seriálu (Sherlock). Naprosto geniální. K tomu není co dodat, než přečtěte si tutu 100 stránkovou povídku, stojí za to. Nezabere moc času.

Verrrunka
20.08.2014 4 z 5

Ten jazyk!! Tohle mě bavilo číst snad už jen kvůli té květnaté mluvě :) Prostřední část byla trochu nudnější, ale pro příběh to bylo třeba, jen by to šlo možná trochu zkrátit. Ale prostě Sherlock mě fakt baví!!