Švábi

Švábi
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476490/bmid_svabi-OYh-476490.png 4 4212 4212

Harry Hole série

Harry Hole bojuje s odvrácenou stranou Bangkoku. 2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kakerlakkene, 1998

oskli
13.02.2017 4 z 5

Když porovnám s Netopýrem, tak ten se mi líbil o fous víc. Ty vyprávěcí pasáže byly zajímavější než u Švábů, ale nedá se svítit, stejně to bylo dobré. Nesbø je Nesbø, prostě mě baví. Ale ať jen nechválím - přišlo mi to docela překombinované, zamotané a v závěru natahované. Ale stejně jako Netopýra jsem poslouchala audioknihu, protože prostě Harry Hole a Hynek Čermák jsou geniální sexy kombinace :-) Takže tu zdlouhavost jsem díky Čermákově práci s hlasem přežila docela v pohodě. Červenku už budu číst papírovou.

pestas
10.02.2017 4 z 5

Libila se mi vic nez Netopyr, i kdyz i tady se dej misty trochu vlekl. Ale jinak se mi kniha libila

Blasut
09.02.2017 3 z 5

Oproti pozdějším Nesboho knihám spíš slabší, i když kniha je celkem napínavá a díky Nesboho stylu se čte dobře a rychle. Rozuzlení vraždy podlě mě bylo zbytečně překombinované, je až neuvěřitelné, že by někdo takhle dokonale promyslel vraždu a následné zakrytí stop a odvrácení podezření od sebe, to mi přišlo trochu přitažené za vlasy a při stíhání pachatele na závěr působí Harry skoro jak nezničitelný superman. Ale jinak pěkné vykreslení atmosféry města, to Nesbo umí vždycky. Taky postavy jako vždycky u Nesboho dobře promyšlené a zajímavé, akorát nechápu, že se Harrymu hned všichni vždycky se vším svěří :D

Majulda8
07.02.2017 4 z 5

Děj se chvílemi vleče a chvílemi o překot utíká. Občas jsem se trochu ztrácela ve jménech. Jinak pěkná knížka.

regulax
05.02.2017 5 z 5

Fajn krimi, žádný krvák, exotické prostředí, které mohl autor ještě více přiblížit. Zůstal mi pocit jen špinavého upoceného města a ostrého jídla. Děj jako na houpačce, začátek se rozjede, pak to trochu přibrzdí a v závěru se všechno zrychleně zvrátí a skončí!

twerkit
01.02.2017 3 z 5

Nesbo píše skvěle, jen jsem se nějak ztrácela v textu a nedokázala se začíst. Napsal i lepší knihy

VendyBW
31.01.2017 4 z 5

Kniha me bavila, zase trochu jine prostredi, necekany konec. Urcite stoji za to si ji precist.

Hosina
30.01.2017

Šváby jsem přečetla jako druhou po Netopýrovi. Moc velký rozdíl mezi knihami nevidím. Po přečtení první Netopýra, kde mě konec překvapil, jsem již u této očekávala konec podobný a nespletla jsem se. Jen se divím, že ten konec vůbec Harry vždy přežije a jde do toho znovu :-)

nika-jesterka
29.01.2017 5 z 5

Libilo, jen konec byl az moc sviznej.

Cisuna
22.01.2017 3 z 5

Rozhodla jsem se číst Harryho příběh postupně, proto nám zatím jen srovnání s prvním Netopýrem. Ale i tak musím říct, že Thajský děj se mi líbil více. Harry tu na mne působil mnohem lépe. Zápletka byla dokonalá. Jen jsem se chvílemi zamotavala v postavách

jirka7739
21.01.2017 3 z 5

Rozdílný námět než u první knihy, ale stále je to Nesbøho styl, který mi sedí. Proto jsem Švábi přečetl za pár hodin.

Kopta
14.01.2017 4 z 5

Švábi u mne dominují stejným problémem jako u Netopýra. Nedokázal mě řádně čampout a nepustit. Sněhulák v tomto stále zatím bezkonkurenčně kraluje. Detektivní a kriminální zápletka je perfektně propracovaná, což jsem u Nesbøa ani jinak nečekal. Hold jenom jde o to, že Sněhulák je pro mne lukrativní v tom, že se odehrává v mém milovaném Norsku, což perfektně pokresluje onu stísněnou, temnou až depresivní atmosféru. No a poté, když se knihy odehrávají ve vyprahlé Austrálii a nebo propoceném Thajsku, tak je to poté těžké. Ale byly zde světlé chvíle pár kapitol, do kterých jsem se dokázal ponořit. Bohužel jich celkově bylo málo. Ale nemůžu shazovat nějaké jisté větší dílo mou otázkou vkusu.

izfnp
12.01.2017 3 z 5

Osobne mi Švábi prídu o triedu kvalitnejší než Netopier. Čo do priehľadnosti deja, to do napínavosti zápletky, a vlastne i do autorovho štýlu.

Mali88
11.01.2017

Za mě opět slabší. Souhlasím s ostatními čtenáři, že první dva díly jsou slabší. Od třetího se to teprve rozjede. Také souhlasím s názorem, že Harrymu prostě sedí Norsko. Také se mi díly, které se odehrávaly jinde, moc nelíbili.
Nicméně, zápletka skvělá, místy mrazivá atmosféra. Dlouho trvalo, než jsem se začetla, ale jinak za dobrý (tedy průměr) :)

Jayak
06.01.2017 1 z 5

O tomto autorovi jsem slyšela mnoho chvály, ale kniha mě nezaujala, naopak jsem byla velice zklamána a zatím jsem se nepřemluvila k přečtění jeho dalších knih.

tomai
04.01.2017 4 z 5

Skvělé!

Klára90
02.01.2017 3 z 5

Kniha mě bavila, ale trochu se mi pletly jména, takže jsem se vždy chvilku musela orientovat kdo je vlastně kdo. Potěšilo mě, že jsem postavu vraha správně odhadla, což se mi zas tak často nestává. První a druhý díl je trochu slabší oproti dalším dílům, postava Harryho se zde teprve formuje, ale rozhodně stojí za přečtení a za pokračování v čtení celé série

simona5r
01.01.2017 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Skvělý výkon narátora, díky kterému jsem si poslech užívala. Jelikož jsem knížky s HH nečetla, ale vždy jen poslouchala (bohužel nejsou natočené díly postupně, ale na přeskáčku), tak už jsem se velmi těšila na další vydanou audioknihu s HH. Harry mě opět nezklamal. Tento styl detektivek mi vyhovuje. Jediná nevýhoda poslouchaného textu je, že mi trvá delší dobu se zorientovat ve všech jménech, ale nakonec to dá vždycky smysl :-)

Aymira
30.12.2016 3 z 5

Po nudném a nezáživném Netopýrovi jsem si řekla, že Nesbo nebude zřejmě můj šálek kávy. Nicméně jsem tomu dala víc jak rok pauzu a poskytla mu další šanci a začala číst Šváby. Příběh je možná o drobet lepší než v Netopýrovi, ale přesto na lepší než průměrné hodnocení nestačí. Na úvod je nalezena jedna mrtvola a od té se to vše odvíjí, chybí jakýkoliv hlubší popis vyšetřování, sem tam se v ději objevilo nějaké jméno a já musela dlouze přemýšlet, kdo že to má být a kde v příběhu jsem už o něm slyšela. Navíc mě Nesbo vůbec nedokáže vtáhnout do děje - když jsem před spaním odložila knížku, celý další den jsem si na ni nevzpomněla, což se mi obvykle nestává. Většinou se totiž těším na každou volnou chvilku, až budu moct číst dál a hltat, jak to vlastně dopadne. Zde mi výrazně chybělo napětí. A na závěr jeden ne nedůležitý fakt - Harryho osoba mi nepřijde nijak zajímavá. Nemůžu říct, že by mi byla nesympatická. To není. Ale je mi tak nějak volná. V porovnáními s jinými autory současných detektivek typu Deavera nebo Cartera je pro mě Nesbo a jeho detektiv jen slabý odvar. Alespoň na začátku své tvorby.

Jaruš7
29.12.2016 5 z 5

Dobré čtení, autorův styl se mi líbí , i když je o drsném tématu.