Syn

Syn
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264687/bmid_syn-264687.jpeg 4 2560 2560

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Šušká se o něm, že na sebe bere vinu za zločiny jiných a odpykává si jejich tresty výměnou za pravidelnou dodávku drog. Vrchní komisař Šimon Kéfas, působící na osloském oddělení vražd, je policista ze staré školy. V jeden den dostane najednou nový případ a novou spolupracovnici. Ab Lofthus byl policista, Kéfasův kolega a dlouholetý kamarád a také Sonnyho otec. Kvůli podezření z braní úplatků spáchal před lety sebevraždu a jeho čin obrátil Sonnymu i Kéfasovi život vzhůru nohama. Roky ve věznici jednotvárně plynou do chvíle, než si Sonny nečekaně vyslechne jistou šokující zpověď a vydá se soudit živé i mrtvé.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sønnen, 2014

andrea4053
21.05.2017 5 z 5

Perfektna, precitala som ju jednym dychom :)

svatas007
16.05.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem oproti svému zvyku četl trochu déle. Na vině bylo to, že to nebylo v češtině. Nicméně konstrukce celého příběhu je velmi šikovně vystavěna a není vůbec snadné předvídat, co se všechno stane. Hlavní postavy jsou dobře podány a spousta jejich jednání není založena na "profesionalitě" anóbrž je tvrdě ovlivněno osobními zájmy. Ať už jde o rodinné trampoty, rodinné vazby či snad prvky pomstychtivosti či kariérismu.
Některé dějové linky jsou trochu přitažené za vlasy, ale dejme tomu. Pro mne bylo zajímavé to, že i několik stran před koncem knihy nebylo vůbec nic jasné a opravdu to doklaplo do sebe až úplně na konci. Jenže se to četlo úplně samo a vůbec jsem se nenudil. Nechci rozebírat jednotlivé "nevyrovnanosti", protože bych musel vyzrazovat dějové zákonitosti a to se nedělá. Ale některé "kopance" tam jsou. jen zkratkovitě - střežené vězení a vše kolem něj, svědci/nesvědci a také úvodní vražda, která nebyla moc objasněná a vlastně důvody jen tušíte.
Nezbývá mi, než všem fandům severské detektivky říct - běžte do toho!

Rade
09.05.2017 3 z 5

Zvláštní, temný, možná i trochu nereálný thriller o pomstě, zradě, odpuštění. I s trochou romantiky, která mi do příběhu ale moc nesedla. Konec má vzít za srdce, na mě ale zase tak moc nezapůsobil.
Zajímavý komentář heavy66, možná je to skutečně míněno také jako podobenství o Ježíšovi, pro mě to ale žádné zvláštní plus neznamená. To by muselo být prostě obsahově jiné, ne taková detektivní střílečka plná zvratů, která se biblickému příběhu podobá jen formálně.

čuřil
09.05.2017 4 z 5

Nejsem sice nadšen ze skoro nezničitelného Sonnyho. Ale jsem mile překvapen, dlouho jsem od Nesba nic nečetl. Povedla se a mě se líbila. Byl to jiný příběh, než obvykle alkoholem bystrý Harry řeší případ za případem. Tady inspektor Kefas řeší případ taky po svém leč pro něj né úplně s dobrým koncem. Ale určitě si jí přečtěte, je to vydařená kniha.

kalache
06.05.2017 5 z 5

...sousedi už zase grilují.Jejich hlasitý smích marinovaný sluncem a olejem podtrhoval letní ticho v jejich čtvrti....Jedna věta a jsem tam...

Adelajda_4
05.05.2017 5 z 5

Já se u toho Nesba pořád opakuju, ale to se prostě nedá, to je tak geniální! Miluju jeho knihy a tohle nebyla výjimka, moc pěkně napsané. Obdivuju na něm hlavně to, že čtenáře dokáže ovlivnit, aby fandil záporákovi.

P1tr
25.04.2017 5 z 5

Mé první seznámení s tvorbou extrémně populárního severského spisovatele a hned jsem byl vtažen do dění nevídaným způsobem! Nutno podotknout, že prvních pár desítek stran je příběhově velice pomalých a mohou se dostavit i chvíle nudy a zmatku, kam že to celé směřuje, nicméně jakmile je povinné seznámení s postavami a jejich výchozími pozicemi hotové, přijde na řadu dalších několik stovek stran neskutečně detailního popisu depresivního příběhu a světa, ve kterém se zkažené životy charakterů odehrávají, který narozdíl od mnoha knih nedává příliš velký prostor čtenářově fantazii, což není vůbec na škodu, neboť jasný a podrobný popis veškerého dění čtenáři zprostředkovává prvotřídně tvůrcovu jasnou a spektakulární vizi.

sojap
14.04.2017

Na rozdíl od řady knih od Harry Holeovi, zde čtenář z počátku nerozezná postavy kladné od záporných, to vás nechává v neustále nejistotě.

houbaaa
05.04.2017 4 z 5

Syn je po řadě knih o Harry Holeovi příjemným osvěžením a na rozdíl od Holeovek mě bavil od první kapitoly, ne až od půlky. Tato kniha je jasný adept na zfilmování a už během čtení jsem si jako ve filmu připadal.

Klára90
05.04.2017 3 z 5

Kniha mě bavila, ale nadlidské síly hlavního padoucha/hrdiny mě někdy zarážely, Aby vyhublý kluk sám odtáhl nehybného, podle popisu většího, chlapa? Jako dobře no...protože mám pro Nesba slabost, tak nad tím přimhouřím oči a přijmu to jako fakt :)
Taky se ve mě při čtení knihy mísily rozporuplné pocity, pramenící ze sympatií k Sonnymu. Charakter jak blázen, ale přeci jen ne s úplně čistýma rukama. Na druhou stranu se mi líbilo, že příběh byl pojat jinak, ze strany člověka, který byl "donucen" vzít spravedlnost do vlastních rukou. Konec byl pro mě překvapením, ale možná trochu kýčovitým, nevím co si o tom pořádně mám myslet.
Jsem ráda, že jsem knihu četla, doplnila můj rozsáhlý seznam přečtených knih od Nesba, ale k jeho topovkám bych ji určitě nezařadila.

Karcoolka2210
26.03.2017 4 z 5

Nebol to síce Harry, ale Šimon Kéfas mu bol v pätách. Nesbo to skrátka vie a kto má rád jeho knihy, si určite nenechá ujsť ani túto.

kachenbooklover
22.03.2017 4 z 5

Nejdřív jsem nechápala proč je tam tolik postav a popisů...ale nakonec to všechno začalo dávat smysl..Spousta složitých jmen...ale jinak námět i příběh dobrý a napsáno poměrně čtivě...za mě čtyři = )

marion111
16.03.2017 5 z 5

Nesbo píše tak znepokojivě a napínavě ... pořád mám chut přeskakovat stránky a dozvědět se, jak to dopadne !!! :) A když tu jakoukoliv knihu od Nesba, mam stažený žaludek, cítím vnitřní neklid a nervozitu :)
Nesbo je borec.

freestyla
14.03.2017 3 z 5

Námět i děj dobrý, použitý jazyk už méně.

CItát z knihy:
Láska tě obklopí jako pára ve sprše. Nevidíš jednotlivé kapky, ale je ti teplo. A vlhko. A čistě.

JakubHrdoun
11.03.2017 5 z 5

Je to jedna velká Nesbovina. Kdo má za sebou stejně jako já všech deset Harry Holeů, možná ho občas může napadnout, jestli to Jo s tou svou Nesbovatostí trochu nepřehání. Ale konec téhle knihy mě utvrdil v tom, že opak je pravdou. Skvělé, propracované, jak někdo trefně poznamenal drsné i jemné zároveň, a hlavně geniální a pro mě dost neočekávaný a "neNesbovský" konec.

kackahracka
10.03.2017 3 z 5

Já nevim, já prostě nějak Nesbovi nemůžu přijít na chuť. Nadšená jsem byla z Přízraku, zajujal mě i Lovcem hlav, ale jinak u něj narážím na pořád stejné bariéry:
1) zbytečně moc postav se složitými jmény, většina nahuštěných v prvních kapitolách. Dá dost zabrat, než se člověk zorientuje a musí se zezačátku hodně soustředit-to mi vadí-u knížky chci vypnout.
2) děj bývá zčistajasna sem tam proložený větou, kterou úplně nechápu-jakoby odkazovala na něco, co bych už měla jako čtenář tušit, ale mě narážka nic neříká. Až o pár vět (někdy i kapitol) dál ale vyjde najevo, že to tak není, že se to jako čtenář mám teprv dozvědět - konec poplachu (a mojeho blbého pocitu)...
3) nějaká nechutná scéna, nejlépe hned v úvodní kapitole. Ano-k detektivkám a thrillerům to patří, ale myslím si, že existuje mnoho jiných způsobů, jak ve čtenáři vyvolat mrazení v zádech, nebo pocit děsu. Jenže Nesbo, Kepler a další prostě potřebují vylíčit, jak přesně někdo někoho mučí, a co se mu při tom zračí v očích (narážím na první stránky knížky a scénu se psem, který trhá unesené dívce obličej-opravdu velmi zbytečný pocit zhnusení, který ve mě knížka po pár odstavcích vyvolala).
4) ne že bych nefandila hlavnímu hrdinovi, ale u Nesba bývá zvykem, že pro klíčovou postavu neplatí fyzikální zákony, padouch vždycky přijde pozdě a policie včas, nikde žádní svědkové, vyšetřovatele napadnou pokaždé jen ty nejvhodnější teorie, pachatel vždycky opomene zamést nějakou stopu a hlavní hrdina naopak všechny zázračně zahladí-prostě, tak nějak často mám při čtení dojem, že koukám na béčkovou německou kriminálku...
5) romantika a snaha uspokojit i ženskou čtenářskou duši Nesbovi fakt nejde. Já se ráda dojmu a sbližování hrdinů koncem příběhu ráda ocením-ale tady je to popsáno tak, že to ve mě vyvolalo akorát rozpačitost:(
No ale ve výsledku je vlastně Syn dobrou volbou-zajímavý námět, sympatický hlavní hrdina, záměry, kterým se dá dobře fandit, pár hezkých zvratů...Jenže-pro mě je to prostě ten Nesbo se svými klasickými chybami, čili tři hvězdy maximum.

Lumíček
09.03.2017 5 z 5

Moje prvni kniha od Jo Nesba. Moc pekne. Napinave, drsne, laskave.... Jedine, co mi delalo lehce potize byla jmena postav, do kterych jsem se obcas zamotala, je jich tam vazne dost :) Pribeh skvele propracovany a mnohdy prekvapivy.

Aleen
07.03.2017 5 z 5

Přestože jsem sérii s Harrym "ožralým depresistou" Holem vzdala, nevzdala jsem to s NesbØem...a to jsem ale udělala moc dobře! Syn se mi totiž tolik líbil, že novinku, která se již blíží na knižní trh, si nejspíš přečtu! Přestože jsem knihu poslouchala na CD při cestách do a z práce (15 minut ráno, 15 minut večer...!), podařilo se mi udržet jak pozornost, tak nit příběhu. Moc povedená detektivka s mým oblíbeným tématem Mstitele. Velice doporučuji.

Gibis
05.03.2017 5 z 5

Nesbøho jsem začala číst pěkně od začátku, od Netopýra. A říkala jsem si, zat.aceně, co na něm všichni vidí? :) Naštěstí jsem paličák, nedala jsem se odradit a pokračovala celým HH, který byl díl od dílu lepší. A pak přišel Syn a všechno překonal... Hluboce smekám před autorovým uměním!

velub
21.02.2017 5 z 5

Četl jsem od Nesba snad vše, a ačkoliv Syna nemám ještě dočteného, je zatím úplně nejlepší, možná že vůbec nejlepší ze všeho co jsem kdy četl. Prostě strhujícím dějem počínaje a zápletkou konče - bomba :-) .