Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4415 4415

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

veronika0382
06.08.2018 5 z 5

Tatér z Osvětimi je skutečný příběh dvou obyčejných lidí, kteří žili v mimořádné době, kteří byli zbaveni nejen svobody, ale i své důstojnosti, svých jmen, své identity… Více v mojí recenzi zde v záložkách :-) Veru, Knihy na cestách

Janniska
27.08.2018 5 z 5

Možná bylo napsáno podobných příběhů mnoho,ale je potřeba si stále připomínat lidskou krutost.Strhující a dechberoucí.Úžasně zpracovaný příběh.

8490
06.09.2018 5 z 5

Knih na toto téma jsem přečetla již mnoho, takže jsem nečekala, že se dozvím něco nového. Každopádně jsem byla nadšená. Líbilo se mi, že byla napsaná formou románu, dalo jí to jiný nádech. Někomu to může vadit. Může si myslet, že to autorka zlehčuje, ale na mě to tak nepůsobilo. Proč by v té hrůze, kterou tam prožívali, nemohli mít takovou lásku? Podle mého názoru je tato kniha vhodná pro ty čtenáře, kteří s touto tématikou teprve začínají.

nikaj79
16.10.2018 5 z 5

Mám pod kůží již týden po dočtění. Čtěme o minulosti a važme si současnosti!

tomaserd
18.11.2018 5 z 5

Tatér z Osvětimi je kniha která vypráví o lásce i v tak těžkém období které bylo druhá světová válka, pokud jste knihu nečetli musím vám ji doporučit a požádat vás o přečtení jelikož je opravdu brilantní !

ivesab
18.12.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, strhující děj, od kterého se nemůžete odpoutat a musíte číst dál a dál. Krásný příběh o lásce, která dokáže přečkat i takto těžkou dobu. Doporučuji.

lenuskav
30.01.2019 5 z 5

Nádherná knížka... Vůbec sem nečekala,jak moc mě to zasáhne..

AgnesChoi
29.03.2019 5 z 5

Kdybych nevěděla, že je to podle skutečného příběhu dvou lidí, asi bych tuhle knihu nenáviděla. Někdo se dokáže zamilovat v koncentračním táboře? Hloupost! Ale je to tak. Bylo úžasné číst příběh dvou lidí, jež se milují a snaží se přežít kvůli vzájemné lásce. Se zadrženým dechem jsem četla, jak Lale miloval, pomáhal jiným, trpěl a dál byl nesobeckým člověkem. Nevím, co dodat. Kniha ve mně navždy zůstane a nikdy nezapomenu na ty dva :)

Dominika13
03.05.2019 5 z 5

Úžasný příběh!! Četla jsem už mnoho knih z prostředí 2. sv. války s tematikou holocaustu a koncentračních táborů. Seznámila jsem se s příběhy těžkých prací na poli, stavění budov, spalování a odklízení mrtvol, práce v administrativě i třídění oblečení, ale příběh o tatoviererovi Laleovi byl pro mě novinkou.

Přijetí této pozice z důvodu záchrany svého života a pomoci mnohým dalším vězňům. Zprostředkovávání léků i jídla pro ostatní. Zároveň prožívání lítosti nad hyzděním těl mužů a hlavně žen. Obrovská odvaha a touha jít dál zprostředkovaná láskou k druhému. To všechno můžete v knize nalézt. A samozřejmě i mnohem více!

Častokrát jsem se přistihla, jak doslova zírám na poslední věty či slova ukončující některé kapitoly. Zatímco jejich zvuk i význam mi neustále dozníval v mysli. A přitom mi "chodil mráz po zádech".

Oceňuji i komentář autorky a doslov psaný blízkým člověkem (ať neprozrazuji příliš!). Příběh popisuje spíše pozitivnější věci, které lze i v takto negativních situacích nalézt, opravdu klobouk dolů pro odvahu takového popisu. Nastavení knihy mi lehce připomnělo Lustigovu Colette (výhody, sex, optimismus). Opravdu doporučuji! Lituji, že jsem omezena v hodnocení pouhými pěti hvězdičkami..

Denisa.knizky
10.07.2019 5 z 5

Desive, hrozne, priserne a zaroven nadejne a laskyplne. Na toto tema mam za sebou jiz spousty knih a i kdyz vsechny popisuji vesmes tutez situaci a hruzu, kazdy z pribehu a uhlu pohledu je neopakovatelny, navic kazdy ze svedku tohoto tragickeho obdobi voli i jinou formu vypraveni, maji jine zkusenosti, rozdilne prubehy a ruznoroda trapeni. Pribeh Tatera z Osvetimi se lisi trochu tim, ze hlavni postava popisuje nejen vsechna mozna utrpeni a traumata, ktera zazila, ale take malou jiskru nadeje v tom celem hnusu, ktery se v koncentracnich a vyhlazovacich taborech del. Urcite stoji za precteni a rozsiruje obzory a opet jsem se presedcila o tom, ze si ani neumim predstavit, co lidska mysl a lidske telo dokazi zvlanout a prezit. Necht se poucime z chyb, ktere se staly.

Xendrra
01.09.2019 5 z 5

Odlehčení všech těch hrůz podle mě vůbec nebylo naškodu. Přečetla jsem tolik drásavě depresivních knih na téma holocaust, že jsem tuhle změnu tónu velmi uvítala.
Naopak jsem si dovedla živě představit starého pana Laleho, jak sedí v křesle a s rošťackým výrazem vypráví paměti.
Jistě, mohl něco vynechat, mohl něco přikrášlit. Ale můžeme mu to mít za zlé?
Doslov od syna dodal knize ještě další rozměr, neuvěřitelně mě dojal a zahřál u srdce zároveň.
Krásná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem.

topferka
20.09.2019 5 z 5

Kniha je úchvatná, rozhodně stojí za přečtení! Je psaná jednoduše, takže se velmi dobře čte a člověk se od ní nemůže odtrhnout! Potřebuje číst dál a dál.....
Fakt, že jde o autentický příběh , knize dodává tu opravdovost!
Hanu jsem četla také a každá z nich má to SVÉ!!!!

jarunkas
01.11.2019 5 z 5

Pekne se cte.

JJJ007
29.03.2020 5 z 5

:-( Silný příběh. Sice rychlý, ale .....
Už dlouho se mi nestalo, že bych četla při práci, místo odpočinku.

jiri3644
16.05.2020 5 z 5

Velmi poutavé čtení, skvěle napsané.

katerina.marko
19.02.2021 5 z 5

Další ze silných a neuvěřitelných lidských osudů. Krásná kniha

KnihoSny
29.06.2023 5 z 5

krásný příběh z historie a valky:)

jana6259
30.03.2020 5 z 5

ZAJÍMAVĚ NAPSANÝ PŘÍBĚH.

Bee.M
02.10.2020 5 z 5

Tento příběh byl pro mě jedním velkým očekáváním. Nebudu lhát, ať je to jakkoliv morbidní a nepochopitelné já tyto pochmurné příběhy války a utrpení lidí miluji. Miluji tu sílu lidí v nich. A tahle kniha touto silou a touhou po přežití a lásce přímo čiší. Skládám poklonu někomu, kdo toto vše zažil a dokáže o tom vyprávět detailně a přitom s jistou lehkostí a hlavně povzneseně. Nádherný, dojemný příběh člověka s obřím srdcem.

sarah7586
05.04.2021 5 z 5

Kniha je malá útlá a rychle čtivá. Zvládla jsem ji přečíst za odpoledne. Autorce se povedlo udržet mou pozornost po celou dobu. Příběh se odehrává za dob nacistického Německa, období holocaustu. Jak napovídá název knihy, hlavním hrdinou je tatér, který při příchodu nových vězňů tetuje na předloktí čísla. Tam potká svou životní lásku - Gitu. Díky svému postavení hazarduje se životem, jen aby udržel na živu sebe, svou lásku a další vězně. Příběh pojednává o přežívání, lásce, násilí, obětování se, o víře a naději. Ještě víc člověka zamrazí, že příběh je napsán na základě skutečných událostí.
Autorka se několikrát setkala s panem Lalem Sokolovem, dnes žijícím v Americe. Díky jeho ochotě předat své vzpomínky a převyprávět svůj život veřejnosti, vznikl tato skvělá kniha. Tento titul určitě doporučuji přečíst. Místy mi bylo i do pláče a rozhodně mě nenechala chladnou. Donutí vás to se zamyslet nad minulostí lidstva ale i jeho budoucností. Na druhou stranu také povzbudí, že přes všechny nástrahy a krutou realitu zbyde v lidech to nejlepší.
Na knihu volně navazuje další příběh jedné z vedlejších postav - Cilky. Je to převyprávění zážitků z koncentračního tábora, později gulagu, z pohledu krásné šestnáctileté dívky, s nechtěným zájmem velitelů.