Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 3005 3005

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

LaDouceBrise
30.08.2018 4 z 5

Opravdu velmi citlivý příběh psaný originální formou dopisů adresovaných neznámému klukovi, jenž umí naslouchat, mi dovolil okusit jeho kouzlo až někde v polovině knihy. Předtím jsem hlavního hrdinu zrovna dvakrát nechápala, stejně tak mi nebylo jasné, proč je tolik chvály a rozruchu kolem této knihy. Ale pak jsem si pustila Asleep a přečetla si tu báseň, kterou dal Michael Charliemu, a nemohla jsem přestat číst. A když jsem došla na konec, který mě mimo jiné dost překvapil, konečně jsem pochopila všechny Charlieho nálady a cítila se... nekonečně. A byl to nádherný pocit. Díky za to, Charlie. Jsi opravdu výjimečný. A jsem ráda, že máš kolem sebe lidi, kteří to chápou.

DOPORUČUJI VŠEM, CO SE CHTĚJÍ CÍTIT NEKONEČNĚ.

Clara_C
27.08.2018 5 z 5

I když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme.
Dlouho jsem nečetla tak citlivou knížku.. Dospívání je těžké samo o sobě, o to hůř, když si sebou Charlie nese trauma z dětství zamčené kdesi hluboko v sobě a tím pádem je jiný, divný.. Měl obrovské štěstí na své blízké kamarády. Někdo to štěstí nemá..

Dáduše
13.08.2018 5 z 5

Velice zajímavá kniha. Bavila mě a zároveň jsem pod lehoučkým povrchem našla umělecké jádro a důležité myšlenky... Někdy jsem také ten, kdo stojí v koutě a někdy to ani není špatné....

Verulda
09.08.2018 5 z 5

Neobyčejná kniha, ve které se dá najít řada zajímavých myšlenek. V originále mě oslovila o něco více, ale i v překladu je milým čtením, ačkoliv ne o úplně milých věcech. Umí vzbudit emoce a pro mě je to jedna ze srdcovek, ke které se ráda čas od času vracím.

Veve1234
09.08.2018 4 z 5

S Charliem jsem se hned sžila a prožívala s ním jeho radosti i úzkosti od začátku až do konce. Krásná knížka, ke které se za čas ráda vrátím.

Terka72
04.08.2018 2 z 5

Na tuhle knihu jsem slyšela neuvěřitelně moc chvály. Ale za mě ne. Mně se kniha nelíbila.

Lilča
02.08.2018 3 z 5

Nějaké scény v knize mě bavily,ale moc jsem si neoblíbila hlavní postavu. Jinak celkem dobrá kniha.

JFox
08.07.2018 5 z 5

Nádherná knížka, čtivě sepsaná a s důrazem na lidské city. Každý z nás se někdy cítil jako Charlie, jako ten co stojí v koutě a nikdo si ho nevšímá. Děkuji pane Chbosky.

PeťkaW.
28.06.2018 5 z 5

Milý Charlie, během čtení tvých dopisů mi došlo hodně věcí. Některé byly dobré, jiné ne. Ale za všechny jsem ráda. Vrátila jsem se díky tobě zpátky do dětství a dospívání. Znovu jsem prožila spousty okamžiků a pohlédla na ně teď jinak, tvýma očima, což je rozhodně pohled hodně zvláštní a není pro každého. Ne každý totiž zvládne tu dětsky krutou upřímnost a přímočarost. Ty totiž v mnoha ohledech jsi ještě dítě. Ale v jiných aspektech jsi naopak starší a zkušenější, než většina dospělých, jen si to neuvědomuješ. Děkuju za tvoje dopisy, které mi poskytly tenhle zážitek a zkušenost. Bylo to milé setkání a doufám, že se s tebou ještě v budoucnu uvidím. Třeba pak ten můj pohled bude zase o něco jiný, než teď. A nezapomeň: "Každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží," a ty si jí zasloužíš opravdu hodně a v té nejčistší podobě.

StefFišerová
27.06.2018 5 z 5

Asi se ani nedivím že tato knížka má tak kladné hodnocení. Myslím si, že spousta lidí se s Charliem ztotožní - koneckonců jsem jedním z nich. Je svým způsobem uklidňující zjišťovat, že i když si připadám někdy sami, zvláštní a jakoby nás nikdo nechápal, vždy je na světě někdo, kdo má úplně stejné pocity. Pocity, které k dospívání a období hledání sebe sama prostě patří. Za mě pět hvězd

Anička.pa
25.06.2018 5 z 5

Úžasná kniha, Charlie mi ihned přirostl k srdci. Vše jsem prožívala s ním, když byl nešťastný, já byla s ním a i naopak :-) I díky formě knize,tedy psaná v dopisech se mi kniha četla ještě lépe :-) Vážně doporučuji :-)

MortRainey
19.06.2018 5 z 5

"Charlie, každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží."

Capkomi
12.06.2018 4 z 5

Velmi příjemná a obohacující kniha, v nejbližších dnech se chystám na film.
Četla se rychle, má spád, skvěle úvahy a myšlenky.

LenJen
09.06.2018 5 z 5

Zkoušela jsem ji číst asi ve čtrnácti, kdy jsem se vzdala, protože pro mě tehdy bylo paradoxně těžší Charlieho pochopit. Teď v osmnácti jsem přišla nazpět a vůbec toho nelituji, naopak. Tím, že mám více odžito, jsem se v knize často sama viděla a dokázala se spojit s příběhem, až se mi těžko odcházelo a přistihla jsem se, jak se v některých situacích chovám podobně jako Charlie. Trochu děsivé, nicméně to dokládá, kolik prostoru dává kniha k procítění příběhu. Vážně skvělé.

june.flower
30.05.2018 5 z 5

Nemyslím si, že tato kniha bude sedět všem jenom proto, že ji všudu doporučují. Právě proto, že jí někteří tak hrozně moc vychvalují, mají potom ostatní až moc velké očekávání. Já osobně knihu zbožňuju. Asi půl roku jsem ji nosila v kabelce a vždy, když jsem měla volnou chvilku, tak sem ji otevřela na náhodné stránce a četla. Nemyslím, že vás kniha pohltí natolik, že by jste nedokázali odtrhnout oči, ale má naprosto neuvěřitelně silný příběh. Myslím, že všichni by jsme chtěli mít takové přátele jako měl Charlie. A asi by jsme taky chtěli za přítele Charlieho, který by vám skutečně naslouchal. Pamatuju si, že jsem si ji hrozně moc chtěla přečíst, ale zrovna v té době nebyla vůbec k dostání. Pak jsem jednou čekala na Hlavním nádraží a při procházení Luxorem jsem přemýšlela, že by to bylo skvělý, kdybych jí konečně našla. V další uličce byla! Úplně nové vydání. Pocit k nezaplacení.

Lelaqu
01.05.2018 5 z 5

tím, že kniha byla psána v dopisech mi stylem jejího psaní sedla ještě víc. Příběh byl čtivý, citlivý a vtipný. Hlavní hrdina Charlie mi přirostl k srdci a velice rychle jsem se do něho vcítila. Kkdyž byl šťastný Charlie, byla jsem i já. Když byl na dně, já taky. I vedlejší postavy byly celkem fajn napsané a sympatické, kromě Sam. Sam mi nesedla vůbec. Byla mi tak nějak proti srsti. Co mi došlo až po shlédnutí filmového zpracování, bylo to, že jméno Charlieho sestry bylo rečeno jen ve filmu. Je to úžasná kniha, ale ne každý ji pochopí a každý ji pochopí úplně jinak...

An52imal
01.05.2018 4 z 5

Ani skvělé, ani hrozné. I když příběh nebyl kdoví co extra, pořád mě něco nutilo číst dál a dál a nakonec jsem se u knihy nenudila. Plný počet nedávám protože jsem čekala něco víc a tahle kniha je spíš takový průměr.

HermionaKnihom
29.04.2018 1 z 5

Spoilery!!!

Mně se to prostě nelíbilo. Vůbec jsem se nedokázala ztotožnit nejenom s Charliem, ale i s jakýmkoli z hrdinů. Očekávala jsem realistický popis dospívání, protože takhle je kniha popisována, ale realita mi přijde úplně jiná. Lidi jako Sam a Patrick by se s takovým podivínem a cvokem nebavili.
Konec mě taky příšerně zklamal. Smrt tety Helen a to, jak moc ji měl Charlie rád a ona jeho, se omílalo furt dokolečka, a to, že Charlieho zneužívala naprosto nedávalo smysl a bylo to bez jakéhokoli vysvětlení.

Asi jsem jenom očekávala něco jiného. Nevím.

KlariN
29.04.2018 5 z 5

Krásná záležitost, v podstatě Kdo chytá v žitě pro století 21., číst to v pubertálním věku, rozloží mně to na prvočinitele, zasáhlo mně to silou býka i dnes. Doporučuji i film, který autor na motivy vlastní knihy stvořil. Jednoznačně jeden z nejsilnějších coming of age titulů vůbec.

Falquar
17.04.2018 2 z 5

Špatně napsané: holé, opakující se věty záhy bolí víc jak facka. Slovní zásoba taky není kdovíjak oslnivá, bo všichni jsou buď "veselí", nebo "smutní" (respektive "happy", "sad", kdoví, třeba se překladatel vytáhl), což ovšem neumějí (Charlie především) dát najevo jinak než pláčem, a proto bylo po padesáti stranách do breku i mně. Úděsnost stylistiky ale naprosto bledne vedle té NEÚCTY - autor sype z rukávu jedno lidské neštěstí za druhým, aby je vzápětí několika málo větami smetl ze stolu a už se k nim nikdy nevrátil. Přitom při patřičném přístupu by každé z nich vystačilo na samostatnou knihu.
Dvě hvězdy za pěkný nápad s dopisy a čupr písničky (The Smiths!), které bych sama jen tak neobjevila.