Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 3044 3044

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower, 1999

Anna 13
29.10.2017 5 z 5

Kniha s velkým K!
Kniha, po jejímž přečtení zatoužíte zažít ten pocit nekonečnosti. Kdy chcete něco opravdu velkého a nespoutaného prožít. Kdy vám to všechno, konečně dojde. Kdy víte, že přesně tohle jste celou tu dobu potřebovali a proto vám bylo tak jak bylo.

Miluju, potřebuju a doporučuju.
Kniha mého srdce. Poklad mého nynějšího já.

Zde recenze: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1710/ten-kdo-stoji-v-koute-stephen-chbosky

Lily2828
26.10.2017 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě je útlá knížka, kterou člověk přečte za chvíli, tedy pokud bude mít chuť. Já ji zas tak neměla. Ne že by to bylo úplně špatné, to ne, ale do stropu nadšením taky úplně neskáču.

Dopisy, ze kterých bylo dílo složeno, byly hezké - čtivé, zábavné, s humorem i smutkem a hořkostí. Forma určitě hezky zvolená. A dál? Zásadní výtku mám asi k charakterům. Charlie je patnáctiletý kluk, který se z větší či menší vzdálenosti seznámí snad se všemi traumaty, které se někomu můžou přihodit. I tak je ale pořád neskutečně naivní a když už mu konečně dojde, že něco nedopadne dobře, prostě se s tím smíří. Místo abychom zjistili, jak bojuje se vším, co se mu stane, sledujeme, jak to celý rok prostě přijímá. A na to má ne každý nervy. Děj je, jak už jsem zmínila, výčet všech možných katastrof a traumat - tedy nějak postrádá to základní "vlákno", které to všechno táhne dál. Konec je naštěstí hezky nostalgický (stejně jako většina knihy, ale tady se to zrovna hodí).

Ohledně celé knížky mám dost rozporuplné pocity, a tak nakonec přes to všechno, co se jí dá vytýkat, dávám čtyři hvězdy. Být to delší, asi mě to přestane bavit, ale těch 180 stran uběhlo docela rychle a já se místy i bavila. Nakonec tak nezbývá než konstatovat, že zatímco mozek je z té knihy zděšený, srdce si tu cestu do duše patnáctiletého kluka vážně oblíbilo :)

adelka7079
25.10.2017 5 z 5

Já tu knihu MI-LU-JU!! Psychologie Charlieho je tak skvěle zvládnutá a propracovaná...strašně jsem si tuhle knížku užila. Četla jsem jí v zimě a k tomu ta melancholie celého příběhu naprosto seděla. Doporučuju, doporučuju, doporučuju!!

dancapater
16.10.2017 5 z 5

Hodně u téhle knihy čtu komentáře "pubertální, ukňourané". Pravda je taková, že Charlie je opravdu specifická osoba a to hlavně po stránce psychologické a můžu říct, že já to chápu a nic pubertálního ani ukňouraného na tom nevidím. Hodně k zamyšlení. Za mě úžasná kniha.

knihomol5555458
08.10.2017 5 z 5

dobrá kniha.jsem rád že jsem ji četl.

SemEl
05.10.2017 5 z 5

Kniha, co mě chytila za srdce. Četla jsem ji v době, kdy jsem byla první týden na střední, cestou vlakem domů a nejspíš jsem u ní i trochu plakala. Protože jsem se v tu dobu cítila úplně stejně osaměle. Útlá čtivá knížečka, kterou jsem potom četla znovu a znovu. A ještě teď se k ní ráda vracím a pročítám zatržené věty.

Alethea_k
03.10.2017 4 z 5

Příjemná oddechová kniha, která svým jemným a nenápadným naznačováním způsobí srdeční kolaps, chcete vědět, jak to bude dál, procházíte si znovu pubertou a zabýváte se otázkami vyloučení člověka ze skupiny/společnosti, psychických poruch, samoty a mnoha dalších pocitů.

Horalka5
03.10.2017 5 z 5

Krásně napsaná kniha. Celou dobu jsem tak soucítila s hlavním hrdinou, až se mi místy chtělo opravdu plakat...

Ravencreast
25.09.2017 5 z 5

Četl jsem jak knihu tak i viděl film, oboje jsem hltal jedním dechem. Forma dopisu mi přišla nesmírně zajímavá, krásně se četla. Rozhodně se k ní ještě někdy vrátím.

EternalCritic
24.09.2017

Thanks Charlie for your letters

Monnyska
18.09.2017 3 z 5

Pro mě je velice těžké hodnotit tuto knihu. Z dnešního pohledu mi to přišlo ukňourané, puberťácké, tak před osmi lety by mi to přišlo jako skvělá příručka do života :) takže hodnotím tři hvězdičky dnes, čtyři před osmi lety. Mimochodem v žádné jiné knize jsem nenarazila na takové množství užití slova 'smutný' ;)

SmallLucia
12.09.2017 4 z 5

Knížka se mi líbila mnohem více než film. Konečně jsem pochopila, o co ve filmu vlastně šlo. Skvělé.

PetK
10.09.2017 5 z 5

Celá škála emocí od pousmání, shovívavosti až po smutek, nevěřícnost a zlobu... Hrozně moc fajn čtení to je, fakt. Forma dopisů je opravdu zajímavá a samotný hlavní hrdina nevšední, jeho (ne)zajímavé osudy vlastně známe každý. Ale forma vyprávění jim dává nevšední nádech. Doporučuji.

Faila
07.09.2017 4 z 5

Nevím proč, ale téměř pořád se mi při čtení chtělo brečet. Celou knihou se táhl jakýsi smutek, skoro až deprese. Jako by hlavní hrdina nedokázal vidět věci jinak než černě, maximálně ještě šedě - ale radost jsem necítila téměř žádnou, a to ani tehdy, kdy popisované události byli radostné. Je to dobrá a zajímavá kniha, ale číst ji mě doopravdy bolelo.

kalinkacz
02.09.2017 3 z 5

Já vím, já vím, tuhle knihu všichni milují... Je mi jasné, že svého času to byla velice přelomová kniha v žánru YA... Já ji ale bohužel četla až nyní, po spoustě jiných YA knihách a nějak mi už nepřišla originální a rozhodně né dojemná... Navíc už nejsem ve věku, kterému je tato kniha primárně určena... Třeba kdybych šla teď na střední, tak bude pro mě tento příběh znamenat mnohem víc... Nicméně chápu, proč tuto knihu lidí milují, jen se k nim nepřidám..

Natyna3
29.08.2017 4 z 5

Četba této knihy mě bavila a ráda jsem se k ní vracela, ale dojmout mě nedokázala.
Párkrát jsem se nad ní zamyslela, ale za úplně hluboké úvahy, které jsem tak trochu očekávala, bych to také nepovažovala.
Pro mě prostě oddechovka.

Veroba
29.08.2017 5 z 5

Je to ten druh knihy, u které litujete, že ji máte přečtenou.

zuza.floderova
26.08.2017 5 z 5

hodně emotivní kniha, taky slza ukápla
ten konec mě dostal, když jsem dočetla, myslela jsem, že mě to položí
opravdu musím doporučit

nani_nka
24.08.2017 3 z 5

Asi si túto knihu po nejakom čase budem musieť prečítať ešte raz a pohľadať tam to, čo ju robí pre mnohých čitateľov výnimočnou. Pretože na po prvýkrát som to tam nenašla.

Melancholie
23.08.2017 5 z 5

Bože, toto je srdcovka. Nejedna slza ukápla,nejednou jsem se u ní od srdce zasmála. Poměrně tenká knížka,která ale z málo stránek nám toho dokáže mnoho povědět .