Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 3005 3005

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

Sarka.Palka
19.02.2017 5 z 5

Prostě skvělá kniha. Bez váhání pět hvězdiček. Charlie je skvělý, chcete číst jeho dopisy, protože vás dojímá, překvapuje, baví, rozbrečí (!) a ponechává v takovém příjemném rozpoložení. S chutí bych si o něm přečetla něco dalšího, kdyby bylo...

wendys120
19.02.2017 5 z 5

Touto knihou by se dalo prolétnout velmi rychle, ale myslím, že by to nebylo ono. V některých situacich je dobré se do toho ponořit a tu danou chvíli si se zavřenýma očima představit. Někdy je zase dobře se nad tím zamyslet, aby jste mohli Charlieho lépe pochopit.

TheMelorry
12.02.2017 4 z 5

Kniha je zvláštní. Na jednu stranu není děj nijak závratný, na druhou stranu je kniha naprosto dokonalá, nutí člověka přemýšlet. Nejde ani tak o to, co je napsáno, jako spíš o čtení mezi řádky. Postava Charlieho a vlastně všech byli svým způsobem zajímavé a každý z nás se v některé alespoň částečně vyděl. I forma jakou je kniha naspaná (a to dopisy posílané hlavním hrdinou neznámému příteli) je zajímavá a knihu tím ještě víc ozvlášťňuje. Za mě velmi povedená, zajímavá kniha.

Eirene
10.02.2017 5 z 5

Naprosto dokonalé. Miluju to, jak autor citlivě vypráví Charlieho příběh. Jak se Charlie snaží začlenit do skupiny vrstevníků, jak se zamilovává, trápí, učí se naslouchat a neubližovat...

*And in that momet we were infinite.*

Kacenkak
10.02.2017 5 z 5

Úžasná kniha!
Charlie je neobyčejný člověk a jak řekl jeho učitel Bill, velmi chytrý a nadaný. Sedět v koutě a jen poslouchat rozhovory a nezapojovat se může znít jako nuda, ale v Charlieho podání to všechno zní podivně krásně. Závidím Charliemu jak si umí vážit okamžiku a přála bych si sama zažít ten pocit, kdy se cítíte "nekonečně".
Knihu jsem četla poprvé, ale určitě se k ni brzy vrátím.

Izu
06.02.2017 5 z 5

Fantasticke !

Turmee
06.02.2017 5 z 5

I po třetí je tahle knížka suprová. Pokaždé si všimnu něčeho trošku jiného, pokaždé jsou pro mě důležité jiné části a chápu příběh trochu jinak. Charlieho praštěnost miluju, stejně jako jsem si oblíbila většinu postav. A zrovna tady si myslím, že i film zvládá zachytit pointu.

RosMeggie
04.02.2017 5 z 5

Nádherná kniha.. i nádherný film..

Knihu jsem četla v originále.. (tím se nechci vychvalovat, ale chci tím říct, že jsem to mohla pochopit trošičku jinak.. nebo spíše.. Tím, když se knihy překládají se mnohdy ztratí původní význam některých částí.. kdo čte v originále pochopí.. :D..) Konečně jsem se k ní dostala tolik let potom, co jsem se navěky zamilovala do filmu..

Je to neuvěřitelně silný příběh.. Zamilovala jsem si onoho učitele, který byl ve své podstatě a na nějakou chvíli Charlieho vzorem nebo spíše na dlouhou dobu jediným kamarádem.. Navíc, jeho nezapomenutelné hláška/citát:

"We accept the love we think we deserve"

Kéž bych měla takového učitele, který by mi doporučoval knihy.. O.o Myslím, že moc nemá cenu hovořit o příběhu, jelikož kdo si ho nepřečte, nemůže pochopit..

Tuhle knihu prostě miluji a myslím, že je vhodná jak pro ty, kteří si zrovna takovým obdobím prošli, tak i pro ty, kteří mají pubertu už dávno za sebou..

Love,
Rose

ela111111111
03.02.2017 5 z 5

Líbí se mi Charlieho styl psaní. Trochu na hlavu. Ale i tak, jedna z knih, která stojí za přečtení. Láska, přátelství, minulost, jenž ovlivňuje přítomnost. Traumatizován z dětství, proto je zvláštní. A dala bych si projížďku v tunelu, abych se i já cítila nekonečně.

Madluska
28.01.2017 4 z 5

Hodně zvláštní. Perfektní je vypravěčův styl, který nám dává nahlédnout pod pokličku nesmělého a možná dost asociálního kluka. Toho, co stojí v koutě, protože se do dnešní doby (nebo kterékoliv doby?) tak nějak nehodí... Stojí v koutě a dívá se, snaží se porozumět, být filtrem, ne jen houbou. Což se někdy daří, někdy ne. I když je mu šestnáct. I když má za sebou 1. rok na střední. I když už si toho odžil víc než někteří za celý život. Hodně čte. Poslouchá bezva písničky. Kamarádí s podivnými lidmi. Má prazvláštní rodinu. A tak nějak plave v životě odnikud nikam... Čtete lehce, přitom je vám smutno, protože ten chlapec tolik přemýšlí a tak málo žije. A pak zjistíte, že to vůbec není o něm. Že je to z velké části o vás, i když vůbec nejste (jako) Charlie. Každý má totiž své tajemství. A každý se musí se životem popasovat sám. P.S. Těším se na film! P.P.S. Na můj vkus bylo v knize až příliš mnoho sexu. Pro úplnost dodávám, že zde jej čtenář postavám mnohdy ani trochu nezávidí.

Dandy1
26.01.2017 2 z 5

Pořád jsem čekala na ten převratný konec. A nic.

applause
15.01.2017 5 z 5

Boží knížka! Nejlepší, co jsem teď v poslední době četla. Protože jsem už viděla film, tak jsem si to představovala tak, jak to bylo tam. Ale představovala bych si to i tak. Samozřejmě tam bylo několik nesrovnalostí mezi filmem a knihou, ale to je tak vždy. Film byl boží a knížka ještě mnohem lepší! Přispělo k tomu i psaní formou dopisů, které mi připomínalo mé zápisky, když jsem si ještě vedla deník a přemýšlela nad světem.

"Tím, kým jsme, jsme z mnoha různých důvodů."
" I když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme."

Po přečtení této knihy jsem se cítila "nekonečně". Určitě doporučuji! :)

rajen
11.01.2017 4 z 5

Já jsem si tuto knížku hodně užila. Netušila jsem, že má být pro děti a dospívající a ani mi to tak nepřišlo. Styl psaní je podle mě odpovídající vypravěči, někdy jsou tam myšlenky tak hluboké a krásné, že bych typovala klukovi let daleko více. Přestože mám pubertální věk za sebou, dovedla jsem se do hlavního hrdiny vcítit a pochopit jeho jednání. Rozhodně doporučuji.

ondrej5141
11.01.2017 5 z 5

Ze začátku jsem se ke čtení trochu nutil, protože rozjezd je takový pozvolnější, ale po chvíli mě kniha doslova pohltila. Rozhodně doporučuji, jedná se o "teenagerovskou literaturu", ale natolik kvalitně napsanou, že se nebojím soudit, že je s trochou pochopení vhodná i pro starší generace. Viděl jsem jako první film, který mám moc rád a knížka krásně dopisuje příběh, vysvětluje některé události, které byly ve filmu pouze krásně naznačeny.
EDIT: Rozhodl jsem se přečíst si toto dílko i v originále a mohu říci, že je to ještě lepší, přirozenější! Rozjezd i přijde stejně rozvleklý, ale při čtení Charlieho básně v originále mi přebíhal mráz po zádech!

standunun
06.01.2017 5 z 5

Ach, Charlie, ani nevíš jak bych chtěl dostávat další dopisy.

Izzurr
06.01.2017 5 z 5

Zajímavá forma vyprávění (dopisy), která, jak se na konci knížky ukázalo, měla i své opodstatnění (pokud jsem správně pochopil autorův záměr). Přestože se celá kniha skládá pouze z dopisů, kde se víceméně popisují každodenní události a (především) pocity, čte se výborně.
Stručně řečeno, dospívání shrnuto na +- 200 stranách, se vším, co zažívá více či méně každý dospívající (a ještě s něčím navíc).

Pistácie
02.01.2017 5 z 5

"Takže mám pocit, že jsme tím, kým jsme, ze spousty různých důvodů. A na většinu z nich možná nikdy nepřijdeme. Ale i když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme. Pořád můžeme něco dělat. A můžeme se snažit, abychom s tím byli spokojení." Naprosto skvělá kniha, ve které jsou opravdu zajímavé myšlenky a názory. I když je to bráno jako z pohledu 15letého chlapce, v některých jeho situacích, ale i myšlenkách se dokážu vidět a ztotožnit já sama.

Elle1
30.12.2016 4 z 5

Četla jsem jí v angličtině a podlě mě je to knížka, která ani nenadchne, ani neurazí. Vžijete se do ní hlavně při depresivních podzimních náladách. Je zajímavá a najde se v ní spousta fascinujících myšlenek.

happy-smile
27.12.2016 4 z 5

První půlku knížky jsem měla docela problém s tím, že spousta těch zápisků zněla spíše jakoby je psalo asi 12ti leté dítě a ne 15letý puberťák. Nakonec jsem se ale do toho nějak dostala a nakonec musím říct, že to na mě celé působilo hezky a pozitivně a zanechalo to ve mně dobrý dojem.

Mikejla19
16.12.2016 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla asi v 17 letech a měla jsem z ní dost divný pocit. O tři roky později jsem se k ní vrátila a hodně věcí pochopila, od té doby je to jedna z mých neoblíbenějších knížek.