Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3870 3870

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Sitth
27.01.2021 3 z 5

Trhlinu jsem naposlouchal jakožto mluvené slovo a to až poté, co mi jako jediná zůstala v přehrávači. Přeci jen jsem nevěděl, co mám od toho čekat.
Nedokážu posoudit, zda kniha vznikla opravdu tak, jak říká autor, nebo je to marketingový tah, zas tak jsem po internetu nepátral. Vzal jsem ji tak, jak byla podána.
Příběh je zajímavý, trochu tomu chybí v závěrečné fázi větší gradace, ale možná je to právě tím, že autor ho popsal tak, jak mu byl skutečně převyprávěný a zbytečně ho "nenafukoval". Místy připomíná horor Blair witch, i když je v knize několikrát zdůrazněno, že tomu tak není. Ale my, co jsme koukali na tento horor BW zpod deky a se psem na gauči, víme své.... :-)
Na poslech příjemné, vždy potěší, když je zajímavá kniha zasazena do blízkého známého prostředí. Takže dávám 4/6

Arsene
26.01.2021 2 z 5

Pride mi viac viditelny ten osial okolo Kariku, lebo ho daktori mame za Boha, ako kvalita. A to co z toho spravila nakoniec Jojka bol nepozeratelny nudny trapas. Pribeh postaveny v podstate na neuplnych legendach mozno podporil Tribec ale po docitani som lutoval ten tyzden po veceroch ktory som mohol stravit viac s priatelkou

kate333
25.01.2021 4 z 5

Narazila jsem na tuto knihu náhodou, nepřečetla jsem si anotaci ani nic o autorovi. Prostě jsem se do ní pustila bez nějakého očekávání. Po celou dobu jsem byla napnutá jak kšandy, připadala jsem si jak v záhadě Blair Witch a taky tomu odpovídal strach, který se mě držel. Po dočtení knížky jsem si říkala, sakra a co když si to autor nevymyslel a fakt se na té Třibeči něco dělo (děje), tak jsem začla googlit.....No....takže vím určitě, že na Tribeč nepojedu!

Timeshifter
25.01.2021 2 z 5

Text mi pripomína moje pokusy niečo zaujímavé napísať v detstve. Na mnoho miestach som z knižky vôbec nemal pocit, že by ju napísal skúsený spisovateľ.

Príbeh zaujímavý a niektoré situácie v ňom evokovali pocit nepríjemného/nelogického/tajomného - podobne ako v sne, keď si začnete uvedomovať, že niečo nesedí. Na druhú stranu, chýba mi nejaká myšlienka, ktorú chce autor týmto príbehom preniesť na čitateľa.

Viac hviezdičiek dávam len z dôvodu, že dané kopce poznám a kniha mi pomohla spomenúť si na zážitky, ktoré som tam zažil.

Amblyopia
24.01.2021 5 z 5

Pane Kariko, zase jsem se posrala, tentokrát strachy.....

trimama09
21.01.2021

Přísahám, že jsem se málem podělala strachy, tak dobře napsané - ostatně jako všechny Karikoviny - přečteno za jeden den, těším se na Smršť, která mi ještě chybí

LuciGubi
19.01.2021 5 z 5

Trhlinu jsem poslouchala jako audio knihu.. Nedalo se přestat, jak mě kniha vtáhla. Za mne vynikající a ty zvukové kulisy a dětský smích ???? Doporučuji

BarboraZ
10.01.2021 5 z 5

Včera jsem ji doposlouchala, byla napínavá od začátku do konce. Je skvěle namluvená a ty zvukové kulisy byly pecka! Úžasný příběh, několikrát mi nahnal strach a husí kůži. Na konci jsem si musela pustit telku, abych zahnala to děsivé ticho....ticho s očima! Líbí se mi, že v závěru nebylo vše vysvětlené a člověk tak mohl přemýšlet a určit si svou vlastní verzi. Určitě ji můžu doporučit.
Poslouchala jsem audioknihu z tohoto odkazu, je možné že oproti knize je děj zkrácený: https://youtu.be/1CxIj1rHmZc

mar.jir
09.01.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla za dva dny, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přitom jsem se bála ji číst dál. Hypnotizovala mě, stejně jako Igora Tribeč. Nevím, jestli ta tíseň působí, protože přece jen Tribeč není daleko, a nebo je to Igorem, klukem který se zdá být stejný jako mnoho z nás.
Jenže s přibývající hrůzou se mění i Igor, jeho vnímání sebe i jeho milé a to Karika vybudoval skvěle. Jazykovou stránkou se mi naprosto dostal pod kůži a psychologie Igora mě dostala víc než tma a hory.

Vicusss
06.01.2021 5 z 5

Výborná kniha, napínavá, páčili sa mi dodatky autora (linky, názvy..), ktoré som si mohla vyhľadať. Neviem síce čo si mám o tom celom myslieť, celé je to veľmi zvláštne no asi aj preto je to tak zaujímavé. No s určitosťou viem, že miesta spomínané v knihe neplánujem navštíviť :)

Veronika0811
06.01.2021 5 z 5

Perfektní celou dobu cítíte napětí a nedá Vám přestat s čtením. Pro mě velké překvapení přečteno díky čtenářské výzvě.

Blaník8
04.01.2021 5 z 5

Parádní!!! Moje první setkání s autorem a udržel moji pozornost od začátku až do konce. Mám ráda, když se napětí v příběhu pomalu stupňuje, trochu reality...trochu fantasy a mysteriózní závěr, nemusí být ani ,,americký HAPPY END,, a nevadí mi ani, když není vše vysvětleno, co my víme o věcech mezi nebem a zemí ??....:-):-) A třeba vědět ani nemusíme a nemáme.:-)

nela8094
03.01.2021 5 z 5

Jsem sevřená ještě teď. Tísnivé, čtivé, nedá mi spát...

LadyAlena
02.01.2021 5 z 5

Knihu vlastním jako audioknihu, pohádka na dobrou noc. Pustila jsem se do ní na základě komentářů slibujících napínavý příběh, no. Hodnocení rozhodně dávám plné, protože to je napsané výborně, jen to nesplnilo mé thrillerové očekávání

Mi--LADA
02.01.2021 4 z 5

Trhlina je děs a naprosté šílenství. Ne že by to bylo tak špatně napsané, ale je to pro mě synonymum strachu a nepříjemné záhady, která morbidně přitahuje a člověk touží přijít záhadám na kloub.
V Tribeči se nejenom ztrácejí lidé. To by se ještě dalo vysvětlit tím, že jsou tam ty štoly a prohlubně. Že v pohoří lidé bydlet nevydrželi, to by ještě šlo taky pochopit, bylo to prostě třeba z ruky a terén nebezpečný právě z tamtoho důvodu. Ale někde jsem slyšela, že už asi před sto lety tam našli asi desítku zabitých mladých kluků, které se vraceli za zábavy. A proč ten člověk, co se našel, přežil? Čím se živil, jak překonal nevlídné počasí, proč měl popáleniny a proč byl jinak zdravej člověk najednou smyslů zbavený? Proč je to místo s největším množstvím nehod na klasické silnici? Proč byl ten dům ztraceného důchodce zamčený zevnitř a okna zavřená, kudy tedy odešel? A tak dále. Spisovatel nám dal svojí verzi tajemna a polo-vysvětlení záhady. To beru jako autorskou fantazii, která má asi daleko od pravdy.
Jenže to nic nemění na tom, že tajemná a divná místa ve světě byly a z kdovíjakého důvodu pořád jsou. Něco je smýšlená pověst pro pobavení turistů a zviditelnění regionu. Něco je fakt extra záhadné. Láká to zvědavce, člověk tomu touží přijít na kloub, ale když se na nějaké proklaté místo vydá parta lidí, o půlnoci jim přestane fungovat mobil, kamera i baterky, cítí se tam strašně zvláštně a po roce z nich už z různých příčin není nikdo na živu, jako se to stalo na jiných záhadných místech, je to fakt všechno jenom dílem náhod, autosugescí nebo žertem mystifikátorů?
Říkejte si co chcete, ať je to fyzika, démoni nebo co já vím co ještě, mně z toho jde mráz po zádech. O vysvětlení záhad bych (zpovzdálí) stála, o návštěvu míst ani náhodou.
Samotná Trhlina je napsaná hodně sugestivně a za to dávám velkou pochvalu. Ale jak říkám, je to děs.

PastorMal13
01.01.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetl během dvou dnů, což samo o sobě vypovídá, že jde návykový příběh. Jen těžko lze rozeznat, co si autor přikrášlil a co se skutečno mohlo stát, což je dobře. Atmosféra je naprosto unikátní, jednu chvíli se třesete strachy, aby jste se vzápětí pousmáli nad poznámkami Igora. Třešničku na dortu tomu dodává rozhovor doktora s Waltrem Fischerem, ze kterého opravdu mrazí, to nechcete číst uprostřed noci.
Velice podařené zpracování Triběčské záhady.

ElfkaEleanor
28.12.2020 5 z 5

Prvni kniha, co jsem od autora cetla. Jsem unesena. Nezkoumala jsem, zda se opira o skutecnost ci je to jen jako, ale o zminene Djatlovove vyprave jsem cetla hodne a tento roman podobnym bezkonkurencne vevodi. Tajuplny vsudypritomny des... Plizivy strach z neznameho a k tomu styl psani ich-formou, ktery vas chytne a nepusti. Jsem zvedava na dalsi autorovi knihy.

ZÓNA
23.12.2020 5 z 5

I King by žárlil...
Číst tento příběh je krásné a děsivé zároveň.
Stále tápete a přemýšlíte... Jaká je pravda?
Naleznout ji nelze.
Vytvořil jsem si svět a na konci knihy se rozpadl na kusy.
Jaký je vlastně svět?
Mysteriózním hororem pojmenujeme přečtené. Ale obavy nezaženeme.
Citlivý člověk by nikdy do Tribeče neodjel. Hrdina by se z Tribeče zřejmě vrátil změněný...
Fantasticky napsané, zřejmý autorův vrchol tvorby. Nakolik konspirativní? Není možné posoudit.
Vyprávění má neuvěřitelný spád a tempo, obracíte stránku za stránkou a bojíte se. Bojíte se!!!
Nebojíte se tmy, bojíte se neznáma. A nejde o obludy, duchy, či jiná monstra z oblasti hororových příběhů.
Jde o svět, který neznáme. A pokud s takovým světem máme co do činění, zůstaňme raději nevědomí...
Karika dokázal napsat geniální román.
Kdo dokáže ocenit lidský strach, musí uznat, že tohle je skutečný, nikoli pomyslný, vrchol žánru...

snimcibdim
22.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Hu! - pěkně vymyšleno.
Vyústění příběhu je opřené o jisté fyzikální teorie, jejichž užití sice není nic převratně objevného - ale to, že nejde o nějakou zprofanovanou duchařinu nebo ufologii (což jsem čekala) a to, že se vše odehrává v nedaleké zeměpisné oblasti, je příjemně dráždivé.

Janek
16.12.2020 4 z 5

Trhlina je opravdu zvláštní text v úplně jiném žánru, než jaké obvykle čtu. Je to horor? Horor nejděsivější v tom, že to, co popisuje, se může stát kdekoli a komukoli z nás. Karika umí skvěle pracovat s nespolehlivým vypravěčem, výborně dávkuje napětí a chystá čtenáře na děsivou pointu. Hrůza se ale nijak neumenšuje, když zjišťujeme, že všechno je možná trochu nebo úplně jinak. Možná jsem výjimka, ale mně se Trhlina líbila nejvíc právě v tom, že úplně nesplnila to, co od začátku slibovala.