Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

pige
31.07.2020 1 z 5

Zklamání.
Dočetla jsem jen sílou vůle, protože prý závěr byl strhující. No... Neřekla bych.
(Neustálá upozornění, že to nejhorší teprve přijde, že způsobí něco hrozného apod. naopak napětí ubírala.)

Vadilo mně autorovo zpracování.
Zčásti beletrie, zčásti faktografie.
Ani autor se nerozhodl, jestli příběhu uvěří a bude ho věrohodně předávat dál, nebo bude skeptický zaznamenávač vyprávění zfetovaného mladíka. Proto na mě nedýchal žádná autenticita. Škoda.

Šárka345
28.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Děj přitažlivý, autor je vypravěč neskutečný, četlo se to jedním dechem.... škoda pak těch drog, trošku to ubralo na děsivosti. Závěr si musí vytvořit každý sám....

Mruskulka
27.07.2020 5 z 5

Přečetla jsem knihu jedním dechem. Napětí, příběh, tajemno, zároveň si každý z nás vezme z příběhu to své. Úžasný.

Esteria
27.07.2020 5 z 5

Velmi poutavá kniha, přečtená za dva dny. Příběh má skvělou atmosféru a je dokonalou ukázkou toho, že k vytvoření napětí není potřeba smečka vlkodlaků ani vraždící klauni. Kniha mi z nějakého důvodu připomíná seriál Dark, ačkoliv pojednává úplně o něčem jiném.
Hýkal mi bude znít v hlavě už asi nadosmrti :)

Davidolos
23.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Ke knize jsem měl dlouhou cestu, jako i k samotnému autorovi. Četl jsem české vydání, ale vnímám to z mé strany jako přešlap, nakolik jsem člověk, který vždy upřednostní originál před překladem, byť je to jen ze slovenštiny na češtinu.

Rozečetl jsem ji několikrát v průběhu dvou let, poslední, úspěšný pokus se uskutečnil pár dní před napsáním této recenze.

Předně bych chtěl říci, že celý ten výčet postav mi přišel velmi nesympatický, ale myslím, že to byl autorský záměr, nakolik se Karika snažil vystihnout scenérii nesourodé skupiny, která brázdí pohoří Tribeč, musel tedy v některých osobnostních aspektech trochu přidat do extrému, aby byly názorové střety správně ostré (Bežanský vs Kerčel).

Byla to moje první kniha a nevěděl jsem, jestli se bude chtít autor opřít o mysteriózno, příšery, duchy nebo o racionální fyzikální vysvětlivky a anomálie, překvapilo mě tedy, že použil něco z obou těchto odvětví a nakonec se to i krásně doplnilo.

Kniha jako taková se mi pak četla dobře, jen začátek mi nesednul, což byl důvod mého znovunavrácení.

Nedávám plný počet, protože jsem doufal, že ke konci bude Kerčel více konfrontován se světem, který od počátku knihy zarputile popírá... Místo toho ho autor úplně vymazal.

JSmerda
21.07.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která balancuje na pomezí fikce/mystifikace a reality. Velmi dobře se čte a po jejím dočtení jsem měl chuť vyrazit do Tribeče na výlet :)

C.Skilark
19.07.2020 5 z 5

Je vlastně jedno, jestli je to podle skutečné události nebo ne. Důležité je, že každý se nad tím alespoň na chvíli zamyslí. První kniha, u které jsem se doopravdy bála.

dominika8192
15.07.2020 4 z 5

Plný počet tomu nedám, a to z jednoduchého důvodu - první polovina knihy byla docela nudná, kromě pasáže s Fisherovými zápisky a páskami. Zhruba v půlce to začalo být kurevsky napínavé a bloudění v tribečských horách bylo už pořádně děsivé. Nicméně - nemůžu si odpustit jedno povzdechnutí ... všichni hlavní protagonisté byli ohromně nesympatičtí a vůbec jsem s nimi na konci nesoucítila, ani s jedním z nich.
Jinak jsem ale vesměs čekala o trochu více, protože reklama okolo Karikových knih je ohromná, všichni tak nějak tvrdí, že se u nich málem pokáleli strachy, ale to se u mě tedy nedělo. Bylo to znepokojující a tak dvakrát, třikrát mi přejel mráz po zádech, ale suma sumárum ... asi se nebudu bát jít po setmění do lesa.

Usire
09.07.2020 5 z 5

Rozhodně zajímavé mysteriózní čtení. Cítil jsem hutnou atmosféru a napětí. Vůbec mi nevadil pomalejší rozjezd, právě naopak, pomohl mi vcítit se do daného prostředí. Mám rád záhady a tady mi to sedlo.

Titas9001
09.07.2020 3 z 5

Předesílám, že nejsem cílová skupina tohoto žánru a knihu jsem dostala jako dárek. Příběh a lokace výborně vykreslené. Nižší hodnocení dávám, za někdy až nepochopitelné myšlenkové pochody postav, které u mě nevzbudily napětí ale spíše úsměv. Ale Na smrt se rozhodně chystám.

Surikata369
04.07.2020 5 z 5

Jako totální fanoušek Záhady Blair Witch hodnotím tuto knihu kladně, jelikož v knize bylo hodně podobných prvků. A jelikož mě děsila Záhada, děsila mě i tato kniha. Protože námět tedy super. Styl vypravování mě nevadil, ani nemám dojem, že do poloviny to bylo nějaké utahané. Za mě zkrátka skvělý čtenářský zážitek.

Arwen777
03.07.2020 3 z 5

Po přečtení Strachu jsem ještě několik dní měla divný pocit, neurčitý strach. Trhlina na mě bohužel tak nezapůsobila.
Styl vyprávění mi moc nesedl - komentáře autora, vysvětlivky pod čarou, neustálé lamentování nad rozlitým mlékem.
První polovina se mi poměrně vlekla, zato druhá už byla pěkná jízda. Obě výpravy na Tribeč se mi líbily a samozřejmě zejména při druhé mě mrazilo. Autorovi se parádně podařilo vykreslit atmosféru strachu, konflikty ve skupině, rozdílné chování a především neznámé neurčité nebezpečí. To bylo na jedničku.
Tak nějak ve mně zůstává pocit, že se z toho dalo vytáhnout víc, asi by mi více vyhovovala klasická forma beletrie a také konec byl podivně useknutý.

Bakana
03.07.2020 2 z 5

Pozor, obsahuje spoiler!
Mohl by to být skvělý mysteriózní thriller, ale podle mě se nějak autorovi nedařilo vystihnout tu správnou atmosféru. Jeho pokusy vytvořit napětí, když se jeho postavy bály, mi přišly až směšné. Je pravda, že poslední 2-3 kapitoly před koncem, kdy se hrdinové ztráceli v paralelních realitách, to trochu zlepšily, ale knihu to nezachránilo. Což mi připomíná, že i ten rozjezd mi přišel trochu zdlouhavý. Přece jen popisovat přes půl knihy, proč se postavy ocitly tam kde se ocitly, je trochu přehnané.
No a taky, ale to byl asi autorův záměr, s tak nesympatickým hlavním hrdinou jsem se už dlouho nesetkala.

Kofola13
03.07.2020 5 z 5

Netřeba představovat Trhlinu...zajímavý příběh, který jsem již četla několikrát. Neomrzí!

veriszv
01.07.2020 4 z 5

Skvělá atmosféra mysteriózního thrilleru Trhlina vás přenese do slovenského pohoří Tribeč, kde se už několik let ztrácí lidé. Jen tak. Beze stopy.
Skvěle vykreslené, i když mě osobně velmi nesympatické postavy, úžasně vystavěná tajemná atmosféra, a příběh postavený na základech existující záhady. Navíc ten fakt, že Tribeč je relativně blízko a všechna ta místa z knihy existují...wow! Jediné, co mě zklamalo bylo, že jsem se fakt ani trochu nebála, a to já jsem velkej strašpytel! V různých recenzích jsem četla, že se budu bát jít i v noci na záchod, a to se fakt nestalo. Možná to ale bylo tím, že jsem si knihu četla v počínajícím létě, za bílého dne, s nohama nahoře a kávou v ruce... Nicméně příběh je to skutečně zajímavý ať už tomu všemu tajemnu budete věřit či ne. Já jsem třeba o tribečské záhadě neměla dosud ani tušení!

Bee240
22.06.2020 5 z 5

Kniha mě nesmírně dostala a vtáhla do děje až takovým způsobem, že jsem při čtení googlila jako splašená a neustále jsem na knihu myslela. Opět se pan Karika vyznamenal a i tato kniha je prostě skvostem. Jde o tajuplný a místy i dost děsivý, ale zároveň i matoucí příběh. Skvěle bylo popsáno tajemné a misteriozní prostředí Tribeče. Hodně se mi líbil jak je kniha napsaná a že je to podáno jako zpověď což vlastně bylo. Při čtení mi běhal mráz po zádech a hltala jsem každé slovo. Jako u knihy Strach mě autor dostal už od první strany. Musela jsem číst i když jsem místy neměla vůbec dobrý pocit nešlo přestat. Když jsem nečetla myslela jsem na to co jsem přečetla. Nejvíce se mi líbila druhá a třetí část kdy už šlo do tuhého a vyprávění se přeneslo do výpravy na Tribeč. Odhalování záhady těchto slovenských hor mě dostal a některé okolnosti které se časem ukázali mi vyrazily dech. Rozhodně dobrý krok je to že nejde o klasický hororový příběh ale je to skutečnost....aspoň pro někoho...každý to pochopí po svém a buď tomu bude věřit nebo ne, ale i kdyby nevěřil že se něco takového může stát určitě to nenechá chladného nikoho. Skvělí počin od skvělého spisovatele.

Caa
17.06.2020 4 z 5

Bála jsem se. Moc jsem se bála. Vzít existující záhadu za základ svého hororového příběhu byl od autora geniální tah. Jen ten konec jsem si představovala dramatičtější.

Pitbullka
15.06.2020 4 z 5

Trhlinu jsem přečetla na posezení. Příběh jsem už trošku znala, jelikož jsem asi rok zpět poslouchala audioknihu (skvělá záležitost) a letos viděla film (pro mě dost průměrný). Co se týče knihy, začátek byl trošku pomalejší a Igor a Mia mi nebyli moc sympatičtí. Jinak samotné vyprávění z Tribeče bylo skvělé. Nemůžu říct, že bych se vyloženě bála, ale tajemná atmosféra v příběhu rozhodně byla.

eliska2126
15.06.2020 4 z 5

Kniha je rozdělená celkem do tří částí.
V první poznáváme hlavního vypravěče Igora a jeho přítelkyni Miu. Tato část mě moc nebavila, místy byla nezáživná až nudná. Když už jsme se dostali do trezoru, začalo mě to víc bavit. V této části se ještě seznamuje s dalšími dvěma postavami a to Andrejem Bežanským (nadšenec do všeho záhadného) a Davidem Kerčelem (nadšencem naopak do všeho racionálního). Část ukončuje schůzka všech těchto postav a domluvení výletu do okolí Tribeče.
V druhé části se nám dej už víc rozjíždí. Konečně jsem si zvykla na to, jak je kniha psaná, jak už styl autora, tak to, že tu nejsou v podstatě žádné kapitoly (to mi fakt vadilo). Výlet po okolí Tribeče byl zajímavý, trochu i záhadný, ovšem nejvíc jsem se těšila na třetí část.
V třetí části si banda domluví výlet na samotný Tribeč, kde v minulosti zmizelo pár lidí. A to se teprve začaly dít věci. Víc vám neprozradím, ale určitě stojí za to a tuto část označují za úplně nejlepší, bohužel mi úplně změnila názor na Igora, ne zrovna v dobrém.

Meggie7
13.06.2020 5 z 5

dostala jsem typ na tuto knihu.. musím říct, že asi do poloviny knihy tedy nic moc, ale všechny knihy jsem dočetla... a tak jsem četla dál a musím říct, že nakonec byla doooost dobrá. dobré psycho, to má ráda.. otevřený konec.. doporučuji.