Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

bilamysicka
13.06.2020 3 z 5

Kniha dá přesně to, co má. To, co od ní očekává čtenář, který po ní nesáhl pouze omylem nebo z pochybovačně zvědavosti. Jede rovně po dálnici úspěchu, vítězné téma, mistrně napsaná, žádné komplikace a moc myšlení. Za mě super, když se chci jednoduše bát jako malá holka.
Jen prosím!!! SPOILER: Jsem lékařka - diabetoložka. Moc mě mrzí, že tak kvalitní autor si o nemoci, kteoru v knize používá, nedohledá správné informace. Můžu přeskočit, že se zde jednoznačně jednalo o diabetes 1. stupně ( ne ten z "vyžranosti", ale z imunitních důvodů ), hrdina byl mladý, velmi štíhlý...že by si píchal inzulín pouze 2x denně je vesmírná blbost, s cukrovkou 1. stupně je pro nemocného nutná aplikace inzulínu před každým jídlem a dále pak jednou denně injekce bazálního izulínu nutného i kdyby člověk nic nejedl. Zkrátka nemocný nemá funkční slinivku. Bez slinivky - žádný vlastní inzulín - bez vlastního inzulínu - nárust cukru v krvi s jídlem i bez - výsledek během několika dnů bez inzulínu tak vysoká hladina cukru v krvi, že člověk upadá do hypeglykemického komatu. V knize však pacient, který zůstal v horách bez inzulínu, končí v hypoglykemickém šoku, tedy má smrtelně nízkou hladinu cukrů v krvi. To se ale v realitě může stát POUZE vysokou dávkou inzulínu nepokrytou stravou. Já vím, že to málokoho zajímá, ale cukrovkářům jde z těhle věčných omylů v médiích o život. Před týdnem mi zemřel 15letý pacient, protože jeho vzdálení příbuzní při jeho omdlení místo cukru aplikovali inzulín! Takže ještě jednou, kdyby se vám to náhodou někdy mohlo hodit: 99% diabetiků v mdlobách je v těžké hypogykémii a potřebuje ihned CUKR, protože má v těle PŘÍLIŠ inzulínu! Jedná se o vteřiny, maximálně minuty!

Lizard
12.06.2020 5 z 5

Trhlina je všeobecně dost vychvalovaná. Sice nepatřím mezi čtenáře thrillerů, ale na tento literarní počin jsem byla dost zvědavá a knihu si zařadila do kategorie "chci si přečíst". Na samotné čtení ale nedošlo - narazila jsem na její audio verzi. A musím za sebe říct jednoznačné "WAU".
Nedokážu posoudit, zda by na mě stejný efekt měla i četba, ale audiokniha ve mě zanechala nejen hromadu smíšených pocit (napětí, strach, zvědavost, soucítění s postavami,... ), ale také množství otázek. Většinou mi dělá problém se na audioknihy soustředit, ale tady kupodivu ne. Příběh mě doslova vtáhl a strávila jsem s ním po částech jeden krásný den.
Jak jsem psala, nevím jestli by mě bavila četba knihy (některé výrazy a pasáže by mě asi během čtení nezaujaly), ale podle mě, pan Karika odvedl dobrý kus práce. Přijde mi hodně zajíimavé propojení faktů a legendy. Jeho knihu jsem doslova hltala a po doslechu i já dohledávala ještě různé informace na internetu... A jak píše sám autor... je na čtenáři, aby našel svou odpověď.... :-)
Za mě (na poslech) velmi dobře zpracovaná kniha o slovenském pohoří Tribeč.

Petrushka31
12.06.2020 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, chvilkami byla i napínavá. V polovině mi přišla taková nezáživná, až konec byl zajímavý. Celkový dojem z příběhu mi zkazila zmínka o drogách, poté jsem přestala věřit, že se "něco takového" mohlo stát.

InaPražáková
09.06.2020 4 z 5

Hororům a thrillerům se většinou vyhýbám, čekala jsem, že Trhlinu stěží dočtu. O to příjemněji jsem překvapená - ač čistě žánrová záležitost, Trhlina je velmi dobrá a vyhýbá se klišé. Nesnaží se o přesah a je to dobře - bylo by škoda tříštit poctivě vystavěný, zručně napsaný a do detailu promyšlený mysteriózní horor.
Největší klad jsou postavy: jsou životné, jejich motivace dávají smysl a až do konce se chovají pravděpodobně, ať se jim děje cokoliv podivného. Děj pár náhod a postrčení na začátku a na konci vyžaduje, ale střední část se odvíjí hladce a smysluplně. K tomu šikovně budované napětí, které působí slovy jedné z postav "jako když položíš na sebe dva stejné obrázky a posuneš je o milimetr", věci jsou trochu znepokojivé, ale dlouho se dají vysvětlit logicky. Výborně využitý potenciál internetu, použití novinových a jiných článků je třešnička na dortu.
Kontraproduktivní mi přišlo jen Karikovo časté zaklínání, že jen zaznamenává a nic nekomentuje, zrovna to mi vždycky připomnělo, že čtu fikci. A sama si můžu za to, že jsem neřešila, jaké vydání beru do ruky, takže jsem se šklebila nad překladem. Jednak v něm zbyly slovakismy (čekat někoho), jednak kombinuje spisovné a nespisovné v jedné větě, také emotivní výrazy a spisovnou formu ("Byl jsem fakt nasraný" je věta, která je reálně k slyšení jedině na Moravském Slovácku).

osuška
04.06.2020 5 z 5

Napínavá kniha od začátku do konce. Během čtení jsem neustále googlila, hledala další informace. Oceňuji autorovo poznámky a odkazy pod čarou ( např. byla zmíněna zmizelá Ďatlovovo výprava, pro mě nové info ) . Spousta věcí se dá vysvětlit, spousta věcí je mezi nebem a zemí. Chvílemi mi šel mráz po zádech.

ludek7426
31.05.2020 5 z 5

Nejhorší je hrůza z obyčejných věcí..... Velice silná kniha, úplně mně to dostalo. A samozřejmě nemá žádný smysl pátrat po tom, zda je to vše pravda. Tento příběh je tak silný právě díky tajemství. Sneste všechny důkazy že se to nestalo, vše racionálně vysvětlete... ale proč vlastně? Takhle je to skvělý a mrazivý příběh. Při scénách bloudění v lese a vlastně při celém závěru jsem měl pořád v mysli povídku Roberta Holdstocka Les kostí....
"Zdá se, že nejsem úplně doma.
Jsem z toho zmatený.
Možné že Wynne-Jones bude znát odpověď.
Musím se znovu vrátit do Svatyně.
Všechno vypadá, jak má, ale není to v pořádku.
Nejsem tak úplně doma."

Smekám před autorem, že tohle téma zpracoval tak úžasně a po svém. A jsem moc rád že jsem na Slovensku našel autora, ke kterému se určitě budu často vracet.
Jen se bojím, že až budu příště spát pod širákem v Rychlebských horách nebo Jeseníkách, budou mne myšlenky na Tríbeč neodbytně vrtat v hlavě....

barbora2863
29.05.2020 5 z 5

4,5*

A mne sa to páčilo :) malo to správnu atmosféru, rozprávača a až na málinko slabších miest ma čítanie bavilo, dokonca aj v noci, čo som sa obávala. Ja odporúčam a som rada, že u nás na Slovensku sú autori, čo sa dajú čítať.

Nina291
29.05.2020 1 z 5

Sorry ale za mě - nuda

Xter
23.05.2020 3 z 5

Námětem blízký už několikrát zpracovanému, jen se tu využívá jakoby podoby dramatu než reportáži. Mě se líbila, jen ten závěr byl jako by autor chtěl knihu už za každou cenu dokončit.

jant02
21.05.2020 2 z 5

Možná jsem příliš zhýčkaný, nebo zvyklý na jiný druh literatury, ale tato kniha mě neoslovila. Námět působil lákavě a věřím, že některý z mých oblíbených autorů by jej dokázal proměnit v literární klenot. Bohužel v podání Jozefa Kariky byl tento příběh tak nudný, jako by se vážně stal. Ve skutečnosti jsem ani na chvíli neuvěřil v opravdovou existenci Igora a dalších postav. V tom však problém nevidím. Za hlavní nedostatek knihy považuji úplnou absenci napětí (přece to mělo být hlavně o napětí), křečovitou snahu o gradaci, která měla za následek, že jsem 280 stran usínal, než se na posledních čtyřiceti stranách začalo konečně něco dít. Za tenhle lehce psychedelický závěr dávám dvě hvězdy. Topornost, nízká úroveň vyjadřování a samoúčelná přisprostlost hlavního "hrdiny" mě děsila (to ale není to, čím mě měla kniha vyděsit). Odmítám uvěřit, že tohle je v současnosti běžný vzorek vysokoškolsky vzdělaného člověka. Žádná životní filozofie, plochý nevýrazný charakter, plácání se od ničeho k ničemu. Nenašel jsem na Igorovi jediný kladný rys, ale na to, aby si mě získal coby záporná postava, byl až příliš jednoduchý. Nebylo na něm nic, čím by se mi alespoň trochu dostal pod kůži. Ani hrdina ani padouch ale jen looser – a to taky jen takový polovičatý. Z mého pohledu jde o nedostatečné propracování psychologie postavy.
Chtěl jsem si knihu přečíst v originále, bohužel slovenskou verzi jsem nesehnal, tudíž nemohu posoudit nakolik se na mé nespokojenosti podílí překlad. Nedá mi však abych se nezeptal. Proč se vlastně slovenská beletrie překládá do češtiny (a naopak)? To už nerozumíme řeči, která je té naší tak podobná, že ji snad ani nerozumět nejde?

ThePeace135
16.05.2020 4 z 5

Velice zdařilá kniha. Šla jsem do ní s minimální očekávím, ale odnesla jsem si maximální zážitek. Po trochu rozvláčnějším a ne úplně záživném začátku se člověk dočkal neuvěřitelné dávky napětí, tajemna a strachu... Autor dokázal perfektně popsat a vykreslit atmosféru daného místa, ze kterého opravdu běhal mráz po zádech-.

Šura
13.05.2020 4 z 5

Moje první audiokniha. David Viktora ji načetl vážně úžasně. Poslouchána před usnutím, tudíž vytvořila úžasnou atmosféru strachu. Hodně dobré.

blackoutzuzi
13.05.2020 5 z 5

Nebudu lhát, první polovina knihy byla jedna velká nuda. Podle ohlasů a vlastně už samotné anotace jsem neustále čekala na moment, kdy už se začne něco dít a nastane ta hrůzostrašná jízda po tajemných krajinách Slovenska.. Já fakt myslela, že knihu možná ani nedočtu - nicméně to nemám ve zvyku a tudíž jsem jí dala ještě jednu šanci. A udělala jsem dobře!!
Protože to, co nastalo ve druhé polovině knihy? Totální NÁŘEZ, NAPĚTÍ, TÍŽIVÁ ATMOSFÉRA, která byla, podobně jako v autorově knize Tma, až k nevydržení. Místy jsem si musela dávat pauzy, abych si oddychla a všechny ty události nějak vstřebala, na druhou stranu jsem potřebovala co nejrychleji postupovat v ději, abych se dozvěděla, jak to bude dál. Příběh mě naprosto vtáhl a pohltil - společně s hlavními hrdiny jsem zažívala pocity beznaděje, místy až apatie k jejich zdánlivě bezvýchodné situaci.. To, co tam parta odvážlivců (a vlastně dá se říci i trochu pošetilců) zažívala, nechce prožít nikdo z nás, to mi věřte!

Venezia
10.05.2020 3 z 5

Je fajn, že niekto napísal knihu o Tribeči, takú parádu nemajú všade. Autor si ale mohol odpustiť toľko vulgarizmov, sú v texte nadbytočné, navyše má hlavná postava vysokoškolské vzdelanie, tak by trochu úrovne nezaškodilo. V závere mi chýbala autorova teória o udalostiach v Tribeči. PS: Musím si znova pozrieť Doktora Who, diel so Sally Sparrow a sochami anjelov.

pavla.ba
10.05.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, námět byl opravdu geniální, ale musím se připojit k předchozím komentářům, že mi přišla kniha nedotažená, neúplná, něco tam chybělo.

marsden
08.05.2020 4 z 5

Prave jsem docetl. Po zklamani Hadroveho panaka a nez prectu Kastanka, dostala se mi do ruky Trhlina. Takhle, moje prvni setkani s autorem, nedopadlo spatne. Nabizi se mi spousta otazek, je vypravec uplna fikce autora? To, ze nakonec v lese se ocitnou v zaveru mi nevadilo. Ted nezbyva nez se mrknout na dokument, film a vyrazit tam prespat:))

lugh
06.05.2020 3 z 5

Od tohoto titulu resp. autora jsem čekal víc. Závěr byl chaotický, podivně spletený. Slovenská verze Blair witch, ale hodně nedotažená.

Dolik13
06.05.2020 4 z 5

"Přečteno" formou audioknihy, která je naprosto perfektní. Poslouchal jsem jí před spáním a musím říct, že jsem se často takhle dobrovolně netěšil na to, až se budu bát a že jsem byl fakt občas posranej strachy. :D Nicméně musím říct, že první část knihy byla skvělá, ale ve chvíli, kdy se výprava vydala na Tribeč, postupně paradoxně pro mě začínalo unikat napětí a ta mysterióznost už holt nebyla ono. Čekal jsem zajímavější konec, větší rozuzlení, a proto musím dát o hvězdu méně.

zuzka894
04.05.2020 5 z 5

Wauu, napínavé až do poslední stránky.

Kacafir
02.05.2020 5 z 5

A další pecka z rukou MISTRA...A pohoří Tribeč se raději budu vyhýbat velkým obloukem...