Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

Ewishekk
02.05.2020 3 z 5

Mám rozporuplné pocity, po knize jsem sáhla, protože jsem chtěla číst něco strašidelné, což se splnilo a díky autorovu pomalemu gradovani důležitých momentů jsem někdy četla se zatajenym dechem. Na druhou stranu příběh měl až moc dlouhý (víc než polovinu knihy) úvod a pomalý rozjezd, zkrátka jsem myslela, že většina knihy bude o strašidelném putování po Tribeci, ale nakonec tomu bylo věnováno až poslední 2/5 knihy. Kniha ve mě po přečtení zanechala dojem, že úplně nevím, zda vyprávění věřit a nebo zda si opravdu někdo hodně ujizdel na drogách a měl bujnou fantazii. Chybělo mi rozdělení do kapitol.

Polinka92
01.05.2020 4 z 5

Těžko jsem se začítala, ale nakonec mě příběh celkem pohltil. Musím přiznat, že mi chvílemi připadal jako vyprávění někoho, kdo ujíždí na drogách. V poslední fázi knihy jsem pochopila, proč tomu tak je.

kape97
28.04.2020 2 z 5

Zajímavá a neuvěřitelná kniha, musela jsem číst jen přes den měla jsem strach ze svých snů :D zajímalo by mne, jak je to doopravdy, možná se do této oblasti pojedu podívat :D mimochodem o propletených realitách jsem slyšela již poněkolikáté nejen z hlediska hororové beletrie, ale i z hlediska fyzikálního.

Miru79
28.04.2020 4 z 5

Rozporuplné pocity. Řemeslně výborně zpracováno, čte se jedna radost a vůbec nezáleží, zda je příběh smyšlený nebo zakládající se na pravdě. Záleží jen a jen na Vás, jak k němu a s ním naložíte. Zda Vám stojí za přemýšlení nebo ho hodíte za hlavu či si zorganizujete svou vlastní výpravu na Tríbeč ????

Puntíkatýhrnek
24.04.2020 3 z 5

Strašně jsem se na čtení těšila...taky jsem to přečetla za šest hodin..ale není to ani mrazivé ani hororové...asi jsem od toho čekala víc, ale konec je hrozně degradovaný tím, že je to výpověď "smažky"..můj názor je, že tohle přepsalo mozek vypravěče spíš než Tribeč a celkově to dojem z příběhu zabilo....Oceňuji práci autora a všechny ty zajímavé poznámky, kdyby v tom nefigurovaly drogy - byla by to bomba....ale i takhle to je zajímavé, ale ne strhující...

moniiwolf
20.04.2020

Popravdě nevím, co si o knize mám myslet! Rozhodně vím, že je čtivá a já jsem ji zhltla za 3 dny, ale konec mě docela zklamal, bylo to celé nepřesné, rychlé, takové jako v mlze. Možná si to jen Igor vymyslel, nebo se v Tribeči odehrává opravdu něco zvláštního.

Daduna
19.04.2020 5 z 5

Mrazení v zádech až do konce knihy. Číst knihu před spaním nebyl zrovna dobrý nápad,trvalo mi dlouho,než jsem potom usnula,ale tato kniha za to stojí. Stále nevím,zda si mám myslet,jestli je příběh smyšlený či nikoliv. Každopádně by mě na Tribeč nikdo nedostal ani za bílého dne.

IvetKl
17.04.2020 5 z 5

Naprosto bombastická knížka! Doplnění o odkazy na reálné webovky jen přidávájí na zajímavosti celé knihy. Konečně kniha, která se vymyká všem ostatním.

Akireee
15.04.2020 5 z 5

JO, JO a ještě jednou JO. Tak to byla pecka. Po téhle knize jsem sáhla vlastně z nouze a vůbec toho nelituju. Příběh mě vdechl na začátku a na konci vyplivnul s pusou dokořán. Od začátku jsem byla napnutá jak kšandy a hnala to k závěru s husinou až na prstech na nohou. Ať už je to výplod bláznivé mysli nebo je na tom špetka pravdy, tak je to fuk, protože příběh je skvěle sepsán a to, že se všechno stalo v podstatě za humny tomu dodává ještě větší jiskru. Tuhle knihu budete buď nesnášet nebo milovat... Já jsem ten druhý případ a 5 hvězdiček je pro mě málo :)

Jac20
14.04.2020 2 z 5

Kniha se četla dobře. Není to nuda. Ale vadí mi častování slovními přirovnáními, kterých je v knize prostě moc. Jako člověk, který tráví v lese hodně času, často sám a přes noc, jsem měl asi větší očekávání. Krásně rozjetý příběh je poměrně nevyužitý. Nechci spoilovat, ale když se některé souvislosti dozvíte dále v knize, tak celkový dojem spadne. A to dost. Až jsem si říkal, zda to mám dočítat. Ale rozhodně jsem některé části knihy ocenil a líbily se mi.

Epes
07.04.2020 4 z 5

Zasazení příběhu do reálného prostředí pohoří Tribeč vzbuzuje chuť vydat se na Slovensko po stopách knižních hrdinů a věřit, že se to všechno stalo.

Dresia
03.04.2020 1 z 5

Nerozumím vysokému hodnocení, pro mě jen ukrutná nuda.

ComicGuy899
02.04.2020 4 z 5

/Trošku sa zahrám na diablovho advokáta/

Jozef Karika dokázal napísať jedinú Slovenskú knihu, ktorú som s radosťou dočítal. Za to mu patrí všetka česť. Ale nie nadlho.
I keď dokázal spraviť pútavý príbeh plný úprimných a sympatických postáv podarilo sa mu sprasiť niečo iné. A to je uveriteľnosť príbehu.

Knihu napísal v dobe keď už dávno vyplynulo na povrch, že originálne reportáže českého novinára menom Howadoor boli nielenže fake, ale aj takmer celé vymyslené, čo predávaniu príbehu vôbec nepomáha. Kniha je postavená na logike, že všetko je z Howadoorových článkov pravdivé.
Fajn to beriem. Kniha trvala asi dlhšie na napísanie (a keď sa od toho odprostím stále je to vynikajúca kniha) no problém je s tým zbytkom (ako je napríklad dôvod, prečo sa po vydaní filmovej Trhliny neozval Igor keď mal byť "skutočný", čo môže byť aj dôvod, prečo sa vlastne o mýte začína mlčať).
Kniha vám podsúva racionálne vysvetlenie iracionálnej situácie, čo sa zdá absurdné, ale vyvoláva to vo vás túžbu si to vysvetliť po svojom a spraviť si na to vlastný názor. A to odporúčam každému čítateľovi tejto knihy.
Ak túto knihu čítate je len na vás či budete Igora a jeho partu za skutočných ľudí, alebo to budete brať za prepracovanú urban legendu plnú trhlín (fakt výstižný názov).

VERDIKT:

Knižný originál Jozefa Kariku je zaujímavý experiment ako prostredníctvom knihy zamotať čítateľovi hlavu a ako jedna z málá Slovenských kníh sa dokázala vynoriť z toho obrovského mora podpriemerných a priemerných kníh vydaných na Slovensku.

Keď to, ale zhrniem tak dokázal Karika znova zobudiť umierajúci príbeh a dokázal upovedomiť o Slovenskom Bermúdskom trojuholníku aj v zahraničí. Preto knihe za obrovskú béčkovosť prevedenú do originality udeľujem 80% a Známku: B ... Ako kritik Slovenských kníh vrúcne odporúčam!

Boženka2
01.04.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla na jeden zátah, ale na Tribeč by mě nikdo nedostal. V zimě, ani v létě.

MončaH
01.04.2020

Navzdory velké čtivosti mě neskutečně po celou dobu příběhu iritovalo vypravěčovo hraní si se čtenářem. Celé tajemno spočívalo v upozorňování na to, že v budoucnu se něco děsivého stane. Měla jsem chuť na něj křičet "tak už to vyklop nebo na to neupozorňuj!". Človek při čtení tohoto žánru to očekává i bez nekonečného upozorňování. Neustálé odkazovaní na budoucí tajemno tak nabudilo moje očekávání, že mně konec přišel poněkud fádní.

Luci-27
01.04.2020 2 z 5

U mě se kniha moc nechytla.
Četla jsem ji dlouho. Pořad jsem knížku odkládala.
Konec trochu strašidelný a zajímavý.

Pisquosus
31.03.2020 4 z 5

Za mě příjemná změna ve všech neustále omílaných tématech dokola jako je krimi, Osvětim, Mornštajnová...
První třetinu jsem zhltla, druhou se trápila a třetí dostala zase grády. Psané "novodobým" jazykem, který je trochu jak od nějakého puboše, co se živí blogováním.
Příběh parádní a jestli je to pravda, tak mazec :)
Jednu hvězdu strhávám za střední část, která mě nebavila a dost jsem se nutila pokračovat.

Babsie
30.03.2020 4 z 5

Už se těším na výlet na Tribeč. Velmi napínavá kniha, z které mrazí, a která umí vykreslit atmosféru, jako byste tam byli s nimi a pocity postav, jako byste je sami prožívali. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a dokázala mě opravdu vyděsit, což se moc knihám nepovedlo. Hodnotím příběh jako takový, neřeším, zda je, nebo není vymyšlený - co je podstatné je, že působí realisticky. Film naproti tomu nestojí za nic, kdybych nečetla knihu ani bych ho nepochopila, nejzajímavější scény z knihy vynechal a bez nich to ve výsledku ani nedávalo pořádně smysl, působilo to spíš směšně. Plánuji si přečíst další knihy autora, jeho styl mě opravdu bavil.

martisko3
30.03.2020 5 z 5

Záhady moc nemusím, takže jsem byla zvědavá a nakonec mile překvapená - kniha byla čtivá, vtáhla mě do děje a donutila mě v průběhu četby hledat na internetu zmíněné události, místa apod. Mé první seznámení s autorem, který ponechává na čtenáři, čemu uvěří, nepřesvědčuje jej.

Liilith
29.03.2020 3 z 5

Vzhledem k tomu, že kniha získala "nejvýznamnější slovenskou literární cenu", očekávala jsem literární zážitek. Očekávala jsem nejen kvalitní příběh, ale i autorův styl. Od knihy, která získá takové ohodnocení bych očekávala i nějakou literární hodnotu. Kniha je prostě zapsané jakési vyprávění bez jakýchkoliv úprav. Chápu záměr, ale to je asi tak vše. To, jak kniha byla napsaná mi vadilo neskutečně. Nemůžu si pomoc, ale působilo to na mě jako školní sloh. Vyprávění se mi nečetlo vůbec dobře. Pokud jde tedy o údajný přepis vyprávění Igora, za mě by bylo lepší, kdyby do toho autor zasáhl a využil své literární zkušenosti... Možná by pak čtení bylo příjemnější a ta jakási "neprofesionalita" by nepůsobila tolik rušivě.