Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

Hana86
27.03.2020 5 z 5

Mé první setkání s panem Karikou a určitě ne poslední. Celkově forma, pozvolné vnesení do příběhu, mi vyhovovala. Mám ráda záhadné příběhy a toto mě obzvláště zaujalo, protože přece jen Slovensko máme, dá se říci za humny, že... Musím říct, že mě kniha vtáhla a už nepustila, dokud nebyl konec. Věřím, že existují různé nevysvětlitelné úkazy a určitě nepůjdu prozkoumávat Tríbeč v jistou inkriminovanou dobu... Nezpochybňuji, že se na tomto místě ztratili lidé a je to historicky zdokumentované. ALE, jelikož dnes mnoho informací lze dohledat, tak bychom jistě věděli, že v Tríbeči se ztratili i nalezli (několik let zpět) někteří hrdinové tohoto románu, i kdyby pod jinými jmény. Proto se domnívám, že autor si pouze vymyslel fiktivního vypravěče svého příběhu (např. v dnešní době z rozbitého mobilu je možno většinou zachránit fotky, atd.). V každém případě, pocity beznaděje ztracených a dezorientovaných lidí v horách jsou zde vykresleny perfektně, co se psychiky týká, to musí být hrůza. A kdo ví, možná i na tom tajemnu kolem Tríbeče je zrnko pravdy... Místy mi běhal mráz po zádech, takže v mém případě autor uspěl - spokojenost!

fincik
23.03.2020 5 z 5

No na výlet do pohoří Tribeč asi nepojedu. Na každém šprochu pravdy trochu.

Crozz
23.03.2020 3 z 5

Hodně zajímavý téma, jen trochu slabší čtivost, takže za mě lepší průměr. Strašidelný je až závěr, jinak mi nepřišlo...

mulderka
23.03.2020 3 z 5

Přiznám se, že jsem po vší té zběsilé reklamní kampani čekala něco podstatně lepšího. Minimálně do poloviny knížky jsem s opatrným zájmem listovala, sem tam něco vynechala. Hlavní hrdina Igor mi příliš sympatický nebyl /nafrněný zakomplexovaný bývalý feťák, o co byl lepší než jeho budoucí druhové v dobrodružství, které charakterizuje s takovým pohrdáním??/ Jeho neustálé skučení typu "já blbec, že jsem vůbec udělal to, nebo ono" jako by slibovalo bombu nevídanou, kruté existenciální drama a senzační odhalení... ale nic zase TAK úžasného se nakonec nedělo. Klidně to nechám vyšumět, i když... kdybych se náhodou kolem Tríbeče někdy vyskytla, asi přece jen trochu zpozorním. Jako že co kdyby...?
Dejme tomu na průměr, a nějaký bodík navíc za seznámení s dost zajímavou kapelou Zrní, text jejíž písničky je v knížce citován. A je o hodně strašidelnější, než celá Trhlina.

Abroš
22.03.2020 5 z 5

Zajímavá tajuplná kniha s prvky hororu.Četla se jedním dechem.Žena mi po ní řekla,že by tam nikdy nejela se ani podívat

Katka81
20.03.2020 5 z 5

To byla jízda. Žádné velké okecávání a rychle to odsýpalo. Od autora si určitě přečtu i něco dalšího.

bookworm007
19.03.2020 4 z 5

Ke knížce a i k autorovi jsem se dostala náhodou, když jsem si o Tribeči přečetla článek na internetu. Celkově se mi knížka líbila. Občas jsem přemýšlela, co už je na hraně fikce, na druhou stranu, pokud člověk bloudí a je vyčerpaný asi to má vliv i na jeho podvědomí. Rozhodně si přečtu i další knížky od p. Kariky.

lištička123
16.03.2020 5 z 5

Knížka zajímavá, napínavá (hlavně poslední třetina), čtivá. Líbila se mi forma psaní, styl. Vážně stojí za to.

NymphMaeve
12.03.2020 5 z 5

Tak po Tmě byla toto fakt jízda. Ze začátku je to jen vyprávění mladého muže, kterému se díky zvláštním okolnostem dostanou do ruky dokumenty pacienta, který byl ve spojení s krajinou Tribeč. To je čtivé, zajímavé a rozhodně ne nudné. Pravá akce začíná až asi v poslední třetině, to je už silná káva. Musím říct, že se mi líbilo prolínání vlastního vyprávění a navíc ta nejistota, co vše můžeme autorovi věřit (vše doplňují poznámky pod čarou, odkazy a komentáře). Nádhera. Mráz po zádech mi neběhal, což je škoda, ale i tak jsem si knihu náležitě užila. Je to fakt povedený kousek, už se těším na Strach. Neskutečně krásně napsané, líbí se mi forma, styl, námět i charaktery. Mnoho nebylo vysvětleno, což se dá ze všech úhlů pochopit. Opravdu velmi povedená práce.

Franc
12.03.2020 5 z 5

Musím konstatovat, že v mých očích se jedná o mimořádnou knihu. Atmosféra a příběh mě uchvátil od prvního písmenka a nepustil do poslední tečky.

Autor umí pracovat s emocemi, lidskou představivostí, vysvleče podstatu lidskosti až na dřeň. Na pár stránkách nastíní rozpad lidského jedince z myslící a racionálně uvažující bytosti na chodící mrtvolu. A v tomto spatřuji největší pozitivum knihy.

Autor nepotřebuje armádu zombií, hektolitry krve, moře duchů, aby ve Vás vyvolal strach a mrazení v zádech. Právě naopak, stačí pouze les, samota, pár kopců. Ano, tak málo se muže ukázat být současně tak moc. Moc, aby jste se báli, přemýšleli, nesnášeli či obdivovali hlavního hrdinu.

Nemohu než knihu doporučit, směle do ní, fenomenální, mrazivé, poutavé, napínavé. Už dlouho se mi nestalo, aby se na každou stránku tak těšil.

tabaluga
09.03.2020 5 z 5

No musím uznat, že u této knihy jsem se opravdu bála, musela jsem přerušit čtení i po vecerech. Nehledě na to, jak byl Igor sympatický či ne, já se Tribeci vyhnu obloukem. Nicméně je v knize dobře popsáno, co s člověkem udělá strach, jak ho dokáže naprosto rozlozit. Opravdu celkem poutavě napsané, ale víckrát jistě vyhledávat nebudu.

Čtenářka73
09.03.2020 5 z 5

Hodně zajímavá a čtivá knížka podaná ve stylu "věřte nevěřte". Citace skutečných článků nahrávají tomu, aby člověk uvěřil. Celou dobu jsem byla napnutá a chvílemi jsem se i bála. Ačkoliv se přikládním spíše k té fikci, k výletu na Tribeč by mě teď asi nikdo nedonutil :-)

Majuš333
08.03.2020 5 z 5

Určite poznáte ten pocit, že máte chuť na knihu, či príbeh, ktorý Vás strhne, pohltí... Práve táto chuť ma prinútila siahnuť po Trhline. A presne to som dostala, aj keď len na pár hodín, lebo som sa od tejto knihy nevedela odtrhnúť.
Filmy sa naozaj nikdy nevyrovnajú knihám...
Ale Igor mi liezol na nervy svojou nadradenosťou, povrchnosťou...aj vo svojom okolí nemôžem vystáť ľudí, ktorí majú VŠ a myslia si, že sú oproti nám ostatným, ktorý máme za sebou len SŠ vzdelanie, niečo viac...
A aj keď mám Tribeč "za rohom", preskúmavať ho určite nepôjdem :)

Yorika
05.03.2020 4 z 5

Autor si s námi pohrává. S našimi představami, myšlenkami, strachy. A jde mu to opravdu dobře.
Má schopnost napsat napínavý příběh a i když víte, že je to jen fikce, přece jen přistoupíte na autorovu hru a prostě se bojíte. Příjemně bojíte.
Pak knihu zaklapnete a jdete do lesa. Třeba na houby.

Landys
03.03.2020 5 z 5

Jako sorry ale ted min. pul roku nejdu do lesa na zadnou procházku! Knizka byla super a je mi jedno jestli je to fake nebo se tak skutecne deje, me to dostalo. Od druhy poloviny jsem se fakt bala. Tohle mi bude lezet v hlave jeste dlouho.

Čturáda
03.03.2020 5 z 5

Komentář píšu až několik dní po přečtení, neboť knihu stále vstřebávám. Dostala mě...tak moc, že mi nejde z hlavy. A čemu vlastně věřit? Ať tak či onak, autor to napsal skvěle, od příběhu jsem se nemohla odtrhnout i přes nesympatickou hlavní postavu. Děkuji za nový a hluboký zážitek a za seznámení se skvělou skupinou Zrní.

Luna7
02.03.2020 5 z 5

Tak tohle bylo super. Sice jsem asi před půl rokem viděla film, takže už jsem věděla jak to dopadne, ale to vůbec nevadilo. Od poslední třetiny knihy se nedá odtrhnout (prvních 150 stran přečteno za 3 dny, druhých 180 stran za 1 den), takže jsem knihu dočetla o půl dvanácté v noci. Což nikomu nedoporučuji, protože z knihy jde strach a mi se potom nespalo nic moc. Ale jsem ráda, že jsem na Trhlinu narazila v knihovně a že jsem si ji přečetla.
Pořád uvažuju jestli je Igor skutečný člověk nebo Karika napsal zajímavým způsobem knihu.

Edera
29.02.2020

Fakta o tom, že se u Tribeče záhadně ztrácejí lidé se tady zdařile proplétají s fikcí o smyšlené skupině osob, která vyrazí záhadu prozkoumat. Kniha je tak hororově napsaná, že mě by nejenom na záhadný Tribeč nikdo nedostal, mě už by nikdo ani nepřinutil tuto až nepříjemně působivou knížku znovu číst!
Karika je šikovný spisovatel. U přesvědčivé Trhliny se mu podařil obzvlášť husarský kousek. Hvězdy nedávám proto, že by kniha nebyla dobře napsaná, ale že mě děsila až moc. Musela bych jednu dvě hvězdy ubrat jenom za to, že jsem strašpytel a kouzla, které tu autor předvedl, by si přitom zasloužila plný počet.. :)
Tak zvláštní pocit z beletristické knihy jsem snad ještě neměla. A tajemné pohoří Tribeč? No, brrr... Dejte mi s tim pokoj!

p.pavlina
23.02.2020 4 z 5

Příběh byl velmi zajímavý a také zvláštní. Lze se jen domýšlet, zda je příběh pravdivý či ne. Ověřovat si to určitě nebudu :) V hodnocení jsem ale musela dát o jednu hvězdičku méně, protože příběh byl chvilkami zbytečně zdlouhavý a to mě trochu "zdržovalo" od toho zajímavého a poutavého toku příběhu.

Scheila
19.02.2020 5 z 5

Hooodně zvláštní příběh. Nevím co si o tom myslet. Ale pravdou je, že jsem tím začala být posedlá. Hned jsem sedla k internetu a hledala informace o pohoří. Během, čtení knihy ve zprávách dávali tu reportáž o havárii autobusu na Slovensku na silnici. Po zjištění místa kde se to stalo mě opravdu mrazilo, bylo to přesně na té silnici smrti jak se o ní píše v knize. Nevím zda věřit všemu, jen věřím, že tam něco divného je. Ale jistě vím jen to, že do tohoto místa mě nikdy nikdo nedostane.