Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

kovlad77
09.12.2019 4 z 5

Kniha sa dobre číta, aj ked za horor by som ju nepovazoval. Pacilo sa mi, že to mystično tahal smerom k modernym fyzikalnym teoriam, nie nejakym lacnym B-ckovym smerom. Sklamal ma ale zaverecny doslov autora. To bolo fakt lacné, že sa mu nepodarilo najsť Bežanského ani Igora (ktorý s ním prestal komunikovať). Pritom mal o nich tolko indícií, ze ich musel najst za 5 minut. Igor pisal blog, cez ktorý by sa mu ho urcite podarilo identifikovať. Aj ked ho zmazal, existuje predsa wayback machine... Bezansky deto, vedel jeho meno, priezvisko, ze je z povazskej bystrice, ma ucet na fejsbuku, lajkuje konšpiracne stránky, cervenu skodu superb... A ta kravina, ze Igorovi sa nepodarilo ozivit rozbity mobil, a tak stratil všetky fotky??? fotky mal hadam na sd karte a ta nejaky pad bez problemov prezije. aj intrna pamet z mobilu sa da vybrat a napojit (skopirovat z nej data), v servise by to bez problemov dokazali.
Takze je jasne, ze Karika si to všetko len vymyslel, v style blair witch, ktoru tam aj spomina chcel pridat knihe zaujimavost predstieranou autenticitou.
PS: ak mate po precitani knihy nutkanie pozriet si aj film, tak to nerobte. Je to cista strata casu. Reziroval ho uplny idiot a spravil z toho len trapny pokus o slovensky blair witch, ktorý ma blizsie ku komedii ako ku hororu. Radsej sa vyberte na nocnu prechadzku hmlistym neskoro jesennym lesom ako som to spravil ja. Určite lepsi zazitok ako film.

BratrO
08.12.2019 4 z 5

Vykreslení reálného místa a hromada odkazů v textu dodává knize opravdu ..... něco. Něco díky čemuž bych návštěvu Tribeče v zimě klidně oželel.
Na druhou stranu jsem čekal trochu víc napětí a něco kvůli čemu bych se bál v bytě 2+1 dojít na záchod bez asistence psa. To se bohužel nestalo, ale nic to nemění na faktu, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Trochu zdlouhavý nájezd, ale díky vypravěčskému umu nevadilo že největší akce přišla až v poslední třetině knihy.

JiriCh
01.12.2019 4 z 5

Je to můj první přečtený horor (nedívám se na horory ani v televizi) a snad právě proto jsem se bál docela dost. Nemám porovnání, proto tak vysoké hodnocení. Po dočtení knihy jsem zahlédl z okna na zahradě podivné světélko a v tu chvíli jsem zbělal jako stěna, až později jsem si uvědomil, že sousedé tam mají takovou žárovičku co se ve tmě sama spouští.

BroDan
27.11.2019 5 z 5

Niekoho som tu videl premýšľať, či je Igorov príbeh skutočný alebo nie. Ja premýšľam ešte v nižšej vrstve... Či vôbec osoba Igora niekedy existovala a či naozaj oslovila Jozefa Kariku s napísaním príbehu. Neustále som mal pri čítaní pocity (vďaka mnohým indíciám), že je to celé len marketingový ťah na upútanie pozornosti akože skutočným príbehom a vyvolanie autenticity. Nech už to je akokoľvek, to je len pozadie, hodnotiť chcem ale samotný príbeh.

Jozef Karika ma dar skvelého rozprávača a výborne to bolo cítiť aj v tejto knihe. Príbeh bol vyrozprávaný veľmi pútavo a ja som knihu zhltol na pár posedení. Dlho som nezažil pocit, že nemôžem prestať čítať, lebo jednoducho chcem vedieť, čo sa stane ďalej! Milujem záhady a myšlienka trhlín (nejdem do detailov, aby som nespoiloval) ma celkom nadchla. Skvelá atmosféra, desivé prostredie Tribeča (po prečítaní ma to tam paradoxne láka), napäté vzťahy medzi aktérmi, všadeprítomné absurdno. Všetko to hralo dokopy. Aj keď autor (údajne Igor) veľakrát spomína, že si pri tom netreba predstavovať žiaden Blair Witch, lebo sa stalo niečo úplne iné, mne to napriek tomu ten Blair Witch mnohokrát pripomínalo. 5*

Jediná vec čo mi ako tak na knihe prekážala je to autorove neustále verte, neverte, utvorte si názor sami a konečný doslov, že týmto tému uzatvára a už sa o tom ďalej odmieta baviť. Jedna z vyššie spomínaných indícií.

Po dočítaní mi na um prišla myšlienka na havarovaný autobus v blízkosti Nitry z 13. novembra 2019, kde zahynulo 12 ľudí. Rovno pod východným okrajom Tribeča. Hádajte, na akej ceste sa to stalo. Správne... cesta č. 65.

honza8369
26.11.2019 2 z 5

Nehezký a neforemný brak tvrářící se důstojně jako esenbák na koncertě plastiků. Tragická postava hlavního hrdiny, která je od začátku předurčena k tomu, aby se po celou knihu chovala jako idiot může čtenáři působit až fyzickou bolest. Vlastně celá kniha svým způsobem svádí k absolutní lhostejnosti k hlavním postavám, které se chovají čím dál více nesmyslně a neuvěřitelně. Přeceňovaný brak na jednu cestu Praha—Blava se slušným marketingem. Nic víc, nic míň. Snad jen že té hrůzy je na jednu knihu skutečně až moc.

ickok
25.11.2019 5 z 5

Mě se to líbilo. Začátek fajn, potom dost zdlouhavé, že jsem to chtěla odložit, což tedy nerada dělám. Potom se to rozjelo a moc mě to bavilo a pohltilo. Jet na výlet na Tribeč mě také moc láká, ale určitě tam nepojedu v zimě. Přeci jenom pro jistotu :-)

LN88
25.11.2019 4 z 5

Čekal jsem více napětí, ale špatné to nebylo. Asi si na Tribeč zajedu na výlet :-)

nik077
24.11.2019 3 z 5

Tak teda nevím....jsem v rozpacích.

NiNo
21.11.2019 4 z 5

Vypustím-li celou linii "Věřte, nevěřte!" a budu-li hodnotit knihu jako literární dílo, tak musím říct, že se jedná o velice zajímavý a neobvyklý počin. Kniha je psána opravdu čtivě, nezřídka čtenáře úplně vtáhne do příběhu a při popisech naskakuje husí kůže. Určitě si budu muset přečíst další knihy autora, protože má nepopiratelný vypravěčský talent.

terinkha
21.11.2019 5 z 5

Jak píše Karika, je na každém z nás, jestli vyprávění Igora a pověsti Tribeče uvěříme nebo ne. Pokud jsme realisti jako David, bude to pro nás jen vyhajpovaný příběh (asi feťáka) a dokážeme si obhájit všechno rozumem. Pokud alespoň částečně připustíme, že se jedná o zvláštní místo, pak...
Oceňuju hlavně spoustu odkazů na různé prameny, Missing 411 řadím do seznamu, co chci vidět!

hana8062
19.11.2019 4 z 5

Pokořila jsem Trhlinu! Rozumějte, ode mne to byl výkon. Když se já pustím do takového žánru, to je velká věc. Na světě není větší posery nežli mě. Bála jsem se v noci číst, chodit na záchod, být po tmě, ba i svítit (kdo četl, rozumí) ;). Tohle je ideální podzimní čtení, tísnivé, depresivní, bezútěšné. Hlavní hrdina, Igor najde v opuštěné psychiatrické léčebně dokumenty dávného pacienta, Waltra Fischera. Ten se ztratil a po dlouhé době opět nalezl v tajemné lokalitě pohoří Velký Tribeč. Už nikdy se nevzpamatoval z toho, co tam zažil. Popáleniny, řezné rány, šok a zejména navždy pocuchaná psychika. Našeho hrdinu napadne, že z toho kouká skvělý námět na jeho blog. Dá dohromady skupinku čtyř lidí včetně sebe a své přítelkyně a vydají se na průzkum. Někteří jsou skeptičtí, jiní nadšení. To co tam prožijí, je ale všechny poznamená navždy. Subjektivně nejděsivější byla úvodní část s psychiatrií. Tam bych vážně v noci slídila nerada. Středová sekce s organizací cesty a reportážemi o dalších ztracených v oblasti mě trochu uklidnila. Aby mohla přijít třetí strhující část příběhu. Ta, kde se všechno zmrší. A víte co? Líbilo se mi to. Z bezpečí domova :-). Měla jsem trochu problém s postavou Igora, který se průběžně choval jako mamlas a ke konci už vysloveně jako idiot, ochotný manipulovat s kdekým a riskovat členy výpravy, pro větší čtenost svého blogu. Nemám ho ráda, takovou osobu v horách s sebou zkrátka nechcete. Celkově 90%. Jinak, k tomu nakolik může být příběh reálný se nevyjádřím, kdo ví. Ale číst tohle před pár týdny, tak na tu Kleť asi nejdu, to musím říct. Ty podzimní mlhavé hory, holé stromy a tma už ve čtyři.... A ono to Slovensko přece jen není zas tak daleko :D

zili
18.11.2019 3 z 5

Celkem zajímavý začátek ... pak docela dlouho skoro nuda ... a řekněme zajímavý, ale kratičký konec. Skoro jsem to nedočetl. Zdá se, že není dobré mít přehnaná očekáváni.

Tetipu
18.11.2019 4 z 5

Trhlinu jsem přečetla před pár dny. Knížka to nebyla špatná, jen některé pasáže mi přišly trochu zdlouhavé. Ale i přesto mě vtáhla do děje pěkně.

Ziriath
14.11.2019 5 z 5

Je velmi osvěžující narazit na fantasy/horor, jehož autor ke mně nepromlouvá odněkud z hrobu přes propast desítek let, přes oceán, nebo z toho města na začátku nejdelšího schodiště v čr (to jako D1), ale kde spolu s hlavní postavou můžeme s pomocí dosud funkčních odkazů odhalovat tribečskou záhadu. Dokonce i ten Igor je v něčem jak já, titulovanej na pracáku- jenomže poněkud poserovější, protože kdy on přemítá celej den o vlezu do opuštěného baráku, tam bych já dávno skákala do okna šipku. (Jak říkal Mirek Dušín: Mrtvých se bát nemusíme!)
K tomu hlavnímu děj směřuje docela dlouho a vlastně mě i jen z toho čtení stresovalo to napětí mezi členy výprav, ten naprostý antagonismus. Ač je možné, že jeden z nich byl trochu Tyler Durden...Já bejt s nima, tak se naseru, odtrhnu se a pokud se ztratím v trhlině, tak provedu embrace the madness, třeba to tam není tak špatný.
Otravovalo mě též opakované Foglarovsko/Lovecraftovské ''Kdybych býval ty papíry a desky nevzal, nestala by se mi ta strašná hrůza, která mě čekala'' apod. Tenhle fenomén patří ke dvěma jmenovanejm, tedy do hrobu.
Oceňuji, že se tam neobjevil jediný elf, opičák či jiný pazgřivec, jaký by se na takovým místě a u jiných autorů dal čekat, ale že hrůza zůstala poněkud nemateriální a spíše psychologické podstaty.
Nadchnul mě též původ té záhady - to, že i po dvaceti letech žije něčí fabulace svým životem, a stále plní slovenskou krajinu a hlavy lidí pocitem neznáma a napětí, toho co mnoha lidem chybí, je naprostej kult. Nemusím hodit klíče do kanálu, sjet po zadku holou skálu, nebo zamykat nějakého nešťastníka - ale vymýšlet záhadu? Ano, prosím!

nhima
13.11.2019 5 z 5

Nedávno jsem dočetl a dnes mi tu na Novinkách vyskočil článek o tragické nehodě na silnici spojující Nitru a Zlaté Moravce . Dvanáct mrtvých. Kouknu do mapy, protože jsou mi názvy povědomé a ejhle... pohoří Tribeč je hned vedle. To jsou mi náhody...

DarthElle
12.11.2019 4 z 5

Skutečně zajímavý kousek, především můj první od pana Kariky, ale rozhodně ne poslední. Ač se mi začátek vlekl, poté se to náramně rozjelo a já hltala stránky a četla je jedním dechem. Konec už byl maličko zdlouhavý, ale to nic nezměnilo na tom, že po přečtení jsem měla hodně divný pocit. Skutečnost? Či výplod člověka na drogách? Co se tam skutečně stalo a kam se poděl čtvrtý člen výpravy? Můžeme pouze domýšlet.

mejvoj
12.11.2019 4 z 5

Prekvapil

3nitka
12.11.2019 3 z 5

Rovnako ako som sa na Trhlinu tešila, tak rovnako som sklamaná. Igor mi prekážal a vlastne celá výprava :)
Nič zásadné sa nedialo, stále iba prísľub niečoho. Také naťahovanie.

Petraadeen
10.11.2019 5 z 5

Spoier alert :) Mam sice pocit, ze islo o marketing, kedze Igorov blog bol zmazany, Davida nikde, a Mia zavreta na psychiatrii a Andrejovi do reci nebolo? A nikto ich nepozna, ani Zilincania? Ale aj tak - co sa tyka pribehu tak napinavo spracvovany a chytlavy, mam rada ked knihu hltam zo zvedavosti ako to dopadne. Ked som citala TO od Kinga, musela som si davat pauzy a citat len cez den, a s tymto to bolo podobne, parkrat som riadne olutovala, ze citam sama doma v posteli :)

PetraBery
08.11.2019 4 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že jsem knihu nechtěla číst po večerech před spaním, z důvodu samoty a stísněnosti. S touto knihou jsem to tak měla, četla jsem většinou jen ve vlaku, doma jsem sáhla po něčem jiném. Zajímavé téma, neotřelé zpracování a hlavně tísnivé až strašidelné pocity. Je příběh pravdivý nebo ne? Těžko říct, každopádně kniha za přečtení rozhodně stojí.