Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

zdenka4808
01.09.2019 5 z 5

Líbilo se mi to, hlavně první polovina. Četla jsem a byla zvědavá, jak to všechno dopadne. Co je pravda a co lež? Dlouho mi to leželo v hlavě. Možná i kdyby to pravda nebyla, tak je zajímavé, co se odehrává v mysli lidí, kteří občas něco berou..

Matio
29.08.2019 3 z 5

Námět a práce se zdroji (pozn. aparát) super. Jinak jsem se ale pekelně nudil a pořád četl a četl a čekal, kdy už se to konečně rozjede. A ono to tak vlažně pokračovalo až do konce. Možná za to může překlad, neposoudím, originál jsem k dispozici neměl. Nyní říkám, že knihu už asi nikdy číst znovu nebudu, ale někde vzadu je myšlenka, že si knihu dám ještě jednou. Nebudu psát, že kniha je nudná. Zkuste jí a uvidíte sami. I přes moje hodnocení si myslím, že stojí za to si jí přečíst.

Fafyna
28.08.2019 5 z 5

Hustý.

Před otevřením jsem byla nervózní, že se u knihy budu bát, ale nakonec mě uchvátila svým spádem, čtivostí a skvělým napětím. Po dlouhé době jsem knihu přečetla za dva dny, nedá se odložit. Doporučuju!

Majollica
27.08.2019 4 z 5

Příběhy, ve kterých atmosféra houstne jen pomalu, zato jistě a sugestivně, a které dávají tušit reálný základ, mě baví, hlavně v noci ;o) Jak už tu bylo zmíněno, hlavní hrdina / vypravěč je nesympatický. Mně byl víc než to, ale na konci si to u mě trochu vyžehlil, mimo jiné i nabídnutým možným vysvětlením - z té představy se mi málem zavařila hlava. Jo, kniha se povedla, a upřímně? Myslím, že takové vyprávění se bude na potištěných stránkách vždycky vyjímat mnohem líp než na filmovém pásu.

JPBelmondo
26.08.2019 4 z 5

Tak tohle byla tedy jízda - trochu Záhada Blair Witch, trochu Akta X. Moderní jazyk je velmi čtivý. Příběh mrazivý, mysteriózní, tajemný, hrůzostrašný. Ať už je jedna z největších záhad Slovenska mystifikace či skutečnost, já se rozhodně na výlet do Tribeče nechystám ... (mám husí kůži ještě teď)

Janadvorackova
23.08.2019 5 z 5

(SPOILER) Příběh ve stylu Akt X, Anihilace a Matrixu, Záhady Blair witch, Kruhu a... vuáááá!!!
Hned bych se šla projít ve třech, nebo i v pěti do lesa, v horách. V zimě. Po stopách tajemna :). Už balím. Přidáte se?

Audio obsahuje znepokojivé zvukové efekty ťapkajících a smějících se dětí, různého šramocení a divných zvuků. Poslouchala jsem to v noci, jak jinak. Doporučuji zhasnout a chodit po bytě hlavně ve chvíli, kdy se hlavní hrdina vrací do domu pro desky. V okamžiku, kdy vzpomíná, jak se za ním ve tmě něco rozběhlo, doporučuji sedět na záchodě :).

Nejděsivěji působila výpověď z nalezeného záznamu (to jsem zrovna lezla do pelechu).
Bloudění a různé objevy působí tak, že na vás teprve něco čeká. Že vše, co se děje, se děje z nějakého důvodu. A přejete si, aby ten důvod stál zato.
A ono jo. Vysvětlení na konci sice půdosí zmateně, ale ve výsledku mě uspokojilo a vlastně proč ne :).

SPOILEROIDNÍ ZAMYŠLENÍ:
Kluk v modré větrovce: viděla parta jeho. Uvědomoval si kluk, koho vidí on?
Sníh a listí.
A nejdůležitější věc: jak to že tam nebyl dvakrát???
Jako na konci, když se nad tím zamyslíte. Protože ostatní nepřekvapilo, že tam je, znali ho, existoval.
A pokud se minuli, kam šel ten původní? (domeček k bydlení - fotka).

Freja
23.08.2019 5 z 5

Na konci jsem měla podobný pocit, jak když jsem kdysi shlédla film Matrix.
Mimochodem, ti lidé tam furt mizí!!!! :-O

Jessie_K
22.08.2019 5 z 5

Trhlinu jsem četla po přečtení díla Strach, takže se nemůžu ubránit srovnání. Obě knihy jsem ani za nic nechtěla číst po večerech, obě byly dost děsivé, každá však jiným způsobem. Zatímco Strach pracoval tak nějak více s nadpřirozenými bytostmi, které tam byly prokazatelně přítomné, Trhlina ne. Ta jakoby děsila něčím nehmatatelným, něčím, co čtenář jen tuší..Při čtení obou knih mnou prostupoval, takový nepříjemný pocit, i ve chvílích, kdy jsem zrovna nečetla. A potom jsem odjela na dětský tábor uprostřed lesů - to mimochodem doporučuji! Při noční bojovce, kdy běháte po lese, se vám vybaví všechny nejlepší pasáže. :D U Trhliny je pak samozřejmě klíčový již už několikrát zmiňovaný závěr, který vás donutí stoupnout si, ať už čtete v jakékoliv poloze, a říct něco jako "dop**ele, cože?!"

vojtahoodie
21.08.2019 4 z 5

Pozor, obsahuje spoilery.
Opravdu skvělá kniha, úplně mě pohltila! Ke konci už to bylo fakt dost psycho, poslední třetinu knížky jsem přečetl jedním dechem. Nebudu se tu pouštět do úvah, jestli je Igor skutečný, jestli říká pravdu nebo jestli jde o čistý výmysl autora. Nicméně je to opravdu skvělý autorský počin, perfektně zpracované téma, autor to umí se slovy a pokud to je opravdu smyšlené, je to nicméně velmi přesvědčivé - tomu napomáhají především odkazy na různé články, webové stránky ad. Jinak taky opravdu strašidelná kniha, myslím, že pan Karika si titul "král hororu" zaslouží mnohem víc než Stephen King. Nevím čím to je, možná tím, že se děj Trhliny odehrává v téměř domácím prostředí, ale líbí se mi to a děsí mě to mnohem víc než třeba Kingovy knížky, které mi přijdou všechno, jen ne děsivé. Nicméně knížku opravdu doporučuji, pokud máte rádi horory, psychologické horory a různé temné a děsivé thrillery, zároveň ale nedoporučuji slabším povahám, které může zakončení knížky dost rozhodit (mě teda rozhodilo). No nic, už se těším na další autorův počin, Strach.

P.S.: Někdo pode mnou kritizuje český překlad. Já jsem naopak neobjevil jediný problém, jedinou krkolomnou formulaci. Chtěl bych vidět, jak by to přeložili ti všeználci, co musí stále všcehno kritizovat.
P.S.S: Položme si ještě otázku, zda by to někomu připadalo strašidelné, kdyby kniha nebyla podána tak, že je to pravda.

čika
20.08.2019 3 z 5

Vypocute ako audiokniha, navyse ceska, ako tu niekto predo mnou pisal - slovencina presakuje, ale nevadi. Pribeh slusne naslapnuty, vselijako kocirovany, barlicky a oslie mostiky....ale pomerne zivy jazyk, urcite je jeho popularita pochopitelna.

palka452
20.08.2019 3 z 5

Tato kniha mě zase až tak nedostala asi jí hodně poznamenal překlad do češtiny dost zbrklý a ta slovenština tam dost číhá z každé stránky...Asi by bylo lepší si to přečíst ve Slovenském originalu.. Myslím že mohu posoudit mí rodiče jsou Slováci

vincek1
19.08.2019 4 z 5

Knihu jsem dostal, ale mně kniha tak nějak moc nedostala. Příběh se dle mého táhl, chvílemi začínal být slušně tajemný, ale u toho tajemna zůstal. Nemám rád příliš nadpozemské bytosti, pokud se nejedná o ufo, ale tady mi přece jen nějaká trochu hmatatelná chyběla. Celkový dojem, docela jsem se večer občas bál, čtu totiž převážně večer a byl jsem rád, že příběh se odehrával daleko od mého domova. Rozporuplný komentář, ale vyvolala ho kniha sama. Mám připravenou knihu Tma, ale ta musí chvíli počkat.

Romanka89
19.08.2019 5 z 5

Tak tohle byla jízda! Skvělá tajemná hororová atmosféra, i bez krve, viditelných "bubáků" a podobně. To, že to může být pravda knize samozřejmě dodává ještě něco navíc, je na čtenáři, jestli něčemu z toho věří nebo ne. Navíc odkazy na články, to mě vážně bavilo a vše odkazované jsem si vyhledala. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

kackahracka
17.08.2019 5 z 5

Skoro se mi nechce věřit, že jsem o Trhlině neslyšela víc. Zahlídla jsem jí v knihkupectví, zaznamenala jsem, že se natáčí film, ale jméno autora mi zapadlo a s odstupem dokonce knížka nebyla na pultech. Vybavila jsem si ale, že mě zaujala, tak jsem si jí objednala. Začla jsem jen tak číst, docela natěšená ale trochu jsem se obávala, jestli neočekávám příliš. Masakr. Kdybych to věděla, vrhnu se po Trhlině, zamknu se někam a neodtrhnu se od ní, dokud nedočtu poslední větu. Trhlina, to je jeden neskutečný zážitek. Předčila i Den Trifidů, Ruiny, Temnou hmotu, nebo Městečko Pines. Pro mě absolutní top. Jak by řekl Stephen King, "je to jeden dlouhý výkřik hrůzy". Bez kapky krve, bez otrávených komisařů, bez traumat z dětství, bez týrání zvířat. Děsivé svou obyčejností a podmanivou atmosférou vyvolanou skutečnými a ověřitelnými fakty. Je mi jedno, co všechno si autor domyslel, nebo co záměrně přibarvil. Je to dokonalé. Děkuju pane Karika, fantastický zážitek!

Ninjer
16.08.2019 4 z 5

Tak slovenský horor jsem asi ještě nečetl. No a díky Jozefu Karikovi si teď budu myslet, že Slováci si to v hororu dost dávaj. Trhlina má neuvěřitelně obyčejný příběh, a přesto je velice čtivý, napínavý i vyloženě strašidelný. Hlavní hrdina Igor nejprve narazí na tajemné nahrávky někoho, kdo se zbláznil v slovenském pohoří Tribeč, což musí neodvratně skončit tím, že se tam s dalšími lidmi vydá, aby si na to posvítil. V podstatě je to Blair Witch na slovenský způsob.

Jak to, že ale takovýhle okoukaný námět má 300 stran a přesto je to tak podmanivá kniha? Karika totiž na čtenáře chrlí jeden spisovatelský trik za druhým a je v tomhle úplnej kouzelník. Od začátku tvrdí, že se to opravdu stalo a k přesvědčivosti přidává různé internetové zdroje (které opravdu existují, ale... no, to je na delší diskuzi). Transkripce záznamů působí důvěryhodně díky přeřekům, nesrozumitelným částem a tak podobně. Většinu knihy se taky neděje nic, co by se opravdu nemohlo stát, na první pohled se nezdá nic přehnané a nereálné.

Skvělé jsou postavy. Jsou všichni dost nedokonalí, především hlavní hrdina je často spíše antihrdina, protože se přiznává k dost sobeckým, až temným myšlenkám... To ho ale činí dost přesvědčivou a autentickou postavou. Kniha je taky originální tím, že se v ní neustále přemýšlí nad tajemnými jevy, zpochybňují se, ale především se vážou na různé teorie o jiných dimenzích, a to všechno je ještě později nabaleno na slovanské mýty.

Trhlina je opravdu hodně dobře napsaný horor. Je to fakt promyšlená kniha, na které se toho dá hodně chválit. Na druhou stranu tím, jak se úpěnlivě snaží kniha čtenáře přesvědčit, že se to stalo, mě víc nutí k tomu, abych nacházel věci, kvůli kterým autor pěkně kecá. Odpustím mu to, ale dám mu kvůli tomu menší hodnocení.

Osm nepříjemných lesních procházek z deseti.

sissque
15.08.2019 3 z 5

Příběhy, kde se vyskytuje nadpřirozeno většinou nečtu, nevyhledávám ani filmy této tématiky.
Ne, že bych na tyhle věci vyloženě nevěřila, ale spíš z nich mám respekt, přirozený strach.

Občas jsem tady v komentářích četla, že se nebylo čeho bát.
Takhle... Já se v tom zrovna nevyžívám a tak mi to na to, abych po tmě nečetla (normálně totiž čtu nejvíce v noci) stačilo. :-)

Kniha se mi vcelku líbila, nemůžu jí odepřít čtivost, nedalo se od toho odtrhnout.

Podání příběhu mi asi na rozdíl od ostatních tolik nevadilo - často se některé fráze opakovaly, ale pokud autor opravdu nic moc neupravoval, v běžném hovoru si taky příliš nekontrolujeme opakování slov.
Takže já jsem to brala tak, jako by to Igor vyprávěl přímo čtenáři.

Mimochodem, já jsem jeho příběhu asi tolik nevěřila.
Na záhadná zmizení věřím a na Tribeč bych se nevydala, ale něco už bylo podle mě hodně přitažené za vlasy.

K českému překladu se radši nebudu vyjadřovat, to mě děsilo více, než samotný případ.

kristeen
15.08.2019 4 z 5

Nepostrádá napětí, skvěle vystavená atmosféra...ale ve výsledku mě vypravěč nedokázal o své pravdě přesvědčit. Což ale neznamená, že to nebyla dobrodružná výprava do hlubin lesa a lidských strachů...

Israha
12.08.2019 5 z 5

Autenticitu či fiktivnost prezentovaného příběhu bych ponechal stranou (jsem racionálně smýšlející tvor a mám svůj názor, ale to byl jeden z aktérů taky, a jak dopadl...), důležité je jeho zpracování a efekt na čtenáře, a tam jsem přesvědčen, že si Trhlina zaslouží slova chvály. Karika zde píše velmi čtivě, slušně profiluje charaktery postav a umně pracuje s postupně se rozvíjející atmosférou, kterou umí vygradovat, ale přitom se zdařile vyhýbá unylosti úvodních seznamovacích pasáží, která v žánru často bývá problémem; a rovněž elegantně zakončuje vyprávění tak, že závěr je uspokojivý, ale nerozpadá se v něm mystérium příběhu z důvodu přílišného vysvětlování. Všechno má navíc důrazně podepřeno načtením velkého množství materiálů o Tríbečské záhadě a jejich přímým citováním, díky čemuž při čtení celou dobu visí ve vzduchu znepokojivá, napětí udržující otázka "A co když...?". Jazyk vyprávění je někdy trochu neohrabaný, ale zhruba odpovídá tomu, jak by se asi ve skutečnosti mohl vyjadřovat protagonista, který události popisuje, takže to bych jako kritiku nebral. Asi jediný výraznější problém je mírný opad tempa v pasáží první návštěvy Tribeče, ale Karika poté krásné zvládá chytit druhý dech a nastolit zneklidňující horrorové dusno zpět v plné míře. Vynikající žánrovka. Ve filmové podobě mě "found footage" horrory už poněkud unavují, ale tato knižní varianta z našinci blízkého prostředí funguje téměř bezchybně.

Lucia.lon
12.08.2019 2 z 5

Jo taky jsem čekala víc. Chvilkama to bylo napínavý, chvilkama docela temný, ale nakonec vlastně nic moc, sorry :)

smajiska
12.08.2019 3 z 5

Čekala jsem víc. Víc napětí, víc tajemna, možná víc záhad? Napsané je to dobře, v okolí má kniha kladné recenze ale mě trochu zklamala. Každopádně se četla dobře a skoro sama, ale stále jsem čekala na něco, co se nestalo....