Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

buchyna
09.08.2019 4 z 5

Napínavé, napínavé, napínavé a najednou nudné... Vyprávění je místy až extrémně zdlouhavé a často popis jedné minuty (hodiny) trvá i týden, i když to byl asi záměr. Pravda nebo lež, nebo slova drog? Těžko říct, ale za přečtení určitě stojí.

Šárušš
08.08.2019 4 z 5

Opravdu zvláštní příběh, nevím, co k němu říct.
Nikdy jsem nic podobného nečetla.
Nejvíc mrazivé na tom asi je, že nevíte, jestli tomu máte věřit. Furt vám vybíhají v mysli otázky typu: "A to se vážně stalo? Mám tomu věřit nebo je jen autor hodně dobrý lhář?"

bublifut
07.08.2019 5 z 5

Skutečně nevím, co si o tom tématu mám myslet. Při čtení jsem se prostě občas bál a nemám problém to uznat. Než jsem knihu dočetl, myslel jsem, že se na Tribeč vydám podívat, ale teď fakt váhám ...

Popik
06.08.2019 4 z 5

Vy mě chcete dostat do nějaký schízy nebo co... :) Fajne

Simi129
05.08.2019 4 z 5

U čtení jsem se moc nebála....naštěstí. Mám ráda, když po přečtení mi kniha leží v hlavě a to se stalo. Co z toho je skutečnost a co ne? Zajímavé. Do Tribeče se ale raději nechystám.
Film jsem viděla. Kniha samozřejmě lepší.

martin3683
05.08.2019 5 z 5

Byl jsem hodně zvědav, jak tato slovenská variace na Záhadu Blair Witch dopadne. Podobnost se starou horrorovou klasikou je velká, i když se od toho autor odvrací a několikrát si z toho sám v textu střílí. Každopádně polodokumentární styl vyprávění, parta rozdílných lidí uprostřed lesů poblíž Nitry, záhada kolem pohoří Tribeč, směřování na reálné články a odkazy na netu, které celou historku podporují... to vše je dobře prověřený koktejl, který, když je dobře namíchaný, vám způsobí velmi nepříjemné mrazení v zádech.

Já si dal namíchaný drink plnými doušky a u mne k mrazení tedy docházelo a druhou polovinu knihy jsem dal skoro na jeden zátah. Musím říct, že tak dobře napsaný a uvěřitelný popis postupného šílenství jsem dlouho nečetl. Takto nepříjemný pocit po dočtení knihy u mne dokázal vyvolat jen mistr šílenství H.P. Lovecraft, z jehož odkazu autor knihy podle mne těží.

Lablynt
04.08.2019 5 z 5

A co když stojí za záměrnou mystifikací sám autor?
Popravdě absolutně nevím, co si myslet, pokud mluvím o tématu, ale jedno musím dozajista vyzdvihnout - neskutečně čtivý styl Karikova psaní. Knížku jsem zhltla za 2 dny s očima přilepenýma na stránkách a nemoci se odtrhnout. Umí udržovat napětí a chtíč po dalších a dalších informací, co se stalo pak, pane Kariko, a jak to sakra skončí? Velmi zajímavé, mystické a především záhadné počteníčko, které doporučím milovníkům mysteriózní atmosféry.

Monini
01.08.2019 4 z 5

Já jsem dost ustrašená, na horory nekoukám a nečtu je, bojím se pak úplně všeho. Trhlinu jsem si ale vyposlechla jako skvěle namluvenou audioknihu s děsivým hudebním podkresem a mrazilo mě z ní. Mrazilo mě z ní tak, že jsem se i na ulici párkrát otočila, jestli někde nezahlédnu divné světýlka :-D. Je to jednoduché, pokud nejste zvyklí na horory, tak se budete bát. Pokud na horory zvyklí jste, tak to s vámi nejspíš nic neudělá. Když přehlédnu to, že hlavní postava byla opravdu nepříjemná a nemám pro ni moc pochopení (ale k té knize to podle mě patřilo), tak musím vytknout snad jen to neustálé opakování, že to ještě nic a co teprve příjde atd. atd... Kniha byla dost děsivá i bez toho, aby nás autor ubezpečoval (nebo sám sebe?) že se opravdu, ale opravdu budeme bát.

padola
28.07.2019 4 z 5

Četla se mi jedním dechem a zůstala se mnou ještě několik dní po přečtení. Zajímavý námět. Občas mi neseděl styl a hlavní protagonista mi většinu času lezl svou hloupostí a arogancí na nervy :)

Kortez
26.07.2019 3 z 5

Přečteno, v mém případě vyslechnuto jako audiokniha. Dlouho jsem se na tuhle knížku těšil, na Tribeči jsem byl na turistickém výletě, navštívil jsem hrad Gýmeš a kopečky kolem. Tehdy jsem ještě nevěděl že se mám bát :-)
Nebál jsem se ani teď, tahle funkce knihy bohužel nefungovala, spíš to byl příjemný a netradiční cestopis a místopis z míst které znám.

EvaEma
24.07.2019 5 z 5

Výborně napsáno!

ondaboss
24.07.2019 5 z 5

B O M B A
Naprostá paráda. Už vím proč mi S. King nesedí. Nepíše tak napínavé thrillery jako tento týpek.
Vynikající atmosféra, skvělý příběh.
Hltal jsem každou stránku.
A to jsem ani nemyslel na to, že by to mohla být literatura faktu.
Děkuji za úžasný zážitek.

Zuzulli
22.07.2019 odpad!

"Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď."

Z tohoto popisu mám dojem, že jsem četla úplně jinou knihu, místo strhujícího hororového příběhu to bylo sebestředné blábolení "bývalé smažky". Neskutečně nesympatický vypravěč, u kterého jsem celou dobu doufala, že skončí v nějaké trhlině navždy, přestože jsem si uvědomovala, že zbytečně, protože to by pak nemohl vyprávět, a rozvleklý děj hodný školní slohovky s opakujícími se větami jako "kdybych věděl, co nás čeká, tak bych ten trezor neotevřel", mě na čtení v začátku moc nenalákaly. Ale četla jsem dál, někde tam přece ten super napínavý příběh být musí. No a on není. Celé to zní jako halucinace naprostého ubožáka, co si v horách šňupnul povzbuzovadlo (což sám přiznává) a pak si tam v noci ležel v mechu a blouznil. Po napětí a temné atmosféře ani stopy. Za největší záhadu příběhu považuju jeho úspěch a fakt, že to někdo i chtěl zfilmovat.
Myslím, že toto moje první setkání s Karikou je i posledním.

Astarothh
22.07.2019 5 z 5

Hodně napínavá. Bavil mě i Igorův "vybraný" slovník. Prvních 150 stránek bych možná zkrátila na 50. Dlouhý, infarktový konec. 2 + 2 je 4 nebo 5 ???

pipixy
22.07.2019 1 z 5

Něco mezi fotorománem z Bravíčka a storkama z časopisu Chvilka napětí. Hlavní hrdina, arogantní sobecká nula, co si myslí, že vysoká škola z Vás automaticky udělá lepšího člověka (neudělá, haha). První polovinu knihy autor zabil popisy typu: Pepa šel lesem za Mařenou a nedošel...bububůůů... a už ho nikdy nikdo neviděl. Ostatní postavy jsou banda protivných nýmandů, se kterýma prostě nechceš stanovat ani v létě za barákem, natož v zimě v horách. Snad kromě přítelkyně hlavního šul..hrdiny bych je nechala poztrácet se už na padesáté stránce všechny a bylo by vymalováno. Slečně ale zase ubralo body to, s jakým kreténem žije, takže dobře jí tak. Celá knížka působí tak, že je mi vážně úplně jedno, jestli to autorovi skutečně nějaká fetka vykládala a "opravdu se to stalo", nebo si jen chtěl zahrát na Záhadu Blair Witch a vytřískat z toho co nejvíc eur (podle jeho tajnosnubných úsměvů ve všech videorozhovorech ale tipuju spíš druhou možnost). Srhnuto podtrženo, Trhlina by se měla spíš jmenovat Bublina, protože o nic víc nejde. Už Strach mě nahlodal v tom, jestli tenhle pán vůbec ví, co píše, ale tam mě rozčiloval spíš hlavní hrdina (další v řadě nesmrtelných blbů), atmosféra byla v porovnání s Trhlinou o dost hutnější, takže jsem mu ještě leccos odpustila. No, ale takhle teda Honzo ne. Máš poslední příležitost spravit si trochu reputaci ve Tmě. V opačném případě poputuješ do antiku nebo do kamen :-)

hakunamatata
21.07.2019 4 z 5

Trhlina se mi líbila více než Tma. Přesto mohla být o půlku kratší a nic by se nestalo. Spád to mělo na začátku a na konci, prostředek děsná nuda.
Ale zas mě ten konec navnadil k navštívení Tribeče a nechal mě v takovym tom divnym rozpoložení, kdy cítíte prázdnotu a nejistotu po dočtení knihy. To mě děsně rozčiluje a když to kniha dokáže, tak svoje poslání splnila.

Breadfish
21.07.2019 4 z 5

První polovina trochu utahaná, ale část s objevenými dokumenty a deskami výborná; po odjezdu skupiny na Tribeč už je to jízda! Čtyři a půl dát nejde, tak čtyři.

zuzana4587
18.07.2019 5 z 5

Trhlina je napínavá od začátku do konce, místy jsem se dost bála a zároveň přemýšlím, jak děsivě musí znít jako audiokniha. Poutavě napsáno, ale v závěru jsem čekala naprostou bombu, což se nestalo. Zlé sny naštěstí taky nemám :-) Za mě 5*.

SleepyAllDay
18.07.2019 3 z 5

Nevim no. Čekala jsem, kdy přijde ono kýžené wooow... Nepřišlo.

P4vlin4
18.07.2019 5 z 5

Dobře napsané, napínavé. Kniha ve čtenáři budí zvědavost. Poznámky autora dodávají ještě více napětí a nejistotu, co je skutečné a co fikce.