Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

Martia
07.05.2019 5 z 5

Ze začátku mě kniha zaujala, ale pak jsem se dostala do části, kdy mě nějak přestala bavit a tak jsem ji odložila. Nerada ale nechávám nedočtenou knížku, to už musí být extrém, tak jsem se k ní vrátila a dobře jsem udělala. V určitých pasážích mi kniha připomínala Záhadu Blair Witch, která byla v knize i zmíněna. To je podle mě pořád nejděsivější found footage horor a atmosféru, kterou film má, mi připomněla právě Trhlina. Fakt jsem byla v některých částech vyděšená! Dokonce tak, že jsem jí přestala číst večer. Doporučuju všem fanouškům hororů.

terimila
07.05.2019 5 z 5

Tak tohle mě dostalo do kolen. Pro mě, která jsem vždycky milovala věci typu H. P. Lovecrafta, Stephena Kinga, Twin Peaks, Lost a kdysi i Akta X a dodnes mě fascinují ponuré příběhy typu Djatlovovy výpravy na Ural, to byl naprosto dokonalej, vyváženej a opíjející koktejl tajuplnýho příběhu o normálních lidech tváří v tvář něčemu, co těžce přesahuje naše chápání, ale přitom to nelze označit za zlo. Je to jen... jiný. Natolik jiný, že dvě a dvě se najednou nerovnají čtyři. Ale vám to hrozně dlouho ani nepřijde divný...

V příběhu splývá skutečnost, mystifikace a autorova fantazie. Neskutečně dobře vykreslená atmosféra, místa, perfektně vylíčený a uvěřitelný postavy (který mě samozřejmě děsně s*aly svou otravností až nesnesitelností, ale právě to je dělá tak uvěřitelnejma). Po báječně rozjetým a šlapajícím úvodu a zápletce s výpravou jsem se trošku bála, jak autor zvládne finále, protože ten příběh svádí k velkému ulítnutí do fantazie až fantasmagorie... ale Karika to zvládl fantasticky. Nelíčí velké hrůzné podívané, neohání se spiknutími a ufouny, jen popisuje náznaky a důsledky něčeho děsně divného. Je naprostým balzámem číst o čemsi nepochopitelném a proto děsivém, co ale do našeho světa prostě možná patří, není to nic zlého a krutého samo o sobě... ale umí to zabít nebo vám ukrást rozum, podobně, jako vás umí zabít propast, která taky není zlá a děsivá, ale stane se pro vás tou nejpříšernější věcí na světě, pokud do ní spadnete.

Nejprve jsem slyšela rozhlasovou adaptaci (taky skvělá práce) a když se mi u ní tajil dech až do konce, okamžitě jsem padala do knihkupectví pro knížku. A to se fakt nestává často. Už se těším i na další Karikovy věci.

simona g.
06.05.2019 5 z 5

Hodně dobře se četla. Zvláště některé pasáže letěly extra tempem. Za mne moc dobrá kniha, splnila očekávání a byla prostě svým způsobem jiná, ale faaaakt dobrá. DOPORUČUJI!!!

cendar
05.05.2019 5 z 5

Aneb jak se dá vytřískat ze záhady kvalitní kniha. Zajímavé a těším se na film.

radka2412
03.05.2019 5 z 5

Rozhodně hezke počtění.

qydko
03.05.2019 5 z 5

Za mě dobrý. Třetí kniha od tohoto autora a opět mistrně vykreslená atmosféra. Už vím, kam určitě nepojedu na dovolenou.

kristyna6395
02.05.2019 4 z 5

Mně se to líbilo. Začátek je teda strašně utahaný a člověk si říká, že z tohohle se bát nemůže. Taková tuctovka... Ale pak se to změní.
Nejsem nijaký velký fanda hororů, ale tohle se mi líbilo. Já se bála a jak. Už jen ta nevědomost: je to tak není to tak. Pomátl se ten človek, vymyslel si to nebo se to vážně částečně stalo? To mě žere a děsí. Navíc uplně nemusím tmu, takže tohle číst před spaním nebyl moc dobrý nápad. Takže u mě to splnilo všechny předpoklady správného hororu.

Kamilajznik
26.04.2019 3 z 5

Nejak nevim, co si mam myslet...chvilemi jsem se bala, ze jsem ani nedutala a chvilemi jsem si rikala, co to je boze za blbost...

Elixirzivota
25.04.2019 3 z 5

Pozor všetkým čitateľom, toto nie je horor, možno ani triler (závisí to ale na indivindi prahu), ale humoristický román. Také bububu pasáže/strany by som narátala max na jednej ruke. Strašne, ale strašne mi vadila póza rozprávača, ktorá mala byť akože "zlý chlapec". Tomu sa nedalo veriť ani náhodou. Ako voľnočasová kniha na zasmiatie je to fajn.

Boriolus
23.04.2019 1 z 5

Tak mňa to neoslovilo vôbec - pre mňa strata času...

salkyn
22.04.2019 5 z 5

Za mě velká paráda. A to jsem se ani nebála :)

moničina
22.04.2019 3 z 5

Mala som veľké očakávania, ale výsledok bol nič moc. Ako už napísal jeden čitateľ nižšie, chýbala tomu šťava.

Miliarda
21.04.2019 5 z 5

Obrovské, pozitivní překvapení. Karika dokázal v Trhlině vytvořit velmi stísněnou a mrazivou atmosféru a celý příběh působí velmi děsivě. Současně je třeba dodat, že ač je atmosféra strachu doslova pohlcující, je kniha natolik čtivá, že prostě musíte otáčet na další stránky, dokud se nedoberete jejího konce. A byť bude závěr knihy mnohými kritizován, dle mého soudu byl přesně takový jaký měl být, kdy nechává na čtenáři, aby se sám rozmyslel, zda - li se tento mrazivý příběh mohl stát a nebo se jedná o čistou smyšlenku. Tak jako tak se pro mě Karika stal autorem, kterého se vyplatí sledovat a přečtením Trhliny rozhodně neprohloupíte. Jen jí však doporučuji číst přes den:)

paperka1969
21.04.2019

Dobrý. Poslouchal jsem slovenskou audioknihu.. Příběh mrazivý, silný. Pouze jedna výtka... Pokud Igor vedl emailovou komunikaci s Davidem, jak to, že po ní nezůstala na konci nějaká stopa... A ještě jedna věc... V knize je přece uvedeno bydliště Andreje Bezanskeho... Tak nevím o autorovi bránilo po něm pátrat.... Ale to nevadí. Fakt jsem se bál.

martinstefko
18.04.2019 5 z 5

Kniha „Trhlina“ je parádní ukázkou toho, že i v relativně našich luzích a hájích máme autory, kteří jsou schopní a kteří dovedou napsat horor par excellence. Jozef Karika je toho skvělým příkladem. Má parádní styl, kterému se dá jen málo vytknout, jde si pevně za tím, co chce, a navíc přinese ještě něco navíc – donutí vás přemýšlet. A že to přemýšlení skoro až není hezké. I kniha skoro místního autora mě dokázala nadchnout a jsem za to rád, jen se přesvědčuji, že má cenu číst nejen americké autory. Ta atmosféra... Ta atmosféra!

rasputin
16.04.2019 2 z 5

Nějak mi celou dobu vadilo, že autor od prvních stránek neustále upozorňuje na to, co se stane strašnýho, že měl hlavní protagonista všeho nechat a věnovat se nečemu jinému. Tak prvních 100 stránek ještě dobrý. Čtivost se nedá upřít, ale dalších 100 stránek jsem se už dostal do stavu jakési skepse a nedůvěry v ten strašný konec. Pak přišla trochu divnonuda a posledních 50 stránek už jsem se tomu jen smál. A pořád připomínání toho strašného konce. Místy jsem si začínal představovat, že na konci všichni objeví obří kindervajíčko a z toho jim hrábne, nebo tak něco. Trochu mi to celé připomínalo nedotažené slohové práce z češtiny před maturitou. Takové bez šťávy. Jak se mi líbila Tma, tak se mi nelíbí Trhlina.

LenkaWal
16.04.2019 5 z 5

No, bomba. Měla jsem jako audioknihu ve slovenštině a perfektní. Strašidelná, napínavá, skvělá. Jen nedoporučuju poslouchat, když zrovna vyletujete sami uprostřed lesa. ;-)

hana.hanigerova
15.04.2019 4 z 5

Tak tato kniha mě velmi mile překvapila. Vím, že podle mnohých čtenářů je spíše přeceňovaná, proto jsem se do ní pouštěla spíše se skepsí. Nakonec mě ale dostala, především ve své druhé části, kde už čteme o tom, jak naši hrdinové "bojují" o zdravý rozum v lesích na Tribeči. Moc se mi líbí, že kniha otevírá hned několik možností vysvětlení událostí a my si můžeme "vybrat", které z nich budeme věřit. (Pokud vůbec nějaké.)
Začátek je trošku krkolomný. Lezlo mi na nervy především neustálé fráze typu "ale k tomu se ještě dostanu". Už se mi k tomu nechtělo vracet, ale vsadím se, že k půlce věcí jsme se ve skutečnosti vůbec nedostali :-D Navíc obecně nemám ráda, když se takové věci v knize vyskytují, natožpak když se objevují často.
Autor mě však dokázal udržet v napětí. Nebála jsem se, ale byla jsem natěšená na to, co přijde a nadšená z různých záhad, které se udály. POZOR SPOILER Co mě z nadšení trošku vytrhlo, byl fakt, že hlavní hrdina byl v době putování po Tribeči pod vlivem drog, což by některé události celkem jednoduše vysvětlovalo a pak se nedá mluvit o nadpřirozených jevech. I tak mě však láká se o tomto tématu dozvědět víc - nejlépe se jet na Tribeč podívat.
PS: Na film se moc těším!

JitkaHambi
14.04.2019 1 z 5

Super námět, ale špatně napsané.Nuda, velká nuda.Některé stránky jsem i přeskočila a o nic jsem nepřišla.Za mně - velké špatné.

Duski55
14.04.2019 3 z 5

Nie som zvlášť veľký fanúšik horrorovej literatúry (skôr sa jej vyhýbam), ale kritiky filmu unisono vyzdvihovali, že kniha bola o niekoľko levelov lepšia. Tak som si ju teda prečítal, ale priznám sa, žiadny prielom v smere k obľúbeniu si horrorov vo mne nenastal :-( Autorove postupy tvorby deja a budovania atmosféry boli veľmi priehľadné a knižka vo mne žiadnu špeciálnu emóciu nezanechala.