Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

Koodoo
25.02.2019 1 z 5

Trhlinu jsem dostal darem s výrazným doporučením.

Bohužel se ukázalo, že člověk, jež mi ji věnoval, tak učinil na základě audioknihy. Proč bohužel?
Po zběžném srovnání dojmů jsme se shodli na tom, že audiokniha musela být výrazně zkrácena, něco takového by si zasloužila i papírová verze. Kdyby byla Trhlina o 100-150 stran kratší, nejen že by se nemusel nijak osekávat příběh, ale pravděpodobně by to bylo i čitelné.

Jedním z největších problémů Trhliny je totiž vycpanost a roztahanost. Hrdina, kterému bych věnoval kulku mezi oči po padesáti stranách, pořád upozorňuje na hrůzné věci, které se stanou, ale ony se jaksi stále nedějí. Začnou se dít až na posledních cca 100 stranách, kdy už je člověk tak ubitý pitomostma z předcházejícího návalu, že už si jen přeje, aby byl konec. Ještě má autor tu drzost ústy protagonisty po 100 stranách prohlásit, že "to zkrátí, protože to hlavní teprve přijde". Dobré vědět, že oněch 100 je tedy i z jeho hlediska naprosto bezpředmětných. Vata, vata, vata, odbíhání od tématu zabíjí atmosféru, postavy se chovají bizarně i na poměry mladých lidí v hororu a Andrej je pak jen karikatura.

Většinu knížky jsem se nudil, kde jsem se měl bát jsem se nebál a plot twist 40 stran před koncem mě vysloveně znechutil. Pointa na samém konci mi přišla zajímavá a kdyby se jí byl Karika zabýval více, je dost možné, že bych Trhlině dal víc.

Jaruš7
25.02.2019 5 z 5

Audiočetba a mistrovská, sérum strachu při lesním bloudění, natož v noci a v zimě, v neznámých končinách, jen tak nezapadne v zapomnění.
Tríbeč, prostor pro boj logiky a fantazijní možnosti nevysvětlitelného. Všechny možnosti jsou zde ve hře. A tak změna podmínek pustí fantazii do víru chaosu.
Horor, žádná krev, žádné monstrum, spíš jen pohádkové bludičky, lesní náruč, tiché louky, staré sídliště, a výzva k výletu pod širák, pár fotek, pár dokladů z trezoru a zvídavost spolu se snahou prezentovat zajímavost na netu , sestava pro úzkostný horor, která vyšla dokonale.
Není nad "hození zpráv do placu" - (netu), bez úprav ve vývoji v následném časovém sledu. To si pak informace žijí vlastní příběhy, a pak to stojí za to.
Pošlu tam odvážné příbuzenstvo, ale asi budou chtít, abych šla s nimi, tak nevím.....asi by mi měl stačit zážitek z poslechu,... i když ten noční s tím hlukem, v termálních možná geopatogenních zónách,... asi bych potom musela zvažovat intenzivní ošetření fytoterapií v lázeňském prostředí s romantickou, hudební kulisou a labužnickým choutky.
Citace:"Když se ztratíš, a nevíš, kde jsi, je to malá smrt - je to vybočení, vypadnutí ze známého vesmíru."
Asi na tom " otevírání se" na netu, něco je, (má brzdná dráha ve skluzu).

oregano
23.02.2019 2 z 5

Taha sa to jak sopel a...nic. Nuda. Strata casu. Nechapem to nadsenie ostatnych citatelov. Jedina hroza, ze skapala Klaudia????

medlovice
23.02.2019 5 z 5

2 hod. 38 minut.
Tolik trvá cesta podle Mapy cz. od nás do Tribeča.
Od prvních slov mě tato kniha pohltila a napětím držela téměř bez dechu. Zježené vlasy , husí kůže. Moje představivost , moje bujná fantazie jela naplno , nemohla jsem přestat myslet. Objevila jsem nový fenomén. Toto jsou slovenské Žítkovské bohyně. Místo , které musím alespoň vidět, jak bude trochu teplo sedáme na motorku a jedem. Napětí, toto se čte téměř bez dechu .
Nechodte tam,
Nejezdete tam.
Neposlouchejte to .
Nevěřte tomu.
Bojím se po tmě. Bojím se zůstat sama . Můj chlap mě vůbec nechápe o čem mluvím. Ticho s očima . Po poslechu audio knihy ve slovenském znění se ohlížím i ve vlastním pokoji.

Kalina
23.02.2019 3 z 5

Knihu mám v auditéce a nevím zda bych ji tištěnou zvládla. Místy mi připadala trochu dokumentární a zbytečně natahovaná. Ovšem jako audiokniha, díky přednesu a vytvořené atmosféře se mi vlastně docela líbila.

ditta3718
22.02.2019

Jsem zmatena....

Eidalon
22.02.2019 4 z 5

No pane jo.

Na knihu mne upozornil až příliš velký „humbuk“ kolem ní, šel jsem do četby naprosto nepřipraven, čekal jsem nějaký sci-fi román v regionálních reáliích s nádechem velkého tajemna.

A jméno Karika, při vší úctě k autorovi, jsem do Trhliny neznal, přestože se nejedná o žádného začátečníka – jak jsem později pochopil. Prostě jsem se s autorem potkal až nyní, a i když se dá k dílku říci leccos mne to teda oslovilo a závěr, to byl sešup. I toto hodnocení píši ihned po dočtení a pocity mám hodně rozporuplné a ať je to, jak chce, příběh mne určitě zaujal.

Předně, neznal jsem autorovi předchozí literární počiny a takto nepřipraven pro mne nebylo zas tak těžké uvěřit, že je skutečně pouhým dokumentaristou Igorova příběhu, část knihy jsem vnímal jako dokument o Tribeči a jaký si rozbor mýty opředeného pohoří. Není se co divit, do děje jsou zapracovány všechny dostupné materiály, které se problematice věnují, vše lze ověřit a proto je Trhlina ještě zlověstnější ( i to polorozbořené hřiště s fotbalovými brankami za Zlatnem najdete=první hromadné foto 4 až 5 účastníků).

Sloh a styl Karikova psaní, neustále ubezpečování, že předložené není jeho fixí s odkazy na spoustu reálií a historických faktů, které jsem si (kdo by to neudělal) dohledal mne stále přesvědčoval, že čtu populárně naučný dokument, kde se v závěru slibuje předložit souhrn faktů, záhad a mystérií a ať se s nimi každý popere po svém.

Teprve až se příběh dostává do fáze paralelních vesmírů a cyklických časových smyček jsem se vrátil zase do spíše knižní reality a přesvědčil sám sebe, že Igor a jeho příběh je jen výplod autorovy fantazie. Otevřený konec a ztráta kontaktu s osobou, jenž má být zdrojem vyprávění je jen únikem před těmi, kteří by si chtěli ověřit i Igorovu totožnost.

I když, kdo ví . . .

Tak nevím, zdali bylo Tribečskému masívu pomozeno, lokalita mne ihned zaujala a na mapě jsem ji prošmejdil zcela detailně, ale vypravit se tam kolem Vánoc, no to ani náhodou. A že bych si tam koupil pozemek a postavil dům - Vy byste to udělali?

Snad jedinou nepřesnost bych autorovi vytkl – hypoglykemický šok popisovaný u jednoho z hrdinů příběhu nastává nízkou hladinou cukru v těle (která je snižována právě dávkou inzulínu=dotyčný je diabetik s vysokou hladinou cukru v krvi a inzulínem je tato hladina redukována do správných hodnot a nebo právě tím, že není zdroj energie=jídlo popř. vysoká fyzická zátěž) a nebo nepravidelnou stravou a nikoliv tím, že inzulín není aplikován, což se nám autor nepřímo snažil vnutit . . .

A závěr – dovolím si citaci se kterou se ztotožňuji . . . Trhlina je román, který se vám zavrtá pod kůži a pronikne až do morku kostí jako tuhý mráz. Igorovo svědectví může citlivým jedincům způsobit lehkou paranoiu a garantuje vám, že do lesů se jen tak nevydáte.

Za mne 4 hvězdy jako z praku.

Zlajda95
21.02.2019 4 z 5

Velice bravůrně vykreslená atmosféra! Knihu jsem nečetla, poslechla jsem si ji jako mluvené slovo, kde určitě část atmosféry byla určitě podpořena doprovodnou hudbou a zvuky, a bylo to opravdu napínavé a místy velmi děsivé!

Miro.slav
20.02.2019 5 z 5

Nie som moc veľký fanúšik Kariku, teda pokiaľ nejde o jeho "Slovanskú mágiu". Ale toto bolo ozaj famózne - od začiatku, keď sa dej ešte iba odohrával v meste a Igor skúmal prípad z trezora z psychiatrickėho ústavu až po výpravu na Tribeč. Samotnė rozuzlenie otvára veľa priestoru na dohady a polemiku. Každopádne, dosť mrazivė opisy šialenstva a blúdenia po horách (plusom tiež pre mňa bolo zakomponovanie bludičiek do celėho príbehu.)

Trustty
20.02.2019 4 z 5

Do Slovenských hor jezdím moc ráda. Na Tribeč mě nikdo ovšem nedostane :)).
Příběh byl temný a nepopírám, že se mi vryl pod kůži. Neustále to nutí přemýšlet o tom, že se to zřejmě "opravdu stalo a stává". Chytlo mě to. Škoda, že v překladu do češtiny má kniha o 37 stran méně :)).
Doporučuji

Lucajda111
19.02.2019 2 z 5

Nic moc.cekala jsem trochu něco jiného.

witko
19.02.2019 4 z 5

Po doporučení od několika lidí jsem se na ni vrhnul a těšil jsem se. Začátek byl pozvolný a moc mne to nechytlo, postupně jak se příběh odvíjel, mne to pohlcovalo víc a víc. Chvilkama jsem z toho měl až mrazení. Teď patřím taky k těm, co knihu doporučují dál.

jarek9507
18.02.2019 5 z 5

Vždy jsem byl a vždy budu spíš komiksák, proto je asi jasné, že co se normální beletrie týče, nikdy jsem se do ni nehrnul, více méně se do ni nutil a nikdy ji vášnivě vyhledávat nebudu. Jenomže Karikova Trhlina mě pohltila a nepustila, dokud jsem ji nepřečetl celou. Nevím jestli to bylo tím, že mi sedlá žánrově, nebo tím, že čtenář v podstatě nevěděl, jestli je obsah skutečnost, výplod fantazie feťáka, výmysl blázna, nebo snad propracovaná práce samotného Kariky. Ať už je to tak nebo onak, tohle si zaslouží obdiv. Když jsem mohl, četl jsem, když jsem nemohl, přemýšlel jsem nad tím, co jsem přečetl a co mě ještě může čekat. Tohle je posedlost a já věřím, že Tribeč mi ještě nějakou chvilku bude vrtat hlavou. Věnoval jsem knize víkend a možná mě mrzí, že to nebylo delší. Samotná kniha víc prostoru nepotřebuje, ale pokud se někdo chytil jako já, potřebuje mnohem více.

Shricamel
18.02.2019 5 z 5

Po hooodne dlouhy dobe jsem se pustil do romanu a musim teda rict,ze vubec nelituji. Nebudu tu rozebirat stokrat omilane tema pravda x fikce. Nicmene i ja musim priznat,ze po docteni jsem si vyhledaval info o Tribeci a nechaval se unest na vlnach tajemna a fantazie. Co se romanu tyce,po celkem zdlouhavem uvodu se rozjede naprosto strhujici jizda,ktera Vam nenecha jen tak chvilku klidu...za me velike prekvapko pro me dosud neznameho autora,jen vic,da se rict,domacich romanu tohoto typu. Velmi doporučuji

Pavlusa007
18.02.2019 5 z 5

Pokud jste nekdy spali pod sirakem v odlehlem listnatem lese, tak mi nerikejte, ze jste se pri cteni aspon trochu nebali...

Klichem1
18.02.2019 3 z 5

Pre mna velmi zdlhavy zaciatok, kym sa konecne zacalo nieco diat bola som uz dost otravena. Koniec sice zaujimavy, ale zas to vysvetlovanie ciernych dier uplne na zaver zbytocne.

adelinka
17.02.2019 5 z 5

Pre mňa bola kniha skvelá. Začala hneď napätím a nevedela som sa od nej odtrhnúť, preto to bola taká víkendovka. Dokonca som musela čítať aj keď som sa vrátila nadránom z plesu. Také záhadné....no to môžem.Bola som si nakoniec pozrieť v kine aj film.....pre mňa aj film dobrý.....a bod do čitateľskej výzvy - čiernobiela obálka...

Miricius
17.02.2019 5 z 5

Táto kniha mi veľmi pripomína knihu Mysterium Tremendum. Ani nie tak obsahom, ale propagáciou. Poučený zo zmieňovanej knihy som absolútne prehliadal všetky (rádoby?) odkazy na skutočné udalosti a knihu som čítal ako klasický vedecko-fantastický horor. Preto 5 hviezdičiek (ale rozmuniem aj hodnoteniam s minimom hviezdičiek). Nečítal som jedíný odkaz, nepozrel jediné video. Prečítal som len prvých 5 hodnotení na DK.
Začiatok knihy ma veľmi bavil, námet mi prišiel zaujímavý, stred trošku menej, ale stále sa to dobre čítalo a koniec opäť zuajímavý, i keď dosť pripomínal Blair Witch (čo sa autor snažil vyvrátiť :D )

boby6677
16.02.2019 odpad!

Neskutočná nuda.zbytočné naťahovanie nezaujímavého deja,nesympatický rozprávač, literárny jazyk radšej nehodnotím.Prvá moja kniha od Kariku,a určite aj posledná. Ak niekto mal pocit že ho kniha ako ju otvorí už ho nepustí, ja som musel držať knihu aby som ju nehodil z okna,tak ma otrávila. Ale dočítal,odložil,zabudol. Nedoporuč ujem. Btw,v Zlatne a na Tribeči som bol niekoľkokrát,tak ako ho opisuje autor, som ho nikdy nevidel, ani od novembra do marca...

koolsavage
15.02.2019 5 z 5

Kniha, co atmosférou chytne a nepustí.