Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

JulieJames
08.05.2018 5 z 5

Musím říct, že jsem se nechala strhnout vlnou propagace a knihu si přečetla, neboť po všelijakých serverech byla reklama a reakce na tuto knihu až neuvěřitelná. Odolávala jsem dlouho, ale když jsem se k příběhu dostala, stálo to za to. První ze tří části byla tedy pro mě nevýslovně nudná, ale brala jsem to, protože člověk si utvářel obrázek o Igorovi , ať už byl jaký chtěl. Autor toho využil chytře, nepřiklání se ani k možnosti, že Igorovo vyprávění je pravda ani že by byl totální blázen, a stejné rozhodnutí je na čtenáři. Od druhé části už se to rozjelo a hltala jsem jedním dechem. Knihu jsem prostě musela dočíst (četla jsem do čtyř do rána a vstávat měla v sedm, nešlo se odtrnout), už je proto, že kdybych přestala, atmosféra by zmizela. V hlavě mi pořád vyskakoval film Záhada Blair Witch, přesně takhle jsem si děj knihy představovala, až na to, že Trhlina byla asi tak 150x děsivější než celý Blair Witch. Konec mě naprosto rozsekal a zanechat hlubokou stopu. Fakt, že autor navíc do knihy připojil odkazy na články a text kapely Zrní, hrůzu ještě podněcoval. Za mě jedna z top knih.

katsych
08.05.2018 4 z 5

Na základě komentářů jsem od knihy čekala mnohem víc.
Převážná část knihy, zejména části věnované událostem před samotnou výpravou, se mi neuvěřitelně vlekly, možná to bylo způsobené i tím, že jsem vzhledem k velké vytíženosti měla knihu rozečtenou poměrně dlouhou dobu a nečetla jsem ji na jeden zátah. Poslední část knihy, věnovanou výpravě, už jsem musela přečíst jedním dechem, kniha se nedala odložit.
Celkově mám z knihy rozporuplný dojem, začátek byl pro mě nezajímavý, ale jsem ráda, že jsem knihu neodložila.

coquus
08.05.2018 5 z 5

Tak tady nelze hodnotit jinak, než plným počtem. I když se zpočátku příběh rozjíždí zvolna, i v téhle fázi jsou již náznaky, že by to mohla být docela jízda. A taky že byla! Příběh postupně graduje, přičemž styl vyprávění, který na začátku působil poklidným dojmem, výrazně přispívá k tísnivé atmosféře druhé poloviny knihy. Celkově se jedná o zajímavý a navíc dobře zpracovaný námět.

Hokkejka
07.05.2018 4 z 5

Ze začátku nic moc, pak se to rozjelo a vyprávění nahánělo strach. Bohužel konec to zabil a utvrdil mě v tom, že je celý příběh vymyšlený. Každopádně četlo se to dobře.

michal7790
07.05.2018 5 z 5

Tak neco podobneho jsem snad jeste necetl. Skvele podane, neskutecne sugestivne popsane, v nekterych pasazich jsem ani nedychal. Moc me kniha bavila.

tulip131
05.05.2018 odpad!

Igor, vysokoškolák s technickým zaměřením, který, svůj údajně pravdivý příběh, vypráví autorovi a ten to tak i píše, což bylo ze začátku rušivé, ale zvykla jsem si. Prvních 180 stran je o tom, jak Igor pracuje v budově, která byla blázincem, najde písemnosti a nahrávky, začne googlit a potká další dva magory s protikladnými názory. Dalších 50 stran domlouvají výlet do hor Triebeče, kde se maji ztrácet lidé. Zbylých 50 stran jsou v Triebeči a dějou se jim divné věci ( ztráta sluchu, neví kolik se jich tam vydalo, nesedí vzdálenosti míst, motají se v kruzích, nesedí počty místnosti v domech ). Až do jejich záchrany. Na knize není nic strašidelného, v zásadě je jedno jestli je to vymyšlené nebo pravdivé, protože je to brak. Knihu jsem dočetla jen proto, že rozečtené knihy neodkládam. Jediné co by snad mohlo být pravdivé, jsou postavy. Jedna hvězda autorovi za to, že měl odvahu pustit něco takového mezi čtenáře.

brabofka
04.05.2018

Knihu jsem nedočetla. Nevím proč, ale iritoval mě přístup hlavní postavy, která příběh vypráví. Věty typu "věř si tomu, nebo ne" nebo "jestli chceš tak si to ověř na googlu" mě asi vytáčely nejvíc. Stačí to uvést na začátku, ale co stránka to min. 1x tato věta, už na mě bylo moc. Co se týče tajemna, napětí a strachu, tak je to skvěle podané. Nicméně, když jsem se dostala ke 100 stránce a stále jsme vystěhovávali vilu, to už na mě bylo moc. Možná by to chtělo větší spád od autora, a od čtenáře (tedy mne) asi také více chuti si to přečíst. Nicméně, knihu zcela nezatracuji, a věřím že při dlouhých zimních večer po ní s chutí sáhnu a zkusím ji tentokrát dočíst. (GoT jsem takhle načítala asi 3x).

Ainslee
03.05.2018 5 z 5

Tak takovouhle knihu jsem ještě nečetla. Ten pocit, že něco z toho je zcela určitě pravda byl hrůzostrašný a provázel mě celou knihou. Strach jako takový jsem neměla, ale když si představíte, že jste na místě s hlavními hrdiny a tu atmosféru kterou kniha dokonale popisuje, není to moc příjemný pocit. Pro mě jedna z nejlepších knih co jsem zatím letos četla.

tanuki
02.05.2018 4 z 5

Je to setsakramentsky napínavé, i když se tam vlastně půl knížky pořádně nic světoborného neděje. Hrdina není nijak zvlášť sympatický, ale to mu dodává na opravdovosti, protože tvrdí, že se mu vyprávěný příběh skutečně stal. Samozřejmě neexistuje žádný důkaz. Všechny se nějakou nešťastnou náhodou zničily či ztratily, skuteční lidé z příběhu jsou nedohledatelní, tvrzení neověřitelná a důvěryhodnost vypravěče je navíc zpochybněna jeho náklonností ke šňupání. Nápad využít existující internetové články a naroubovat na ně příběh na pomezí skutečnosti a mystifikace, je dokonalý. Psané je to mírně neliterárně, což atmosféru skvěle dotváří.

Myslím, že Karika dostal dotace od EU na to, aby rozdmýchal cestovní ruch v nepříliš zajímavé a turisticky opomíjené oblasti Tribeče, což se mu touto knihou určitě povede. Sám bych se tam hned vydal. Pro jistotu ale jen v létě. :o)

L.R
02.05.2018 2 z 5

Knihu jsem přečetla za den a četla se mi velmi dobře a určitě doporučuji si ji přečíst... a co se týče obsahu přesně jak píše autor na konci, nevím co si o tom myslet.... v knize vlastně samo o sobě nic děsivého nebylo, ale představa, že kniha má (možná ) nějaký reálný základ je děsivé samo o sobě... Na výlet tam asi nepojedu, jen tak pro jistotu... .)

Siege03
02.05.2018 5 z 5

Kniha velice čtivá,člověk po přečtení neví,co si má myslet.Tak jsem googlila,a zjistila jsem,že to bude zčásti pravda,zčásti podáno jako příběh.Pan Karika opět nezklamal,je to mysteriozní thriler,drama,od kterého se nelze odtrhnout.Doporučuji

Cicerbita
01.05.2018 4 z 5

Bavila jsem se. Nehodnotím to, jestli se na Tribeči děje něco nadpřirozeného, jestli kniha opravdu vznikla za okolností popsaných autorem, nebo jestli se jedná pouze o druh marketingu. Hodnotím ji čistě jako beletrii a ano, četla se velmi dobře.

hellena1523
29.04.2018 5 z 5

Nejodpornější kniha, co jsem za posledních 25 let četla! Měla jsem tak naboxováno v trenýrkách, že jsem několik dní musela spát s rozsvícenou lampičkou a pouštěla jsem si před spaním Broučky, abych neumřela strachy.
Jasně, hodně dělá to, že mám obecně z lesů zvláštní pocit, možná dokonce strach. Ale to, co jsem prožívala při čtení Trhliny se dalo rovnat rozpuku psychického onemocnění (fakt jsem před spaním chodila kontrolovat všechny dveře a okna, dokonce i ta do světlíku). Tomu strachu samozřejmě hodně přidalo to, že jsem byla tak pitomá, a dívala se na ty odkazy pod čarou (jak jsem mohla být tak blbá?!).
Takže za mě super, ale jestli ještě někdy uvidím jen obálku, asi se na místě po*eru!

Moudd
28.04.2018 5 z 5

Mě se líbila moc.Zajímavá,napínavá.Psaná velmi čtivě,dobré popisy z hor.Od Kariky jsem už četla 2 knihy,líbí se mi jeho styl vyprávění.Dobře graduje napětí.

LuciMarkova
28.04.2018 2 z 5

Z knihy jsem zklamaná. Nezdála se mi mysteriózní, strašlivá ani jinak děsivá. Vyprávění Igora mi spíše vadilo, chápu, že autor jen přepsal vyprávění, ale celé mi to nesedlo.

Nechápu ten humbuk o knize kolem. :)

Illaa
27.04.2018 3 z 5

Hodně zvláštní a ujetá kniha. Vcelku ani nevím, jak bych se ke knížce vyjádřila. Brát děsivé události na Tribeči vážně se mi nechce. Spíše to přikládám blouznění zapálených dobrodruhů, které tak touží po natočení senzačních záběrů, že si to nakonec vlastně opravdu vyfantazírují.

Lenicka90
27.04.2018 5 z 5

Ode me zaslouzi plny pocet bodu,je od zacatku do konce poutave napsana a nemohla jsem se od ni odtrhnout,dokud jsem neprecetla posledni stranku. Je to uplne neco jineho nez co jsem kdy cetla, uz jen kvuli tomu,ze clovek porad musi premyslet nad tim,jestli se to opravdu stalo. Kazdopadne Tribec urcite radeji nikdy nenavstivim :D

zuzana3434
26.04.2018 4 z 5

Či sa jednalo o realne udalosti, fikciu či kombináciu oboch neviem posúdiť no kniha ma svojim drsným štýlom vniesla do deja a prečítala som ju za jednu noc. Práve spôsob popisu deja knihy kde autor popisuje skúsenosť prostredníctvom Igora, vnášajú do knihy pocit možnej realnosti a zvyšujú efekt strachu a zároveň človeka nechávajú na pochybách ked sa dozvedáme že Igor si sem tam niečo 'dal' takže jeho výpoveď je tým padom otázna.... No práve to sa ma páčilo... Istým spôsobom otvorený koniec ktorý má veľa možných variácií :)

Majkrofon
25.04.2018 4 z 5

Bavilo ma to viacej ako iné Karikové knihy. Aj keď autor nemá nejakú literálnu hodnotu, tak dokáže písať pútavo pre masovú čitateľskú obec. Aj šudia, ktorý vôbec nečítajú, môžu po tejto knihe siahnuť. Mňa osobne zaujímala hlavne z dôvodu, že pochádzam z Nitry a Tribečské pohorie mi je dobre známe. V Jedľových Kostolianoch mal kedysi môj dedo penzión s chatovou osadou, trávil som tam každé leto zimu. Tak isto som milovník turistiky a také miesta ako Žibrica, či Veľký Tríbeč mam pochodené, na Veľkom Tríbeči som dokonca prespal. Aj keď som sa nestretol so žiadnymi anomáliami, toto pohorie má svoje čaro a ponurú atmosféru. V celku teda nejde o vôbec zlú knihu, záver ma bavil a dokonca som si aj jednu z hlavných postav obľúbil, Miu, bolo mi veľmi ľúto ako to s ňou dopadlo. Asi si v zime naplánujem túru na Javorový vrch.

petula22
25.04.2018 5 z 5

Knížka mě chytla od začátku, autorovi poznámky "pod čarou" přidávají na reálnosti. Skvěle napsaná, autor má můj obdiv, vyzdvihávám závěr knihy od autora.