Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3953 3953

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina, 2016

Ylil
29.09.2019 4 z 5

Hm hm.. Samotný příběh/děj je jen na posledních tak 100 stranách…Pořád jsem čekala jestli vůbec do hor hlavní postava vyrazí..I v dějové lince jsem čekala kdy a jestli se něco stane a pořád si říkala, že musí jinak by to nebyl takovej trhák, ale pořád nic a nic a nic.. A když konečně nastane zlom, tak je to tak těžko uvěřitelné, že jsem se začala bát stejného zklamání které jsem měla u Tmy, kt. Jsem četla jako první .. A až pak to začne být – Napínavé a o něco víc k zamyšlení jestli je něco takového vůbec možné … No, i přes to, že první dvě třetiny knihy měli podle mě dodat závěrečné části víc na uvěřitelnosti, je tu tolik věcí, že prostě… nevím nemůžu říct jestli tomu věřím nebo ne… věřím, že po určitém traumatu – klidně i z toho že se člověk ztratí (obzvlášť) v takovéhle prostředí – může mu prostě hrábnout. Ale upřímně – ani nevím jestli dokážu věřit tomu, že to je něčí příběh, který Karika jen proměnil v knihu, nebo jen zkrátka o pojetí knihy jako takové… Každopádně knihu jsem přečetla za pár hodin a hodnotím ji jako skvělou! :)

oněg_evženin
28.09.2019 4 z 5

Nejpopulárnější Karikova kniha, která mě opravdu zaujala díky mé lásce k přírodě, horám a hororům. Forma jakéhosi rozhovoru s někým, kdo příběh údajně zažil je poutavou, originální formou, jak hororovou knihu pojmout. Tento postup se uplatňuje více ve filmové tvorbě. Děj je dobře sestavený, vypravěčské schopnosti autora jsou na úrovni a drobné detaily skutečných a dohledatelných stránek a údajů jsou třešničkou na dortu, která dělá z Trhliny tak trochu interaktivní knihu (...dej si pozor na les...). Je třeba říci, že začátek se poněkud táhne, ale poté se děj začne ubírat správným směrem a mysteriózno již graduje. Jednou z mnoha předností (ne-li největší) této knihy je její zasazení do slovenského prostředí, které je nám tak blízké a známé, přičemž u hororů je pocit identifikace s prostředím klíčový pro intenzivní zážitek. Proto horory například z japonského prostředí (jakkoli mohou být skvělé) nikdy nebudou pro čtenáře nacházejícího se v Česku fungovat tak, jako horory z prostředí střední Evropy. Jedná se podle mě o velmi podařené dílo a zasloužený bestseller. Zaujala mne natolik, že jsme s přáteli (a fanoušky knihy) naplánovali lednovou expedici na Tríbeč, tak doufejme, že nás nestihne osud Waltera Fischera.

P.S.: Filmové zpracování je pravým opakem literárního zpracování a pokud někdo nechce ztratit 111 minut svého času, pak by se měl vyvarovat chyby, kterou jsem udělal já a měl by zůstat u zážitku z knihy.

Ellanie
26.09.2019 2 z 5

Mě osobně nebavila. Většinu času čtěte o tam jak to bude napínavé a strašidelné. Na konci chvilka napětí a pak konec. No, za mě trochu nuda.

palec
23.09.2019 2 z 5

No, subjektivně, netáhlo mě to.Ale dočetl jsem a příběh není špatný, jen mi asi nesedí styl vyprávění.

bekule
23.09.2019 2 z 5

2,5
Na zadní stránce obálky je komentář Martinusu:" Je úplně jedno,zda jde o pravdu,nebo smyšlenku.Trhlina je nesmírně poutavá kniha - jedna z nejděsivějších,jakou kdy budete číst." No tak nevím námět možná děsivý mohl být ale zpracování knihy je naprosto bez napětí,prvních asi 250 stran je zytečně zdlouhavých a nudných.Zase jedna z těch hodně přeceňovaných knih, Strach a Tmu už ani nebudu zkoušet.Karikův styl mě nenadchl.

sowatson
22.09.2019 4 z 5

Trhlina mě dostala. Pár dnů po dočtení jsem zhlédl i její poměrně věrnou filmovou adaptaci, a ta celý zážitek ještě prohloubila. Takže když budu hodnotit dílo celkově, je podle mě úplně zbytečné řešit, jestli je to „pravda, nebo fikce“. Podstatný je ten prožitek, ta úzkost, ten strach. V dobrém hororu nemusí téct potoky krve. Karika v Trhlině perfektně ovládá ono postupné „utahování šroubu“ a mě osobně snad nejvíc vyděsil jeden nenápadný internetový příspěvek s domečkem v poslední třetině. Kdo četl, ví :) Jozefu Karikovi patří můj velký obdiv, protože když dokáže takhle děsit čtenáře, musí stejné strachy v sobě nejprve zpracovat, než je hodí na papír. To chce kýbl odvahy. Trhlina je pro mě pravdivější v mnohem hlubším smyslu, než jestli se to stalo, nebo ne. Procházka po lese už nikdy nebude jako dřív. Díky za ten nezapomenutelný čtenářský zážitek. Podrobněji své dojmy z knihy rozebírám na blogu „Proč je to bestseller?“ - viz Recenze.

chaera
21.09.2019 5 z 5

Mé první setkání s Karikou a troufám si říct, že určitě ne poslední. Mělo to spád, četlo se to rychle a několikrát mi z příběhu běhal mráz po zádech. Už mám doma i Tmu a nemůžu se dočkat, až se do ní pustím. 5/5

lukas1038
17.09.2019 5 z 5

Naprostý top!

Jack Bauer
15.09.2019 4 z 5

Kniha je psána jako „pravdivá" výpověď Igora, který to měl údajně prožít. Jelikož mám záhadné příběhy už od mládí rád, četla se mě velice dobře a hned po dokočtení jsem se podíval i na zfilmování, které se natáčelo přímo na daných místech. Z hlediska fyzikálních zákonů a jejich vysvětlování, nepodložených domněnek dokáže fanoušky sci-fi literatury zaujmout, ale já se jako David stavím k příběhu značně skepticky. Igorovi nevěřím ani slovo, zvlášť když byl feťák a přišel o všechny důkazy. Takový zbytečný příbeh, zviditelnění se, ale za přečtení to stojí a užijí si to ještě více ti, co takovým příběhům věří. Já bohužel ne a asi mě nezbyde než si to ověřit na vlastní kůži a na týden se do Tribeče vydat, ale je tu další alespoň pro mne překážka. Události se odehrávají pouze od listopadu do března a to je doba, kdy se mě pod širák nechce, tak mě asi zůstane jen vzpomínka na pěknou knihu u které jsem se pobavil, nenudila ani trochu a o to jde především. (přesto kdyby se někdo našel se tam vydat při pěkném počasí, dejte vědět, jel bych, knihu si můžem předčítat po večerech) Kdyby to byla absolutní prokazatelná pravda, tak bych dal hodnocení 12 což je deset neboli dvě a dvě(po pěti) nejsou čtyři ale dvě(10) Jste-li z těch počtů trochu zmatení, tak doporučuji knihu pozorně přečíst.

Anet2106
11.09.2019 2 z 5

Na knížce se mi líbil děj, i když věřím, že pro lidi, kteří nevěří v žádné nadpřirozené věci, to bude nuda. Já jsem otevřenější různým názorům, takže děj se mi líbil. Hlavní postava Igora mi přišla občas trochu podivná...takový věčný adolescent bych to shrnula.
Každopádně se to četlo, za pár dní jsem knihu dočetla. Jediné, co se mi opravdu nelíbilo byl až moc uspěchaný konec.
I přesto kniha stojí za přečtení :)

darbujan8924
11.09.2019 odpad!

Mluvím jen a jen za sebe. Na knížku jsem se těšil, měla hodně kladné hodnocení, ale řeknu vám. Dloooouho jsem se u knížky, tak nenudil, jak u této voloviny na entou.

Amitiel76
11.09.2019 4 z 5

Mé první setkání s tímto autorem, a dovoluji si říct, že určitě ne poslední....
Trhlinu jsem bohužel viděla nejprve ve filmové verzi. A zhlédnout jsem ji musela dvakrát, protože na poprvé jsem to prostě nepobrala. Možná ani na podruhé, protože člověk opravdu neví, co si o tom celém myslet :-))
Ale kniha byla vážně dobrá. Konečně mi začal příběh dávat smysl, a pochopila jsem souvislosti. Pan Karika, umí opravdu dobře psát. Co na tom, že nešlo o jeho vlastní nápad a tvorbu, ale jen o převyprávěné zážitky někoho jiného.... Bylo to fakt dobré.
I když úvod do příběhu, než se vypravili prvně na Tribeč, se zdál až poněkud zdlouhavý.
Ale mělo to svůj smysl. To uznávám....
Samotný příběh skýtá mnoho námětů k přemýšlení. Je na každém z nás, jak jej přijme. Zda jako fikci, hororovou pohádku pro dospělé, nebo jako děsivou skutečnost.
Rozhodně vás bude mrazit v zádech......

Petra21
09.09.2019 3 z 5

Jozef Karika mě neuvěřitelným způsobem iritoval. Snad každou druhou stránku jsem se v duchu i nahlas ptala, proč do díla nevložil kus vlastní invence, proč neuchopil celé téma...jak to jen říct...inu: lépe? Rozumím snaze o originalitu (která se mu ovšem mnohdy vymkla z ruky), avšak právě kvůli ní zapomínal na jedinečnost tématu. Díky bohu za autorův doslov, kde mi svůj koncept objasnil (a díky němuž dávám nakonec hvězdy tři), ale přesto nedokážu pochopit, jak se mohl podepsat pod takový sloh...autentičnost, neautentičnost, dalo se s tím přece jen ještě pracovat. Příběh zde nehodnotím, neboť není Karikův.

Allla9
09.09.2019 5 z 5

Ať je příběh pravdivý, či nikoliv, je psaný strhujícím způsobem.

Marťa 12
06.09.2019 5 z 5

Jedním slovem: Wow! Vyprávění je napínavé a strhující, i když si myslíte, že už víte jak osudy hlavních postav dopadnou každá další stránka vás vyvede z vašich přesvědčení. K těmhle osobám a jejich zážitkům se budu v myšlenkách vracet ještě hodně dlouho po přečtení.

smardice
04.09.2019 5 z 5

Tak tohle byla síla, teď jsem dočetla a ještě nyní mám husí kůži, to se mi ještě u žádné knihy nestalo. Hrůzné, děsivé a je úplně jedno, jestli je to založeno na skutečných faktech či je to nedoložená legenda, či fikce. Každopádně kniha mě pohltila od začátku až do konce a těším se na další knihy tohoto spisovatele.

LuCc1211
04.09.2019 5 z 5

Když jsme tuto knihy začala číst, byla jsem k ní celkem skeptická. Nemusím knihy plné hustého textu prakticky bez dialogu. Ale v živote mě takto kniha nevtáhla do děje. Trhlinu jsem dočetla, jak se říká jedním dechem. Cítila jsme se jak kdybych byla s nimi v lesích Tribče. Kniha je hodně poutavá a kdo miluje Thillery je pro něj jak stvořená. Celou dobu navozuje atmosféru. Dalo by se říci, že pokud se vám líbila Záhada Blair Witch, tak si myslím, že vás Trhlina nezklame. Já dávám plný počet hvězd, jelikož jsem dlouho nezažila u knihy to, že jsme se opravdu bála a cítila úzkost. Párkrát jsem knihu i na chvíli odložila s tím, že ji už v ten den opravdu nebudu číst, že na ni nemam nervy, ale opak byl pravdou. Člověka nutí číst dále a dále, dokud nedočtete poslední stránku a pak si řeknete "To bylo vážně vše?! Potřebuji víc odpovědí, více vysvětlení.". Tuto knihu opravdu doporučuji. Malá ráda, pokud chcete kouknout i na film, doporučuji dříve přečíst knihu. :))

Seabeast
03.09.2019 5 z 5

Mé první setkání s Jozefem Karikou byl hororový počin "Strach". V několika elementech volně navazující "Trhlina" mě překvapila o to více. Dle autora se jedná o zapsaný příběh z diktafonu vycházejícího z vyprávění člověka, který na základě "Strachu" autora kontaktoval. Nelze samozřejmě říci, že je celý příběh postavený na skutečných událostech a s vysokou pravděpodobností se jedná o Karikovu mystifikaci. Co ovšem mystifikace není je tajemné slovenské pohoří Tríbeč, které je pověstné nevysvětlitelným mizením lidí. Doslova se jedná o "Slovenský bermudský trojúhelník". A nejenom to. Poblíž se nachází nechvalně proslulý úsek silnice číslo 65 na kterém se stalo nejvíce dopravních nehod z celého území Slovenska. Tudíž celé prostředí samo o sobě nahání hrůzu. A v tom je síla téhle knihy. Nejde tolik o propracovanost postav, příběh, ale o stupňující atmosféru, která v poslední třetině nabírá na smrtících obrátkách. Jednoduše jsem se nemohl odtrhnout a musel jsem dočíst. V atmosféře pro mě "Trhlina" předčila "Strach" a poskytla děsivější zážitek - za předpokladu, že přijmete hru "o skutečném příběhu" a vcítíte se do něj. Nesmím taky zapomenout zmínit stejnojmenný film z letošího roku. Mám-li být zcela upřímný, tak mě kniha bavila mnohonásobně víc!

danazeskolky
02.09.2019 5 z 5

Uf! Po dlouhé době jsem se nemohla utrhnout od čtení a tato kniha bude určitě patřit mezi ty, na které nikdy nezapomenu. Nepatřím mezi časté čtenáře thrillerů, protože čtu většinou před spaním a potom mám "divoké" sny. Tentokrát jsem četla i dlouho do noci, protože se nedalo přestat. Po dočtení jsem si říkala, že celá kniha pro mě byl takový literární Tribeč a že jsem to asi neměla číst, protože jsem cítila na sobě chapadla absurdity a měla jsem pocit, že už nebudu moci vstoupit sama nikdy do lesa :-) Ale do rána mě to přešlo a jsem moc ráda, že jsem to četla. Dokonce mě to i nabilo nějakou pozitivní energií. Lákalo by mě se do těch tajemných míst jet podívat, ale asi bych neměla dost odvahy. Moc se mi líbil vývoj jednotlivých postav - co s člověkem udělá, když se dostane do mezních situací.

Ramek56
02.09.2019 4 z 5

Jsem velice rád, že jsem si knížku přečetl mnohem dřív, než jsem viděl film, který byl natočen na její motiv. Od začátku mi bylo jedno, zda to je či není pravda, prostě jsem čekal, co příjde dál a když jsem myslel, že už to nemůže být zajímavější, tak přišlo zase něco, co mě dostalo. Líbily se mi i poznámky autora a odkazy na různé články.