Tři přání

Tři přání
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299069/bmid_tri-prani-xj8-299069.jpg 4 1299 1299

Říká se „do třetice všeho dobrého a zlého“ a pro Kettlovy sestry to platí trojnásob – jsou totiž trojčata. Rozumná Lyn se pokouší ustát roli vzorné matky, starostlivé manželky a úspěšné podnikatelky, aniž by přitom přišla o rozum. Její zdánlivě méně úspěšná sestra Cat, pracující v oddělení marketingu, se snaží nepřijít o vysněné dítě a o manžela, jakého jí každá závidí, a „chudák“ Gemma ani nemá co ztratit, střídá příležitostné práce, bydlení i muže. Ale je tomu opravdu tak, jak se na pohled zdá? Co když je ve skutečnosti všechno trochu, anebo možná dokonce úplně jinak?... celý text

Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Three Wishes , 2003

TaLu
06.06.2018 5 z 5

Kniha vytváří krásnou úvodní scénu plnou vnitřní dynamiky. U stolu v restauraci sedí tři sestry a slaví společné narozeniny.
Trojčata.
Do veselého slavení se s obrovskou silou vetře konflikt a výsledkem je zapíchnutá hozená vidlička v těhotném bříšku, omdlelá a zraněná sestra, která vidličkou mrskla a jedna rozumě telefonující o pomoc.
Vyzradila jsem jen úvodní scénu :o)
Moc mě potěšilo, že autorka se již ve své prvotině držela svého stylu psaní, kdy se z různých stran sbíhají nitky příběhu od mnoha lidí, aby ve výsledku utkaly pestrobarevný koberec života.
O tom v knihách autorky jde především.
O život.
O jeho barevnou škálu.
O vědomí, že co prožijeme, zasáhne nejen nás, ale i životy dalších lidí.
Příběh je křehký i silný.
Vtipný i dramatický.
O každodennu i neopakovatelných momentech.
O sourozenecké sounáležitosti i soutěživosti.
Vychutnala jsem si každé slovo.
Hloubkou mě nejvíce oslovily krátké úryvky náhodných kolemjdoucích, kteří "vyprávějí" jak někde potkali trojčata a jaký ta chvíle měla dopad do jejich vlastního života.
Trochu nechápu poměrně nízké hodnocení.
Já nemohu jinak, než doporučit k přečtení.

KristýnaBook
06.06.2018 3 z 5

Taková normální kniha, neurazí ani nenadchne.

stanza
26.05.2018 5 z 5

Prima pohodový příběh.))
Takovou super babču Kettleovou bych si přála.! A vlastně i nějakou stejně praštěnou ségru a možná i dvě.☺

katst
23.05.2018 2 z 5

Nenáročné, pohodové čtení. Neoslní, ale ani nezklame.

Francesca14
06.05.2018 4 z 5

Bylo to hrozně fajn čtení - bavilo mě to, trojčata a hlavně některé členy jejich rodiny jsem si vlastně docela oblíbila, nechyběl tomu občas vtip, občas dojemnost, občas romantika... Jenom jsem se pořád tak trochu děsila konce a bála jsem se, jestli to všem neskončí nějak moc smutně a občas jsem z knihy obecně měla takový tísnivý pocit, jako by se schylovalo k nějaké velké tragédii. Jinak se mi ale líbil styl vyprávění, nahlédnutí do třech odlišných životů i to, jak se tam trojčata sem tam objevovala z pohledu cizích lidí. Kniha v sobě neměla nic převratného, ale bavila mě.

SilvieK001
01.05.2018 4 z 5

Právě jsem dočetla a mám takový optimistický pocit... není tam nic dechberoucího, naopak, tím nenuceným popisem jsem byla hrdinkám blízko - mne se moc líbilo a hvezdicku ubírám jen za to, že nelze zcela srovnat s ostatními 5*. Milé čtení!

Magdyla.8
29.04.2018 3 z 5

Kniha se četla snadno a lehce,jak už to u téhle autorky bývá. Ale příběh byl zvláštní. Do poloviny knihy se řeší jen jedna ze sester - Cat a potom se po ní slehne zem. Chybělo tomu trochu šťávy do příběhu.

tatjana1737
19.04.2018 4 z 5

!!! POZOR SPOILERY !!!

Možná kvůli tomu, že jsme od jiných knih autorky měla odstup a chybělo mi srovnání, hodnotím poměrně vysoce, protože kniha mne zase dostala. Přečtena za tři dny, ale kdyby mé sobecké děti nechtěly jíst, pít, kakat a spát, dala bych ji za jeden. Moriarty (jejíž jméno mne - coby někdejší čtenářku Sherlocka Holmese - nepřestává brát) prostě píše čtivě a vtáhne Vás za chvilku do děje, i když je rozjezd někdy těžkopádný či zmatený (u "Manželova tajemství" jsem musela vždy přemýšlet, kdo je zrovna vypravěčem a osvěžovat si, co o něm vím, nebo u "Sedmilhářek" přepínat z okamžiků "po vraždě" k těm "před").

Jednu hvězdu ubírám za to, že se Dan ke Cat nevrátil - do poslední chvíle jsem doufala, že v tomhle ohledu dojde k happy endu. Přepadení babičky mi pak přišlo navíc a zbytečné, jeho účel - kromě toho, že se z Franka stal muž jeho věku a Maxine ho požádala o ruku - mi nějak unikal...

Jinak klasický scénář - na začátku jsme postaveni před scénku, která nás navnadí a chceme vědět, co jí předcházelo. Jenže ten návrat do minulosti je tak dlouhý, že na scénu v restauraci nakonec zapomeneme a užíváme si rozběhnuté osudy, sledujeme každou sestru zvlášť a necháme se unášet proudem vyprávění. A pak to přijde a člověk se nestačí divit, i když už dávno očekával, že k něčemu takovému dojde (Gemma si to dítě prostě musela nechat!). A pak si říká, jak si na začátku mohl myslet, že ta, která hodila vidličkou byla ta a ta, když to nakonec byla ta a ta... V tomhle ohledu mi nesmírně smutný přišel Catrionin potrat - když na začátku knihy bylo napsáno, že jedna z trojčat byla těhotná, člověk automaticky předkládal, že to bude ona... V tomhle tkví mistrovství autorky, že čtenáři zboří jeho očekávání a překvapí ho, i když se mu zpětně to překvapení může zdát prvoplánové.

Trochu víc bych čekala rozpracování postavy Lyn, která ze všech sester prodělala - z mého pohledu - nejmenší vývoj. Stejně tak vztah matky k dcerám mohl být trochu víc rozpracován - celou dobu je líčena jako chladná mrcha, ale pak se ukáže, že se jen nedokázala se svou rolí popasovat a že ji vlastně dcery tak trochu chápou... těchhle záblesků pochopení tak ale bylo příliš málo na to, aby to mohlo působit katarzně. Cat a její osud mi přišly neuvěřitelně tragické a smutné; v některých momentech jsem jí velmi rozuměla. Moriarty umí velmi dobře vystihnout pocity podváděných žen či těch, kterým se těhotenství ne a ne zadařit - viz sestra Alice z knihy "Na co Alice zapomněla" (až se člověk musí ptát, jestli něco takového sama neprožila?). A Gemma pro mne měla největší tragiku - navenek pro všechny ztřeštěná, potrhlá a nesvědomitá, ale v reálu dusící v sobě hnusné tajemství...

Mužské postavy opět vykresleny nesmírně sympaticky a až trochu nereálně. Pokud v Austrálii fakt takoví chlapové jsou, jdu si snad podat žádost o rozvod a jednoho takového si najít :-).

Popadl zase knihu. "A proto ti taky nehodlám být nevěrný."
Lyn zamrkala a dívala se, jak se jí slova na stránce rozplývají a dávají se do tance.
"Protože mi připomínáš kámoše Jimba."
Zavřela knihu a pleskla ho s ní po břiše.

"(...) Ale my asi normální nejsme. Když jsme byly malé, máma nás brávala do jednoho klubu trojčat a některá z nich se navzájem zbožňovala. Štvalo nás to tak, že jsme po nich házely kameny."
"Vy jedny divošky." (...)
"Vyloučily nás za to z klubu trojčat na celý měsíc. Ty se hádáš se svými sestrami? Když jsem byla malá, snila jsem o tom, že mám staršího bráchu."
"Moje sestry by ti mě nechaly hned a ještě by ti za to zaplatily. Já se s nimi pral. Mou specialitou byl pěkně hnusnej ohníček."
"To ne!"
"Ale jo. Pak jsem si prošel etapou mladistvé delikvence a na ně jsem kašlal. (...) Potom mě jednoho dne delikvence přestala bavit, a tak jsem se s nimi začal kamarádit. Bylo to fajn. Ze dne na den jsem měl najednou tři další kamarády. Teď si navzájem radíme se vztahy."
"No páni. A co ti říkají?"
"Ále, samozřejmě samé hlouposti. Já je neposlouchám. Zato já jim radím velice moudře."

knihovnička007
15.04.2018 2 z 5

Pořád přemýšlím, co o této knize vlastně napsat...
Kniha v podstatě nemá žádný příběh, je to jen takové vyprávění o rodině, o sestrách trojčatech a jejich rodinných příbuzných.
V polovině jsem si říkala, že ji odložím a nebudu pokračovat, nejlepší byl asi konec, ale jsem ráda, že jsem dočetla a zřejmě se už k ní vracet nebudu.
Není nejhorší, ale už jsem četla lepší...
Pokud potřebujete odpočinkovou literaturu na víkend, je to dobrá volba.

márčina
03.04.2018 4 z 5

Fajn knížka, co se příjemně čte. Oddechovka, žádné velké drama, prostě "jen" takové vyprávění ze života trojčat. :) mě to bavilo, postavy si mě získaly.

tezzpoletsar
31.03.2018 4 z 5

příjemná knížka, oddechovka, čtivá. Ze začátku jsem z toho byla zmatená, která je která, a kdo ke které patří, ale postupně jsem se zorientovala:) Moje druhá knížka od autorky a zase super:)

babsi66
21.03.2018 3 z 5

Velkou devízou autorky je, že umí velice věrně vystihnout lidský charakter, takže v postavách dost často můžete poznat některé povahové rysy své či svých přátel nebo příbuzných. Díky tomu je "příběh" celkem zábavný, přestože ve srovnání s jinými tituly autorky působí spíše jako ten druh příběhu, který byl napsán, jen aby v edičním plánu bylo něco od Moriarty.

Nosná linka trochu chybí, jde spíše os střípky životních situací, jimiž hlavní hrdinky procházejí. Pointou má být pak zřejmě to, že si každá z nich před 20 lety představovala svůj život trochu jinak.

Srovnání naivních přání čtrnáctiletých puberťaček s realitou všedního dne by mohlo být poměrně dobrým východiskem pro knihu. Tato přání (a s nimi i pointa vysvětlující, kam vlastně celé vyprávění směřovalo) se ale objevují až na konci knihy, což sice není nic divného, jenže tím pádem v kontextu jiných, mnohem zajímavějších situací, zanikají a závěr knihy tedy vyznívá trochu do prázdna.

pavčape
20.03.2018 3 z 5

Myslela jsem, že ta tři přání budou nějakou fatální příčinou toho, co se stalo na oslavě narozenin. Byla to jen taková fantazie čtrnáctiletých dívek. Ač trojčata, každá jiná.. V dětství i dospělosti. Knížka nebyla nejlepší co jsem od Moriarty četla, ale bavila mě. Taková "normální" rodinka.

Milky92
17.03.2018 3 z 5

Knihu jsem četla ikdyž mě tolik nebavila bohužel.
Dočetla jsem ji do konce,ale již se k ní vracet nebudu.

yellowbanna
17.03.2018 2 z 5

Dalo se to vydržet. Byť motivací mi byl jen fakt, že se mi knížka hodí do Čtenářské výzvy v bodu "Žánr, který běžně nečtu". Příběh nemá spád, je to roztahané, vlastně dlouhou dobu o nic nejde, až v druhé polovině začne vyprávění zdánlivě někam směřovat. Vše je však předvídatelné a unylé. Na konverzacích a celkovém stylu je až moc poznat, že jde o překlad z angličtiny. Se dvěma hvězdičkami jsem ještě poměrně velkorysá.

haski
01.03.2018 4 z 5

Začátek mi dal zabrat, pořád jsem nemohla vstřebat kdo je kdo a jestli už tam byl. V první třetině už jsem pochopila a celkem v pohodě jsem se chytala. Nakonec se mi líbilo vyprávění o trojčatech z jejich pohledu i z toho, jak je vidí jiní. Jo, dejte si oddechovku.

lenysek69
27.02.2018 5 z 5

Knihy od této autorky mi opravdu sedly. Čtou se dobře, i přesto, že ze začátku máte pocit, že jste se v příběhu ztratili :-) Příběh trojčat byl opravdu fascinující.

evago
27.02.2018 2 z 5

ke čtení této knihy jsem se musela nutit a to jen kvůli autorce,která patří k mým oblíbeným. Stále jsem doufala,že se děj rozjede a nakonec byl konec a skoro nic se nestalo....

marketa0224
27.02.2018 4 z 5

oddechové čtení

IVANA0123
09.02.2018 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Vlastně všechny knížky, které jsem od Liane Moriarty zatím četla, byly super. S hlavními hrdinkami - a tyhle tři jsem si hodně oblíbila - se vždycky tak sžiju, že mi až vadí, že nevím, jak to s nimi bude dál. To je asi jediná chyba těchto knížek, že nemají další kapitolu...
(2/18)