Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii

Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355873/bmid_uz-nikdy-pesky-po-armenii-a-gruzii-3IQ-355873.jpg 4 1669 1669

Po dvojici bestsellerů přichází princ Ládík s další knihou – tentokrát o cestě do Arménie, Gruzie a Náhorního Karabachu. Ladislav Zibura se vydává do těch nejzapadlejších vesnic, aby mohl poslouchat příběhy místních a načerpat něco z jejich moudrosti. Alkohol teče proudem a mladý dobrodruh důvěrně poznává kulturu plnou pohostinnosti, rozhodných slov a sovětské nostalgie. Své zážitky z kavkazského putování Zibura líčí s tradičním humorem a sebeironií, pro které ho čtenáři nenávidí a milují.... celý text

Lachtaan
13.07.2019 5 z 5

Co je na světě lepší než cestování? Tenhle koníček nepředčí ani knížky, ani filmy! A Zibura o tom napsal ty nejlepší cestopisy. Snad nikdy jsem řádky knížky nehltal tak zběsile, jako v případě jeho děl. Mám u každé stránky silné nutkání se sebrat a ihned vyrazit na obdobnou pouť.

E.lisabeth
13.07.2019 4 z 5

Dalsi vesele putovani prince Ladika...za me urcite lepsi nez predchozi kousek

xxtom
11.07.2019 4 z 5

Má třetí přečtená kniha od pana Zibury a řekl bych, že zatím i nejlepší. Vyprávění z cest je s každou další knížkou o něco lépe a zajímavěji zpracované.

Samarkand
01.07.2019 4 z 5

Prvni co jsem od Zibury cetl a nelituji. Velmi poutave napsane, jen me zarazi, kolik toho zvladne jeden clovek vypit... :D

Peleus
01.07.2019 3 z 5

Zatím poslední kniha jihočeského rodáka Ladislava Zibury má pro mě lehkou pachuť zklamání.

40 dní pěšky do Jeruzaléma byla prvotinou, něčím nevídaným a novým. Přiznám se, že se mi líbila s jednou velkou výhradou, a to přílišným rozpitváváním tureckého úseku putování. Chvílemi jsem se začínal nudit, což nemusí být chybou knihy, ale pouze a jenom mé vlastní netrpělivosti.

S velkou dávkou zvědavosti jsem tudíž přistupoval k Pěšky mezi buddhisty a komunisty. A s dobrým pocitem mohu konstatovat, že se jedná o záležitost, kterou rád doporučím k přečtení! Autor konečně objevil vhodný poměr mezi podrobnými popisy, vlastními úvahami a k tomu navíc vyladil čtivost, tudíž události se poměrně svižně střídaly a stránka plynule střídala stránku.

Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii bohužel není úspěšným pokračováním v řemeslné kvalitě zpracování. Jako by se autor vrátil na začátek, ještě před turecko-izraelské dobrodružství, a náhle se rozhodl pro psaní deníčku ve stylu středoškoláka, jehož na výletě do exotické země uchvacuje snad kromě přírodních scenérií jenom množství a kvalita místního alkoholu, kterému dobrovolně a rád čelí. Z knihy mě zaujal úsek věnovaný poměrně neznámé problematice Náhorního Karabachu, jinak jak gruzínská, tak arménská část mi dosti splývají.

I přesto se jedná o zajímavý pohled na docela, i když ne příliš, vzdálené země. Je dost možné, že se jedná pouze o můj dojem bez obecné platnosti, avšak po přečtení knihy jsem se přistihl, že do těchto zemí bych se nikdy podívat nechtěl. Což je zajímavé, neboť u států zmiňovaných v předchozích knihách (včetně chudého Nepálu) jsem takový pocit neměl. "Obávám" se tedy, že coby kulturního ambassadora ani Gruzie, ani Arménie Ladislava Ziburu chtít nebudou.

Amazonka72
29.06.2019 5 z 5

Můj druhý cestopis od prince Ládíka. Jednoduše řečeno, skvělé! Takhle se mají psát cestopisy. Nikoli nudný popis navštívených destinací, s množstvím fotek a popisu sebe sama, ale zajímavé vyprávění o prostých lidech, místních zvyklostech, nevšedních a pro turisty mnohdy neatraktivních místech. Navíc je i tato kniha doplněna nádhernými ilustracemi, které z ni dělají ucelené dílo. Vždy sáhnu po cestopisu ve chvíli, kdy mě začínají svrbět nohy a potřebovala bych co nejdříve vyrazit na cestu. Ne vždy to však jde, a tak alespoň cestují v duchu s autorem a občas si říkám, že je mi vlastně doma v mé vlastní posteli dobře. Ale pak přeci jenom vyrazím a na cestě se snažím chodit s očima otevřenýma a vnímat všemi smysly vše, co cesta nabízí.
Po přečtení knihy o Číně jsem neměla chuť vydat se ve stopách Ládíka, ale u Gruzie to byli docela jiné. Možná i proto, že pro nás není zas tak neznámá a navíc jsou tam krásné hory (a domluvíme se tam, tedy pokud oprašíme znalost ruštiny). A vyprávění z Arménie a Náhorního Karabachu mě doslova nadchlo. Asi zbytečně někdy přistupujeme k určirtým destinacím s předsudky. Jenom nevím, jestli bych byla schopná zvládnout takové množství alkoholu.
Historky, které mě pobavily asi nejvíce: shánění kola a následně brášen na kolo, školní výlet a příběh kopáče pana Levina Arekelyana.

Ptah25
25.06.2019 4 z 5

V některých částech je to dost stereotypní, chápu že v těchto zemích si člověk musí umět vypít.. ale musím přiznat, že jsem i od srdce zasmál, což se mi málokdy při četbě knihy podaří. Takže děkuji Ladislave, za tři dny přečteno.

KAREL6725
09.06.2019 5 z 5

Knihy jsem dostal jako dárek. Cestopisy moc nečtu, ale utéhle knihy jsem dobře pobavil a zasmál a dozvěděl jsem se zajímávé informace. Pěkné a zajimávé čtení. Doporučuji a od autora zkusím i další knihy.

Laza27
31.05.2019 5 z 5

Pro mě ze tří nejlepší. Miluju jeho humor a nadhled....

Joges
29.05.2019 4 z 5

Po dlouhé době jsem se opět nadšeně začetl do dobrého cestopisu. Kniha mi poskytla a představila mnoho pozoruhodných zážitků a informací z cest, za což autorovi děkuji. Během četby jsem se tedy nenudil, proto „Arménii a Gruzii“ chválím a doporučuji. Jen občasný školácký humor a styl vyprávění mě příliš neohromoval (nejspíš jsem zhýčkaný knihami Tomáše Šebka a Jiřího Trachty), proto si plný počet bodů šetřím na některou další autorovu jistě povedenější knihu.

vladka321
24.05.2019 2 z 5

Škoda, že kniha nezačíná až druhou částí!!! Tato část je opravdu cestopisem, jak si ho představuji s popsáním zvyků obyčejných lidí, seznámením s jejich životem, památkami, životním stylem tamnějších obyvatel i jejich předků, přiblížením krás přrodních a kulturních tradic. To vše proloženo vtipnými glosami, smysluplnými příběhy i příjemným humorem.
Naproti tomu přečtení první části pro mne bylo tvrdým oříškem, kdy jsem bojovala sama se sebou, abych vůbec četla a knihu otvírala. Byla to prostě nuda a chudáci Gruzínci za to jistě nemohou. Prokousat se opileckým stereotipem je opravdu drsné až do strany 137, kdy sám cestovatel přiznává, že to již s alkoholem opravdu je zlé a slibuje polepšení, což se díky bohu i stalo a za to veliké díky.
Nebýt čtenářské výzvy a mého odhodlání tuto splnit bez ztráty kytičky jsem totiž četla i přes bezbřehou nudu části první a knihu jsem neodložila. To by totiž byla veliká chyba , poněvadž od strany 166 se čtení této knihy stalo opravdovým zážitkem, který jsem si opravdu po prokousání až sem opravdu užila a neméně zasloužila :)

tsal
03.05.2019 4 z 5

Kdybych měla hodnotit na ryze osobní rovině, dostaly by ode mě Gruzie s Arménií o hvězdičku méně. Nemohl by za to však autor, nýbrž jen můj naprostý nezájem o tyto dvě destinace. Čajové Turecko s Izraelem a byrokratická Čína pro mě byli zkrátka zajímavější. Možná mám ale jen problém s horami.

Z literárního hlediska si princ Ládík udržuje obvyklou laťku. Komu sedne jedna kniha, tomu sednou všechny. Kdo nedočetl ani tu první, nemusí se pokoušet o další. Humor, ironie, odhodlání objevovat, odvaha podnikat nové věci a dostatečná odolnost to všechno přežít jsou u pana Zibury známými společníky, s nimiž každá cesta probíhá lehce a s úsměvem na rtech. Obzvláště když o všech těch kopcích, dálkách a alkoholu jen čtete. Kulturně mi přišly zajímavé zmínky o našem osvobozování. Skoro jsem podlehla dojmu, že jsme možná tak trochu nevděčná chasa, ale naštěstí mě to zase rychle přešlo.

tereza1198
22.04.2019 4 z 5

Ládík tentokrát kromě svých nohou, posiluje i játra. Opět skvělá a odpočinková četba. Připíjím mu na další cestu.

PetK
20.04.2019 4 z 5

Jako vždy jsem se při poslouchání usmívala, sem tam se zasmála nahlas, občas se dojala a místy žasla... Kéž by všechny cestopisy byly tak zajímavé jako ty od prince Ládíka.

Karborund
15.04.2019 3 z 5

Spíše než samotný průběh cestování, mě zaujali některé vtipné glosy a přirovnání.

pestas
14.04.2019 4 z 5

Kniha se mi libila, priznavam, ze daleko vic cast s kolem a jezdenim stopem, kde dalko vic autor popisuje rozhovory s lidmi, kteri hi vezou. Popisy mist, krajiny a zvyklosti jsou fajn, prekvapive je mnozstvi popijeni, ale tak to jsem proste tak nejak brala jako soucast dane cesty. Ac cestopisy normalne nectu, asi si od autora prectu i dalsi knizku

kevicka
13.04.2019 5 z 5

Asi bych si s ním na cestách rozumněla...

Atlantis
12.04.2019 3 z 5

Od autora jsem četl jeho prvotinu a můžu s klidem říct, že Gruzie je o třídu lepší než Jeruzalém. Dost jsem se ale zděsil, že se pořád opakuje stejná formule - Ladislav jde, najde si nocleh, chlastá. Jde, chlastá, jde (a ani to už záhy ne) a chlastá. Takže vlastně to, co jsem vyčítal minule platí i teď - první část je až hystericky nudná.
Poté ale nastane kontroverzní obrat - Zibura přestane chodit pěšky. A tato část se mi překvapivě líbila mnohem více a bylo mi celkem jedno, že najednou jezdíme na kole a autem. Ano, ztrácí to svoji jedinečnost, ale byla to vítaná změna tempa. Doslova.
Jsem také rád, že téměř vymizel infantilní humor první knihy. Sice jej nahradila nesnesitelná moudra, ale dalo se.
No a hlavně, největší plus - konečně se dozvídáme něco o navštívených zemích! Gratuluji, tleskám, napotřetí někdo pochopil, co znamená cestopis.

Kesi85
08.04.2019 5 z 5

Tak to byla bomba! Celou knížku jsem se pořád jenom chechtala. Kniha je plná hlodů, hlášek, vtipných poznámek, postřehů, ironie, nadhledu a hlavně OPTIMISMU! Bylo mi skoro líto, že už jí mam dočtenou. Obdivuji Ládikovu odvahu a závidím. Mám chuť tam hned jet taky.
Dávám TISÍC hvězdiček!

zuzana4587
04.04.2019 5 z 5

Špatná zpráva je, že jsem knihu právě docetla. Ta dobrá však je, že jsem si okamžitě vzala do ruky Pěšky mezi buddhisty a komunisty :-) Na přednáškách Ládika jsem byla už celkem 8krát - jeho humor miluju. A když po Vás pokukují lidé v metru cestou do práce s výrazem "čemu se tak smějete", nemůžete dat méně než 5* :-)