Války samurajů: Konflikty starého Japonska 1156–1877
Roman Kodet
Samurajové byli vojenskou vrstvou zásadním způsobem formující dějiny Japonska. Od druhé poloviny 12. století vedly jednotlivé rody těchto japonských válečníků proti sobě nesmiřitelné války. Japonsko tak periodicky zažívalo výbuchy násilí následované obdobími míru a relativní stability. Na konci 15. století se však země propadla do anarchie a války každého s každým. Po století krvavých konfliktů bylo Japonsko opětovně sjednoceno třemi velkými válečníky – Odou Nobunagou, Tojotomim Hidejošim a Tokugawou Iejasuem. Následující období bylo naprostým kontrastem k předchozím neutuchajícím válkám, Japonsko zaznamenalo více než čtvrt tisíciletí trvající mír. Dosáhlo toho však také za cenu izolace země. Když si však Spojené státy a evropské velmoci vynutily otevření Země vycházejícího Slunce, otřáslo to jejím politickým systémem. Vnitřní konflikty provázející obnovení moci císaře (Restaurace Meidži) znamenaly definitivní tečku za dominancí samurajů, jež trvala více než 800 let. Během tohoto dlouhého období bylo Japonsko svědkem vzestupu a následného úpadku a pádu mocných rodů, nesčetných bitev a obléhání, příběhů věrnosti a statečnosti, ale také zrady a neschopnosti. Samurajové tak dodnes představují významnou součást japonských dějin a stále hrají významnou roli v japonské i světové kinematografii a literatuře. Dědictví jejich válek je tak živé i dnes. 490 stran, 24 nečíslovaných stran obrazových příloh. První vydání.... celý text
Přidat komentář
Z japonské historie miluji především turbulentní "období válčících států". Oněch 150 let od roku 1467 až po dobytí Osaky 1615 nabízí vše, co má správný příběh mít: velkolepé bitvy, příběhy zrady, pomsty, cti, loajality, špionáže, vraždy, přeběhnutí armády na druhou stranu během bitvy. Prostě jako v každé fantasy knize, ale bez draků.
Díky této knize už se orientuji i v ostatních dobách z japonské historie, konečně jsem pochopil mnoho historických souvislostí, od bojů rodů Minamoto vs Taira, epizodní snahy císařů o znovuzískání moci, objevil jsem životní příběhy Minamoto Jošicuneho nebo Kusunoki Masašigeho. Spoustu informací, spoustu zdrojů, vysvětlení souvislostí, tak jak to mám rád.
Pro milovníky historie a Japonska je to jasná volba.
Suchý výčet dat a osobností, miminum vojenských taktických, strategických či technických informací, které bych v rámci edice Polozapomenuté války čekal. Skoro jsem proklínal svoji obsesívní vlastnost dočíst každou rozečtenou knihu...
Autorovy další knížky
2018 | Příběh samurajů |
2015 | Války samurajů: Konflikty starého Japonska 1156–1877 |
Kapitoly z dějin 19. století. Úvod do výuky moderních dějin I | |
2024 | Soumrak samurajů: Válka, velmoci, revoluce a vznik moderního Japonska (1850–1880) |
2015 | Rakousko-Uhersko a Osmanská říše před první světovou válkou |
kedže vacsina knih z edicie Polozapomenutych válek sa zameriava na konkrétnu udalost alebo na určite, nie prilis široke obdobie, toto je jedna z výnimiek, ktorá rozoberá približne sedem storoči japonska. Kedže mi dejiny japonska nie su priliš známe, na knihu som sa tešil, na samurajov, jednych z najlepsich bojovnikov dejin. Ale kniha mi prisla miestami zmätočná, prilis mnoho mien ci udalosti. Ale na nejaky zákaldný prehľad dejiny japonska čo sa týka samurajov to myslim stačí.