Vejce a já

Vejce a já
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31426/vejce-a-ja-31426.jpg 4 2881 2881

Autobiografický, humoristicky pojatý román americké spisovatelky, která v něm humornou formou zachycuje své zkušenosti z doby, kdy se svým manželem bez jakýchkoli zkušeností zakládala a budovala slepičí farmu na Olympských horách v Kalifornii. Vydavatel: Práce - Praha 5. vydání, v nakladatelství Práce 1. vydání.

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Práce

The Egg and I , 1945

Šánka
30.10.2017 5 z 5

Jedna z nezapomenutelných knih, které mému náctiletému já, ( a to už je hodně dávno:-)), doporučila moje maminka. Již několikrát jsem se k ní vrátila a pokaždé mě pobavila, rozesmála a jak šla léta vždy jsem v ní našla i něco nového.
Na propršený podzimní víkend výborný antidepresátor, který vždy zabere a s léty neztratil nic ze svého kouzla a vtipu.
Super čtení napříč generacemi!!!

Hakem
29.10.2017 5 z 5

Jedna z mych nejoblibenejsich. Vtipna, mila. Z poznamek o nevydarenych kuratkach se vzdy muzu smichy potrhat :) Krasne prostredi a vtipne popsane starosti a tezkosti zivota uprostred lesu a hloupych slepic. Doporucuji

ddkk
23.10.2017 5 z 5

Výtečná, vtipná, čtivá a navíc pravdivá.

Eremites
17.10.2017 4 z 5

Čteno podruhé, s odstupem více než dvaceti let. A musím souhlasit s Olgou Tokarczuk, která ve svých úvahách (Okamžik medvěda - https://www.databazeknih.cz/knihy/okamzik-medveda-189882) doporučuje jednu knihu číst vícekrát za život s odstupem minimálně pěti až deseti let. Opravdu jsem v tom příběhu našla tolik nových věcí, které jsem prostě v -nácti nevnímala. Jako bych četla úplně jinou knihu.
Stejně jako kdysi mi přišla velmi milá, čtivá a vtipná. Ale tentokrát jsem viděla i to nesmírné, šílené, nepředstavitelné množství dřiny na slepičí farmě uprostřed divočiny, takřka bez (dnes již tak samozřejmé) mechanizace. Myslím, že takovou dřinu by dnes již současní zhýčkaní farmáři prostě nezvládli (nemluvě o běžných městských smrtelnících). A Betty a její muž Bob ji nejenže zvládli, ona o tom dokázala ještě vtipně psát! Měla by dostat medaili za hrdinství prvního řádu in memorian.

iveetka
17.10.2017 4 z 5

Vtipné, čtivé, povedené!! Knihu bych si sama nikdy nekoupila, jelikož to není můj vkus. Dostala jsem jí jako dárek a musím říci, že mě vůbec nezklamala ba naopak. Doporučuji.

Kačta
12.10.2017 5 z 5

Stokrát čtené, oddychové, vtipné, prostě super!

lencin
11.10.2017 5 z 5

Vždycky znovu mě potěší a pobaví. Pro chvíle trudomyslnosti jako dělaná.

emma24
09.10.2017 5 z 5

Jednou jsem se zmínila kamarádce o tom, jak bezvadná je tahle kniha a ona mě vyvedla z míry tím, že něco tak strašného, co prožívala Betty není vůbec k smíchu. Realisticky vzato měla pravdu, ale když ona sama to dokázala později napsat tak, že se tomu zřejmě musela nostalgicky usmívat, tudíž proč by my ostatní také ne. Osobně bych si s Betty rozuměla a dnes bychom se tomu už smály u kafča. Já jsem se brzy po svatbě ocitla skoro v podobné situaci, kdy jsme se z Prahy odstěhovali na vesnici, která byla na samotě u lesa. Tudíž jsem každý rok zavařovala sto lahví okurek, sedmdesát třešňových kompotů ( které stejně nikdo nejedl, protože nejlepší jsou přece rovnou ze stromu), asi padesát lahví nastrouhaných jablek, meruňkové džemy, rybízové marmelády, leča, houby a ano, dokonce jsem nakládala i vejce. To nemluvím o poli brambor, kde jsem na konci vybírání byla úplně vyřízená, chození do lesa na dříví a následné řezání a štípání (mám jen tři stehy) a zabijačky, kde jsem byla spíš k ruce, to nebylo vážně nic pro mě, takže jsem vařila kafe, nosila koláčky a buchty, protože všude to bylo cítit vepřovým. Jinak jsme měli sedmdesát králíků, třicet slepic, kachny, kozu, psa a kočky. Ovšem když mně moje drahá polovička řekla, že bychom si mohli pořídit krávu, tak jsem odvětila ať si vybere buď krávu a nebo mě. Takže asi tak. Po deseti letech jsme se postupně všeho zbavovali, protože jsme se stěhovali do blízkého, malého, ale útulného městečka. Dnes na to všechno vzpomínáme rádi a s velkou nostalgií, dokonce jsme tu chalupu chtěli znovu koupit, ale děti nám řekli, že už by to nikdy nebylo jako tenkrát a to mají pravdu. Takže Betty je moje kamarádka a ráda s ní trávím některé večery. Vytáhnu si knížku, otevřu jí kdekoliv, zabalím se do deky a vzpomínám s ní.........

harena
29.09.2017 5 z 5

Nevím už, po kolikáté tuhle pohodovou knížku čtu. Znovu a znovu mě pobaví a po letech se na stejné věci dívám i trošku jinak a víc se nasměju. Humor, nadhled, optimismus - příjemná četba při podzimních dnech.

punktruhlicka
25.09.2017 5 z 5

Na základní škole jsem četla úryvek z knížky a do nedávna jsem nevěděla z které, ale věděla jsem, že jednou na ni zase narazím. Když mi kamarádka knížku chválila a jen tak zběžně představila děj, věděla jsem, že to bude ona :)
U knížky jsem se zasmála a užila jsme si lehkost a nadhled kterým Betty píše.
Mslím, že si knížku někdy přečtu znovu a budu z ní mít skvělí pocit tak jak teď.

Kabátice
22.09.2017 4 z 5

Autorce se povedlo vylíčit útrpný život a těžkou dřinu na farmě s humorem. Bavila jsem se.

nikikostadinova
19.09.2017 5 z 5

Už při otevření knihy jsem věděla, že úkol: najít knihu s kterou budu pracovat na praktickou maturitu je splněn. Krásný jazyk. Možná, že se budu této spisovatelce věnovat více.

Bublinka78
16.09.2017 5 z 5

Moc jsem se bavila. Autorka píše velmi živě, barvitě. Věty jsou krátké a je v nich dynamika. Až po přečtení jsem se dozvěděla v jakém období se děj odehravá a dost mne to překvapila. Původně jsem si myslela, že to jsou padesátá léta. Těším se na pikračování jejích osudů.

MOu598
13.09.2017 5 z 5

Četla jsem asi 6x.
Krásně napsáno.Vyprávění o sobě, o lidech s porozuměním, s ironií, s humorem, barvitě.
Citát:
"Moc velká čistota vydrhne srdce z těla."

bekule
08.09.2017 5 z 5

Každý rok když zpracovávám výpěstky z naší zahrady si na knihu vzpomenu.

Esmeralda168
27.08.2017 3 z 5

Kniha mi moc "nesedla". Občas jsem se sice zasmála, ale jinak mi z ní bylo dost smutno - despotický manžel, primitivní sousedé, zdegenerovaní Indiáni... Obdivuji ale autorku, že tak nelehký život dokázala popsat s humorem. Koloběh slepice - vejce mě dost nudil a stále jsem se musela zamýšlet, jestli opravdu v té době neměla žena žádnou možnost, jak se vymámit z pro mě tak depresivnivního způsobu života, jaký vedla.

koolsavage
15.08.2017 4 z 5

Epizoda s tlakovým hrncem. Doporučuji!

Evelinaanileve
11.08.2017 5 z 5

Tohle jsem poprvé četla před 30 lety a teď jsem se k ní zase vrátila, protože se mi zkrátka zastesklo. Je to oblažující čtení. Humorné, laskavé, ale i objevné, poučné a vlastně i tak trochu smutné. Před lety jsem dostala na Vánoce audioknihu namluvenou paní Jaroslavou Adamovou. A to VELICE doporučuji každému, kdo si tuto knihu zamiloval. Přidalo to knize úžasný další rozměr, moje dcera to miluje a já od té doby, co to mám už nedokážu tu knihu číst jinak, než "jakoby" paní Adamová.

kaja205
07.08.2017 5 z 5

Mile pocitanicko, z knihy som mala vzdy dobru naladu, uprimne nahlas som sa zasmiala pri zasliapnuti jej nohy konom do zeme :D:D necitam nikdy recenzie dopredu a vlastne som si neuvedomila, ze je to skutocny opis skutocneho useku jedneho zivota, o to to viac radsej teraz spominam na tu knihu, ked to uz viem.

popeluška
31.07.2017 5 z 5

Právě jsem dočetla a bylo to krásné čtení, které mě bavilo a moc se mi líbilo :-) někdy se ke knize opět vrátím....