Vejce a já

Vejce a já
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31426/vejce-a-ja-31426.jpg 4 2941 2941

Autobiografický, humoristicky pojatý román americké spisovatelky, která v něm humornou formou zachycuje své zkušenosti z doby, kdy se svým manželem bez jakýchkoli zkušeností zakládala a budovala slepičí farmu na Olympských horách v Kalifornii. Vydavatel: Práce - Praha 5. vydání, v nakladatelství Práce 1. vydání.

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Práce

The Egg and I, 1945

lenka70
17.03.2016 5 z 5

Kniha je perfektně napsaná! Autorka v ní popisuje nádhernou přírodu hor ve všech ročních obdobích,strasti a slasti života na odlehlé farmě bez vymožeností civilizace...
Člověk se při čtení této knihy neubrání zamyšlení nad tím,co vlastně z těch všech "výdobytků" civilizace doopravdy potřebujeme k životu? A tak nějak mu dojde,co všechno je vlastně už ....zbytečnost.

Matevi
15.02.2016 3 z 5

Z počátku zábava, uprostřed to ušlo a ke konci už ztratila dech. Knížka měla být o třetinu kratší.

tichyphoto
08.02.2016 3 z 5

Všichni kolem mě se smáli a padali do kolen, když mi knížku doporučovali. Těšil jsem se tedy, že se při čtení konečně zasměju na celý kolo. Ne. Nezasmál. Pár úsměvných situací tam bylo, ale jinak takové obyčejné vyprávění o životě na farmě. Ve své době to byl asi trhák....

nandapanda
03.02.2016 5 z 5

Kniha patří mezi mé nejoblíbenější kousky. Čtení mě bavilo od začátku až do konce. Autorka (a zároveň hlavní hrdinka) upoutá čtenáře svým vtipem a originálním popisným stylem. Obyčejně mě dlouhé popisné pasáže odradí, ale v této knize nebyly vůbec na závadu. Hlavní hrdinka je naprosto geniálně napsaná a její charakter je přímo kouzelný. Také se mi líbí, že je příběh rozdělen do jednotlivých zážitků, zkušeností a témat - tudíž nemá jednolitou dějovou linii.
Rozhodně si Vejce a já přečtu ještě několikrát.

evindel
31.01.2016 4 z 5

Úskalia života opísané veľmi vtipne a duchaplne. Autorkine diela sú zárukou humoru, nadsázky a sú príjemným oddychovým čítaním.
„Spolupráca v manželstve je dobrá, kým nedospejeme k bodu, keď si manžel uvedomí viac ťarchu spočívajúcu na pleciach jeho ženy, než plecia samotné.“

fmash
11.01.2016 3 z 5

Po dobře dvaceti letech jsem nezažil zklamání, což je pozitivní. I když, být to modernější kniha, asi bych kapku žehral na věčné stesky, jakkoli humorně podané. Každopádně si i po těch dekádách jasně pamatuji, že Co život dal a vzal se mi líbil o dost víc.

nelajsia
02.01.2016 5 z 5

Autobiografický román, krásne opísané prírodné scenérie v okolí slepačej farmy, na ktorej sa rozhodla žiť spolu so svojím o 13 rokov starším manželom Bobom.... vychovávaná k tomu, aby žena nasledovala svojho muža a starala sa o jeho šťastie, prežíva drobné radosti a starosti, pričom do úzadia kladie svoje šťastie a svoje sny.... narodenie dcérky Aničky.... chýbajú mi viac opísané zážitky s dieťatkom, kde tu spomenuté, že vôbec existuje, zato podrobné opisy sliepok a farmarčenia..... no proste, na farme je pánom sliepka...:-D

kalache
01.12.2015 5 z 5

...nic proti Betty,ale rád bych si někdy někde přečetl verzi jejího manžela Boba...

tester
10.11.2015

Nic nehrotit a když se nevede vzít na to sekeru. Nepropadat poraženeckým náladám. Nějak bylo, nějak bude. Do všeho se pustit s vervou i když o tom nic nevím. Hlavně nelenošit !!

limetka2008
03.11.2015 5 z 5

Jedna z knih, u kterých mi je moc líto, že autorka už nikdy nic dalšího nenapíše. Její humor a postřehy ze života ženské, která má dar nebrat se smrtelně vážně, mi úžasně polechtaly bránici!!! Doporučuju jako skvělou prevenci do nepohody!

tester
22.10.2015

Kdo zná život na vesnici VEJCE bere a kdo je z paneláku tomu pochopitelně nerozumí a nedokáže si to vychutnat. Kdo vesnické prostředí nezná nedokáže si pojmy, situace a prostředí pochopit. Já vidlák jsem byl ve svém živlu.

AlenaV
10.09.2015 2 z 5

Těšila jsem se na ni dlouho, pro mě ale zklamání. Čekala jsem, že se budu smát na celé kolo, což se jaksi nekonalo. Možná je to tím, že jsem ji poslouchala jako audioknihu a nesedla mi interpretace Jaroslavy Adamové.

mika251
03.09.2015 5 z 5

Príhodne som si túto knihu kúpila ako čerstvá mladomanželka, ktorú čaká sťahovanie do vlastného domku na vesnici... Neuveriteľný nadhľad, osobitý humor, schopnosť tvrdo pracovať a pritom sa nezrútiť, a pritom byť svojmu mužovi oporou bez ohľadu na to, čo si vezme do hlavy - Betty sa zaradila do okruhu mojich blízkych kamarátok, ktoré mi idú príkladom a sú mi inšpiráciou. Teším sa až sa do knihy začítam znovu - a potom ešte 50 krát :)

alef
25.08.2015 5 z 5

Knížky Betty MacDonaldové miluju ... protože:
- Betty je člověk, který se nebere tak vážně a umí si udělat legraci i (nebo především?) ze sebe
- Betty je člověk, který "zná lidi" a píše o nich s laskavým nadhledem (ale umí být i kritická a ironická)
- Betty je upovídaná a vtipná a její humor je duchaplný.

"Nikdy jsem si nezvykla na dlouhé rozpravy o žížalách, vnitřnostech, čmelících, na rozpravy, které se na toto téma vedly u snídaně, až se člověku obracel žaludek. Pokaždé, když jsem se dívala, jak Bob zblízka studuje barevný obrázek červavých kuřecích vnitřností, pak si s ohromnou chutí nabere lžičku vajíčka na měkko a vrátí se k obrázku a pak zase k vejci, říkala jsem si, že by se Bobův jemnocit mohl používat místo smirkového papíru....."

"...sousedi kilometry daleko, civilizace v nedohlednu. Jakou radost přinesla občasná návštěva knihovny!!! Nebo, když přijel podomní obchodník s čímkoliv. Ano, s čímkoliv... "

"Nakládání a zavařování je duševní porucha, právě tak jako každá jiná forma hromadění věcí."

Vejce a já se jistě nejen pro mě staly kultovní záležitostí :-) ... prostě se k téhle knížce ráda čas od času vracím :-).

woodward
16.08.2015 5 z 5

Nejlepší je pan Kelly, kterej rozhodně práci nevymyslel: "Hoši nepomůžou a my to s mámou sami nestrhneme."

Delen
04.08.2015

Ta anotace je opravdu "zvláštní" - přirovnání k čtenářskému deníku (základní školy)sedí. Ale určitě by si měl/a autor/ka ověřit jména - hlavní hrdinka se jmenuje Betty a ne Anna.
Jinak knížku miluji a u mě patří mezi ty, po kterých s jistotou sáhnu vždy, kdy potřebuji zlepšit náladu... a tak nějak pohladit po duši.

Sourire
04.08.2015 3 z 5

Veľmi príjemná a ľahko čitateľná knižka, ktorej autorka opisuje akúkoľvek ošemetnú situáciu s nadhľadom a humorom. Pre mňa osobne miestami možno príliš jednotvárna. Môj obľúbený (do bežného života často aplikovateľný) citát z knižky: "Moc veľká čistota vydrhne srdce z tela." ;)

marcela6183
07.07.2015 4 z 5

Medituju i roky po prvním čtení nad myšlenkou, jestli se slepičí farma dá zobecnit jako alegorie na cokoli, co si s chlapem pořídíte jako společný business. Podle mne jo:-D Naučila jsem se u "Dusím se ve vlastní šťávě" užívat is dlouhé popisy. Přesně ty, které tolik lidí iritují. Chápu - když dneska něco na 18 stránkách popisuje Hra o trůny (jedno jaký díl), nevidím pointu ani zdálky. Možná je těch plánovaných X a vydaných Y dílů prostě málo. Betty pointu má. A i když neřvu smíchy, pamatuju si. I po letech se mi někdy vybaví záblesk na to, co tam ta milá dáma před víc jak půlstoletím napsala.
Takže si beru k srdci babiččino kuchařské umění, máminu píli, tetinu laskavost a Bettin pohled na svět. Čtyřka jak vyšitá.

Nikuskaaa
26.06.2015 5 z 5

Vtipná knížka u které jsem si odpočinula.

petunkav
24.06.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Krásně humorně zpracovaná, opravdu se u ní dá zasmát. Autorka popisuje velice těžký život plný práce, nesnází a těžkostí, které sama prožívá. Měla jsem při čtení pocit, že bych raději měla jít něco dělat - než jen sedět a číst si!!!