Velký Gatsby

Velký Gatsby
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163442/bmid_velky-gatsby-m3R-163442.jpg 4 4530 4530

VELKÝ GATSBY – jedno z nejznámějších děl moderní americké literatury – má roku 2013 hned dvě premiéry: dílo vychází v novém, moderním překladu Martina Pokorného a do kin přichází hvězdná filmová adaptace. Zámožného, výstředního a poněkud záhadného Jaye Gatsbyho ztvárnil Leonardo DiCaprio, svůdnou Daisy Carey Mulliganová. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce vás oslní nejen na filmovém plátně, ale i na stránkách knihy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Great Gatsby, 1925

RyxiraAmyGinger
18.11.2019 5 z 5

Hrozně se mi to líbilo. Příběh je pro mě spíš vedlejší, musím vyzdvihnout především styl, jakým je napsaný. Bohatý jazyk plný neotřelých metafor, některé pasáže jsem si pročítala vícekrát, čistě pro to, že se mi líbilo, jak byly poskládané. Osvěžující pro mě byla také postava vypravěče, který je - na rozdíl od všech těch rozporuplných hrdinů dneška - prostě upřímný a spravedlivý člověk, který se nebojí říkat lidem, co si o nich myslí a zároveň nechce nikomu zbytečně ublížit. Gatsbyho mi bylo líto (spisovatel k němu byl značně kritický), ale lpěl na dávno ztraceném snu. Pokud jde o Toma a Daisy, autor to vyjádřil krásně (jsem vůbec povolaná k tomu něco takového říkat, když celá tahle kniha je mistrovské dílo?), když napsal, že "byli lehkomyslní, Tom a Daisy, rozbíjeli věci a živé tvory a pak se zase stáhli ke svým penězům ... a úklid toho smetí, co po nich zbylo, nechali na ostatních." Fitzgerald stvořil příběh o prostředí, které znal a soudil je značně příkře, ale zároveň je vyobrazil tak poutavě, že čtenář zatouží účastnit se aspoň jednoho z Gatsbyho opulentních večírků, aby mu třeba jen na špičkách prstů ulpěl zlatavý poprašek krásna...

Kacennnka
04.11.2019 5 z 5

Dočteno s těžkým srdcem a nepsanou povinností doporučit komu můžu a hlavně poděkovat profesorovi, že mi přidělil právě tuto četbu.

asanita
02.11.2019 5 z 5

Román Velký Gatsby se mi poměrně líbil, protože se v něm kromě typického love story nacházely i další skutečnosti, jako například to, že přestože si člověk jde za svým snem a obětuje mu vše, tak se ne vždy vyplní nebo to, že je důležitější mít pár opravdových přátel než spousty lidí, kterým na člověku ve skutečnosti nezáleží a v klíčové situaci ho nepodrží. Dále dílo připomíná, že bohatství není vše, čeho musí člověk v životě dosáhnout, aby byl šťastný.

AlB3rt
02.11.2019 4 z 5

Je mi tak trochu záhadou, proč se mi Gatsbyho příběh tolik líbil. Ve své podstatě se jedná o jednoduché vyprávění o nešťastné lásce. Přesto mě kniha pohltila a zejména konec má v sobě alespoň nějakou tu hloubku, a tak si své hodnocení mohu sám před sebou obhájit.

kilometr
24.09.2019 2 z 5

Tak tohle mě tedy ani trochu nebavilo.Být to o pár stránek delší,tak to ani nedočtu.30%.

Sjuzz
24.09.2019 3 z 5

Nerada čítam knihy, ktorých filmové spracovanie som už videla. Film ma pri čítaní totiž dosť ovplyvňuje.
Inak to nebolo ani pri Gatsbym...nejak ma “nechytil za srdce”. .

RosMeggie
18.08.2019 5 z 5

Miluji knihu i film. Nádherný příběh o neopětované lásce. O tom, co všechno člověk obětuje pro druhého a jak se mu to následně vymstí. Tahle kniha patří k mým nejoblíbenějším. Čte se krásně.. Přibližuje život tehdejší smetánky. Krásné vykreslení lidských vlastností - pýchy, zazobanosti, naivity, povrchnosti...

S láskou,
Vaše Rose

Viky007
13.07.2019 2 z 5

Tak jsem tohle údajně velkolepé dílo dočetla a musím říct, že víckrát už to číst nehodlám. To prostě nemělo žádný děj - jen frivolní večírky, nekonečné tlachání a povrchnost newyorské smetánky. Gatsbyho jsem si nijak zvlášť neoblíbila, ale pořád byl o něco sympatičtější než sobecká Daisy. Ta jejich láska byla dost podivná.
Celkový dojem z knihy je takový nijaký. Mám ráda 20. léta, ta doba je svým způsobem kouzelná, ale Velký Gatsby mě prostě uspával.

Nexterier
10.07.2019 2 z 5

Docela mě to nudilo. Stejně tak i film na mě působil nudně.

NemcovaKN
06.07.2019 3 z 5

V tomto případě jsem jako první viděla film a musím říct, že to hodně ovlivnilo vnímání příběhu a samotné čtení knihy. Kniha už pro mě nebyla tolik zajímavá, i když samotný děj a příběh zajímavé jsou. Asi bych doporučila si první přečíst knihu a až potom se podívat na film...

zoubek69
04.07.2019 3 z 5

Je to již klasická tvorba, ale velmi solidní a dobře čtivá.Nakonec vše potvrzuje zfilmování tvorby autora.

sarekaslukova
03.07.2019 4 z 5

Ze začátku to byl trochu oříšek, přišlo mi že Gatsby je bezcitný člověk, kterému záleží jen na své pověsti, ale po odhalení jeho citů a jeho pravého já jsem se do knížky pořádně postila. Po přečtení jsem si říkala, jak si autor skvěle hrál s charaktery postav v tak krátkém ději.

polaris
01.07.2019 5 z 5

Lehce jsem se obávala pustit se do románu jehož děj se odehrává v New Yorku, sáhla jsem po něm jen z důvodu maturity, ale kupodivu se mi to opravdu líbilo, chvilkami jsem byla přímo nadšená.
Fitzgerald krásně pracuje se tématem tajemství. Byla jsem hrozně zvědavá, kdo je ten pan Gatsby. A další otázky na jeho osobnost jsem si pokládala po zbytek knihy.
Když jsem se tedy dozvěděla kdo je, a proč pořádá tak přepychové večírky, zahřálo mě to u srdce (nebudu to prozrazovat, nechte se překvapit ????).
Děj ubýhá celkem rychle. Kniha má něco málo přes 150 stránek a stačí to na to, aby si čtenář knihu užil a nezačala ho nudit.
Co mě trochu zamrzelo, tak konec, který dle mého mohl dopadnout jinak. Ale to může být věc názoru.
Když to shrnu, tak Velký Gatsby je kniha, u níž jsem nečekala, že se mi nebude líbit, kvůli tomu, že je to klasika, ale opravdu se mi líbila.
Láska, zrada, tajemství, smrt - to všechno najdete v tomto románu. Gatsbyho k přečtení na maturitu doporučuji a pokud ji již máte za sebou, i tak neváhejte se do Gatsbyho pustit.

Marekh
18.06.2019 3 z 5

Konečně jsem se odhodlal a pustil jsem se do čtení této knihy. Od autora jsem v minulosti přečetl knihu povídek, která se jmenovala TAKOVÝ VELKÝ PÁR.

Knihu jsem hodnotil průměrně. V minulosti jsem viděl také film, ale asi jsem ho neviděl celý, tak se na něj časem znovu podívám od začátku.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Kdykoli dostaneš chuť někomu něco vyčítat, uvědom si, že ne každý měl v životě takové štěstí jako ty.

Žádný žár a žádná svěžest se nedokáže rovnat tomu, co člověk nahromadí v přeludech vlastního srdce.

Dívat se novýma očima na věci, na které už jste jednou vynaložili vlastní přizpůsobivost, je pokaždé depresivní.

Naučme se projevovat přátelství, když je dotyčný naživu, a ne až po jeho smrti.

petrarka72
16.06.2019 5 z 5

Tragédie zrodivší se z lehkomyslnosti jazzového věku, který se zrodil z jiné, světové tragédie první války. Hledání smyslu života v prázdnotě, útěk do snu o lásce nebo přilípnutí se k životu někoho jiného. Hezká práce s tajemstvím, nedorozuměním a iluzemi.

eliska2126
06.06.2019 3 z 5

Tak z téhle knihy mám smíšené pocity, na jednu stranu mě to bavilo, ale na druhou stranu jsem byla občas maličko zmatená a autoři vyjadřování mi dělalo malinko problém. Tohle je asi první kniha u které bych řekla, že mě víc bavil film. Celý příběh "lásky" Gatsbyho a Daisy mi přišel jakýsi podivný. Ani jednomu jsem tu lásku v knize moc nevěřila.
Ocenila jsme ale vykreslení bouřlivých dvacátých let. Tím, že jsem viděla první film, jsem si úplně představovala ty šatičky a saka a tak.

Alex.Barunka
05.06.2019 5 z 5

Ze ztracené generace jsem zatím měla jen tu čest setkat se s Hemingwayem, a rozhodně to bylo setkání, kterého nelituji, protože doteď je Hemigway jedním z mých oblíbených autorů. Proto jsem ráda, že ani v případě Fitzgeralda jsem nestoupla vedle.

I když je Velký Gatsby krátká novela o sto stranách, rozhodně uhodila hřebíček na hlavičku. Autor si do hledáčku bere vyšší společnost a její nestálost a neupřímnost. V tomto světě je vše jiné, a v mnohých případech ne zrovna ryzí. Když máte peníze, je pro vás mnoho věcí snazších, ne však vztahové záležitosti, ty na kterých opravdu záleží. Za peníze si můžete koupit společnost, ale s láskou to tak už nefunguje, což si samotný Gatsby zkusil na vlastní kůži. Takže je tomu opravdu tak? Máš vyšší společnost výhodu spokojenějších životů na své straně?

Miluju knihy s pointou, miluji když vám má autor co říct a na něco poukázat.

Spojenc
29.05.2019 1 z 5

Přišla mně nezajímavá, musela jsem se hrozně moc nutit do čtení a vlastně jsem ani moc nevnímala o čem je… četla jsem ji jen kvůli maturitě, ale nedám si ji na seznam… to bych asi neodmaturovala kdyby jsem si jí vytáhla… takže jestli si ji teprve vybíráte – nedoporučuji zklamání

PhoebePollard
19.05.2019 2 z 5

Je těžké se vyznat v tom, o čem to vlastně je. Dějová linka je celá taková zamotaná a moc jsem nepochopila... "co tím chtěl autoř říci". Ale kniha se čte docela dobře, takže na zabití času perfektní.

RemiBlack
18.05.2019 2 z 5

2021/6, 2019/25
Nemůžu se zbavit dojmu, že tahle kniha je o ničem. V první polovině Gatsby skoro nevystupuje a ty vedlejší dějové linky za moc nestojí. Čekala jsem trochu víc té zkažené americké společnosti a méně... No, zbytku.

Edit: Tak jsem knihu četla ještě jednou, k maturitě. Tentokrát jsem už věděla, do čeho jdu, a moje očekávání byla podstatně nižší. Taky se mi (možná právě proto) líbila o něco víc. ;)