Volání netvora

Volání netvora
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493437/bmid_volani-netvora-yGX-493437.jpg 5 1324 1324

Třináctiletého Conora navštěvuje noc co noc netvor. Není to však ten, kterého Conor očekával - ten z noční můry, jež ho pronásleduje od doby, kdy jeho maminku začali v nemocnici týrat neúspěšnými léčebnými procedurami. Tenhle netvor je jiný. Je to tajuplný přízrak z dávných časů, ukrývající se v podobě starého stromu za domem. Je tu proto, aby Conorovi vyprávěl tři příběhy. Na oplátku ale něco chce. Tu nejnebezpečnější věc ze všech. Chce pravdu. Tajemnou knihu plnou temně pohádkové atmosféry napsal Patrick Ness na námět zesnulé Siobhan Dowdové a v roce 2016 podle něj natočil stejnojmenný film Juan Antonio Bayona.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (ČR)

A Monster Calls, 2011

Makropulos
20.11.2017 4 z 5

Knížku mi dala přečíst moje třináctiletá vnučka, která si ji sama vybrala v knihkupectví, když jsme vybíraly knížky k jejím narozeninám. Je to velmi dojemný příběh o nutnosti vyrovnat se s krutou pravdou a o skrytých myšlenkách, za které se člověk až stydí, či se jich dokonce bojí. Je to příběh o tom, že ne vždy je všechno takové, jak se zdá, že lidé jsou komplikované bytosti, jejichž mysl velice často odporuje sama sobě, ráda naslouchá konejšivým lžím, i když zná tu strašnou pravdu.
„Svůj život nepíšeš slovy. Píšeš jej skutky. Není důležité, co si myslíš. Význam má jen to, co děláš.“
A nemohu nezmínit nádherné ilustrace, které podtrhují tu tajemnou atmosféru.

Kačkaknihomol
17.11.2017 5 z 5

Existují smutné příběhy, které ale ve člověku nic nezanechají. A pak jsou tady příběhy jako Volání netvora, které člověka dostanou.
Co říct. Už od začátku víte, co se na konci stane. Víte to. Ale stejně vás ten konec prostě dostane, hlavně Conorova noční můra. A vy pak na konci pláčete, a říkáte si, jací jste idioti, že jste to měli čekat. Ilustrace jsou třešničkou na dortu. Patrick Ness je úžasný spisovatel. Asi si od něj ještě něco přečtu.

t.adm
11.11.2017 5 z 5

Nádherný příběh, ve kterém se snažíte celou dobu zjistit onu noční můru a nejhorší chlapcovo tajemství - a když ho nakonec zjistíte, úplně vás to položí. Krásné, sice smutné, ale opravdu krásné.

Gustik5
10.11.2017 3 z 5

Já vám tedy nevím... Když odhlédnu od překrásných ilustrací a vůbec povedeného grafického provedení knihy, nějak mě to nevzalo. Je to určitě silný, dojemný příběh. Přijde mi ale, že se tu až moc tlačí na pilu citů. Hlavní hrdina mi navíc prostě nebyl sympatický. Ani v knize, ani ve filmu. Možná už jsem na to starý, nevím (své vnitřní dítě si rád hýčkám). Vadilo mi že je od začátku tak nějak jasné, jak to dopadne. Nicméně být dítětem, asi očekávám jiný vývoj. A možná že právě o to jde…

kkristynaa
01.11.2017 5 z 5

Opravdu krásný příběh. Byk srdcervoucí a velmi dojemný, ale zároveň až uklidňující v tom, že přát si občas v hloubi duše něco, co by jsme si nikdy nedokázali nahlas přiznat, je v pořádku.

smrtonos4157
31.10.2017 5 z 5

Jsem rád že mi tato kniha padla do ruky . Je napsána jak sám život, bez příkras a klišé . Ilustrace jsou skvělé , nedivím se, že jsou do vydání převzaté . Kdo se nebojí , doporučuji přečíst .

Leenah
28.10.2017 5 z 5

Tak tahle kniha mě naprosto dostala. Nejdřív jsem si všimla filmu, když běžel v kinech, a už trailer mě zaujal. Nakonec jsem opravdu ráda, že jsem na film nestihla jít a po pár měsících se mi dostala do ruky kniha. Málokdy totiž čtu knihu, když už jsem viděla film, který byl podle ní natočený. Ale zpátky ke knize... Příběh pro mě má hodně osobní a bolestivý přesah. To, jak nemoc jednoho člena rodiny působí i na ostatní, bylo úžasně zpracované a opravdu upřímně dojemné. Musím se přiznat, že asi žádná kniha mě v dospělosti vnitřně nerozložila tolik, jako tahle. Kromě hlavního tématu oceňuji i dílčí příběhy netvora, které mě vždy tak trochu překvapily a vedly k zamyšlení. A zmínit krásnou grafiku a dokonalé černobílé ilustrace je snad samozřejmostí. Víc takových knih prosím!

adelka7079
25.10.2017 5 z 5

Tak jestli člověk může zároveň nenávidět a milovat knihu, tak je to pro mě určitě Volání netvora. Kniha má úžasné zpracování jak textově, tak graficky. Příběh vás emočně ždíme, od samého začátku. Je moc hezké sledovat vyvoj Conora...celou knihu máte chuť ho objímat a říkat mu, jak to bude dobrý. I když už od začátku tušíte jak celá kniha skončí. Je to prostě úžasná kniha, která ve mě zůstane ještě dlouho...

Dragell
22.10.2017 5 z 5

Dojemný příběh sledující život mladého chlapce, jehož maminka má vážnou chorobu. Jak se s tím třináctiletý hoch dokáže vypořádat? Jak se dá předpokládat, moc dobře ne, kolem sebe kope a všechno své trápení drží uvnitř sebe.
A proto jej začne navštěvovat po nocích netvor, který mu vypráví poučné příběhy a očekává, že až bude chlapec připraven, podělí se o ten svůj.
Příběh pro mladé o prioritách v životě, o vážné nemoci, která se může vyskytnout v každé rodině.

Poslechnuta audiokniha, je opravdu výborně načtena Janem Vondráčkem, který doslova vdechnul život starému, moudrému netvorovi a do kontrastu ovládnul hlas malého drzého hocha. Rozhodně doporučuji.

mariela.elish
18.10.2017 5 z 5

Úžasná kniha, hoci určená skôr "tínedžerom" ..ale mňa veľmi zaujala, motívom, tematicky a hlavným podnetom-posolstvom, ktoré v sebe ukrýva. :)

Nedomova.em
04.10.2017 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Myslím si, že je dobré psát pro mládež takovýto typ pravdivých příběhů, jelikož rakovina je v dnešní době všude kolem nás. Na druhou stranu si myslím, že může oslovit jak mladší čtenáře, tak i dospělé. Nad příběhy, které vypráví tis se totiž jedinec musí opravdu zamyslet, aby je pochopil. Netvor ukazuje, že nejsou lidé jen dobří, nebo jen zlí, ale každý je kombinace těchto dvou protipólů.

soukupka
03.10.2017 5 z 5

Úžasná a hustá kniha! Fakt pecka!

Eldar80
02.10.2017 4 z 5

Tohle a pohádka? Fakt nevím. Vůbec si nedokážu představit něco takového číst jako malý a nedej bože ve stejné situaci. To by mě asi semlelo. I když je děj prostý, tak ani jako cynik jsem se neubránil citové interakci s příběhem. Možná to vábení bylo silnější díky použité fantaskní rovině, která příběh jako by odlehčovala. Ta úleva při personifikaci vlastních démonů...
Bohužel tato fantaskní rovina je slabinou celého pohádkového vyprávění. Autor jako by nebyl konzistentní s její reálnou skutečností a rovinou snění a dětských představ. Buď to měl napsat čistě jako fantasy a nebo děj ke konci zreálnit. Neschopnost se jasně vyjádřit, byla však značně rušivá a ke konci to kazilo dojem z celé knihy.
Navzdory nedostatkům je příběh poměrně dost silný. Mysteriózní příběh je napsán tak dobře, že se dá doporučit i dospělým. Pro dítě může být atmosféra skutečně až hororová. Na vyvolání silných pocitů drsné, ale poselství v tom nějak nevidím… 80%

SeverusSnape
27.09.2017 5 z 5

Neskutečně krásný a smutný příběh plný emocí, u kterého jsem brečela jako želva.Skvělé a tajemné ilustrace domu dávali opravdu nezaměnitelnou atmosféru.Tato kniha je jako sám život - nespravedlivá.Kdo rozhoduje, co je špatné a co dobré. Kdo dává pravomoc jednomu soudit druhého?Musíme se na věci dívat ze všech úhlů, pokud chceme znát pravdu, je-li krutá nebo milá, to je relativní. A nalhávání, že to bude lepší, ikdyž hluboké uvnitř víme, že nebude, nic nevyřešíme a pravda na sebe nenechá dlouho čekat

JajaCZ
25.09.2017 3 z 5

Pekný a silný príbeh, ale asi neviem úplne presne, čo tým autor chcel konieckoncov povedať...Pôsobilo to na mňa umelo.

Aliii
19.09.2017 3 z 5

Silný příběh, silné emoce, ale pořád se nemohu zbavit pocitu, že tahle kniha pro děti rozhodně není.

popeluška
16.09.2017 5 z 5

Smutný příběh a zároveň nádherný..... kniha se četla velmi dobře od první až do poslední stránky. Ilustrace dodávaly příběhu to pravé kouzlo. Bez kapesníčků na konci jsem se neobešla....velmi silný zážitek na který jen tak nezapomenu ....

Denika
14.09.2017 4 z 5

Nemohla jsem se rozhodnout mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Příběh je to hezký (pokud se to tak dá nazvat), jsou v něm obsaženy i moudré myšlenky o tom, jak nic není černobílé a nikdo není jen dobrý či zlý, ale upřímně, četla jsem už mnohem lepší knihy a povyk kolem Volání netvora příliš nechápu. Rozhodně bych ji neřadila mezi knihy pro děti - víc ponaučení si z ní vezmou dospělí. Co naopak chválím jsou krásné ilustrace Jima Kaye, dodávají své kouzlo jinak ne příliš výjimečné knize. Celkový dojem je tak půl na půl. Možná se k ní však jednou vrátím a změním názor.

SmallLucia
12.09.2017 4 z 5

Opět kniha, která mě přivedla až k slzám. Všechno mě bolelo za Conora, prožívala jsem to s ním. Skvělé.

Janek
11.09.2017 4 z 5

Pěkný, střídmě zpracovaný námět. Příběh o vnitřních (nejen dětských) démonech a běsech.