Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4273 4273

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

borknagar
15.10.2013 4 z 5

Skvělá kniha od pro mne zcela neznámé autorky. Silný, dojemný příběh, který se musí líbit snad všem. A to nemám rád knihy odehrávající se během války a těsně po válce. Zde mi to sedlo a příjemně se četlo....

stopni
03.10.2013 5 z 5

Silný příběh jednoho obyčejného života, kterého strhl vír dějin a který si odžil svůj nenaplněný život...V porovnání se skvělými Žítkovskými bohyněmi je snad přece jen Vyhnání Gerty Schnirch o něco lepší díky neuvěřitelně silnému životního příběhu....Všem vřele doporučuju...

Lateralus
02.10.2013 5 z 5

Moje první přečtená kniha situovaná do druhé světové války a neměla jedinou chybu či hluché místo.

bosorka
29.09.2013 5 z 5

Těžko hledám slova. Tahle knížka na mě až nečekaně zapůsobila. Po Žítkovských bohyních, které všichni vychvalovali do nebes, a mě zase až tak nesebraly, jsem nejspíš nic neočekávala. A místo "nic" jsem dostala nálož emocí, nálož něčeho tak nesmírně těžkého a temného, že se mi tajil dech. Kdo je vinen, a kdo ne? Lze to vůbec posuzovat a kdo má právo posuzovat a odsuzovat? A lze vůbec odpouštět? Těžko odpovědět a Tučková se do nějakých mravokárných odpovědí ani nepouští, nechá na čtenáři, jak si téma přebere. Ze všeho nejvíc mi naskakuje stále slovo tíha, těžká doba, kterou zpětně nelze posoudit, tíha viny i odpuštění. Tak moc těžká a přitom tak moc silná je kniha Kateřiny Tučkové.

martanci2
21.09.2013 5 z 5

super čtení

exitus
19.09.2013 5 z 5

Tak silná kniha, že jsem nebyla dost dlouho schopná zformulovat komentář a hlavně přečíst jinou knihu. Opravdu velký příběh, kdy jsem skutečně nevěděla, co si o celé situaci myslet. Mám dojem, že je nám vtloukáno do hlavy, kdo je "dobrý" a kdo "zlý" v druhé světové válce, ale už méně se hovoří o tom, co následovalo. A bohužel, i tady vyplývá na povrch pravda, že nejvíc vždy trpí ti nevinní. Naprosto souhlasím s autorkou - že Gerta kromě několika málo šťastných chvil žila velmi nešťastný a vlastně zbytečný život.

Atuin
18.09.2013 5 z 5

Člověku utrhne kus sebe samého a mám takový pocit že je to jen dobře, jelikož je hodně nad čím se zamyslet. Solidně zpracovaný námět, který není jen smutný ale je nevýslovně krutý.
Autorka si dala velice záležet na jazykovém vyvedení tak na prolnutí sebe samé do nitra knihy.
U mě trumfla první čtenářský zážitek s ní a to Žítkovské bohyně, alespoň o kousíček.

Pistácie
17.09.2013 5 z 5

Moje druhá kniha od této autorky a snad ještě o něco více mě nadchla než Žítkovské Bohyně. Téma 2.sv. války, Němců a Židů je už hodně zpracované, ale to, co se dělo s Němci po válce, a hlavně s německými dětmi, ženami a starými lidmi žijícími v Česku (Brně a dalších městech) už o něco méně. Chvílemi velmi detailní, šokující, ale pravdivé popisy a vyprávění, o lidech, kteří si museli projít peklem.... četla se mi jedním dechem, i když pojednává o velmi smutné minulosti.

tulipa
13.09.2013 5 z 5

Knížka Vyhnání Gerty Schnirch byla první knihou, kterou jsem od Kateřiny Tučkové četla. Musím říct, že je to velmi smutný příběh, který chytne za srdce. Myslím, že by se tato kniha měla zařadit do povinné četby ve školách, aby i dnešní mládež věděla, že tomu není zase tak dávno, co se u nás děly hrozná zvěrstva - černá skvrna na našich dějinách. Jelikož jsem si po přečtení tohoto příběhu autorku velmi oblíbila, hned jak vyšly Žítkovské bohyně, tak jsem si je koupila a staly se součástí mé knihovny. Musím říct, že mě osobně se více líbilo "Vyhnání Gerty Schnirch", ale i přesto, si koupím hned další knihu, která od Kateřiny Tučkové vyjde.

ponti
05.09.2013 5 z 5

Velmi silný, krutý příběh. Ještě teď se mi tají dech.
Oceňuji pečlivost a energii, kterou autorka věnovala přípravě knihy, včetně absolvování vzpomínkového pochodu do Pohořelic.

chia
05.09.2013 3 z 5

Druha polovina knihy mne bavila o dost vic. Obcas mi to prislo docela prehnane-nemyslim tim popis vyhnani Nemcu z Brna, ale treba ten vztah s otcem. To chtela autorka vykreslit uplne zleho Nemce? Pribeh Barbory by mne docela zajimal dal.

kessey
26.08.2013 5 z 5

Skvělá knížka, která ukazuje, že nic není černé ani bílé a myslím, že by si ji měli přečíst především lidé stojící v čele našeho státu. Výborně napsané, čtivé, poučné a nesmírně silné dílo.

Ronin Roujin
21.08.2013 5 z 5

Tak tento kousek je stejně jako Bohyně na hodně vykřičníků! (pro neznalé, čím víc vykřičníků, ne víc adidas ale lepší a lepší) Nemohu pochválit grafickou a typografickou úpravu knihy. Nebojte se, nestojí za hovno ale četl jsem digitální verzi. Ale jelikož v papírové verzi má na starosti tyto dvě věci pan Pecina, dám jakýkoliv svůj úd do ohně za to, že půjde o perfektní práci a estetický zážitek. Popojedem...
Je to fakt síla. Vědel jsem sice, že na některých místech v ČR došlo k nějakým popravám Němců a různým excesům ale netušil jsem, že v Brně to mělo tak obrovský rozsah a o tom, že existovaly české koncentrační tábory (tedy ještě než je postavili komouši) jsem též nevěděl. Opět se projevilo klasické české přizdisráčství v plné kráse. V čechách asi vždy bude víc důvodů se za svůj původ stydět, než být na něj hrdý. Zejména nyní, když je na Hradě "prezident", který největší část své prezidenstské kampaně postavil na protiněmecké nenávisti a zatím byl financován tím druhým našim úhlavním nepřítelem.
To že v češích je stále zažraná primitivní xenofobie jak špína v oblečení dnes a denně dokazují spousty nenávistných stránek a statusů na FB a to, že stále častěji můžete potkat lidi oblečené v nacistické uniformě značky Thor Steinar. během čtení knihy jsem nacházel hodně paralel s nynější dobou. Bohužel.
Teď zpět ke knize. Autorce se podařilo najít ideální tempo vyprávění. Díky tomu, že je psaná převážně z pohledu hlavní hrdinky, nabývá příběh na niternosti a čtenáře vtáhne do děje. Občas je hlavní osa příběhu nahlíženého z pohledu Gerty "proložena" jednou, či více kapitolami, které jsou psané z pohledu jiné postavy ale většinou jde věci, které čtenář již zná z pohledu hlavní hrdinky. A nyní je vše znovu konfrontována z pohledu někoho jiného, kdo vše může vidět úplně jinak.
Také vyvážení popisu násilných scén s mi zdá ideální. Autorka nic oc nezakrývá ale ani se nevyžívá v detailech. I tak je většina pasáží dost depresivních. Příběh se je rozptýlen v celkem širokém časovém období. Od konce první republiky, po téměř součastnost. S tím, že období kolem roku 1945 se autorka věnuje nejvíce.
Ještě že se najde mezi těmi spousty českých píp píp pár kladných postav + kladná postava jednoho gruzínce. Ale třeba nejsou Gruzínci takoví píp píp jako Rusové a Stalin nebyl typický Gruzínec al spíše taková černá vrána. Teď taky trošku používám klektivní vinu xD
Každopádně pokud vám nebude vadit, že vaše národní hrdost půjde na nějakou dobu do kytek, Vyhnání velmi doporučuji. Kniha ač obsáhlá mne tak uchvátila, že jsem ji přelouskal téměř za víkend a to jsem smradlavý chlap!

triatlet
12.08.2013 5 z 5

Přestože se nedá očekávat šťastný konec, autorčin styl je tak autentický, že jsem knihu přečetl jedním dechem. Nevadily mi ani občasné dlouhé pasáže bez odstavců - tyto výpovědi mi přišly funkční; měl jsem totiž pocit, že mi je sděluje přímý účastník. Těžká doba je popsána velice realisticky. Autorka mě překvapila změnou vypravěček v závěru. Většinu knihy vypráví Gerta, čtenář si o ní udělá nějakou představu, ale v závěru ji naruší jiné vypravěčky (dcera, přítelkyně). Zajímavě podaný je (celoživotní) vztah Gerty a Janinky, respektive vazba mezi nimi.

faraonka
11.08.2013 5 z 5

Knihu jsem četla se zaujetím silný zážitek-doporučují přečíst každému-u čtení mi někdy ukápla i slza ,musela to být hrozná doba nespravedlnosti díky bohu že jsem ji nezažila.

lenka.v
08.08.2013 5 z 5

Četla jsem asi před měsícem a musím jen chválit, je to silný příběh silné ženy. Knihy o válce nemám moc ráda a čtu je jen zřídka .
Jako by spisovatelka tu dobu prožila, moc pěkně a poutavě napsaný román.

felia
07.08.2013 5 z 5

Tuto knihu, stejně jako Žitkovské bohyně, jsem si koupil, jakmile vyšla. Nezklamala mě. Syrový příběh ženy, která dokázala bojovat s osudem. Asi v každém zanechá pocit studu nad chováním některých našich předků.

Lenikovo
06.08.2013 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem o K. Tučkové neslyšela nikdy nic do té doby, než jsem někde zaregistrovala tuto knížku, tak jsem k ní přistupovala trochu s nedůvěrou. Ale proto, že mám ráda přesně tento typ knih - tj. sice beletrii, ale zasazenou do historických reálií a v rámci nich zpracovanou podle skutečnosti - mi Vyhnání přesně sedlo. Kateřina na mě dělá ohromný dojem právě proto, že to není spisovatelka, která by si z nudy sedla k počítači a napsala knihu o něčem, o čem toho ani moc neví. Podle informací které jsem o ní nastřádala, věnovala přípravě knihy hodně času, historii si skutečně nastudovala a věci, o kterých se píše, se skutečně staly. Ne přímo ženě, která se jmenovala Gerta Schnirch - jedná se o spojení osudů několika různých osob do osudu jedné ženy, zpracované do čtivě napsané knihy.

Verrrunka
04.08.2013 4 z 5

Dost dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale nakonec jsem se do toho vrhla a dokončila ji během pár dnů. Mírně jsem se ztrácela v těch jménech, postav tady bylo až požehnaně, nějak jsem tomu nemohla přijít na chuť. Moc se mi nelíbilo střídání vypravěče, hlavně pak v druhé polovině myslím. Celkově ale kniha byla velmi čtivá, námět mě opravdu zaujal. Bylo zajímavé se dozvědět, jak to probíhalo i z pohledu Němců, přijde mi, že o tom se až tolik nemluví. Poslední část knihy byla docela dojemná, zakončení velmi pesimistické.

mijagi80
30.07.2013 4 z 5

Dobře napsaná kniha o kousku naši historie, na kterou hrdí nikdy nebudeme. Ve válce se ale lidskost ztrácí na obou stranách. Zda bychom se chovali dnes jinak v tak extrémních situacích, je těžké posoudit.