Výkupné za Eraka

Výkupné za Eraka
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473022/bmid_vykupne-za-eraka-1tm-473022.jpg 5 1648 1648

Skandijský oberjarl Erak podnikne nájezd na pobřeží pouštní země Aridy, přitom však padne do zajetí. Erakův zástupce Svengal se obrací o pomoc do Araluenu a Halt a Will se nabídnou, že vyplují se Svengalem do Aridy a přivezou za Eraka výkupné. Má-li však být jejich cesta úspěšná, potřebují s sebou mít osobu z královského rodu, a tak princezna Kassandra – nebo Evanlyn, jak ji zná Will – přemluví svého otce, aby jí dovolil odplout s nimi na jih. K výpravě se ještě připojí Horác a Gilan, aby byla dostatečně zajištěna princeznina ochrana. Ale dostane se naše šestice statečných přes poušť, kterou obývají znesvářené kmeny a kde jí na každém kroku hrozí neznámá nebezpečí, k Erakovi včas?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Erak, 2006

Roselunda 1928
23.08.2015 5 z 5

Po výborném začátku (Halina, nebo Palt? :D) trošku slabší prostředek, který ale byl pořád moc dobrý. Nikdy jsem si nemyslela, že se málem rozbrečím kvůli koni. A ten epilog neměl chybu :D Jediné co bych tomu vytkla je to, že to mělo větší nádech naivity než předchozí díly. Pokud ale Flanagan Čarodějem na severu nezklame, budu uvažovat nad přesunutím do Oblíbených autorů.

hancijar
07.08.2015 5 z 5

Dalsi paradni dil o hranicari. Uz mi to nepridapa jako kniha pro deti, ale kdovi. V dnesni dobe sameho nasili a internetu, sme treba mi dospeli trochu pozadu...

schejbina
12.07.2015 4 z 5

Skvělá kniha i knižní série, za mě však (společně s Královskou Hraničářkou, i když ta je možná ještě horší než tento díl), nejhorší knížka z celé série. Vleklá a místy nudná, ale i tak je podle mě úžasná. Tahle série je moje srdcová, takže když napíšu, že byla nejhorší, nemyslím to tak úplně doslovně :)
Jen chci namítnout, kniha není pohádka, jak jsem se tu od pár lidí dočetla :) a už vůbec ne tento díl. Nevím, co za pohádku považují ostatní, ale já za ni teda nepovažuju bičování, plenění, masakrování a okrádání lidí, to opravdu ne :)

7208
17.06.2015 5 z 5

Nejlepší díl Hraničářova učně :D

technolog
05.06.2015 5 z 5

Někdo může namítnout, že je jasné jak kniha skončí. Ale to je jen dobře, vždyť je to přece pohádka a krásně napsána.

Anonymní
17.05.2015 5 z 5

Děj lehce odskočil od prvních čtyřech, ale stejně jsem ho přečetla jedním dechem. Závod jsem prožívala jako kdybych ho jela sama. Všem jen doporučuji!

Knížkařka
25.01.2015 5 z 5

Naprosto další skvělý díl! Spisovatel překvapil něčím novým a vážně jsem se bála o Cuka!
Pokud máte rádi HU tak přečtěte
(hu-hraničářův učeň)
Doporučuji nejen proto, že tento spisovatel u mě dobyl svět!

LazyNight
03.01.2015 5 z 5

Tento díl byl skvělou odměnou za přečtení třetího a čtvrtého dílu. Nejvíc se mi líbí první, pátý a dvanáctý díl. Co dodat...

Karoli282
13.12.2014 5 z 5

Opět úžasná zápletka. Postavy jsou skvěle popsané. Tahle série nemá chybu.

Greene
02.12.2014 4 z 5

Na tento díl jsem se moc těšil, protože se všech prozatímních dílů, co jsem četl, byl nejdelší. Bohužel, opak se stal pravdou. Až příliš dlouhé a přišlo mi, že autor chce mít tu knihu co nejdelší.

+SPOILERY: Proč se sága jmenuje Hraničářův učeň, když už na konci této knihy se stává plnohodnotným hraničářem?

Samaret
17.11.2014 4 z 5

bohužel poněkud zdlouhavé, ale i tak zábavné a příjemné.

Alma-Nacida
03.11.2014 4 z 5

Poprvé vnímám poněkud násilné natahování děje a i celkově hodnotím tento díl jako zatím nejslabší.

Tessi08
01.08.2014 5 z 5

Jedním slovem BEZVADNÁ! Moc jsem si užila dobrodružství Willa a Cuka. Hodně mě v závodě překvapila Cukova vychytralost. Doporučuji :)

Lodja
12.05.2014 4 z 5

Napřed kritizovat, potom chválit, abych to horší měla z krku. Tak tedy - už jenom název pátého dílu. Jak se vám bude v knihovničce vyjímat, když budete mít vyskládané Rozvaliny Gorlanu, Hořící most, Ledovou zemi, Nositele dubového listu, takové typicky fantasy kýčovité názvy a najedou Výkupné za Eraka? Co by se asi tak v tomto díle mohlo dít? Že by se řešilo výkupné za Eraka?
Další nešvar, který se počínaje Výkupným začíná docela rozmáhat je naprostá manipulace a to je nadržování Alyss nad Evanlyn. Čtenáři by se měly předložit charakteristiky a svoji oblíbenkyni by si měl zvolit sám, ne klišovité předsudky jako nafoukaná princeznička a ubohý siroteček.

Skyrider
16.03.2014 5 z 5

Tak jsem dočetl a nemám co dodat, perfektní jako vždy. Děj se pro změnu odehrává v poušti, což je příjemná změna. Jediné co mě na knize trochu trápí je jistota, že nikomu se nikdy nic nestane, ale za to nejspíš může i to že mám za sebou maraton série Píseň ledu a ohně plnou zvratů. Je to přeci jen určeno i pro mladší čtenáře, a pro starší je to skvělá série na oddechnutí. Hned jdu na další díl. To, že Will dostane vlastní léno (nevydržel jsem a koukl se na děj dalšího dílu) mi připadá jako rozumná změna, nemůže přeci do nekonečna bydlet v chatě s Haltem a jeho ženou, také doufám že se do děje pořádně dostane i Alyss.

Mergirus
15.03.2014

Souhlasím s Alex.Barunkou, kniha se opět četla jedním dechem. Mně se ještě navíc líbí postavy Skandijců. Je mi blízký humor Eraka a Svengala.

Alex.Barunka
24.02.2014 5 z 5

Další skvělý příběh. Na začátku nás čeká svatba Halta, což mě trošku překvapilo. Kniha je však o něco jiná než předchozí. Odehrává se v poušti a i zápletka je složitější. Velmi kladně hodnotím Johnovi "vedlejší" postavy za dobro jako je Seletin a náčelník Bedullinů. Kniha je do jisté míry předvídatelná, ale to nic nemění na tom, že je to úžasné počtení :) ..

kuceju
15.02.2014 4 z 5

Spoiler...Už to trochu polevuje, ale i tak jsem ráda za přečtení. Taky mě zarazila svatba Halta!!! To se, myslím, trochu nepovedlo. I když...Halt přece jen potřeboval trochu zkrotit nějakou ženštinou a všichni víme kdo není žádná jemná květinka a našeho Haltíčka si umí, jako jedna z mála, zkrotit :P Hraničářův učeň se prostě nijak blbě ohodnotit nedá!!! A jí dávám 4* jen v rámci série Hraničáře, ne všeobecně, jinak bych samo dala 5 hvězdiček.

Sauron025
12.01.2014 5 z 5

tohle je můj nejoblíbenější díl

ThePetinka
09.12.2013 5 z 5

Výkupné za Eraka je dalším pokračováním hraničářské série. A mě znovu a znovu napadá, jak to všechno vlastně dopadne. Vyučí se vůbec Will někdy? V tomhle díle se ukázalo, že ano, což mě do jisté míry uklidnilo. Will dokázal, že je chytrá hlavička, která sice dělá chyby, ale pořád ještě je dost dobrá. V dalším díle už z něj bude hotový hraničář. Takový, na jakého bude Halt hrdý.
Stále mě pronásleduje ten neodbytný pocit, že autor se díl za dílem zlepšuje. A musím říct, že někdy dokáže pořádně šokovat. Haltova a svatba? To bylo vážně to poslední, co jsem čekala. I samotné odloučení Willa od Halta bylo překvapivé, i když v celkovém kontextu díla dávalo smysl. Will se osamostatnil, dokázal, že umí fungovat i bez svého učitele.
Mimo jiné jsem se opět velice dobře bavila. Začínají mě opravdu brát ty věčné roztržky mezi Haltem a Skandijci. On si dělá srandu z toho, že ošlehaný mořský vlk se sotva udrží na koni, oni si pro změnu dělají srandu z toho, že tak výborný jezdec, jakým Halt bezpochyby je, trpí při každém zhoupnutí lodě neuvěřitenou mořskou nemocí.
Knihu rozhodně musím doporučit. Čte se lehce, je vtipná a zároveň napínavá a člověk se i lecčemu přiučí. Navíc musím zmínit i samotnou vazbu knihy, která je prostě perfektní. Kniha na potěžkání velmi lehká, přesto však disponuje pevnými deskami a je vázaná, takže se z čte přímo skvěle.