Vypravěčka

Vypravěčka
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 5 4269 4269

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

Lenka51
27.11.2020 4 z 5

Jako vždy náročné téma, které se ale velice nenáročně četlo. Morální dilema, zda vyhovět prosbám starého muže nebo upřednostnit své svědomí, mě naprosto pohltilo a do poslední chvíle jsem netušila, jak se hrdinka nakonec zachová. A ani nevím, jak bych se na jejím místě zachovala já.
Vyprávění Minky o těžkostech v době antisemitismu bylo silné, určitě ne pro každého.
Co mě moc nebavilo byl imaginární příběh vymyšlený Minkou, ale chápu, že v příběhu měl svůj význam. Navíc pokud by někomu hodně překážel, šel přeskočit.

Kikina105
26.11.2020 5 z 5

"...Říká se, že žádný člověk není tak důležitý, aby měl nad námi moc. Říká se ale také, že není dobré nechat se uvěznit v minulosti, protože každý si zaslouží budoucnost." - Knihu jsem doma měla už několik let, nikdy jsem však nenašla vhodnou dobu, abych si ji přečetla. Jsem ráda, že ta doba nastala nyní. Naprosto uchvacující příběh o Sage, která hledá cestu jak se vyrovnat nejen sama se sebou ale i s údělem, jenž na ni připadl. O Mince, která prožila holocaust. O Josefovi, jenž hledá vykoupení za své hříchy.

Příběh, kde se střetávají osudy a hledají odpovědi na otázky o tom, co je správné nebo by snad správné být mělo. A zároveň příběh, v němž se ukrývá další, který pod maskou fantazie ukrývá mnohem více, než se na první pohled zdá. Nádherně, snad až děsivě dojemný.

Evina74
23.11.2020 5 z 5

Tak tohle byl opravdu silný příběh. Nebyla to moje první kniha o holocaustu, ale zanechala silný dojem. Závěr byl pro mě dost nečekaný v rozhodnutí hlavní hrdinky a vedl k zamyšlení o vině a trestu.

Zdekat
22.11.2020 5 z 5

Moc pěkná kniha, po Velkých maličkostech druhá kniha autorky, kterou v okolí všem doporučuji. Postavy baví, tam, kde se popisují hrůzy holocaustu je vše popisované přesvědčivě a nenásilně s přesahujícím poselstvím. Důležitá je v knize otázka viny a odpuštění u pachatelů dávných zločinů na sklonku života.

1predseda
20.11.2020 4 z 5

Zajímavě prolínající linie děje, snad kromě těch upírů ?

Macula
11.11.2020 5 z 5

Kniha je jednou z těch, kdy s ubývajícími stránkami čtete pomaleji a pomaleji, protože ji vlastně nechcete nikdy dočíst.
Návaznost detailů a promyšlenost celého příběhu je až neuvěřitelná.

Katulka43
09.11.2020 5 z 5

Kniha se mi moc dobře četla. Začátek, byl pomalejší, ale pozdější vyprávění Josefa a Minky to vynahradilo. Konec byl určitě pro mne překvapením a nečekala jsem to.

pedroK
07.11.2020 3 z 5

Byl to takový průměr co do čtivosti a podprůměr co do dobových reálií. Za půlkou jsem odložila, když jsem si přečetla, jak vězňům stříhali po příjezdu do Osvětimi vlasy elektrickým holícím strojkem.

Kája95
06.11.2020 4 z 5

Příběh dob minulých byl poutavý,ale příběh dívky s jizvou dost předvídatelný

Eva03
04.11.2020 5 z 5

Tato kniha mě tak pohltila, že jsem ráno vstávala dřív než obvykle a hned se vrhala na čtení. Měla jsem obavy, že vzhledem k počtu stran se bude příběh natahovat, ale měl spád a žádná pasáž nebyla zbytečná. Prolíná se zde přítomnost se vzpomínkami na minulost, rozebírá se svědomí člověka, zda je možno páchané zlo nějak ospravedlnit. A závěr byl překvapivý!

Terka_v25
04.11.2020 3 z 5

Kniha je zajímavá námětem, poměrně dobře se čte (až na začátek, který se na můj vkus odvíjel pomaleji). Myslím si, že každý si v knize najde nějakou nosnou myšlenku nebo pocit. Nejvíce se mi líbil příběh "Josefa", a jako nejsilnější část knihy bych označila vyprávění Minky. Minka si zažila mnoho utrpení, jak v ghettu, tak Osvětimi. Nechtěla bych být na jejím místě. Postupně ztrácet členy rodiny, přežívat ze dne na den v neustálé nejistotě a strachu, ale i přesto živit naději, že ta hrůza jednou skončí. Naopak mě příliš neoslovil příběh o upírovi, i když chápu, že pro Minku měl význam. Úplně věrohodně na mě také nepůsobila romantická linka okolo Sage, hlavně ke konci knihy. Ale celkově jde o silný barvitý příběh, který stojí za přečtení.

Evina.Cetba
01.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdinka se seznámila se starým 90-letým mužem, který měl nacistickou minulost a velmi krutě zacházel s židy. Ten chtěl, aby mu zřejmě kvůli výčitkám svědomí pomohla k sebevraždě. Ona byla židovka, měla babičku v koncentráku a on si jí vybral, aby mu dala odpuštění. Začala pátrat po jeho minulosti, přišla na to, že byl velmi bezcitný a není tak hodným dědečkem, jak ze začátku vypadal. Spisovatelka poutavě píše, jenom se mi nelíbilo, jak často se tam psalo o upírech. Babička hrdinky psala v koncentráku na pokračování knížku o těchto nadpřirozených bytostech, tyhle pasáže jsem pak vynechávala.

Schary
31.10.2020 5 z 5

Tato knížka je výborná, úplně mě vtáhla do děje a moc mě bavila. Téma holocaustu je vždycky drsné, tady se prolínají osudy několika lidí s fiktivním příběhem jako-by bajkou o upírovi, který napsala hlavní hrdinka Minka. Nejdříve se seznámíme se Sage, která má '"pomoci" bývalému esesákovi Josefovi, proto jí vykládá jak se za války podílel na vyhlazování Židů. Jeji babička Minka vypoví,jak přežila židovské ghetto, Osvětim, pochod smrti a Bergen-Belsen...a jak to vše dopadne,si přečtěte, protože to stojí za to!

mdracek
28.10.2020 5 z 5

Neskutečně silný příběh. Příběhy o holokaustu vždy čtenáře zaujmou, ale tenhle obzvlášť. Kombinace dějových rovin i dobrá zápletka mě vtáhly do děje, a přečetla jsem knihu téměř jedním dechem. Přesvědčit čtenáře, že v některých chvílích je dokonce možné sympatizovat se záporným hrdinou, to si žádá opravdu odvahu a vypravěčský um.
Z přečtení si odnesu i několik zajímavých úvah a pohledů na svět. Jak se dá očekávat, bude to i fakt, že nic není černobílé.

Ester59
22.10.2020 3 z 5

Zvláštní úhel pohledu, ale na mne moc náhod najednou, moc prekombinovane. Pečení chleba ani vlozeny příběh nne nebavily. A ten konec? Nemela strach, ze ji kvůli takovemu "člověku " zavřou za vraždu?

Koudy411
19.10.2020 5 z 5

Krásný, smutný příběh, přečteno jedním dechem. Překvapivý závěr jako bonus.

ber
15.10.2020 5 z 5

Opravdu silný příběh, který se vám dostane pod kůži, musíte o něm přemýšlet a jen tak nezapomenete o čem byl. Líbil se mi pohled na válku z více stran....život německých naivních chlapců z chudých rodin, ze kterých se stanou vojáci.........polských židů, kteří žijí ve své komunitě.......

Simi
04.10.2020 5 z 5

Neskutečně napsaný příběh. Každá kniha o holokaustu je bolavá, tato není výjimkou. Prolínají se zde současnost s minulostí. O podmínkách v Polsku vím především ze Schindlerova seznamu. SS jsou ti zlí. Pro mne je však ještě hroznější to, co dělali židé sami sobě. V knize najdeme ještě jednu knihu. Tu, kterou vypravěčka psala a které zanechala otevřený konec. Dopsala ji až její vnučka Sage. Jednoznačně doporučuji.

kucik917
01.10.2020 4 z 5

Kniha je krasna. Stoji za precteni. Zpocatku jsem se do cteni musela nutit, zacatek byl matouci. Ale je v ni ukryt silny pribeh a pri predstave co vse lide vytrpeli vas to doslova zene cist, jak to dopadne.

lencin
30.09.2020 5 z 5

Silný a smutný příběh o síle odpuštění a o našich vinách.
(2016)