Vypravěčka

Vypravěčka
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 5 4329 4329

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller, 2013

roskomar
24.04.2017

Ze začátku mě kniha moc nebavila, ale jakmile začala vyprávět Minka hltala jsem stránku za stránkou.Hrůzy které musela zažít...:(((Konec překvapil.

Zuzaa
23.04.2017 5 z 5

Kapitoly psané Minkou a Josefem jsou strhující.
Kapitoly psané Sage a Leem průměrné.
Přesto dávám plný počet *, protože se jedná o knihu, která mě přenesla do jiného prostoru i času a která syrově připomněla hrůzy a odpornosti 2. světové války, na které se nikdy nesmí zapomenout.

Ajrad1981
22.04.2017 3 z 5

Prakticky od samého začátku jsem si říkala, že na víc jak 3* to nebude. Protože:
1. Sage evidentně navštěvuje špatnou terapeutickou skupinu.
2. Co tam jako dělá ten upír? (posléze vysvětleno)
3. Už od prvních stránek tam smrděla lovestory.
4. Minka svůj příběh vyprávěla, jako by ho měla z několikáté ruky. Zažila nepředstavitelné hrůzy a vypráví to málem bez emocí, aspoň já jsem tedy žádné výrazné emoce necítila. U podobných příběhů se u mě dostavuje pocit psychické nevolnosti (většinou ho v těchto případech používám jako měřítko), tady jsem mohla být v klidu.
5. Josef - pokud bych chtěla někoho přesvědčit, že jsem vrah a válečný zločinec, popisovala bych svoje činy o poznání hrůzněji. Mne by tímhle nepřesvědčil.

Po dočtení jsem zaváhala, zda jednu hvězdičku nepřidat. Ten konec je působivý. Ne překvapivý, byla tam naprosto jasná indicie, že něco je špatně. Každopádně po zjištění, co byl Josef vlastně zač, jsem pochopila, proč vyprávěl tak, jak vyprávěl. Nakonec jsem hodnocení o den odložila, abych si to mohla promyslet a vstřebat dojmy, a zůstala jsem u původních 3*.
Jo, a ten upír byl asi nejlepší částí knihy (když nepočítám odhalení Josefa).

verushka19
21.04.2017 5 z 5

Nádherná kniha s velmi zajímavým rozuzlení m, které jsem naprosto nečekala. Velmi hluboký příběh, někdy jsem měla pocit, že to ani nedokážu dočíst, jak moc byl příběh silný. Nemám moc ráda knihy o koncentračních táborech, ale tato mě naprosto uchvátila.

Gabrinela
21.04.2017 5 z 5

Tuto knihu bych nejraději koupila všem svým kamarádkám, abych jim také dopřála ten úžasný silný zážitek ze čtení, jaký jsem měla já. Zajímavá a neobvyklá byla pro mě pasáž věnovaná "zrodu" nacisty. Doporučila bych zařadit do seznamu povinné četby na středních školách. Vyzdvihla bych nádhernou obálku. Pokud si knihu koupíte či půjčíte, připravte se na opravdu hutnou dávku emocí!!!!

skryvacka
19.04.2017 5 z 5

absolutní špička!!! tahle kniha by se měla číst povinně... strašně silný příběh, který ukazuje, jak strašně rychle se může člověk vlivem okolností změnit na zrůdu, nebo naopak docela dobře situovaný dokáže nakonec přežít takřka nemožné... od této autorky jsem četla ještě titul: Nejsem jako vy - a je to také strašně úžasné čtení... je to sice zcela jiné téma - autistický mladík, který se přimotá do vraždy, ale vyprávění je též velmi, velmi fundované a silné... je to Paní Spisovatelka!!!

Mixy
17.04.2017 5 z 5

Příběh je tak silný a skutečný, že jsem na svých cestách autobusem brečela jak malá holka a nestarala se, co si pomyslí lidé okolo. Řadím ji mezi jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Síla realistického vyprávění, filozofické myšlenky a geniální propletení osudů, to vše tam je.

KláraHunčarová
13.04.2017 5 z 5

Co více říct, než že Picoultová je spisovatelka s velkým S.

ivulka15
10.04.2017 5 z 5

Kniha se mi dostala do ruky náhodou,na doporučení knihovnice,když jsem vracela jinou knihu s válečnou tématikou.A byla to šťastná náhoda,hrozně moc se mi to líbilo.Vypravěčka patří k těm knihám,které s Vámi zůstávají ještě dlouho poté co jste dočetli.

Pheonix
07.04.2017 5 z 5

Právě jsem dočetla a pořád jsem nedokázala vstřebat ten konec...

Tato kniha ve Vás vzbudí spoustu emocí, ať už to bude smutek, vztek, pláč, pochopení apod., rozhodně si myslím, že Vás nezanechá chladnými. Ze začátku jsem úplně nechápala proč je svým způsobem kolem knihy takové pozdvižení, je to přece jen kniha o Holocaustu, těch už je napsaných celkem dost a každý jsme se o těch hrůzách učili ve škole. Každopadně tato kniha mě hodně rychle vyvedla z omylu, že by byla jen obyčejným popisem těch hrůz. Má to hluboký a strhující příběh, má to šmrc a na každé straně Vás to nutí číst dál a dál, aby jste věděli, co se vlastně stane. Dnes si události této doby, podle mě, vůbec nedokážeme uvědomovat a je to špatně, měli bychom být vděční za to, co máme a můžeme, ale i dnes jsme na pokraji těch samých hrůz a doufám, že se postupem času někdo nedopracuje ke stejnému řešení, jako kdysi.

Autorka tuto knihu napsala naprosto famózně a konec mě naprosto dostal!

IvusP
07.04.2017 5 z 5

Ač nejsem fanynka knih zabývajících se historií, Vypravěčka mě jednoduše rozsekala... Kniha se čte sama, silné osudy postav, neuvěřitelný příběh. Neuvěřitelný do té doby, dokud si neuvědomíte, že to vše se bohužel doopravdy odehrávalo. Kniha dává na odiv fakt, že se v minulosti děly události, před kterými nesmíme zavírat oči. Klobouk dolů před spisovatelkou za tak realistický popis událostí, který z knihy dělá čtenářský skvost. Knihu určitě doporučuji, z hlavy ji rozhodně jen tak nedostanete!

alena4154
04.04.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Nejednou mi ukápla i slza. Rozhodně doporučuji všem, kteří ujíždí na historických románech jako já. :-)

Eleanor-ka
04.04.2017 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

Neuvěřitelná kniha, svým způsobem netypická, která vás naprosto pohltí. Prolínání moderní doby z 21. století s válečnými hrůzy za 2. světové války. Při čtení knihy cítíte hned několik pocitů, především tedy nejen mrazení, lítost a vlnu pokory. I přes všechno to zničující popisování Minčinýho příběhu, se v knize vyskytují i neobyčejně obyčejné scény, naplněné humorem a pohodlí. Líbí se mi námět celého děje, pěkařství a nadání péct po celou řadu ganerace.

Kniha plná zvratů, point a tzv. upoutání na všeobecné se vyrovnání s minulostí, odpuštění a vyrovnání se sám se sebou, nejen z ohledu toho, kdo prožil genocidu. Autorka je pro mě díky této knize opravdu výjimečná spisovatelka, protože ve mě dokázala vzbudit takový příliv emocí, které jsem měla pevně zaháknuté pod něčím, čemu se ani v nejmenším nedalo říkat pokora. A já si říkám: co může být horšího, než vidět umírat své nejbližší a prožít něco tak ohavného? V dnešní době si nikdo z nás nedokáže něco takového ani představit, otázkou však zůstává, jestli je to dobře nebo ne... protože dokud člověk něco takového opravdu nezažije, nepochopí. Každý se dnes za něčím honí, stěžují si na svůj život, ale kdyby si měl někdo projít něčím takovým, čím si procházeli ti před námi před necelými 80 lety, konečně bychom možná ocenili to, co nám bylo dáno.

Na konci jaksi otevřený příběh.. protože - "patří všem, kteří mají představivost.. a navždycky bude žít".

Dovolím si souhlasit s jedním z úryvků v knize: "Je úplně jedno, kdo vám odpustí, když jste tím, kdo nedokáže zapomenout."

allebra
27.03.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, propracovaná do detailů. Při vyprávění Minky mi střídavě běhal mráz po zádech, slzely oči a chvílemi jsem měla pocit, že snad ani nedýchám. Vypravěčka je velmi silný příběh, který mě úplně vtáhl do té děsivé atmosféry. A jaký pocit ve mně nakonec kniha zanechala? Že spáchané zlo nikdy nepřestane být zlem, i kdyby uplynulo třeba tisíc let. Na některé věci by se nemělo zapomínat. Doporučuji, stojí za přečtení! A já si určitě přečtu i další knihy od Jodi Picoult, protože moje první setkání s autorkou dopadlo na jedničku.

Etelea
27.03.2017 5 z 5

Na začátku prostě nemůžu nezmínit překrásnou obálku. V reálu je ještě hezčí než na fotce.
Kniha má přes 500 stran. Nedostala jsem se ani do poloviny a už jsem brečela jako želva. Fakt jsem ji musela odložit a pobrečet si.
Trošičku mě zarazila ta náhoda, jak se po letech potkají ti " praví" lidé. Ale odpouštím, protože všechno ostatní je úchvatné a uvěřitelné. Příběh hltáte stránku po stránce a nevyhnete se mrazení vzadu na krku. A opravdu smutné na tom je, že nejde o vymyšlenou povídačku. Podobné věci se skutečně děly. A není to až tak dávno.
Dávám plný počet, početla jsem si nadherně a ten konec = WOW!

wildprincess
27.03.2017 5 z 5

Velmi krásný a místy hodně smutný příběh...kniha se četla sama a příběh se mi moc líbil.
V pořadí druhá kniha od této autory a těším se na další...

Fundelot
25.03.2017 5 z 5

Už dlouho mě nic nechytilo za srdce tolik jako právě Vypravěčka. Obzvlášť silné jsou především pasáže vyprávěné Minkou, ve kterých popisuje svoje dětství za holocaustu. Místy mi vehnaly do očí až slzy.

Helik01
22.03.2017 5 z 5

Mám načteno mnoho knih o holocaustu, ale tuto knihu řadím do TOP, jsem ráda, že může zaujímat v mé knihovně čestné místo. Autorka si na ni dala opravdu záležet. Četla se jedním dechem.

veronika4918
22.03.2017 5 z 5

Knihy, které se točí kolem holocaustu, čtu velmi ráda, i když u nich ve 90% případů brečím. Vypravěčka je velmi čtivá a propracovaná, do poslední chvíle člověk netuší, že vlastně ... Když mi to došlo, brečela jsem jako malé děcko.

dia.riedl
20.03.2017 4 z 5

Příběh je velmi povedený, velmi propracovaný, až jsem z předmluvy žasla. Některé kapitoly mě sice nebavily, ale ty ostatní jsem hltala jedním dechem. Sage jsem si oblíbila, i když mě občas už vytáčela s tou svou jizvou..Lea jsem si zamilovala.
Z Minky vyprávění mě mrazilo a ukápla nejedna slza. Moc mě bavily části z pekárny a vůbec o pečení, protože my sami pečeme domácí chleba a Sagin život mě také bavil.
Konec mě překvapil, i když mě samotnou napadlo, že by to mohlo být TAK, jak to bylo.
Ale chtěla jsem číst dál! Co se stane dál? Co Sage udělá?