Problém tří těles

Problém tří těles
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346208/bmid_problem-tri-teles-07o-346208.jpg 4 1872 1872

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

Keyance
21.10.2020 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Vypravěč byl velmi příjemný. Kniha rychle plynula.

Kniha mě výkonu bavila, přišlo mi, že prozkoumávala velmi zajímavé myšlenky. Byla velmi poutavá na zástupce "hard" science fiction, kde se řeší velmi mnoho fyzikálních problémů.

Hodnotím: 8/10 Skvělá kniha, i když mimo můj šálek čaje. Budu číst další díl. Radši bych něco mírně akčnějšího, nebo víc zaměřeného na vztahy postav.

MilkyA
07.10.2020 5 z 5

To bola velmi zaujimava zmeska od komunistickej kulturnej revolucie, cez imaginativnu VR hru a dokonca miestami hororove prvky? A nakoniec je to este uplne o niecom inom? XD A ono to aj funguje dokopy? XD hahhah mee likeee :) som zvedava na dalsie diely.. Vlastne vazne to bola dost strasidelna kniha, ked sa to tak vezme 0.0 :3

shootingstar
03.10.2020 3 z 5

Tato hard sci-fi na mě byla až trochu příliš hard. Jako román nic moc. Další díly už číst nebudu.

Jarka_rybář
30.09.2020 5 z 5

Tahle kniha pro mne byla jako zjevení. Obrovsky mne překvapila. Nejdřív byla trochu nudná, moc politická, potom strhující. Znovu mne překvapilo, co všechno je schopen udělat člověk, a zvlášť člověk, který ztratil víru v lidstvo.
Moc se mi líbí, kolik toho autor ví o fyzice a propracovanost kontaktů s trisolarany - PC hra je dobrá.
Více čínské sci-fi na náš trh.

specialista5
30.09.2020 4 z 5

Celá série se stane zásadním dílem sci-fi a bude klasikou. Nevím kde se to v něm bere, ale celý příběh je tak originální a zajímavý, že prostě musíte číst dál.
Jediné co mě brání dát 5 hvězd, je fakt, že mi asi na 100% nesedí někdy až příliš zbytečně podrobný popis autora, kniha a ty následující mohly být o něco kratší a ničemu by to neuškodilo. Navíc první polovina je taková výrazně pomalejší, dokonce jsem se musel i prákrát nutit k tomu v ní pokračovat, ale nakonec jsem určitě rád že jsem to překonal a užil si toto neobyčejné dílo.
Doporučuju milovníkům sci-fi, neočekávejte jednoduchou jednohubku, ale když vytrváte budete odměněni.

jooosev
30.09.2020 3 z 5

Vzhledem k pověsti knihy byla pro mě zklamáním. Některými těžkopádnými pasážemi jsem se nemohl prokousat několik dní. Možná právě proto jsem se začal soustředit víc na všudypřítomnou čínskou propagandu a pro mě iritující autorův styl častých a leckdy na můj vkus přehnaných vzletných přirovnání. Navíc některé věci kolem fyziky byly, no, jak to říct, pro laiky asi dobré ale fyziky-trochu-více-znalí čtenáři zřejmě nejdenou zakroutili hlavou. A možná si někteří z nich řekli, podpobně jako já, "Proč?! Proč tam musel napsat tohle?! Achjo".

Za mě 3/5. Nápad geniální, formu hodnotím asi dost přísně, potenciál, bohužel, nevyužit. V trilogii pokračovat nehodlám.

Eldar80
29.09.2020 4 z 5

Mám výhodu, že jsem četl Kulový blesk a tak mě styl psaní nepřekvapil. Kulový blesk se sice odehrává před trilogií, ale není nutné ho číst. Až na pár zmínek to nenavazuje a objevuje se z něj jen jedna postava.
Čtivost je o trochu horší. Je to holt první díl, kdežto Kulový blesk samostatné dílo. Opět je to hard sci-fi. I zde se autor do vědecké fikce tvrdě opřel. Originalita nápadů mi přijde neuvěřitelná. Tolik fantazie není ani ve fantasy.
Jenže literární provedení pokulhává. Je to takové rozumově sterilní. Emoční prožitek zůstává na čtenáři. Nejvíc si to užijí lidé, kteří se zajímají o vesmír, mimozemšťany, vědu, základní výzkum ve fyzice a současné dění.
To jsem právě vůbec nečekal. Děj odráží dnešní dobu. Právě dnes můžeme vidět klesající důvěru ve vědu. A jak se někdy ekologie mění v ekologismus. Jak přehnaná snaha spasit svět nakonec může uškodit.
Autor opět využívá moderních poznatků o elementárních částicích. Jenže je to moc nevyvážené. Má to dvě slabiny, které kazí zážitek. Určitou plochost díky žánru a nudnou prostřední část, kdy nevíme kam vše směřuje.
Za to závěr je geniální. Posledních asi 70 stran jsem četl dvakrát. Konce knih čtu znovu, když třeba nepochopím pointu. Tohle jsem si chtěl ještě jednou užít.
Čtenářům sci-fi rozhodně doporučuju. Kdo si není jistý, může zkusit Kulový blesk. Ten má však jen jedno téma. Styl je jinak stejný. Problém tří těles je o dost pestřejší. Řeší se jak vědecký výzkum, počítačová on-line hra, vývoj budoucí společnosti. 90%

PavelA820
26.09.2020 5 z 5

Kniha je naprosto skvělá. Čte se jedním dechem. Lidem, kteří nemají trochu důkladnější znalosti moderní fyziky mohou některé pasáže dělat problém ale autor se snaží vše podávat srozumitelně. Hlavní je ovšem sám příběh. Zajímavý je i začátek s připomenutím doby čínské kulturní revoluce, což zejména v současné době, kdy vidíme něco podobného není špatné připomenutí. Autor se zjevně inspiroval I.Asimovem a jeho Nadací. Ostatně v druhém díle se k tomu i ústy jedné z postav přiznává. Pro milovníky sci-fi určitě další kniha, která se stane klasikou.

Větvička
24.09.2020 5 z 5

Myšlenkově provokující, napínavé, dotýkající se největších bolestí naší civilizace. I přes odborné pasáže se čte jedním dechem. Na některé obrazy, vykreslené autorem, nemůžu zapomenout.

Guzmicz
10.09.2020 4 z 5

Celkový dojem z této knihy mohu pojmenovat jako uchvácený. Liou Cch'-sin je jeden z mála autorů, který pro příběh své knihy udělá nezbytný průzkum několika vědních oborů, aby své sci-fi posunul o vyšší level. Dokonce mě kniha donutila si i některé z těchto problematik vyhledat a prostudovat si je. Rozhodně bylo důležité si dávat souvislosti postupně dohromady a "nevypnout".

Na knize jde poznat také jiné kulturní smýšlení než na jaké jsme u nás zvyklí. Velmi mne udivilo, že autorovi prošla i kritika Číny (Mao a kulturní revoluce).

Jedinou nevýhodu vidím v pasážích, které tak trochu slouží pouze k "nabobtnání" knihy.

Vřele doporučuji všem milovníkům sci-fi.

H.A.R.R.Y.
18.08.2020 3 z 5

Souhlas s falcon9. Na to, že je to hard sci-fi, to bylo do očí bijící. Poslední třetina jak z Ricka a Mortyho. Jinak mě ale prostřední část ve Třech tělesech hodně bavila a čekal jsem, co z toho vyleze. Celkově byly ty sumarizace fyzikálních problémů a přemejšlení nad nima ohromně zajímavý stejně jako výbornej styl psaní (stránky utikaly jedna za druhou), jen škoda že mi byly postavy úplně volný (stejně jako autorovi - a stránky mi utikaly ještě rychlejc při tom přeskakování, kdy mě zas něco chytne) a že fungovaly jen jako prostředek k tomu, aby se tam ty vědecký věci mohly nějak objevit. Další knížku už s největší pravděpodobností číst nebudu.

ColbySawyer
16.08.2020 5 z 5

Rozhodně vynikající dílo, které nám Evropanům může nabídnout ještě více díky zasazení do Asie a díky "východnímu stylu" psaní autora. Celé dílo je velmi komplexní a baví ve všech svých vrstvách, tedy v té historické z dob Kulturní revoluce, mysteriózní o vyvražďování vědců i té o zdolávání VR hry. Navíc kniha nabízí velmi příjemný edukativní bonus v podobě vědeckých pasáží a historických vysvětlivek. Jediné, co bych vytkl, jsou postavy, ty autorovi vyloženě překáží. Mimo Ta'Šeho postrádají jakýkoliv hlubší charakter a v knize jsou spíše z nutnosti. Příběh je povedený a plný skvělých nápadů, takže je škoda, že se ho nedaří napasovat i na tu lidskou rovinu, ale to se třeba zvládne ve druhém díle. Jinak tuto knížku můžu velmi doporučit.

TomHr
12.08.2020 5 z 5

Nevěděl jsem, co od knihy očekávat. Asi jsem byl jenom zvědavý na dílo, které podle anotací bylo obtížně zařaditelné. Ale tohle jsem fakt nečekal.
Na pozadí půlstoletí čínských dějin, od běsnění kulturní revoluce po vcelku uvolněnou dobu moderních technologií, rozvíjí se příběh několika čínských vědců. Různé podivné úkazy, které se tu a tam objevují, jakož i zvláštní počítačová hra zpočátku nedává moc smysl. Autor umně splétá dějové linie, používá retrospektivu a ta nejfantastičtější odhalení si nechává až na samotný závěr. Byl jsem zvědav, jak a zda vůbec se dočkáme vysvětlení všech záhad. Ale ano, příběh je skutečně konzistentní, byť technicky či fyzikálně vzdělaný čtenář/posluchač sem tam musí přimhouřit oko.
Některé pasáže byly snad zbytečně dlouhé a chvílemi obtížné orientovat se v čínských jménech. Ale to jsou jen drobné výtky na adresu jinak vynikající, nesmírně zajímavé a originální knihy. Už se těším na další díl.

Fandomas
11.08.2020 3 z 5

Knížka je dvakrát delší, než by příběhu slušelo. Na mě je tam moc teoretické fyziky a zároveň neracionálních lidských rozhodnutí. V čínských jménech jsem se při poslechu audioknihy často ztrácel, ale za to příběh nemůže.
Hodně váhám, jestli se vůbec pustím do pokračování.

falcon9
06.08.2020 2 z 5

CHA! Jaké štěstí, že první objevená mimozemská civilizace je hned za humny. A dokonce mají i stejná písmenka a čísla. A když něco napíšou, jejich počítač to přelouská do 'pozemského jazyka'...do angličtiny? nebo rovnou do čínštiny? Já nevím. Divím se, že se tady skoro nikdo nepozastavuje nad tím, jak absurdní pasáže se v knize objevují. Paradoxně části ohledně kulturní revoluce v Číně a opravdového problému tří těles(rozuměj tří sluncí) byly celkem dobré, zbytek je ale hrůza. Kromě detektiva Ta'š mluví všechny postavy úplně stejně, ploše, a to i 'mimozemšťani'. Konverzace a reakce postav na některé situace(třeba objeveni mimozemské civilizace) jsou fakt non-sence. Literární přednes je na úrovni žáka 5 třídy. Pokud trochu vidíte do fyziky a astronomie a vaše představivost je aspoň trochu omezena jistou dávkou logiky, pak si tohle fakt nekupujte. Celý haló ohledně tohoto "sci-fi" a celkové pozitivní hodnocení fakt nechápu, asi mám málo představivosti..? Nevím, každopádně jsem na akci kupoval celou trilogii, takže se aspoň ve dvojce dozvím, jak bude probíhat komunikace mezi marťánky a pozemšťánky, to bude bžunda!

engelbert
05.08.2020 4 z 5

Líbilo se mi, kolik různých problémů, ať už fyzikálních, společenských nebo etických se do knihy srozumitelně vešlo. Naopak postavy působily zvláštním schematickým neživým dojmem, nedokázal jsem se do nich vžít.

DivnýJanko
04.08.2020 5 z 5

Ťažko opisovať aby som neprezrádzal. Ale za mňa je to pozoruhodné dielo ako obsahom tak rozsahom. Vraciame sa ku koreňom poctivého sci-fi, ako sme zvyknutí u Asimova, Herberta, Dicka... ak bude aj druhá a tretia časť takto dobrá tak to bude legenda. Iste, legenda pre ľudí, ktorí vedia doceniť hĺbku a nadčasovosť a ako tak rozumejú výrazovému metafyzickému slovníku. Do plusu dávam aj faktor, vyrovnávania sa s stigmatom Kultúrnej revolúcie. Je to autor, ktorý svojim budovateľským poctivým prístupom v diele, má budúcnosť na nebi fantastiky určite zaručenú a budeme ešte o ňom počuť.

Ence
16.07.2020 1 z 5

(SPOILER) No páni, to byla ale ptákovina.
"Lidé ten hmyz prostě nevyhubili."
"Díky, Ta Š'." Wang podal detektivovi ruku.
"I já děkuju." Ting popadl jeho druhou ruku... Proč mám pocit, že dialogy a psychologii postav i Trisolaranů vytvářelo pětileté dítě? Nevím, jestli je to čínskou náturou, ale připadá mi, že jsem celou dobu četl o nějakých androidech s porouchaným generátorem emocí a ne o lidech. Navíc stejně hloupě jako autorovy lidské postavy působí i mimozemšťané, což je dvojité faux pas. Nejen že působí hloupě, ale hlavně stejně, což považuji za větší problém. Tak třeba Führer Trisolaris nechá svého vědátora dělat šílené multidimenzionální hokus-pokusy (a taky mimochodem zmrazit celou planetu) a celý plán si nechává vyložit až potom a ještě se mu omluví... :-D

To, že Trisolaris svůj plán prozradí Zemi, byl také hodně dobrý oslí můstek. Kdyby to neudělali, tak není o čem psát, že ano? Možná tak pouze o chaotických výsledcích z urychlovačů částic. Vůbec je celá kniha tak směšně prvoplánová a stupidní, že mi to připomíná filmovou žumpu, která vyžaduje po svém divákovi jedinou věc konzumuj a hlavně moc nepřemýšlej :-D

Hvězdu dávám za popis vědeckého bádání na základně a za objevení slunečního zesilovače. Bohužel popis vědy Trisolaranů je opět naivní a hloupoučký. Kupříkladu je zřejmě problém rozvinout proton do správné dimenze (ty teatrální vlákna, anuloidy a krychle si mohl autor taky odpustit). Ale když už to nějak uplácáme, tak asi není vůbec žádný problém do první 2D proton-roviny, kterou tato civilizace kdy stvořila, vypalovat PC obvody založené na narušování silné interakce protonu, výsledné protonové samoopravitelné PC zase hezky pěkně zabalit, teleportovat skrze vyšší dimenze a začít ho okamžitě ovládat na mezihvězdnou vzdálenost v reálném čase. Dokonce to umí udělat bububu obrázky vypálené na lidskou sítnici. Na to, že ufouni takovou strukturu nikdy předtím nevytvořili, o ní mají a priori docela dobrý přehled, disponují příslušnými technologiemi a dokonce mají čas i na to vymýšlet podobné hovadiny typu wow-efektů a easter-eggů... Naoknec to ale nevydrží a stejně je adventistům všechny vyspojlujou :-D

Moje oblíbená postava byl ten chronický lenoch a matematik. Z jeho apatie ho nevyvedou ani výhružky smrtí, ani mrtvá manželka. Myslím, že když ji viděl rozstřílenou na podlaze, tak pokrčil rameny, zapnul si vedle v pokoji PC a vylepšoval své evoluční algoritmy. Fakt týpek... :-D

Fenrir
15.07.2020 5 z 5

Subžánr hard sci-fi se mi líbí s každou další knihou více a více

Affares
30.06.2020 4 z 5

Přečteno reálně za dva dny. Dojmy - uf, wau, no teda! Je to trochu jako houpačka, hodně vědeckých pojmů ale prostě vám postupně padá čelist čím více čtete. Takové knihy se už dnes moc nepíše, tím myslím nejen kvalitu textu, ale hlavně styl a neskutečný podání vědeckých faktů. Vědecko-fantastický žánr vzkříšený v podobě a stylu, jaký by čekal málokdo. Hodnocení dávám rezervovaně, protože věřím, že další díly budou ještě o kousek dále.