Karlík a továrna na čokoládu
Roald Dahl
Willy Wonka série
1. díl >
Karlík Bucket, chlapec z chudé rodiny, souhrou šťastných náhod získá los, který mu umožní spolu s dalšími dětskými výherci navštívit továrnu na čokoládu pana Willyho Wonky. Návštěva se pro všechny děti kromě Karlíka promění v hrůzný zážitek, protože Umpa-lumpové, kteří sladkosti vyrábějí, je postupně vytrestají za jejich špatné vlastnosti – jedno spadne do čokoládové řeky, další zfialoví a ještě jiné je svrženo do odpadní šachty. Nakonec zbývá jen Karlík. Pan Wonka pro něj coby výherce přichystal nebývalé překvapení.... celý text
Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: 2016 , Knižní klubOriginální název:
Charlie and the Chocolate Factory, 1964
více info...
Přidat komentář
Určitě se jedná o super čtení pro děti, ze kterého mají zábavu i poučení. A přestože rozhodně nejsem cílová skupina, bavila jsem se opravdu skvěle. :)
Nebudu tu mluvit o super filmu co vytvořil Tim Burton, ale o této knize, která je dle mého názoru lepší než li filmová adaptace. Díky této knize si postavy můžeš vytvořit sám v mysli a příběh si částečně sám domyslet, myslím pouze vizuálně.
Jinak si osobně myslím, že je toto nejlepší kniha od Roalda Dahla a určitě si zaslouží 5 hvězd.
Příběh ani není moc klišé. Přijde mi, že je originální a doporučuji všem.
Já sice nejím čokoládu, ale i tak se mi to líbilo. Nejvíc mě zajímaly Wonkovy různé druhy čokolády a místnosti jeho továrny. Třeba čokoládový sál, kde bylo všechno z čokolády. Na konci je příběh taky dojemný. Škoda, že kniha neměla více stran, aby se tam vlezlo víc místností Wonkovy továrny. Kniha je vtipná a podobá se stylu Davida Williamse.
(SPOILER)
Tahle drobná knížka nemá ani 100 stran. Když jsem byla skoro na 40. straně a děti se teprve štosovaly před branami Wonkovy továrny, trochu mě předem mrzelo, že tu nejbarvitější část příběhu bude muset vzít vpravěč hopem.
Nakonec to vyšlo akorát. Přirovnávala jsem totiž tradičně knížku k filmu a tam je pan Wonka představován včetně svěho dětství. Oproti tomu je knížka strohá, jednoduchá, vyřazuje zlobivé děti jak na běžícím pásu, nehloubá, nefilosofuje.
Jednodenní jednohubka, lákalo by mě přečíst si jí v originále. Má i hezoučké ilustrace od českého autora, býval by z toho byl pěkný večerníček.
Moc pěkný příběh, který nesmí chybět v naší dětské knihovničce. Jeden z těch, který vždycky zlepší náladu, když je dušišce ouvej.
Kniha je pro děti a je skvěle napsaná a určitě dává dětem možnost rozvíjet fantazii. Seznamuje je s vlastnosmi, které nejsou úplně dobré, s chudobou i nadějí. Za mě určitě skvělá volba.
Pořádně nevím jak knihu hodnotit ale nakonec jsem se rozhodla pro 4*. Kniha je krásná a čtivá ale ten příběh už jsem znala.
V posledných rokoch som prečítal mnoho detských kníh, ktoré som však vzhľadom na ich krátky rozsah, nikdy na tomto portáli nehodnotil. S tým, ako deti rastú, sú aj knihy, ktoré čítajú obsiahlejšie a zaujímavejšie aj pre dospelého čitateľa. Zavádzam preto nepravidelnú rubriku „Knihy, ktoré som prečítal skôr ako ich dám čítať svojim deťom“ s cieľom posúdiť vekové odporúčanie.
Roald Dahl sa žiaľ v čase môjho detstva ku mne nedostal, ale môžem potvrdiť, že chýry o tom, že jeho knihy si vedia užiť nielen deti, sú pravdivé. Originál knihy bude mať tento rok 60-te narodeniny, ale je to naozaj nadčasová záležitosť. Celý čas som premýšľal nad tým, ako by asi Dahl opísal dnešné deti, keď každá ďalšia generácia rodičov tvrdí, že s deťmi je to stále horšie a horšie.
Ilustrácie Quentina Blakea nie sú v tejto knihe až tak výrazné, ako pri niektorých iných Dahlových knihách (jeden príklad za všetky je iná naša obľúbená Dahlovka - Obrovský krokodíl, kde sú ilustrácie rovnocenné textu a bez nich by to nebolo ono).
Teším sa na opätovné čítanie, tentoraz aj s mojimi dvoma umpa-lumpami.
Dieťa vo mne hodnotí 10/10.
Moje poslední přečtená kniha roku 2023... Bohužel je na škodu, že Burtonův film znám nazpaměť snad i pozadu, samozřejmě je kniha malinko odlišná, menší překvapení na konci (celkem rozdíl od Burtonova filmu). Prostě se tomu nedá co vytknout, Jsem zvědavá na druhý díl.
Audiokniha - neskutečná dokonalost! Barbora Hrzánová je neskutečná :o) Miluji to!
Knihu, film i přednes Barbory.
Prostě film je lepší,ale líbí se mi víc asi proto, že jsem ho viděla dřív než jsem četla tuto knihu.
Moc pěkná kniha. Sice určená dětem, ale i mně, jako dospělé, se moc líbila. Jsem ráda, že jsem dlouho odolávala a nepodívala jsem se nejdřív na film :) Prima nápad, že se většina děje odehrává v továrně (nejen) na čokoládu, ale cukrovinky, co člověka jen napadnou. Je teď jasné, že děti jsou při prohlídce továrny vystavené velkému pokušení, kterému nelze odolat. Nebo ano? :) Chápu, proč je kniha mezi dětskou doporučenou četbou (můj syn ji tam měl a ani na chvíli nezaváhal a vybral si ji ke čtení).
Všem se nám asi vryl do podvědomí film se skvělým Johnnny Deppem. Režisér Tim Burton si tentokrát odskočil od temnoty k barevnosti. Kniha je krásná a kouzelná. Dahl píše velmi barvitě. Nad jeho nápady mi poklesla čelist. Popis cukrovinek byl úžasný. Chvilkami jsem si připadala, že v té čokoládovně jsem taky. Moje fantazie si užila a já s ní. Taky tu máme i pár ponaučení. Ty sem samozřejmě patří.
Dahl ví, co děti chtějí, a proto se ve svém příběhu zaměřil na jednu z nejoblíbenějších lidských laskomin - na čokoládu. Skrze poutavé vyprávění, ve kterém děti prozkoumávají čokoládovnu poukazuje autor na kladné a záporné lidské vlastnosti, čímž chce čtenáře pochopitelně poučit. Všechny postavy jsou skvěle vymyšlené a člověk jen kroutí hlavou nad jednotlivými nápady, se kterými pan Wonka přišel. Skvělá kniha, která se dočkala taktéž výborné a věrné adaptace.
(SPOILER)
Tak konečně můžu říct, že jsem si přečetla tento příběh, a nezklamal mě. Ba naopak, jsem si začala říkat, že se chci dozvědět víc. A to především o Wonkovi, jelikož je to vskutku Burtonovská postavička ve vší parádě, a to tuto knihu nemusel Tim ani filmovat.
Kniha krásně odsýpá. Autor píše velmi poutavě, objevování továrny se mi ohromně líbilo...všechny ty praštěné nápady byly prostě boží, a mně osobně by nevadilo strávit v továrně o mnoho déle. Líbila se mi tam ta zakomponovaná poselství, která mají dětské čtenáře nenásilnou formou poučit...prostě to bylo skvělé, příběh je nadčasový, dojemný, zůstává zastřen i vábivou rouškou tajemství...byl i vtipný a především nápaditý. Jak říkám Wonkovi reakce na určité situace jsou prostě k popukání, takže pro mě kniha je prostě taková krásná sladká jednohubka.
Když jsem viděla prvně film... pro mě blbost. Proto, když ji měl syn v povinné četbě, divila jsem se, co to v té škole čtou?
A nestačila jsem se divit, jak mě příběh pohltil.
Willyho Wonku jsem si rychle oblíbila. A tu jeho továrnu miluji
Veľmi pekná kniha, Roald Dahl stvoril nezabudnuteľný príbeh, podľa ktorého bol natočený aj výborný film :)
Štítky knihy
pro děti zfilmováno čokoláda anglická literatura rozhlasové zpracování továrny
Autorovy další knížky
2005 | Obr Dobr |
2005 | Příběhy nečekaných konců |
1986 | Jedenadvacet polibků |
2017 | Čarodějnice |
2002 | Můj strýček Oswald |
(SPOILER) Očekávání spojená s touto ikonickou knihou byla zjevně nadhodnocená. Líbí se mi autorův ironický styl a překvapivé pointy. Taky se mi líbil film.
Text se opravdu pěkně četl, krátké kapitoly a neustálý nádech tajemství mě držely u stránek. Taky oceňuji ilustrace Q. Blakea.
Z úvodních kapitol čišela bída rodiny Bucketových i vzájemná láska. Samozřejmě mi hlavou vrtaly i logické nesrovnalosti, například paradox, kdy dědeček Pepa dvacet let nevstal z postele (je mu už 96 let), ale pak po továrně běhá jako jura a zvedá Karlíka do výšky.
Hledání zlatého kupónu bylo podáno velmi zábavně, nicméně zbývající výherci (kromě Karlíka, samozřejmě) mají tak výrazně záporné vlastnosti, že to z příběhu dělá mravokárnou přednášku. To mě opravdu zklamalo. Je přespříliš snadné Karlíkovi fandit a postavy jsou velmi schématické.
Nedokážu posoudit, zda se jedná o závadu překladu, ale „písně“ Umpa-lumpů se mi nelíbily. A nad koncem jsem vyloženě rozpačitá. Je useknutý a málo důvtipný. A další výtka – kniha vlastně neměla žádný děj. Ano, bylo to zábavné a bizarní, ovšem těch závad jsem napočítala víc, než nad kolika jsem ochotna přimhouřit oko.
A úplně celou dobu, kdy jsem to četla, jsem měla chuť na sladké.