Zápisky ze Severní Koreje

Zápisky ze Severní Koreje
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445660/bmid_zapisky-ze-severni-koreje-dcr-445660.jpg 3 80 80

Záblesk života v nejuzavřenější zemi světa očima nejoblíbenějšího britského světoběžníka. V květnu roku 2018 někdejší člen slavných Monty Python a zanícený cestovatel Michael Palin strávil dva týdny v notoricky tajnůstkářské Severokorejské lidově demokratické republice, odříznuté zemi bez internetu i signálu, jejímuž venkovu stále vládne zastaralá ekonomika připomínající nevolnictví, zatímco metropoli zdobí blyštivé mrakodrapy a přepychové stanice metra. Výsledný cestopisný dokument stanice Channel 5 zaznamenal velký divácký ohlas. Palin nám nyní předkládá svůj osobní deník, v němž popisuje nejen to, co během své návštěvy spatřil – včetně prchavých záblesků skutečností, které se před ním autority snažily utajit -, ale i rozhovory s místními obyvateli. Otevřeně hovoří o svých setkáních s veřejnými činiteli a pečlivě zaznamenává své úvahy o zemi, jež se nepodobá žádné z těch, které dosud navštívil, a stejnou měrou vzbuzuje strach i fascinaci. Zápisky ze Severní Koreje, psané s Palinovou typickou vřelostí a nápaditostí, doplněné o krásné barevné fotografie, nabízejí ojedinělý pohled na Severní Koreu velmi odlišnou od té, kterou známe z novinových titulků.... celý text

Literatura světová Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Pangea

North Korea Journal, 2019

marcela0282
30.12.2020 5 z 5

Moc hezka kniha, i kdyz jde jen o popis pripraveneho divadla pro turisty. Videla jsem i dokument, ale i presto jsem byla rada za fotografie. Mozna se tu clovek nedozvi zadne supernovinky, ale to jsem ani neocekavala. Mam rada autoruv prijemny a mily styl psani a tesim se, az si prectu nejakou dalsi knihu :)

anticlovek
26.12.2020 3 z 5

je to dobrá kniha, nicméně očekávejte spíše popis Palinova natáčení než nějaké reálné (natož nové) informace o Severní Korei. je to popis jedné velké Potěmkinovi vesnice a toho, jakého divadla se vám dostane, když tam pojedete jako turista. pokud vás zajímá skutečný život reálných lidí tak doporučuji úžasnou novou knihu Niny Špitálníkové jménem Svědectví o životě v KLDR.

0088
15.12.2020 1 z 5

Knížka nepřináší nic nového, ale Michaelův laskavý a lehce humorný text se dobře čte.
Tamnější "turističtí průvodci" je opět - stejně jako všechny jejich předchůdce - rozštípli jak měkké balzové prkýnko a dovolili jim akorát projet jednu ze standardních tras potěmkinovské kulisády doplněnou jakoby náhodnými setkáními s jakoby autentickými obyvateli. Naděje, že, se v zdánlivě uvolňující atmosféře podaří vytvořit něco zcela nového, nevyšla...

Koškin
28.11.2020 1 z 5

Zklamání. Slabé, ploché a hluboce za očekáváním. Michaela Palina si vážím, ale v této knize se neodvážil ničeho jiného, než laskavého popisu severokorejským režimem zaranžovaného výletu. Doslov režiséra pak hraničí s podlézáním hostitelské straně. Žádná faktická konfrontace jedné z nejhorších diktatur na světě, jen autocenzura, žádný konfliktní moment. A poslední věta a přání M. Palina? Všichni bychom se sem jednou rádi vrátili. Jistě. Ministerstvo švihlé chůze předalo štafetu Ministerstvu chorých nápadů.

gacie
17.11.2020 5 z 5

S knihou jsem byla spokojená. Líbilo se mi, že text je doplněn větším množstvím fotografií. Za mě to mohlo mít více podrobností.

antonin0999
26.10.2020 4 z 5

Dar Michaela Palina spočívá v tom, že se nesnaží čtenáře manipulovat do žádného světonázoru a provází jej zajímavými místy lidsky, se sobě vlastním humorem a nadsázkou.
Touha po poznání KLDR se projevuje tím, že ve chvíli, kdy je to potřeba, dokáže naslouchat svým průvodcům i běžným lidem s respektem a pokorou k jejich původu a zdejším kulturním zvyklostem.
V Palinových knihách málokdy nacházíme čistý ráj nebo zvrácené peklo a Zápiscích ze Severní Koreje je to právě tak. Co je však nejdůležitější, při čtení a sledování fotografií, má čtenář pocit, že je s Michalem přímo na místě.
Tato knížka je jednohubkou, co se délky týče, ale je zásadní, pokud se bavíme o poznání místa, které je opředené mnoha mýty.

DennisMoore
24.10.2020 5 z 5

Typický Michael Palin - cestovatel. Má nadání popisovat místa tak, že se opravdu cítíte, jako byste tam byli, používá různé příměry, je vtipný (boží pokus o odeslání pohlednice s protiamerickou propagandou Terrymu Gilliamovi do USA), ale ne za každou cenu. Tohle je Palinova nejkratší knížka, opravdu spíš takový deník plný super fotek, ale díky té zvolené formě hezky vykresluje KLDR očima návštěvníka. Nedělá z cesty senzaci, prostě "jen" poznává neznámo, prochází absurdními situacemi a zamýšlí se při tom. "Dnes slavím pětasedmdesáté narozeniny. Karlu Marxovi by bylo dvě stě let. Existuje snad příhodnější místo, kde takový den strávit, než je země, v níž berou socialismus stále vážně?"

Gustik5
23.10.2020 4 z 5

Zápisky ze Severní Koreje rozhodně nejsou nějakým uceleným pohledem na jednu z nejděsivějších, a zároveň z nejvíce fascinujících zemí světa. Jak autor sám na přebalu uvádí, jde jen o pouze letmý pohled, který je navíc silně subjektivní. Palin ve svých zápiscích a poznámkách z dvoutýdenní cesty rozhodně nešetří pochybnostmi a kritikou, na druhou stranu nepřehlíží ani případná pozitiva. Michael Palin je navíc natolik zcestovalým a zkušeným vypravěčem, že tenkou knížku plnou fotek přečtete na jedno či dvě posezení. Země, která by chtěla zůstat izolovaná a zároveň se otevřít světu. Země plná protikladů, hrůz, ale i krás a milých lidí, kteří dokáží žít vzdor všudypřítomné chudobě a tvrdému režimu. Tak nám Severní Koreu předkládá tento krátký, ale krásně napsaný a vyvedený titul, který rozhodně stojí za přečtení.