Zelený paprsek
Jules Verne
Dílo Zelený paprsek, pojmenované po optickém přírodním jevu (viz dále), se dá považovat za jediný Vernův milostný román. Jeho zápletka spočívá v tom, že mladá skotská dívka Helena Champbellová se odmítá provdat za muže, kterého jí vybrali její strýcové, a to do té doby, než s ním společně uvidí zelený paprsek, který je podle pověstí znamením věrné lásky. Po četných neúspěšných pokusech je jev konečně viditelný, ale mladí hrdinové nacházejí lásku navzájem ve svých očích a nevěnují pozornost obzoru...... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 2001 , NávratOriginální název:
Le rayon vert, 1882
více info...
Přidat komentář
Pro mě další neznámé Verneovo dílo Zelený paprsek, které se věnuje honbou za optickým jevem, je zatím tím nejslabším Julesovým románem.. Zápletka spočívající v tom, že se mladá skotská šlechtična v opatrovnictví dvou postarších strýců hodlá provdat jedině za podmínky, že tento paprsek uzří společně s vyvoleným což je dle pověstí znamením věrné lásky až za hrob. Samozřejmě kmetové vybrali Heleně Campbelové podivínského ženicha Aristohuluse Ursiclose, který panince nevoní, a autor samozřejmě příhodně nastrčí do cesty pohledného sekáče. Cukronáda jako hrom, bylo utrpení to dolouskat - 25 %
Myslím, že i když tohle Verne napsal, asi se za Verneovku zas tak považovat nedá. Někomu se ale líbit může :)
"Dobrý večer, otče Same! Jak se vám daří, matko Sibe?" Zelená...ehm červená knihovna a jednoznačně nejslabší Verne.
Četl jsem ve skvostném vydání Josefa Vybírala z roku 2012 a byl příjemně překvapen. Ani ne tak příběhem, ten je mile naivní přesně v duchu klasických verneovek. Spíš jsem ocenil nakladatelskou práci, kvalitní reprodukce ilustrací, vazbu a vůbec péči, věnovanou tomuto vydání. Román sám je z těch méně známých a opomíjených, asi zaslouženě, ale rozhodně neurazí a má v sobě i humor. Malý citát výroku jedné záměrně nesympatické postavy - Aristobula Ursiclose:
"Moře!... Chemická sloučenina vodíku a kyslíku se dvěma a půl procenty chloridu sodného! Vskutku není nic krásnějšího nad běsnění chloridu sodného!"
Verneovka, která skoro patří do červené knihovny. Děj je nezajímavý, navíc se odehrává v tuctové oblasti plné turistů. Nemám nic proti romantice, ostatně Verneovky jsou jí plné, ale tohle už je přestřelené.
Autorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |
Ak som si v detstve túto knihu požičal v knižnici, určite som ju vrátil nedočítanú. S Julesom Verneom ju spája len jeho meno, naivita, trochu cestovania a dobrodružstvo v jaskyni. Inak nič, nuda, šeď a čitateľovo utrpenie. Dal som si záväzok, že od pána spisovateľa prečítam všetko (je zaujímavé prečítať si, čo si v dobe vzniku Julesových románoch mysleli ľudia o sebe a spoločnosti, v ktorej žili), čo bolo u nás vydané a tak som knihu prelúskal, no bolo to nezáživné stretnutie. Raz stačilo a už nikdy viac.