Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe námořníka z Yorku sv.1

Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe námořníka z Yorku sv.1
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140074/bmid_zivot-a-zvlastni-podivna-dobrodruzs-6wv-140074.jpg 4 2110 2110

Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka. Svazek I.

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Melantrich

Robinson Crusoe, 1719

princesse
10.08.2020 3 z 5

Příběh samozřejmě znám velmi dobře jak filmové zpracování, tak různá vydání knih, za dosavadní život jsem viděla, slyšela a četla Robinsona vícekrát. Ale tohle mi zkrátka nějak nešlo. Hodně špatně se mi četlo. Zkoušely jsme číst s dcerou v rámci čtenářského deníku a nakonec jsme byly nuceny zvolit audioknihu. Doma máme dvě vydání Robinsona a obě jsou špatně "čitelná". Tyto skutečnosti ale nic nemění na tom, že je to krásný a poutavý příběh a jde jen o to zvolit tu nejpříjemnější interpretaci.

Artep071
04.08.2020 4 z 5

Četla jsem nedávno a už to bohužel ztrácí to magické kouzlo, ale je to klasika, která má v mé knihovně své místo.

Pulp_catastroph
04.08.2020 3 z 5

Povinná četba v prvním roce na gymplu. Ale stálo to za to. Muž, který si díky své vynalézavosti a vůli dokáže nejen přežít, ale zároveň vybudovat domov.

Orange8knihomol
26.07.2020 4 z 5

Tak jsem si dala po šesti letech re-reading Robinsona Crusoa. Výsledek? Když posuzuji, že se jedná o povinnou četbu, kterou bych si za jiných okolností sama nevybrala, tak se jedná, dle mého názoru, o jednu z těch zábavnějších a čitelnějších knih. Poprvé jsem si také přečetla druhý díl, jež dané vydání obsahuje. Příběh byl vyprávěn krásně se zastaralými výrazy, avšak mně v něm chyběly přímé řeči, které by mu dodaly rychlejší spád, jelikož jsem někdy měla pocit, že je dílo moc popisné a že autor stále opakuje stejné věci. (Možná je to ale jen starším vydáním, jež jsem si vybrala...)

anticlovek
01.07.2020 4 z 5

dobrá kniha, kterou v mých očích asi ničí jen to, že jsme jí dokola louskali na hodinách čtení na prvním stupni základky:)

pavlinka0250
19.06.2020 5 z 5

Jak ráda jsem se nyní vrátila ke knize, která mě hodně často provázela v dětských letech.
Na tu se prostě zapomenout nedá.
*****

n.ezn.amy
04.06.2020 4 z 5

Naprostá klasika mezi romány ... kdo by neznal příběh Robinsona Crusoe, který uteče od rodiny na loď, kdy je zajat piráty a po útěku na moři ztroskotá a ocitne se na pustém ostrově, kde dělá vše proto, aby přežil. Nádherná kniha, ke které se rád vracím

Sova15
23.05.2020 5 z 5

Klasika, co musí znát každý. Stránky jsem hltala.

freejazz
16.04.2020 5 z 5

krásny romanticko-dobrodružný príbeh, ktorý by nemal chýbať v žiadnej knižnici.
25. apríla 1719 bol vydaný po prvýkrát, ale za tých 300 rokov sa nijako nezmenšila jeho hodnota. o koľkých súčasných sezónnych obaloch na pepsi to môžeme povedať?

666Jitka
24.03.2020 5 z 5

Jeden z nejznámějších dobrodružných románů na světě, který obohatil dětství mnoha dětí. Četla jsem ho v dětství a mládí 2x. Nyní jsem ho poslouchala v podání Jířího Adamíry, Václava Postráneckého, Jaroslava Kepky a dalších. Příjemně strávené chvíle ...

Nočnípták
22.03.2020 3 z 5

Po tatínkovi vlastním vydání z roku 1931 z nakl. Vojtěch Šeba. Není napsáno, kdo překládal a upravil. Je dost zkrácené, ale já ho mám ráda zrovna tak jako převyprávění od Plevy. Celkem se mi líbil i překlad od Vyskočila a Vodičky s ilustracemi pana Borna, ale přiznávám, že jsem některé nezáživné stránky přeskakovala.

Aleh
21.03.2020 4 z 5

Snad od dětství jsem neměla v ruce tuto úžasnou knihu. V dnešní době, kdy veškerý společenský život utichnul, trávíme samozřejmě více než kdy jindy doma celé dny, aby zase jednou mohlo být líp. A tak mi padla do rukou tato skvělá kniha o dobrodružstvích Robinsona na pustém ostrově. Když se do ní doslova ponoříte, jako byste skoro nevnímali ten dnešní svět. Je to dobrodružné a osvěžující Doporučuji.

Greenfingers
02.03.2020 4 z 5

Kdo by se nechtěl alespoň na chvilku ocitnout sám na pustém ostrově?
Když jsem jako dítě před mnoha mnoha lety četl Robinsona, doslova jsem žil jeho starostmi a problémy a radoval se z každého dílčího úspěchu, který mu umožnil přežít další den.

encyklopedie
24.02.2020 5 z 5

pepa4081 si zaslouží paleček
moje hodnocení je už skoro 60 roků 100%

pepa4081
21.02.2020 3 z 5

Právě jsem dočetl dvě vydání Robinsona, abych je mohl porovnat. První je převyprávění od J. V. Plevy, druhý je překlad originálu. Velmi mne překvapily některé velké rozdíly ve faktech v obou knihách. (Namátkou: délka jeho pobytu na ostrově, co všechno zachránil po ztroskotání a další.) Originál také obsahuje druhý díl, o jehož existenci jsem dosud nevěděl. V něm je líčen návrat Robinsona na ostrov, osudy lidí, které zde zanechal a jeho další cesty po moři i po souši, především do Číny a Ruska.
Pokud si chcete přečíst známý dobrodružný příběh, jako odpočinkovou četbu, pak volte Plevu, jehož převyprávění je skvělé. A s ilustracemi od Zdeňka Buriana je to jedna z knih, které mají čestné místo v mé knihovně. Doporučuji všem.
Chcete li znát příběh, jak byl původně napsán, sáhněte po překladu, který je zajímavý, obsahuje však dlouhé úvahy o bohu, křesťanství a prozřetelnosti, které připomínají filozofický spis a mne vyloženě nudily. Asi bych doporučil spíš starším čtenářům a hodnotím ho o hvězdu a půl hůře.

Venda32
19.02.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetl velmi rychle a hltal jsem každou stránku. Byl jsem zvědavý, jak to dopadne, protože jsem do té doby neviděl žádné zfilmované zpracování.

Crozz
16.02.2020 2 z 5

Četlo se docela težkopádně, na to o jak jde známý příběh, sem byl překvapen kolik let strávil na ostrově i jaký byl konec.

padola
23.01.2020 2 z 5

Klasická literatura, kterou je ovšem nutno ćíst v kontextu doby. Z dnešního pohledu bych řekla koloniální slátanina. Chlapec z vyšší společenské vrstvy, vzdělaný v privátní škole, který nemá žadnou znalost ani praktickou zkušenost, se jaksi zázrakem sám naučí obdělávat půdu a vyrábět nástroje, a když se setká s domorodcem, od kterého by se logicky měl spíše učit, jak v jemu přirozeném prostředí přežít, domorodec ho okamžitě respektuje jako pána a "nadřazeného" člověka.

Markusak
29.12.2019 5 z 5

Čteno jako povinná četba a poté i s třídou. Tohle byla první kniha, která mě bavila. Velmi hezky napsáno. Co dodat.

Mooneylan
11.12.2019 5 z 5

Tuhle knížku mi četl táta, když jsem byla malá. Dodnes si pamatuji vůni starého zaprášeného papíru a cigaretového tabáku, se kterou mám spojenou jméno Crusoe a zastřený hlas mého táty. Jsem si jistá, že jí budu číst jednou svým dětem.