Život po tobě

Život po tobě
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489728/bmid_zivot-po-tobe-dEo-489728.jpg 4 2945 2945

Kdybyste ztratili někoho, koho jste moc milovali, jak moc by to změnilo váš pohled na svět? V pokračování světového bestselleru Jojo Moyesové Než jsem tě poznala najdeme Louisu Clarkovou v přesně takové situaci. Po intenzivním půlročním vztahu s ochrnutým Willem Traynorem, který se rozhodl ukončit svůj život asistovanou sebevraždou, zůstává Louisa sama, zmítána smutkem a výčitkami svědomí. Po vážném úrazu se navíc musí vrátit domů k rodičům. Jako by byla najednou zpátky na začátku cesty – život po Willově smrti totiž znamená učit se leccos znovu, stavět na nových základech. Záchranář Sam Fielding, pro něhož je kontakt se smrtí každodenní náplní práce, by snad mohl být právě tím, kdo Louise pomůže se zase vrátit do života, jenomže pak se z Willovy minulosti nečekaně jako uragán vynoří Lily – jeho šestnáctiletá nezvladatelná dcera. A všechno je rázem jinak…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

After You, 2015

Grety
02.03.2018 3 z 5

Louisa a její tragický život končící happyendem. Vždycky se všem obětuje, o sebe se nezajímá a proto na ni čeká princ z pohádky - dobrá pohádka pro ženu tragédku.

hvězdo.kupa
28.02.2018 3 z 5

Druhý díl mi přijde jako zbytečné pokračování, plné zbytečných "neuvěřitelných" náhod, zbytečně velká love story o úplně jiné Louise, které si vynutili čtenáři. Tvářím se, že to není pokračování svého prvního dílu, abych si nepokazila dojem z něj.

yvette3
25.02.2018 5 z 5

Wow! Pro mě tedy mnohem zajímavější než předchozí díl! Přečetla jsem jedním dechem!

Gregorie
24.02.2018 3 z 5

Číst od prostředka se nemá..., moje chyba. Ale stejně jsem čekala víc.

Aaloha
23.02.2018 3 z 5

Asi nejslabší kniha od Moyesové. První díl byl naopak nejlepší. Kniha se rozjela až ke konci.

vendy6619
21.02.2018 4 z 5

Rozhodně to bylo slabší než Než jsem tě poznala. Ale každopádně to mělo do sebe. Všechny ty myšlenky Lou. Přišlo mi chvílemi, že se motá v sobě samotný a potřebovala Záchranu s velkým Z! Trochu jsem jí i záviděla, i když z velké části nebylo co.
Ale i tak jsem dospěla k názoru, že to zase takový brak nebyl.
Vlastně to bylo milé rozloučení se s Willem a Lou.

Erudite
19.02.2018 4 z 5

Příjemné čtivo, pokud chcete nechat myšlenky plynout a jen tak se proplétat dějem, který se moc nevleče, ale ani nikam nespěchá. Někdy mi přišlo, že autorce ujela ruka s cukrem v určitých scénách, jindy zase se solí.
Jinak se ale kniha vyhoupla z nálepky "nepotřebné pokračování" do "příjemné rozloučení se s postavou/postavami" - A to je posun. :)

Maguša
18.02.2018 3 z 5

Komentář obsahuje spoilery.

Musím říct, že to pro mě bylo nakonec celkem příjemné překvapení (rozhodně příjemnější, než jsem čekala). Nedokázala jsem si totiž představit, jak bude příběh pokračovat a upřímně jsem měla ze zprávy o pokračování Než jsem tě poznala smíšené pocity (nejdřív to bylo nadšení, ale pak jsem se nad tím zamyslela a řekla jsem si, že je to blbost a skončit se má zkrátka v tom nejlepším...).
Když jsem se do knihy pak pustila, po pár stránkách jsem toho začala hořce litovat a řekla si, že tohle bude pro mě těžké čtení. Myslela jsem, že se do děje nedostanu a že si mě nezíská, tak jak bych to od knihy chtěla. Ale nevzdala jsem to. Začátek byl pro mě velmi táhlý, nudný, zmatený. Těsně před tím, než jsem knihu začala číst, jsem zjistila, že se objeví Willova dcera. Tohle mi připadalo jako hřebík do rakve a zbytečné poškození první knihy. Každopádně, pak jsem to nějak přešla….začátek knihy, pád a rekonvalescence Lou, odhalení Lily. Příběh se začal rozvíjet, Lou vzpamatovávat, objevil se Sam, a tak nějak mi připadalo, že se plní pomyslný cíl spisovatelky: pomoct Lou najít novou cestu životem a oprostit se od ztráty Willa. A ono se jí to docela hezky dařilo. Dokonce jsem přišla na to, proč jsem se prokousávala začátkem knihy tak ztěžka. Došla jsem k závěru, že Lou byla v bublině zármutku a Jojo se nám to snažila přiblížit právě na začátku knihy (snad to byl ten důvod).
Takže jsem byla před koncem knihy nakonec celkem spokojená. Že se to povedlo. Že se můžu spolehnout na styl psaní Jojo Moyesové a můžu se občas zasmát, můžu nad dějem se zájmem přemýšlet a taky být v napětí (zvlášť u střelného incidentu). A hlavně, že to vůbec není hrůza. Ale pak přišel úplný konec a já jsem nemohla uvěřit vlastním očím.
Musím říct, že tohle ukončení je tak okaté natahování děje, až je mi z toho stydno za Jojo Moyesovou. Netušila jsem, že mě konec tak naštve, protože příběh měl našlápnuto opravdu povedeně. Nenaštval mě proto, že Lou odjela. Naštval mě proto, že odjela sama a že si Jojo nechala otevřená zadní vrátka. Pro co? Pro vydání další knihy, ze které bude moct těžit. Neřekla bych půl slova proti dalšímu dílu, kdyby to bylo opodstatněné. Ale takhle to jen vypadá, že Jojo potřebovala uzavřít PROZATÍM něco jen tak napůl a pokračovat v další knize…Celou druhou knihu jsme to Lou přáli. Aby se přenesla, aby to dokázala a aby si dovolila milovat po Willovi někoho jiného. A ona to dokázala. Tak sakra PROČ? když těsně před koncem jí to všechno dojde, cíl je naplněn, je vyrovnaná a smířená… ví, že miluje Sama a stejně odjede bez něj – jen krátce po tom, co opět málem ztratila další lásku – naprosto nelogické zakončení. Kdyby odjeli spolu… nepřipadalo by mi to natahování děje aspoň tak okaté.
Mimochodem…trochu jsem nechápala podivné řešení vztahu rodičů Lou. Nerozuměla jsem tomu, jaký to má smysl a tahleta "zápletka" na pozadí mi připadala naprosto zbytečná. Zbytečná slova a brždění děje. Opravdu.
Takže podtrženo a sečteno. Před čtením – smíšené pocity. Krátce po začátku – na první pohled se zdá, že Jojo Moyesová volá o pomoc a pořádně ani neví, čím čtenáře zaujmout. Stále se plácá v bublině zármutku Louisy, což ale vlastně dává smysl. Jen to působí pro čtenáře neatraktivně. Střed knihy – rozjezd, napětí, pořád se něco děje, čtenář nad dějem přemýšlí a těší se na každé další čtení a je to vlastně fajn. Typická Jojo. Závěr – otevřená vrátka pro spisovatelku a tudíž možnost, jak v ději pokračovat i když to VŮBEC není nutné.
Tentokrát jen tři hvězdy *** a hrůza v očích z toho, že třetí kniha už je na světě (u nás prozatím ještě ne). Bojím se myslet na to, jak zběsile šílenou zápletku nám přinese Still me (třetí kniha) a vážně uvažuju, že tohle bude jediná kniha od Jojo, kterou ani nechci mít v knihotéce. Některé příběhy je dobré ukončit dříve než později.

Ladusstara
18.02.2018 5 z 5

Za mě velmi čtivá kniha, zvládla jsem jí přečíst jedním dechem. Lou a její příhody mám moc ráda. Jojo umí prostě skvěle psát, zabrečela jsem si i se zasmála.. takže kniha pro mě zklamáním určitě nebyla! :)

rajcatko
17.02.2018 2 z 5

Já věděla, že to nemám číst! Zkusím zapomenout, že nějaké pokračování existuje a budu s láskou vzpomínat jen na první díl :-)

Lianica
14.02.2018 4 z 5

První díl byl prostě TOP a trochu jsem se bála, že pokračování bude kravina, ale mile mě to překvapilo a kniha mě vtáhla do děje :)

invocation11
07.02.2018 2 z 5

Takže tu máme 2. díl s Louisou Clarkovou, protože jí prostě přejeme nějaký ten lepší závěr. Líbila se mi původní myšlenka - neužívám života tak, jak jsem (v jedničce) slíbila, že budu; ale pak to bohužel sklouzlo do původních kolejí. Vlastně se až tak moc nezměnilo, místo Willa tu máme jeho dceru (všechny vás nesnášim, ale proč mě nikdo nemá rád?!), kterou jsem nemohla vystát a kolikrát se Lou a jejím záchranným akcím až divila.

Přiznám se, že jsem v mnohém souhlasila s Louisinou sestrou Trinou - jen samé výmluvy na to, že nemám čas žít svůj život, protože přeci pomáhám druhým... Psáno sice opět poutavě, ale víceméně se opakují tatáž témata (pomoc v nouzi, city, překonat sám sebe, umění žít), která však v prvním díle fungovala daleko lépe. Kvalit jedničky to prostě nedosahuje, takže...

makynka911
07.02.2018 4 z 5

Určitě nebyla kniha lepší než první díl. V této něco chybělo, možná Willovi sarkastické poznámky, možná celkově zajímavější děj a námět. Každopádně knížky určitě nelituji, byla jsem zvědavá jak to s Lou dopadne a jsem spokojená.
Místy mě i ona štvala, hlavně ta její nerozhodnost co se týče práce a Sama. Ale taky mě štvala Lily, protože co ta předváděla to byl děs :)
Ale určitě se kniha nedá zařadit mezi tuctové romanťárny, takže 4 * :)

Hania932
06.02.2018 5 z 5

Páni! Od této knihy jsem moc neočekávala. Ale teď můžu říct že kniha je skvělá! Četla jsem že v kniha je nudná, nic se v příběhu neděje atd. To není ale pravda. Tohle jsem vůbec nečekala. Kniha mě velmi bavila. Zbožňuju Lou a líbil se mi její vztah se Samem, a to jak se vyrovnávala s Willovou smrtí. Hezká, zajímavá, procítěná. Za mě super kniha a doporučuji.
A doufám, že brzy bych se mohla dočkat i filmu.♥

medlovice
06.02.2018 5 z 5

Okouzlující usměvavý příběh z kterého dýchá touha žít , patřit někomu , dýchat , pracovat , dělat cokoliv jen ne utápět se ve smutku a alkoholu.
Louiso, ty ses mi nějak zaryla do paměti-.

kulatina
05.02.2018 2 z 5

Nedočteno. Po veleúspěšném prvním díle nabízí autorka průměrný příběh, patřící dle mého názoru do knihovny pro náctileté. Děj se velmi pomalu vyvíjí, z pohledu starší ženy mne nezaujal, a když se do 300 stran neodehrálo nic zvlastniho,
kniha me začala nudit a odložila jsem ji. Škoda.

brijana
04.02.2018 5 z 5

Myslela jsem, že u tohoto dílu nebudu brečet, ale to byl omyl. Moc hezky napsané, opět to chytlo za srdce a člověk si po přečtení uvědomil, jak málo stačí a vše je v životě jinak.

lla.veronica
29.01.2018 3 z 5

Knihy téhle autorky mám moc ráda. Co nestačilo vyjít u nás, četla jsem v originále...chci tím říct, že autorku vřele doporučuju a při čtení jejich knih cítím velké emoce. Ale musím říct, že tahle kniha pro mě byla zklamáním, hodnocení je spíš z nostalgie. Je to pochopitelné, že tak úžasný příběh jako Než jsem tě poznala prostě nelze předčít či se mu vyrovnat pokračováním. Nicméně si myslím, že kniha je spíš výsledkem autorčina podlehnutí tlaku čtenářů, za mě její nejmíň povedený příběh.

rubit
28.01.2018 3 z 5

Knihy Jojo Moyes mám moc ráda, první díl Než jsem tě poznala byl prostě Top. Bylo jasné, že pokračování nemůže první díl překonat, ale mohl se vyrovnat jiným knihám této spisovatelky, to se bohužel nestalo. Tady mě trošku vadilo, že zde není pořádný děj a to, co se Luise dělo, bylo dost přitažené za vlasy (např. pád ze střechy). Kniha si tak nějak plynula a najednou byl konec...Prostě Jojo Moyes to umí i lépe...

Toňula
25.01.2018 4 z 5

Ačkoliv mě kniha Než jsem tě poznala hodně oslovila, ani tato nebyl zklamáním. Stejná hrdinka, stejně čtivé, jen příběh trochu jiný.