Zmatení
Neal Stephenson
Barokní cyklus série
< 2. díl
Druhý díl trilogie BAROKNÍ CYKLUS, se otevírá v roce 1689 a zastihuje oba své hlavní protagonisty, Elizu, bývalou odalisku ze sultánova paláce, nyní hraběnku z Qwghlmu, a dobrodruha Jacka Shaftoea, krále vagabundů, v zoufalé situaci a zcela bez prostředků. Elizu připravil o jmění získané obchodem korzár Jean Bart a intriky francouzského dvora, Jack se vlastní zásluhou ocitl jako veslařský otrok na Berberském pobřeží. Ale zoufalství plodí zoufalé a smělé nápady, a tak se oba nezávisle na sobě vrhají do nových plánů, jejichž výsledky a zisky jsou značně nejisté. Neal Stephenson zručně splétá dvě vlákna rozmáchlého příběhu, která se na pozadí historických událostí, jež pomáhaly formovat náš nový věk, letmo dotýkají a zase rozcházejí. Současně s tím se odvíjí spor Newtona a Leibnitze, jeden z největších konfliktů v dějinách vědy.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2017 , TalpressOriginální název:
The Confusion, 2004
více info...
Přidat komentář
Kniha ve mě vzbudila přání si přečíst další autorova díla. Koho zajímají světové dějiny, měl by si ji přečíst, protože ukazuje, že ačkoliv existovaly bariéry mezi turky a křesťany, tak tyto bariéry byly překonávány ekonomickými zájmy. Elisu nemůže nic zastavit v získávání kontaktů a uplatňování vlivu v Evropě, kde všude má žhavá želízka. Její první problémy s nákupem dřeva ukazují fakt, že systém cechů a středověké ekonomiky končí a začíná nová éra podnikání, které je založeno na důvěře ve schopnosti obchodních partnerů a zároveň je o to nebezpečnější. Jinak to ani být nemůže, protože le roi dostal Francii na ekonomický na kolena, vzácných kovů je málo a tak se obchoduje jinými způsoby.
Jack ať bude kdekoliv bude stále vagabundem a pohybuje se od maléru do dalších ,malérů, ze kterých je však schopen se (i když s odřenýma ušima) vyhrabat. A stačí maličkost, jako zabitý komár, aby způsobil velkou pohromu. Jeho život v Orientu ukazuje tuto dobu na druhé straně světa. My jsme zvyklí historii vnímat z hlediska Evropy, ale dějiny probíhaly na celém světě.
V knize lze najít spoustu aktualit z té doby, ale je třeba trochu znát kontext těchto událostí, a nebo možná čtenáře donutí tyto souvislosti hledat v jiných literárních zdrojích.
Tahle trilogie je vážně monumentální věc jakých moc není, všechna čest a klobouk dolů před panem Stephensonem. Co se týká Zmatení, oproti prvnímu dílu je v něm daleko více cestování, obchodu a ekonomie, nechybí ale ani humor, dobrodružství a intriky.
S Jackem se podíváte daleko za hranice Evropy, ten je tu koneckonců na to dobrodružství, Eliza vás uvede do tajů mezinárodního bankovnictví, což je zase její parketa, a pokud by vám to bylo málo, je tu pořád i Daniel Waterhouse, Isaac Newton, Gottfried Leibnitz...
Četl jsem to sice před pár lety v originále, ale byl to tenkrát těžký boj, přece jen to není žádná brožurka... Pořádně jsem si to užil až teď, a doufám, že brzy vyjde i překlad třetího dílu.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2012 | Anatém |
2001 | Diamantový věk |
2000 | Sníh |
2019 | Vzestup a pád agentury DODO |
2008 | Rtuť |
Po (druhém) přečtení geniální Rtuti jsem si dal chvíli pauzu, než jsem se pustil do Zmatení. Zpočátku mě příběh moc nebavil. Cestování všude možně po světě a neustále se měnící kontext působil po prvním filosoficky hutném dílě místy až přehnaně dobrodružně.
Pak přišlo po mém zmatení Uvědomění. Okamžik, kdy se zaseknete v poznání toho co autor dělá. Bod v čase, kdy se tahy malíře na plátně změní z nesmyslné změti barev a tvarů v pochopitelný obraz.
Od té doby jsem se vezl, kochal a dojímal. Nejde jen o příběh a záběr, který je monumentální. Co mě dostalo je kompozice. Uhly pohledu, místa v čase a prostoru, skrz které se autor rozhodl vyprávět příběh. Posledních asi 30% knihy jsem byl v duchu neustále skloněn v pokloně mistrovství toho co Stephenson napsal.
Poslední dílo, které ve mě vyvolalo srovnatelné pocity je asi Pán prstenů, a to už je 20 let co jsem ho četl. Teď přemýšlím, jestli se pustit do čtení třetího dílu. Mám ho tu fyzicky, v limitované edici balené v japonském hedvábí. Na jednu stranu mám chuť se do toho pustit, na druhou stranu děs co budu číst potom.
Bravo bravissimo, maestro.
PS: Jako soundtrack ke čtení doporučuji https://www.youtube.com/watch?v=EjvO2y6Evhw