Komentáře: Knižní pirátství - nebezpečí pro literaturu nebo její šance? (16)

Přidat komentář

Ikkju
13.03.2012

Osobně jsem někde na půl cesty, kouzlo elektronického nákupu jsem objevil u PC her na Steamu, a pokračuji v tom i na internetových prodejnách knih. Nemám problém ale knihu stáhnout na pět prstů, zvlášť pokud jde o starší titul nebo když mi například papírovou knížku nakladatelství posílá třičtvrtě roku (v záhlaví mají napsané "zašleme rychleji a levněji" :x). Ke knihám mám spíš pragmatický přístup, důležitý je pro mě obsah. Kniha, kterou jednou přečtu a pak jen zabírá prostor už v tak přecpané knihovně, mi přiznám se trochu překáží. Sběratel hold nejsem. Takže pokud se budou ešopy elektronických knih vyvýjet stejně slibně jako doteď, a ceny eknih výrazně nepodraží, jsou pro mě eknihy hodně příjemná varianta...

Mimochodem některé eknihy jsou taky pěkně odfláknuté, špatné stránkování mi zkazilo myslím třeba četbu Schůzky s tajemstvím...

vetaiveta
12.03.2012

Vzhledem k tomu, že jsem právě dočetla knihu, kterou jsem za nemalý peníz poctivě zakoupila a zjistila jsem, že pravděpodobně tu knihu nečetl nikdo z nakladatelství ani vydavatelství, tak mám vztek a říkám si, že kdyby byla kniha dostupná na netu, tak bych si ušetřila zhruba pět stovek...Reklamovat se to asi nedá, že?
Pokud se vydavatelé neobtěžují tím, že by opravili knihu před tiskem, tak nemůžou čekat nadšení z nákupu takových knih. Kolik asi ušetřili?? Spousta lidí chce taky šetřit, tak proč ne stahováním?
Podotýkám, že čtečku nemám, ale po posledních zkušenostech (tři knihy, shodou okolností po sobě) si, pokud to jen trochu půjde, přečtu knihu v kompu a pak teprve budu uvažovat o koupi.


Snow
10.03.2012

sabanka: několik týdnů bez nabití ti připadá málo?

elpiska
09.03.2012

Ebooky, které by mě zajímaly, na trhu vesměs nejsou. Upřednostňuji čtení z papíru, ale čtečka má své výhody. Pokud mám volit mezi knihou za 289 Kč, která ve formě ebooku stojí 259 Kč (Stalinovy krávy), pak je jasné, že ebook to nebude. Knížku mohu půjčit dalším lidem, můžu ji prodat, ebook nikoli. Eknihy mají budoucnost, ale jejich prodej závisí na jejich ceně. Většina knih v češtině kolujících po netu vznikla oskenováním papírové knihy a následnou úpravou. Tyto ebooky nemáme šanci nikde koupit. Takže mi osobně přijde hon na knižní piráty trapný. Zveřejněte účet a variabilní symbol a já za autorské právo "pirátského" ebooku ráda zaplatím.

sabanka
09.03.2012

e-knihy co to je za blbost. vždycky jsem zbožňovala vůni knih. e-kniha je pro mě zbytečný odpad . níčí se tím vše . e-kniha je vše co nesnáším v 1. čtečky mají malou výdrž ale jinak bych je možná brala. protože už nemám kam knihy dávat

Majdule
08.03.2012

Já beru čtečku jako rozšíření knihovny, protože do bytu se mi prostě všechny knihy nevejdou. Ta slast rozhodovat se, kterou knihu si koupím na papíře a kterou v bitech. Podle mě knihy, ať už v jakékoliv podobě, budoucnost mají. A co se pirátství týče, konkrétně u mě je to otázka dostupnosti. Část knih buď nevyšla nebo v nevhodném formátu. Ale jakmile se objeví na trhu, mažu pirátskou kopii a kupuji si originál (ne, nehraju si na Mirka Dušína), uvědomuji si, že autorská práva, překlady, grafika, korektury, to všechno něco stojí. A chci-li si zachovat možnost dalších potěšení z dobrých knih a překladů, tak dokud se nenajde jiný, lépe fungující model, budu nakupovat.

Snow
08.03.2012

E-knihy budoucnost určitě mají, ale musejí bejt za rozumnou cenu ku papírové knize. Jenže co sem se koukal, tak cena je skoro totožná a nejlépe je ekniha ještě s drm ochranou. To je pak lepší koupit papírovou verzi a když chci číst na čtečce, stáhnout ebook z nějakého fóra - můj případ. Abych svůj přístup změnil a kupoval jen eknihy, musel by bejt cenovej rozdíl přibližně 50%. Ale papír je stejně papír... Každopádně za momentální stav můžou vydavatelé, kteří zaspali dobu. Nejlepší by bylo, kdyby se do amazonu protlačili české knihy, ale to asi nehrozí.

maphiosso
08.03.2012

Podle informace Palmknih na facebooku by měla být tato beseda na ČT24 v přímém přenosu. V TV programu ale nic takového není tak nevím..

mutace
08.03.2012

Knihy, které zajímají mne, v dešní době, kdy světu vládne popkultura, téměř nevycházejí. 99,9% svých knih kupuji po antikvariátech. A jestli ty současné sračky budou vycházet elektronicky, nemo na hajzlpapíru mne fakt nezajímá.

P.S.
Můj skutečný názor není tak černobílý, ale přišlo mi to vtipné:) To ovšem nemění fakt, že si za ním stojím.

Minas
08.03.2012

Ten-jehož-jméno-nesmíme-vyslov: Oni to ani nakladatelé nemají nijak jednoduché.

Dovolím si ocitovat pana Říhu, jakožto vydavatele: "Z každé prodané knihy nám uzme v první řadě stát daň z přidané hodnoty, která je dnes 14 procent, a od příštího roku by měla být 17,5 procenta. Nabídneme-li knihu do distribuce, ta si zpravidla řekne o 50procentní rabat z prodejní ceny (a knihy si vezme pochopitelně do komisního prodeje). Odečteme-li prodejní náklady (sazba, korektury, tiskárna, doprava), zbude nám částka, do které se musíme vejít ve svojí režií (telefon, maily, kancelář, účetnictví, výstavy, propagace, web atd.). Případný honorář autora nebo odměna vydavatele leží v dnešní době v oblasti sci-fi. Přitom tento příklad je nastaven na nejoptimističtější variantu, a sice, že se celý náklad prodá. Pokud ne, všechny zbývající výtisky generují ztrátu.
Zeptáte se: Dá se vůbec ještě někde ušetřit? Odpovím: ano. Tiskem knih v Číně, volbou méně kvalitního papíru, omezením nebo úplným vypuštěním barevných stran, jiným druhem vazby (brožované). Anebo? Anebo vyrovnat tuto nerovnováhu penězmi odjinud, jako to dělají ostatní odvětví."

Lesta
08.03.2012

Pro mne je kniha, když se mohou otáček stránky a přitom šustí papír. Moc nesouhlasím s výmyslem elektronických knih...Že je to lehčí do kabelky?To se klidně raději potáhnu s normální knihou...Kniha je prostě kniha....Jak už je svět zblblej tou elektronikou, už je to fakt přehnané....Doufám,že tu normální knihy zůstanou alespoň dokud budu na světě..:-) Nechci elektronickou knihu ani náhodou!

vic11
08.03.2012

Můj názor je jednoduchý, e-booky čtu jenom když nejde jinak. Čtu rád a hodně, knihy si kupuji, ale přiznávám se. Nemám dost peněz na stále nové. Do knihovny kde mají nějaké knihy co mě zajímají to mám dvě hodiny cesty, po nočních se mi fakt nikam nechce a s mojí "spotřebou" knih bych cesty nezvládal. Takže e-booky jsou jediná volba. Rozhodně není nad papírovou knihu kterou si mohu podržet v ruce, ale nebaví mě číst šedesát nebo sedmdesát knih pořád dokola. Pokud jde o poškozování autorů, no je mi jich líto, není mi však líto nakladatelů a dalších příživníků. Pokud by stáhli ceny knih klidně bych si jich koupil víc...

Juliette
08.03.2012

Mám takový pocit, že otázka by měla znít: Kde "pirátství" není? Knihy na netu byly už předtím, než se k nám pořádně nějaké čtečky dostaly. Na internetu se dávno dalo sehnat spousty studijního materiálu (skripta, odborné knihy atd.). Takže těď bych zas tak moc nešílila. Jak bylo níže napsáno "papírová kniha je prostě papirová kniha" a nic ji nenahradí. Doma mám čtečku knih a přesto si stále zajdu do obchodu a koupím papírovou knihu a to hlavně ty odborné. V těch elektronických se dosti špatně listuje a hladé něco, co jste si zapomněli poznamenat. A jelikož se ráda ke spoustě knih vracím, tak ty knihy, které mě opravud zaujaly, si pořídím papírové. Představa, že skladuji x dat v PC nebo na nějakém uloženém zařízení mě teda dosti děsí. To budu mít raději doma haldu papírových knih, u kterých nebudu mít nikdy žádný problém je otevřít. Jejich formát opravdu nezastará.

Woro
08.03.2012

Neplánuje někdo z místních účast? Docela bych uvítal report o téhle diskuzi v blozích.

Minas
07.03.2012

malc8k: "no jasně,že je to zánik,pokud si někdo myslí něco jiného,tak je naivní"

Musím oponovat: Pokud si někdo myslí, že pirátství = zánik, pak mu schází informace. Proč vlastně něco jako pirátství obecně existuje? Není jednou z možných vysvětlení například předraženost různých "věcí" - ať už se bavíme o knihách, hudbě či čemkoliv jiném?
Někdo by mohl namítnout, že pirátstvím se poškozuje autor. Avšak co má autor ze své vlastní tvorby? Zhola nic. Za všechno se totiž platí a na autora zbývá nemalá částka z celku. Nemluvím samozřejmě o světových jménech, která jsou během chvíle beznadějně vyprodaná. Mluvím o těch ostatních "obyčejných". Komu se v dnešní době vyplatí něco tvořit, aby se tím uživil? Pak není divu, že Coelho dá volně šířit své knihy nebo kapely poskytují zdarma své písně ke stažení. Jde jim totiž o to, aby se zalíbili masověji, a to se lépe šíří zadarmo. Pakliže je zákazník (čtenář, posluchač,..) tvorbou nadšen, podpoří daného autora koupí jeho tvorby (koupí knížku, hudbu, zajde na koncert..).
Je třeba si také uvědomit, kdo je a není pirát, tak jako to tvrdí novodobé pořekadlo: "Kdo tvrdí, že nikdy nic nekopíroval, či nešířil, dělá to dodnes."

Nejsem zatvrzelým zastáncem pirátství, ani obdivovatelem metody autorství za každou cenu. Pouze chci ukázat, že svět není černobílý, a že pirátství není jen zlé a nebo jen dobré :))

Těm kdo dočetli až sem doporučuji přečíst si myšlenku Jiřího Říhy na téma: Je v dnešní době vydávání knih rentabilní?
http://www.nakole.cz/images/eshop/aa//cyklocteni_jaro2012.pdf
strana 3

domov
07.03.2012

Paulo Coelho dal své knihy k dispozici na The Pirate bay - co k tomu říci více .